Alegere mod

Aici poti pune intrebarile pe care le ai
Florian
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 7
Membru din: Lun Iul 11, 2016 1:28 pm

Alegere mod

Mesaj de Florian »

Salut vaperi ! Zilele acestea m-am tot gândit la ce vape sa-mi iau si sunt destul de indecis.. Citind multe articole despre cele 2 "concurente" , atat argumente pro cât si contra , totuși sunt nehotărât si am zis sa apelez la voi :D
M-am gândit la kitul IJust2 si la SMPL + Velocity .
Stiu ca SMPL este mecanic si nu prea se recomanda începătorilor (ca mine) . Totuși cred ca dacă as avea putina răbdare si m-as uita la tutoriale (ceea ce am făcut) as putea sa încerc sa fac.
Astept părerea voastră ! Mulțumesc :D
AlexC
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 16
Membru din: Vin Iul 01, 2016 5:45 pm

Re: Alegere mod

Mesaj de AlexC »

Este prima data când vapezi?
Florian
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 7
Membru din: Lun Iul 11, 2016 1:28 pm

Re: Alegere mod

Mesaj de Florian »

Nu , am mai vapat si înainte dar foarte putin , iar acum vreau sa revin
AlexC
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 16
Membru din: Vin Iul 01, 2016 5:45 pm

Re: Alegere mod

Mesaj de AlexC »

Ok , daca vrei sa te reapuci ai putea sa incerci totusi ceva mai la un pret mai mic , un ego AiO care este undeva pe la 110 ron - 130 ron in functie de magazin , o sa fii foarte multumit de el.
Daca vrei totusi sa treci la ceva putin mai performant , iti recomand un Subox mini 50w , sau un istick 40w cu TC (temp control). te va duce undeva la 300 de ron.

Strict parerea mea personala : Nu are rost sa investesti foarte multi bani la inceput deoarece nu stii daca te vei obisnui cu ea.
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Alegere mod

Mesaj de AdrianBV »

Am trecut si eu acum aproape 6 luni prin asta ...
Sincer ... mi se pare o tampenie chestia asta cu "moduri de incepator" ... iti poti lua un evic vtc mini, un pico, la un pret decent ... si sunt moduri solide/bune si au toate optiunile necesare atat pentru incepatori cat si pentru avansati

Sa dai 120 ... 130 RON pe un ego aio care dupa o luna nu te mai satisface ... nu e ok ..
Am inceput sa vapez direct cu cuboid, si dupa 1 minut am stiut sa il folosesc. La fel e si evic vtc, la fel e si pico.
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
14aa41
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 11
Membru din: Mie Iul 06, 2016 9:18 pm

Re: Alegere mod

Mesaj de 14aa41 »

+1 la ce a zis Adrian .

Ileaf Ijust 2 cam curge ,ego one (xl/mega whatever) curge si el .. . Eu mi-am luat un atomizor separat (Tron-T) si in 2luni (si ceva) nu mi-a curs deloc /nu arunca solutie . Pe langa asta au niste rezistente RBA foarte interesante,cu control pentru elichid(care pot fi si reconstruite de altfel)

Cred ca 90% din vaperi ,mai devreme sau mai tarziu tot ajung la un box-mod . Mie unu imi pare rau ca nu mi-am luat unul de la inceput ,si acum trebuie sa dau iar 300-400lei pe altul .

Mergi pe ceva cu Temp Control , o sa consumi mai putin lichid ,bateria o sa te tina mai mult ,rezistentele or sa se arda mult mai greu.

Cat despre mechanical mod ,bro ,nu iti recomand . Intradevar sunt mai ieftine(unele...) ,dar nu ai protectie de nici un fel la ele . Si daca nu stii exact in ce limite sa te incadrezi cand refaci rezistenta poti ajunge in cel mai rau caz sa iti bubuie bateria in fata .
+ ca defapt dai mai multi bani decat pe un box mod , pe langa mech mod trebuie sa iei : Ohm reader /volts reader /baterie(baterii chiar) /incarcator baterie/mult mai mult elichid ,bateria se consuma mai repede si se strica mult mai repede (mai ales daca nu ai grija cat vapezi inainte sa o reincarci)




LE : Ce trebuie sa mai stii :
__
Sub-ohm (rezistente mai mici de 1ohm) = mai mult lichid consumat ,vapori mai multi ,aroma mai buna,bateria se consuma mai repede,rezistentele se ard mai repede . Nu poti trage din ele mouth-to-lung(adica sa tragi in gura si dupa in piept) ,ci tragi direct in plaman ,exact cum tragi aer dintr-un pai .

