Usturime in gat si cu VG/PG si cu VG

Aici poti pune intrebarile pe care le ai
Paul Danciu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Feb 18, 2017 3:54 pm

Usturime in gat si cu VG/PG si cu VG

Mesaj de Paul Danciu »

Salutare, Oaameni buni si Vaperi.
Numele meu este Paul si sunt nou in << abureli >> asa cum imi place mie sa glumesc .
Am inceput de 2 zile sa vapez cu un mod Istick Pico de 75 W ; la inceput am avut lichid VG/PG 50/50% cu nicotina de 12 .
folosesc un amotizor Melo III Mini si cu lichidul specificat mai sus , pe maxim 18 W , ma ustura foarte tare in gat dupa ce trag aburii .
azi am luat un alt lichid , doar VG cu nicotina 6, dar usturimea persista cand trag aburii.nu ma ustura gatul cand nu vapez.
prezizez ca am fumat pana acum 2 zile cate un pachet si jumatate de Marlboro 4 .
nu stiu nici daca trag corect : tin butonul de Fire o secunda apasat inainte de a vama pentru a incalzi siguranta ( ce am mai citit pe net ca ar fi ok ), dupa aceea in primele 2 secunde nu vine abur , iar dupa aceea se aude ca si cum ar bolborosi lichidul si dupa aceea vine vaporul.
sper ca ma puteti ajuta cu sfaturi , cu scuzele de rigoare , daca nu stiu sa ma exprim foarte corect in acesta chestiune .
multumesc anticipat .
Hava a nice day !
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Usturime in gat si cu VG/PG si cu VG

Mesaj de cristian »

Te-ai exprimat foarte bine, numai cu "siguranta" nu e ok, pentru ca aia e rezistenta :)


Usturimea vine dintr-o setare incorecta, sau mai bine zis, o corelare incorecta intre puterea modului si rezistenta folosita. Bolboroseala vine de la o alimentare defectuoasa, se inunda rezistenta. Cel putin asta am inteles eu din ceea ce ai povestit.

A doua ipoteza este ca in general cand treci de la tigara la vapat, exista o perioada de acomodare.
Paul Danciu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Feb 18, 2017 3:54 pm

Re: Usturime in gat si cu VG/PG si cu VG

Mesaj de Paul Danciu »

Salut. Puterea modului maxima este de 75w și folosesc o rezistenta de 0.3. Mai am doua rezistente, una de 0.5 și una de 0.75.sa încerc și cu aceste rezistente?
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Usturime in gat si cu VG/PG si cu VG

Mesaj de AdrianBV »

Am fumat 15 ani cate un pachet pe zi de marlboro rosu.
Cand am trecut la vapat, trageam din tigara electronica dupa care ma ustura gatul de nu mai puteam si tuseam de ziceai ca imi dau plamanii afara ... timp de vreo luna si ceva ... pana m-am acomodat ... Se intampla ... e normal ...

la inceput in perioada cand pateam asta vapam 18 mg VG/PG 50% ... cam 10 ml pe zi ...
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Usturime in gat si cu VG/PG si cu VG

Mesaj de HORATUCU »

Pe mine nu m-a usturat veci gatul de la vapat, doar cand procentul de PG este prea mare. Incearca cu VG 100% si vezi daca se schimba ceva.Invata ceva si din raspunsurile anterioare.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Paul Danciu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Feb 18, 2017 3:54 pm

Re: Usturime in gat si cu VG/PG si cu VG

Mesaj de Paul Danciu »

salut,
am schimbat rezistenta de 0.3, cu rezistenta de 0.5 ( pe care scrie 30-80 W ) si am vapat la 40 W si nu mai ma ustura gatul , dar tot se aude bolborosind e-liquid-ul cand trag vaporii ( nu stiu daca este normal ).
multumesc baieti, inca o data .
Andrei Bzone
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Mar 11, 2017 1:52 pm

Re: Usturime in gat si cu VG/PG si cu VG

Mesaj de Andrei Bzone »

Este normal sa bolboraseasca si sa faca ca toti dracii. Bolboroseste fiindca acel lichid de pe rezistenta se incalzeste si sare de pe ea.
Scrie răspuns