Dry Burn

Aici poti pune intrebarile pe care le ai
danny d
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 121
Membru din: Lun Aug 05, 2013 1:32 pm
Localitate: Resita

Dry Burn

Mesaj de danny d »

Am peste 5 ani de vapat, folosesc exclusiv Kanthal in Power Mode. Vad ca au aparut tot felul de teorii ca e daunator dry burn-ul. Va spun cum procedez eu si apoi vreau sa va dati si voi cu parerea. Deci eu imi fac o rezistenta (prefer Kanthal A1 UD de 0.4 mm, 9 spire pe burghiu de 2.5 mm aprox 1.1 ohmi) cu spire lipite, clasic, o incalzesc, apropii spirele, ma folosesc de penseta ceramica, etc. Deci fac dry burn. Apoi pun vata, vapez, ma bucur de vapat in Power mode cam 10 ml. Apoi dry burn, jet de apa, din nou dry burn, apoi vata noua apoi iarasi vapez cam 10 ml. Dupa 2 saptamani (cam 50-100 ml) schimb rezistenta. Deci asa fac eu. Sa inteleg ca nu e bine? Voi faceti altfel? Ma refer la cei care vapati in TC. Cum va faceti rezistenta fara dry burn? Schimbati sarma de cate ori schimbati vata? Cat de des? Am incercat Ni, Ti, SS dar mie imi place cel mai mult Kanthal. Astept parerile voastre.
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Dry Burn

Mesaj de Midnight Caller »

Eu merg si o cateva luni pe aceeasi sarma (pana se arde la dry burn) iar vata o schimb la 2-3 saptamani. E drept ca nu vapez lichide dulci sau inchise la culoare
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Dry Burn

Mesaj de HORATUCU »

Eu fac dryburn+ jet apa, de cate ori se schimbă gustul lichidului.Rezistenta o schimb numai cand datorită uzurii trece de 1.4 ohm. Inițial le fac in jur de 1.1-1.2 pt.TC.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
danny d
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 121
Membru din: Lun Aug 05, 2013 1:32 pm
Localitate: Resita

Re: Dry Burn

Mesaj de danny d »

Deci sa inteleg ca si cei care folosesc TC (Ni, Ti sau SS) fac dry burn? Cel putin Ni si Ti am inteles de la inceput ca e periculos din cauza oxizilor... Ma nou apar tot felul de teorii ca ar fi periculos si la SS si Kanthal.
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Dry Burn

Mesaj de HORATUCU »

Eu folosesc numai SS. Daca ar trebui sa schimb rezistentele tot la 3 zile(fara dry burn), m-as lasa de vapat si m-as apuca iarasi de fumat.
Da un link unde ai citit ca-i periculos pt. sanatate sa vapezi cu o rezi dupa ce ai curatat-o cu un dryburn.Eu nu am mai auzit teoria asta.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Dry Burn

Mesaj de slavyk »

Ziceai de link-uri?
http://www.vapingpost.com/2016/03/08/a- ... your-coil/
http://www.ecigarette-research.org/rese ... 015/212-db
Acuma fiecare face cum crede... Eu, fac DB la SS dar la o temperatură scăzută, atît cît să se ardă depunerile pe rezistență. La temperaturi ridicate, SS se arde. Kanthal, NiCr, sunt special create pentru temperaturi ridicate.
danny d
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 121
Membru din: Lun Aug 05, 2013 1:32 pm
Localitate: Resita

Re: Dry Burn

Mesaj de danny d »

Da, mersi @slavyk. Stiu ca si tu folosesti TC. Cum procedezi?
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Dry Burn

Mesaj de slavyk »

Cum a m scris mai sus :). În rest, spăl cu un jet de apă caldă. Dar mai folosesc o jmekerie pentru a mări temperatura apei. În TC mode, fixez temperatura la 315C și puterea la 75W (mai mult nu la lasă mod-urile) după care pun rezistența sub jetul de la robinet (temp. apei setată la 42C) și... apăs Fire, 10 secunde. Se poate vedea cum temperatura rezistenței crește la 60...70C. Repet băița de vreo 2...3 ori. Dar trebuie să fii atent, să nu scoți rezistența de sub jetul de apă mai devreme de a opri lua degetul de pe butonul Fire.
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Dry Burn

Mesaj de HORATUCU »

Citind linkurile am inteles ca:
-Kanthal - Atunci când este încălzit creeaza oxizi de aluminiu ca strat protector pe suprafața firului
-Nicrom creeaza un strat exterior de oxid de crom
-Oțel inoxidabil (SS) -Cromul previne formarea oxidului ca strat protector.
Pericolul este ca stratul de material oxidat, care se formează pe suprafață sa se desprinda in timpul vapingului și să fie transferate în plămâni, în același timp ca aerosoli, sub formă de particule microscopice, sau pulberi în suspensie.
Rezulta ca la SS neformandu-se oxid la suprafata, nu apare acest pericol. Gresesc?
Or mai fi alte cele pe care nu le stim inca.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
colandrino
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 14
Membru din: Mie Mar 25, 2015 7:53 pm

Re: Dry Burn

Mesaj de colandrino »

La cât de ieftină e sârma eu nu-mi bat capul cu dry burn. La câteva zile fac o rezistență nouă (una dintre micile plăceri ale vieții).
Will you swim through the briny sea for me, roll along the ocean's floor, I'll be your treasure.
danny d
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 121
Membru din: Lun Aug 05, 2013 1:32 pm
Localitate: Resita

Re: Dry Burn

Mesaj de danny d »

Nu e vorba de bani. Schimb vata o data pe zi cel putin si de fiecare data fac dry burn. In plus folosesc dry burn atunci cand imi fac rezistenta!
Scrie răspuns