Above-ohm(rezistente mai mari de 1ohm) = mai putin lichid consumat ,vapori putini,aroma mai slaba,bateria tine mai mult,rezistentele se ard mai greu . Nu poti trage cu ele direct in plaman,doar mouth-to-lungh .
__

Elichide :
VG - vapori mai multi,e mai vascos,reda aroma mai slab . Produs natural(extras din plante/animale etc)
PG - Vapori mai putini,e mai fluid ,reda aroma mai bine .Sunt unii care au alergie la PG (Produs chimic)

Baze - Solutie vg sau pg ,sau chiar mix intre ele ,cu sau fara nicotina ,dar fara aroma . Te duce mult mai ieftin sa iei baza si aroma concentrata separat . Vazusem pe undeva ~50lei 500ml de baza (fara nicotina) ,si inca vreo 50lei baza cu nicotina , iar aroma e cam 20lei .
Una peste alta dai vreo 120lei pe 700-800ml elichid ,unde daca il iei din comert ,e 45lei 30ml .
Se gasesc si in cantitati mai mici ,nu trebuie sa dai neaaparat 120lei sa le iei pe toate . 100ml baza(cu nicotina) +aroma e 60lei cu tot cu transport .
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Alegere mod

Mesaj de HORATUCU »

14aa41 scrie: Above-ohm(rezistente mai mari de 1ohm) = mai putin lichid consumat ,vapori putini,aroma mai slaba,bateria tine mai mult,rezistentele se ard mai greu . Nu poti trage cu ele direct in plaman,doar mouth-to-lungh .
Fratele meu, eu vapez peste ohm de mult timp si LI ( direct plamani). Stilul de vapat MTL sau LI ti-l da atomizorul,nu rezistenta. Depinde de fluxul de aer pe care ti-l permite atomizorul. In rest reglezi puterea la ce-ti convine si-i dai bataie. :fft
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Florian
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 7
Membru din: Lun Iul 11, 2016 1:28 pm

Re: Alegere mod

Mesaj de Florian »

Mersi frumos băieți , chiar imi sunt utile sfaturile :D
Un kit dacă se poate sa imi ziceti , sau un mod si un atomizor separat ,Idk .. Sunt încă noob :))
PS: acum cerința începătorului : sa fie ceva care scoate mult abur :)) (si un preț decent )
Sper ca nu v-am deranjat prea tare , mulțumesc :D
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Alegere mod

Mesaj de HORATUCU »

Un singur sfat pot sa-ti dau: Eleaf iStick Pico 75W TC VW + Kanger SubTank .
Ai posibilitate sa mergi la inceput in varianta Power cu Eleaf si dupa ce te prinzi de smecherie sa treci si la TC.
Cu SubTank-ul poti la inceput sa mergi cu rezistentele gata facute si intre timp sa-ti faci in paralel rezistentele tale pe RBA-ul din dotare.
Dupa ce te prinzi, nu te mai opreste nimeni.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Florian
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 7
Membru din: Lun Iul 11, 2016 1:28 pm

Re: Alegere mod

Mesaj de Florian »

Mulțumesc mult , spor la vapat !
andriipopa75
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 43
Membru din: Lun Mai 30, 2016 2:50 am
Localitate: craiova

Re: Alegere mod

Mesaj de andriipopa75 »

daca vrei sa folosesti electronica, cauta un mod bun second, poti gasi la ~100 lei , bani la care ai versatilitate si putere pentru a vapa pe gustul tau. pentru autonomie de 2 zile+ iti trebuie un mod mai mare, cu 2-3 acumulatori. pentru confort, un mod mic dar cu acumulator de rezerva.
aburii provin din combinatia lichid+aer+dimensiune rezistenta, nu conteaza impedanta , conteaza atomizorul si forma rezistentei.
vapatul sub ohm, la multi w are doar dezavantaje, consum mare de curent si de lichid.
eu de ex, pe taifun gt2, single coil, prefer rezistenta cu 8 spire, ~1,3 ohm , vapez la 9,5-9,9w si am aburi mai multi decat la aspire atlantis sau la smok vct pro. pe ud goliath, dual coil, merg la 1 ohm, la ~ 15-16w. dual coil-ul ofera un plus de aroma, e mai definita.
Scrie răspuns