Intrebare Ego One CLR

Aici poti pune intrebarile pe care le ai
Avatar utilizator
AlecsAdrian
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 34
Membru din: Lun Mar 14, 2016 11:26 pm
Localitate: PLOIESTI

Intrebare Ego One CLR

Mesaj de AlecsAdrian »

Buna seara si bine v-am gasit! :OO

Sunt nou pe acest forum, am incercat sa caut cu search ce-mi doresc sa aflu, dar din pacate informatiile nu-mi sunt clarificatoare. Astazi am cumparat o pastila de tip CLR pentru Ego One. Modul meu este un Joyetech de 2200mAh si atomizatorul "clasic" al celor de la Joyetech si anume Ego One. Imi place la nebuine sa vapez sub 1 ohm si de aceea am mers pe pastile de 0.5ohm. Astazi am zis sa incerc si eu CLR-ul foarte laudat pe toate paginile rasfoite. Intrebarile mele sunt urmatoarele:

- pentru ca nu doresc ceva extrem, ma satisface ce am in prezent, doresc sa stiu pentru o urmatoare servisare, ce-mi recomandati la capitolul sarma si bumbac
- la cat timp se schimba sarma? adica pot folosi aceeasi sarma la doua vate?
- cum trebuie sa procedez pentru a realiza o rezistenta de 0.5ohm - 0.6ohm, astfel incat sa nu stric modul. Am vazut un calculator, dar sincer ma cam bate sur2

Multumesc si ma bucur ca m-am putut alatura.

PS: vapez cu baza VG si arome de la Cosmic Fog si Vampire Vape
This is not a FAD. This is my life chasing clouds without running out of breath!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Intrebare Ego One CLR

Mesaj de cristian »

CLR titan sau SS? Banuiesc ca e titan, deci dupa ce arata nasol sarma o schimbi cu alta.
Eu folosesc sarma SS de 0.4, pe un diametru aproximativ asemenea cu al rezistentei originale ca sa incapa unde trebuie, si dau 5-6 spire. Incearca si cu mai mult, dar ideea e sa incapa la locul ei, sa nu atinga peretii ca intra in scurt. Dar nu cred ca o sa ai o valoare >0.5 ohm, va fi undeva la 0.4 cred. Fa o incercare si vei vedea.
Vata de care vrei tu, sau fiber freaks (eu nu sunt fan), atat cat sa o treci putin fortat prin rezistenta, montezi piesa superioara, si apoi tai vata aproape de corpul rezistentei. Nu uita sa amorsezi setupul cu lichid.
Si despre vata, folosesc paduri de vata japoneza sau bile de vata leonex de la kaufland.

Uite despre ce vorbesc:
Imagine
Imagine

Se pot vedea numarul de spire si valoarea rezistentei.

Spor!
Avatar utilizator
AlecsAdrian
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 34
Membru din: Lun Mar 14, 2016 11:26 pm
Localitate: PLOIESTI

Re: Intrebare Ego One CLR

Mesaj de AlecsAdrian »

Super, merci fain pentru raspuns. Revin cu detalii cand ma apuc de treaba. Momentan e ok, CLR rezista :))

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
This is not a FAD. This is my life chasing clouds without running out of breath!
Avatar utilizator
AlecsAdrian
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 34
Membru din: Lun Mar 14, 2016 11:26 pm
Localitate: PLOIESTI

Re: Intrebare Ego One CLR

Mesaj de AlecsAdrian »

Aaaa... acum am citit mai pe indelete mesajul tau. Dimineata eram cam adormit si pe fuga
Al meu este fara control de temperatura. E ok daca folosesc SS?

Am vazut ca CLR-urile astea au control al volumului de lichid prin infiletarea sau desfiletarea piulitei superioare. Intrebarea mea e cum se procedeaza cu chestia asa?
This is not a FAD. This is my life chasing clouds without running out of breath!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Intrebare Ego One CLR

Mesaj de cristian »

Merge ss si fara tc. Reglajul, dupa parerea mea, se face cu piulita inferioara, cea de sus trebuie stransa normal ca sa fie pe pozitie optima ca sa intre ok canalul de aer.
In opinia mea.

