Provari care este

Aici poti pune intrebarile pe care le ai
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Provari care este

Mesaj de cristian »

Domnilor cu vechime, va intreb la modul cel mai serios si fara nici un gand ascuns, si fara sa doresc sa se nasca o polemica pe aici, vreau doar cateva pareri sincere. Pentru mine si poate si pentru altii.
Am citit de mai multe ori, in urma unor intrebari de genul "ce mod imi recomandati?", ca se nasc discutii aprinse dar foarte utile pro si contra diferitelor device-uri.
Intotdeauna, dar intotdeauna, vine la final de dezbatere un raspuns sec de la cineva: ia-ti (ba) provari si o sa-l ai toata viata - nu-ti lua CHINEZARII. DNA20?
Intrebare: in afar'de renumitul slogan semipublicitar si legat de garantie, de ce il ai toata viata? Si de ce un vamo sa zicem il ai numai 2 luni? Sau un nova 1 luna? Sau un smyrna 1 an? Si EL o viata?

As prefera raspunsuri tehnice, nu eseuri, ca sa ne lamurim odata de ce EL. Ca daca am argumente, ma bag imediat la un pro.

Multumesc anticipat.

Cu deosebita consideratie,

Cristian

PS am mai observat ca cei care recomanda provari o fac intr-un mod in care te simti ca un bou ca tu n-ai. Interesant, ma distreaza chestiile astea :))))
Avatar utilizator
danezu
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 218
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 1:56 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Provari care este

Mesaj de danezu »

Provari a demonstrat ca este fiabil, bine facut, fara caderi de tensiune, butonul super ok! Eu am avut in decursul unui an o gramada de moduri( chinezesti), care si-au facut treaba! Eu nu sunt pretentios, dar daca ar fi sa mai iau un mod, clar ar fi provari, mi-a placut!

Bafta!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nu mai fumez din 01.03.2012
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Provari care este

Mesaj de cristian »

ok clar si la obiect. Altcineva?
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Provari care este

Mesaj de alexgogo-VA »

Poate pentru ca e masiv si micut, butonul ala cu senzatia aia la apasare.. nu stiu, designul simplu si nu foarte incarcat... De electronica nu mai vorbesc, este in top. Mi-am dorit de mult unul, tot timpul m-am legat de alte tampenii si nu am luat. Dar pana la urma, am niste prieteni care se intorc din state in toamna cu micutul meu provari, mini, negru.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Provari care este

Mesaj de cristian »

Sincer ma bucur pentru tine ca il doresti si ca o sa il ai.
In spiritul acestui thread, daca poti sa detaliezi ce inseamna electronica de top. Eu sunt inginer geolog, deci pe intelesul meu: ce inseamna si cum se traduce acest lucru in senzatia pe care o ai cand vapezi un lichid? Cum imbunatateste procesul adica.
Intreb deoarece eu vapez, modul oricare ar fi el e facut ca sa vapez cu el. Gresesc?

De exemplu, cu vamo meu reglez ce doresc cand vapez. Voltaj sau putere in Watti, masor rezistenta, vad cat mai are accu, am doua moduri de functionare rms sau avg. Prin comparatie, ce as face cu provari ca sa fiu mai multumit cand vapez? Sau altfel spus, inteleg ca voi trece pe o treapta superioara in ale vapatului. Cum s-ar traduce asta practic?

Inca odata doresc sa mentionez ca intrebarile se doresc a fi lamuritoare, de aceea am cerut o comparatie cu un mod foarte popular, vamo, dotat cu o electronica foarte populara si ea. Care nu e de varf, dar inteleg ca o folosesc multi jucatori pe piata ET, deoarece e ieftina si eficienta.

Multumesc.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Provari care este

Mesaj de cristian »

Nu mai pot edita, asa ca:

Citeam aici http://www.thevapersden.com/index.php?topic=3158.0 un review si omul zice la un moment dat ca:

So its perfect right? Well, no. It is a great device and I do not see myself ~NEEDING~ another device for a long time but there are a few things I wish were different. 1) I wish it had VW, VV only is fine and I can make it work no problem but I have just gotten used to wattage and seem to set it to wattage based on the juice but with voltage I have to also take into account the ohm of the coil, again not a bit deal but it would be nice. 2) I wish there was a faster way to turn it on/off, again this is not a big deal either since there is only one button and frankly I would surprised if I would activate the button in my pocket. 3) Like most of the devices out there it does cut off at a low ohm level, I have gotten a 1.2 ohm coil to work and have not played around with anything lower so far and i couldn't go above 4.2 volts, idk how it actually is giving a short circuit cut off if it measures just by the amperage draw or if it is monitoring the resistance but you could go down to a 0.9 ohm coil at low settings if it wont freak out on you... again not a big deal since at this point I am not doing ULR coils. 4) I kind of would like an adjustable center pin, after I messed up the vamo's 510 insulator and have to fiddle with it some times to get it to work right especially if after there is something that tightens down a bit more on it, I am a bit paranoid, I know that an adjustable center pin supposedly cannot be sealed but idk about that, I would think there is probably an easy way to do it and keep it strong and sealed.

Inteleg ca PV nu are VW? Hmmm.... interesant.
Dar de ce? Ca deja e ceva banal sa ai pe mod VV si VW. Orice "chinezarie" are.
Sunt convins ca exista o explicatie.

