Care dintre cele 2 - istick 80w 5000mah sau evic 80W 5000mah

Aici poti pune intrebarile pe care le ai
Avatar utilizator
DanuAL
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 60
Membru din: Lun Ian 27, 2014 10:59 am

Care dintre cele 2 - istick 80w 5000mah sau evic 80W 5000mah

Mesaj de DanuAL »

Bună ziua!
Nu ma pot hotărâ! Care dintre cele ar fi mai fiabil?
M-ar interesa o părere a celor care dețin unul dintre moduri.
Butonul/switch'ul din partea de sus de la evic, ma face sa aleg istick.
Păreri doar despre aceste 2 moduri!

Mulțumesc!
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Care dintre cele 2 - istick 80w 5000mah sau evic 80W 500

Mesaj de slavyk »

Nu am nici unul dintre ele dar dacă ar fi să-mi iau acum un mod, nu l-aș lua pe niciunul din cauza acumulatorului încorporat. Dar dacă ești "setat" pe unul dintre cele două, în locul tău, cert aș alege VTwo. Eleaf este marca ieftină a lui Joyetech și marea lor problemă sunt ecranele oled care sunt de proastă calitate și după cîteva luni de folosire rămîn "fantome" adică se văd caracterele folosite mai des, sub cele afișate.
Avatar utilizator
DanuAL
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 60
Membru din: Lun Ian 27, 2014 10:59 am

Re: Care dintre cele 2 - istick 80w 5000mah sau evic 80W 500

Mesaj de DanuAL »

Mulțumesc ptr. sugestie nea' slavyk :).
Problema mea consta în autonomia bateriilor!
Folosesc vtc mini si vre-o 4 acumulatori, vtc5 și Samsung, pe care-i car după mine toată ziua. Minim 2 acumulatori pe zi! M-am saturat.
În paralel cu evic, am mai folosit timp de 2 ani si Istick 30W la care i-am schimbat acumulatorul original cu un vtc5, dar zilele astea a murit electronica din el. Istick'u a ieșit învingător, după și prin cate a trecut!
Vreau un mod cu autonomie mare, sa nu car alți acumulatori și sa funcționeze corect.
După review-urile la evic vtwo, acel buton de selecție wataj, tc, etc., pare sa creeze, pe lângă zdranganeala, și probleme.
Merita?
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Care dintre cele 2 - istick 80w 5000mah sau evic 80W 500

Mesaj de slavyk »

Atunci să fie iStick iPower 80W :) A, era să uit: e suportat de ArcticFox! :D
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Care dintre cele 2 - istick 80w 5000mah sau evic 80W 500

Mesaj de cristian »

VTC two merge foarte bine. E luat de anul trecut. Din punct de vedere al autonomiei, greu de decis... cu cele de mai sus.
Doar cu un mod cu 2-3 acumulatori. Adica daca vrei autonomie, tre' sa cari juma' de kil dupa tine. E valabil la orice obiect care merge cu baterii/acumulatori.
Avatar utilizator
DanuAL
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 60
Membru din: Lun Ian 27, 2014 10:59 am

Re: Care dintre cele 2 - istick 80w 5000mah sau evic 80W 500

Mesaj de DanuAL »

8-10 ore sa ma tina fără sa fiu nevoit să-l incarc, ma declar mulțumit!

@Cristian, ce autonomie are și la ce curenți folosești modul?
Probleme cu butonul im cauza?
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Care dintre cele 2 - istick 80w 5000mah sau evic 80W 500

Mesaj de cristian »

Sincer, mi-e greu sa raspund deoarece asta depinde mult de setare si de ritmul de vapat. La mine tine de dimineata pana plec de la job (aprox 9 ore), pe baiatul meu il tine cate 2 zile.
Din acest motiv, eu am luat un RX 2/3 si-l folosesc cu 2 accu, si ma tine de seara pana a doua zi seara. Dar e mare si greu fata de evic.
In orice situatie eu as alege evic in fata istick.
Am uitat, de chestia cu butonul eu nu stiu nimic. Nu am remarcat nici o chestie. Dar pana la urma care e problema butonului? Chiar nu stiu.

La VTC meu vechi si scapat de la et 2 am avut probleme cu switch-ul, dar pentru ca era probabil murdar dupa multe luni de folosire. L-am curatat cu alcool izopropilic si merge mai bine decat cand era nou.
TonY
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 28
Membru din: Mar Feb 21, 2017 10:14 pm

Re: Care dintre cele 2 - istick 80w 5000mah sau evic 80W 500

Mesaj de TonY »

Salut DanuAL.

Eu momentan folosesc iStick iPower 80W, il am de vreo 2 saptamani si sunt foarte multumit de el. E elegant, nu e gigantic si chiar imi place ca are acumulator intern. Soft-ul l-am upgradat super rapid, la fel si logo-ul. E un device simplu, nu foarte complicat. Bateria ma tine undeva la 1 zi jumate - 2 (la 45-50W). De incarcat, la priza cu adaptor de 1A se incarca in circa 6-7 ore. Butoane de plastic, dar un plastic dur, de calitate.

Singurul dezavantaj ar fi grosimea, spun asta pentru ca la atomizoare mai mari de 22mm diametru o sa "atarne" putin. Acum depinde de tine, daca iei asta ca pe un dezavantaj sau nu.
Orice intrebare ai, aici ma gasesti. Numai bine!