Sent from my Lenovo A7600-H using Tapatalk
Avatar utilizator
AlecsAdrian
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 34
Membru din: Lun Mar 14, 2016 11:26 pm
Localitate: PLOIESTI

Re: Intrebare Ego One CLR

Mesaj de AlecsAdrian »

Am revenit. Prima servisare completa. 5 spire cu 0.4. Habar nu am cat a iesit, dar e ok. Din pacate nu am gasit decat fiber peaks, care recunosc ca nu sunt stralucite. Una peste alta e ok :)

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
This is not a FAD. This is my life chasing clouds without running out of breath!
dinurm
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 50
Membru din: Dum Feb 08, 2015 5:43 am

Re: Intrebare Ego One CLR

Mesaj de dinurm »

Salut, sa nu faci reglaj cu piulita superioara, daca nu este stransa bine o sa-ti ramana in corpul atomizorului si o scoti greu de-acolo. Piulita inferioara este pentru control de lichid. Eu folosesc numai cu Fiber Freaks, dar am observat urmatoarele - primele 10 puf-uri nu se comporta bine, in perioada asta se umfla si se aseaza, dupa este foarte ok. Apoi ai grija sa fii curat pe maini cand o montezi, chiar este recomandat sa nu atingi deloc partea care o sa ramana in rezistenta dupa taiere.
Avatar utilizator
AlecsAdrian
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 34
Membru din: Lun Mar 14, 2016 11:26 pm
Localitate: PLOIESTI

Re: Intrebare Ego One CLR

Mesaj de AlecsAdrian »

Merci frumos pentru sfaturi. Ca orice începător, dai și chifle la început. Momentan lucrarea rezistă. Să vedem pentru cât timp

Trimis de pe al meu Vodafone 890N folosind Tapatalk
This is not a FAD. This is my life chasing clouds without running out of breath!
Avatar utilizator
AlecsAdrian
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 34
Membru din: Lun Mar 14, 2016 11:26 pm
Localitate: PLOIESTI

Re: Intrebare Ego One CLR

Mesaj de AlecsAdrian »

Astazi am facut rezistenta astfel: 6 spire , de diamentrul unei scobitori. La ce a zis Cristian am adaugat o spira. Am facut lucrul acesta pentru ca aburul era f fierbinte. Acum este ok. Sincer sa fiu nu am controlat numarul de ohmi pentru ca nu am cum dar banuiesc ca ma situez intre 0.5-0.6 ohm.

Trimis de pe al meu Vodafone 890N folosind Tapatalk
This is not a FAD. This is my life chasing clouds without running out of breath!
Andrew
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 4
Membru din: Mar Apr 05, 2016 8:33 pm
Localitate: Suceava

Re: Intrebare Ego One CLR

Mesaj de Andrew »

Buna seara!

Am si eu o intrebare legata de rezistenta CLR. Am vrut sa fac un topic nou, dar daca tot este unul asemanator am ales sa scriu aici. Deci in principiu sunt vaper nou. Am un ego one CT si nu demult am cumparat si o rezistenta clr pentru a evita costurile rezistentelor normale. Mi-am luat si sarma Khantal A1 de 0.3 si bumbac japonez. Am folosit sarma cu care a venit rezistenta si din cauza ca s-a innegrit am decis sa o schimb si sa pun alta noua. Am facut o sarma cu 6 spire, care zic eu ca e ok, nu stiu cati ohmi are... dar banuiesc ca e pe undeva pe la 1,ceva... totul bine si frumos, scoate aburi la fel ca inainte, doar ca nu reda la fel de bn aroma si nu inteleg de ce ... o fi de la bumbac? L-am strans prea tare oare sau din ce motiv nu-mi reda aceiasi aroma ca pe sarma originala ? Baza e Fumetto si aroma soho+caramel deci nu cred ca e de la baza sau aroma(am folosit si baza Vapeborg...nu recomand, isi pierde aroma dupa 4 zile). S-a mai intalnit cineva cu aceiasi problema ca si mine?
Avatar utilizator
AlecsAdrian
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 34
Membru din: Lun Mar 14, 2016 11:26 pm
Localitate: PLOIESTI

Re: Intrebare Ego One CLR

Mesaj de AlecsAdrian »

Salut! Eu fac asa... Khantal de 0.4, 6 spire pe o scobitoare. La ce zici tu acolo... nu cred ca scoti peste 0,6ohmi (este o parere). Ca si bumbac, acum folosesc fiber peaks, dar cred ca o sa renunt cat de curand la ele. Cat despre aroma, nu stiu ce sa zic. Eu trag cu baza Vapez de 3 si ca aroma Heisenberg sau tot felul de dulcegarii, inca nu m-am decis. Ideea este ca nu am problema in a nu avea aroma.

Bafta
This is not a FAD. This is my life chasing clouds without running out of breath!
Scrie răspuns