PS Am deschis acest topic aici, si nu dincolo, deoarece am vazut ca aici nu esti luat la misto si nici nu apare un de-ala tare care sa te puna la punct si sa-si arate muschii. Sper ca m-am facut inteles de catre voi.
Faptul ca am vapat toate tampeniile care erau prin 2010 pe piata si nu fac din asta o mare onoare si nici nu stateam pe forum la vremea aia, nu ma face nici pe mine nici pe altii mai prost sau mai destept decat altii.

Stima tuturor de aici!
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Re: Provari care este

Mesaj de Rica »

Nu exista explicatie, PV a ramas primul mod reusit, o legenda.
Fiind primul si toti l-au laudat si-a facut un renume, renume care il tine pe primul loc al preferintelor.
Acum este depasit de multe fara renume.
Asta e parerea mea.
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Provari care este

Mesaj de cristian »

Rica dintr-o bucata ca intotdeauna. :)
Cred ca si asta e un argument, dar cand iti zice cineva "arunca ma la gunoi toate chinezariile ale si ia-ti PV si o sa il ai toata viata" te intrebi, ca si mine, de ce? Pe bune, iti dau cateva link-uri imediat.
Probabil ca mai sunt argumente. Altfel nu vad de ce as da 8 mil vechi pe o bucata de otel made in SUA, pe bune. Sau tocmai ca e made in SUA?

Hai ca am editat intr-o veselie. Dar mi-a venit o idee. Facem o lista cu argumente. Dar numai rgumente, deci sa poata fi sustinute.
1. Brandul - Rica
2. fabricat in state - Eu
3. aspectul - alex
4. fiabil, nu are caderi de tensiune - danezu


Pana acum.
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Re: Provari care este

Mesaj de Rica »

De ce asa arunca tot sa iau ceva identic?
Inox, electronica, mufa ego pe filet de alama, acelasi silicon sau garnitura inte poli, unul sau mai multe butoane.
Toate sunt la fel.
Legenda care si-a facut-o la aparitie asta il recomanda.
La aparitia lui, sa fac o comparatie, el era mertzul full de full si restul erau dacii.
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Provari care este

Mesaj de cristian »

Ba la electronica inteleg ca nu are wattaj variabil. Deci nu e la fel.

Dar sa mergem pe aspectele care il fac asa scump ca sa merite sa arunci tot.
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Re: Provari care este

Mesaj de Rica »

DPMDV nu exista.
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Provari care este

Mesaj de alexgogo-VA »

Nu are wataj variabil, dar boosterul scoate tot ce e mai bun dintr-o singura baterie, pana la ultimul puf. Acum trag din unul (de imprumut), mi-a ars cu ușurință un super lr pentru ca l-am uitat pe la 5v.

Nu are limitari de putere in limita de 3.5amperi curent, unde nu poate sa furnizeze curentul pur si simplu nu declanșează.

Meniul pare la prima vedere foarte complicat, dar m-am obișnuit in 2 minute cu el.

Acum merge de dimineață cu un boge sr in tank la 5v, am tras cam 8 ml pana acum, consuma baterii ca la balamuc (am rulat 6 bucati 18350 pana acum, dar poate sunt mai obosite, nu stiu) si e musai sa fie folosit cu baterii de calitate.
Avatar utilizator
AlexIonica
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 123
Membru din: Mar Iul 02, 2013 2:34 pm
Localitate: Bucuresti/Calarasi

Re: Provari care este

Mesaj de AlexIonica »

Rica scrie:De ce asa arunca tot sa iau ceva identic?
Inox, electronica, mufa ego pe filet de alama, acelasi silicon sau garnitura inte poli, unul sau mai multe butoane.
Toate sunt la fel.
Legenda care si-a facut-o la aparitie asta il recomanda.
La aparitia lui, sa fac o comparatie, el era mertzul full de full si restul erau dacii.
Arata tu o chinezarie nenorocita care are acuratetea provari-ului, domnu' destept.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 4 Beta
Avatar utilizator
vampycri
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 52
Membru din: Dum Iul 07, 2013 12:17 am

Re: Provari care este

Mesaj de vampycri »

Acuratete?
La asta se rezuma provari?
Sunt destule chinezarii !!!! La pret mai bun, care fac acelasi lucru, sau, mai mult!
Adevarul e ca si mie mi-ar fi ciuda , daca as da 800 ron pe un Provari, cand as putea obtine aceleasi performante cu un mod de 200 ron!
Haide-ti baieti ! Cumparati PV SI ZEN! La oferta!, numai 1500 ron!
Va salut!


Sent from my iPhone using Tapatalk
alexparazit

Re: Provari care este

Mesaj de alexparazit »

multi ''nationalisti'' p'aici -las-o ba ca merge si asa :lol: ....cand veti vedea chinezarie care da la fel cu accu. la 4,2 si 3,3 sau chinezarie pe care poti infileta un aty ruseste fara frica ca se duce garnitura de la pin si tre sa umbli cu agrafe... care duce 15w/3,5 amperi reali ,(ma refer la moduri booster),chinezarie care duce 2ani butonul fara rateuri etc etc etc :roll: ...chestiile astea erau intens discutate mai demult. multi s-au convins care e treaba cu provari.unii inca viseaza la bun si ieftin. bafta!
Scrie răspuns