rog sfat

Aici poti pune intrebarile pe care le ai
eusebiuus
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Mar 19, 2016 11:57 am

rog sfat

Mesaj de eusebiuus »

va rog sa ma ajutati cu un sfat la urmatoarele 2 intrebari:

1. as putea folosi un acumulator de amperaj mai mare gen 3000-3500 in conditiile in care vapez cu o rezistenta de kanthal 0.7 - 1.2 si nu mai sus de 15 w maxim (15 wati e exagerat) pe un evic vct mini ? daca da ce ati putea sa imi recomandati ca acumulatori ? (intreb pt ca se intampla sa stau destul de mult in natura fara curent)
momentan am 2 acumulatori Samsung INR18650-25R 2500mAh High-drain Battery - 12C, 30A; sunt ok insa nu ma tin mai mult de 12 - 18 ore.

2. am facut o rezistenta din ss de 0.4 sau 0.45 undeva in jur de 0.7ohm si am trecut in tc mode pt ss. am incercat sa setez temperatura si mia jos si mai sus insa nu a fost ok si la un moment dat nu a mai functionat. imi puteti spune intre ce valori ar trebui sa ma incadrez.

va multumesc mult pentru ajutor si bunavointa!
danny d
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 121
Membru din: Lun Aug 05, 2013 1:32 pm
Localitate: Resita

Re: rog sfat

Mesaj de danny d »

La prima intrebare iti raspund eu. Cand vorbesti de 3000-3500 (mAh) te referi la capacitatea acumulatorului. Recomandarea mea este LG LGDBHG21865 3000mAh. Pe Pico am pusa o rezistenta de 1.1 Ohmi in care dau cu 18-20 W. Un acumulator ma tine 9 ml. De aici calculele iti apartin. Iti sugerez insa sa iei in considerare sa porti dupa tine mai multi acumulatori in functie de cat vapezisi cat de des poti sa-i incarci.
La intrebarea 2 nu am sa-ti dau nici un raspuns deoarece nu folosesc TC.
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: rog sfat

Mesaj de HORATUCU »

La punctul 2: în primul rând rezistenta trebuie să o lași să ajungă la temp. camerei. După, să o blochezi.T temperatura seteaz-o inițial pe la 180 grd.Puterea pe la cca18 wat.Iti dai seama dacă mai trebuie să o urci si urc-o din 5 în 5 până te satisface. După reglezi si puterea in funcție de cât de repede vrei sa ajungi la temperatura optima.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
Drumetul
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 215
Membru din: Mie Apr 02, 2014 6:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: rog sfat

Mesaj de Drumetul »

Cum a spus si colegul mai sus, merge LG-ul maro, HG2. Deasemeni pentru capacitate sunt panasonic-urile de 3400 mAh. Dar sigur nu il folosesti decat in conditiile expuse de tine! Cu ss poti merge si in power mode, nu trebuie musai in temp control.
eusebiuus
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Mar 19, 2016 11:57 am

Re: rog sfat

Mesaj de eusebiuus »

va multumesc pentru lamuriri !
gimi
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 27
Membru din: Mie Mar 02, 2016 12:00 pm

Re: rog sfat

Mesaj de gimi »

Care îi treaba cu temperature control ca nu o inteleg ?
Scrie răspuns