P.S. : Intre cele doua oscilam si eu, insa ca aspect, mi-a placut mai mult istick-ul, tocmai din cauza acelor butoane. Si are si o forma ceva mai "patratoasa" evic-ul.
Avatar utilizator
DanuAL
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 60
Membru din: Lun Ian 27, 2014 10:59 am

Re: Care dintre cele 2 - istick 80w 5000mah sau evic 80W 500

Mesaj de DanuAL »

@Cristian din ce am citit eu in reviewuri se plang unii ca ar zdranganii acel buton, iar altu ca dupa un timp nu mai are ''efectul'' de arc, si balangane stanga'dreapta fara sa-l apese ei, altu ca se misca tot mai greu...

Multumesc @TonY ptr explicatii! Atomizoare mai mari de 22 chiar nu folosesc, si cum spui, n-ar fi o problema.
:)) 6-7 ore sa se incarce ... e ceva!

Nu am posibilitatea sa le vad in realitatea pe ambele. Poate cu un drum la Cluj s-ar rezolva enigma.
In mare parte, de la atatea pareri, si de aici/net si de la prieteni, inclin si eu spre evic, cu toate ca problema cu mufa 510, nu se infileteaza atomizorul complect, si se misca/''danseaza'' atomizorul in mufa, etc., ma face sa cred ca, nici chiar evicul nu e o gama care sa merite numele de ''premium''. Am inteles ca problema e remediata pe modelele ulterioare.
Softurile difera, dar componentele? Si ele difera? Intrebari ''de'am pixu' '', dar care imi dau de gandit :)
TonY
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 28
Membru din: Mar Feb 21, 2017 10:14 pm

Re: Care dintre cele 2 - istick 80w 5000mah sau evic 80W 500

Mesaj de TonY »

Teoretic, la output de 1A al incarcatorului de priza, bateria avand 5000mah (5A), ar trebui sa se incarce in 5 ore (1A/ora). Acum nu stiu exact de ce dureaza un pic mai mult. Dar presupun ca dormi si tu in jur de 6-7 ore...nu vad de ce ar fi o problema.

Ca si soft, ce-i drept, evic-ul e ceva mai bun din cate am vazut si auzit, acum nu stiu daca are un impact atat de mare...Nu am evic-ul mai multe nu pot spune. Iar ca si componente, nu inteleg prea bine la ce te referi. E un mod cu o mufa 510 si 4 butoane mari si late. Simplu si fiabil.

Oricum, cel mai bine ar fi sa pui mana pe amandoua...asa sigur iti vei da seama ce ti se potriveste mai bine.
Eu sunt din Bucuresti, dar presupun ca nu ai treaba pe aici...si daca aveai sunt einspe' mii de magazine care le au pe amandoua.
Avatar utilizator
DanuAL
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 60
Membru din: Lun Ian 27, 2014 10:59 am

Re: Care dintre cele 2 - istick 80w 5000mah sau evic 80W 500

Mesaj de DanuAL »

@Tony ma amuzam de cum suna "se încarcă în circa 6-7ore". În minte mi-a apărut imaginea unui auto electric :D .
Ca și componente, ma refeream la electronica și la butonul de fire din moduri.

Azi sper sa ma decid și sa comand unul dintre moduri.
Avatar utilizator
DanuAL
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 60
Membru din: Lun Ian 27, 2014 10:59 am

Re: Care dintre cele 2 - istick 80w 5000mah sau evic 80W 500

Mesaj de DanuAL »

Am comandat Eleaf'ul iPower 80w -
- mai usor cu ~60-70grame fata de evic
- mai scurt si mai ingust cu ~2mm
- foloseste acelasi accu ca cel din evic de 5000mah
- nu zdrangane la nimeni butoanele :)
Nu ma incanta mufa de incarcare in partea de jos si surubelele cu care-i prinsa carcasa de aluminiu, pentru mine pare un mod mai ''fragil'', cu toate astea, zic ca merita o sansa.

Evicul daca avea 2 butoane mai mici de selectie, ca la vtc mini - era modul ales dintre cele doua! Poate pe viitor se mai schimba designul.

Va multumesc pentru sfaturi!
Avatar utilizator
DanuAL
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 60
Membru din: Lun Ian 27, 2014 10:59 am

Re: Care dintre cele 2 - istick 80w 5000mah sau evic 80W 500

Mesaj de DanuAL »

Revin cu ceva impresii despre acest Eleaf iPower 80w.
E OK! Nu da rateuri. De dimineata pana seara, linistit pot vapa fara sa-mi fac probleme ca ma lasa bateria. Folosesc rezistente din kanthal de 1.2ohmi, la 17w.
S-a incarcat de la 15:30 pana la ora 20, cu un incarcator de 1amp la iesire.
Nu stiu si n-am incercat nici cautat daca e necesar sa-i fac vre-un upgrade de soft! Il tin pe modul power si asta e!
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Care dintre cele 2 - istick 80w 5000mah sau evic 80W 500

Mesaj de slavyk »

Să-l folosești cu plăcere!
Dacă te tentează să-i faci un upgrade serios, citește puțin aici http://www.rovapers.eu/moduri-f49/evic- ... tml#p32181
link-uri pentru download (versiuni beta dar perfect funcționale)
ArcticFox 170222 https://github.com/maelstrom2001/Arctic ... /Changelog
https://dl.dropboxusercontent.com/u/433 ... 170222.bin

NF Toolbox și NFEditor
https://ci.appveyor.com/api/buildjobs/u ... 6.5.50.zip
Avatar utilizator
DanuAL
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 60
Membru din: Lun Ian 27, 2014 10:59 am

Re: Care dintre cele 2 - istick 80w 5000mah sau evic 80W 500

Mesaj de DanuAL »

Mulțumesc!
O sa citesc sa vad despre ce e vorba. Deocamdată e ok și asa :) dar cine știe... Curiozitățile astea!
Scrie răspuns