[Problemă] Joyetech Cuboid

Aici poti pune intrebarile pe care le ai
Avatar utilizator
chesterb00
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 23
Membru din: Mar Mar 01, 2016 8:11 pm

[Problemă] Joyetech Cuboid

Mesaj de chesterb00 »

Salut,

Mi-am cumpărat azi un Joyetech Cuboid cu Kanger Toptank Mini. I-am făcut plinul, l-am folosit, iar când am ajuns acasă şi m-am jucat puţin prin setări, apăs fire buttonul şi pe LCD apare mesajul Protection.
Merge să vapez doar în power mode. Dacă îl trec în SS316, Ti sau Ni, apare Protection.
Din câte ţin minte, am schimbat doar watajul din SS316. Altceva nu am modificat.

Luminaţi-mă şi pe mine, vă rog. E primul meu mod. :D
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: [Problemă] Joyetech Cuboid

Mesaj de AdrianBV »

Depinde ce rezistenta ai ...
Daca esti pe kantal atunci nu ai ce cauta in Temp Control ...

Temp control functoneaza pe Ni, TI sau SS316 daca ai si rezistenta din acelasi material ... iar mesaju de "Protection" apare cand rezistenta ajunge la temperatura setata de tine.

Spre exemplu: daca ai o rezistenta facuta din SS ( material din care imi fac si eu rezistenele ) ... o poti seta pe la 200 ... 220 ... 250 de grade. In momentul in care apesi si tii apasat pe butonul de fire ... iti incalzeste rezistenta ... daca in orice moment rezistenta ajunge la temperatura setata de tine ... taie alimentarea rezistentii ca sa nu iti dea dry burn ...
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Avatar utilizator
chesterb00
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 23
Membru din: Mar Mar 01, 2016 8:11 pm

Re: [Problemă] Joyetech Cuboid

Mesaj de chesterb00 »

Am rezistența cu care a venit Toptankul.
Până acasă am tot schimbat temperaturile din SS316. Le-am ținut în jur de 200°C.

Îmi dă Protection imediat cum apăs pe buton. Nu scoate abur deloc. Bănuiesc că ceva la setări nu e ok.

Sent from my m8 using Tapatalk
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: [Problemă] Joyetech Cuboid

Mesaj de AdrianBV »

TopTank-u, vine cu 3 rezistente:
RBA-u care are parca o rezistenta de 0.5 in ea dar e fara bumbac ... deci sigur nu o folosesti pe aia ...
Una de 0.15, una de 0.5 ... amandoua SSOCC ( Stainless Steel Organic Cotton Coil ) ...
Ai "inmuiat" rezistenta inainte sa o bagi in atomizor ? E lichid suficient ? Iti intra in protection pentru ca ajunge instant la temperatura maxima ... iar asta se intampla daca nu se alimenteaza bumbacu cu lichid ...
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Avatar utilizator
chesterb00
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 23
Membru din: Mar Mar 01, 2016 8:11 pm

Re: [Problemă] Joyetech Cuboid

Mesaj de chesterb00 »

L-am înmuiat. De fapt, toată operațiunea a făcut-o băiatul de la magazinul de unde am cumpărat produsele. A mers perfect oână am ajuns acasă și am umblat eu prin setări.

Se poate da reset, ceva?

Sent from my m8 using Tapatalk
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: [Problemă] Joyetech Cuboid

Mesaj de AdrianBV »

Nu prea ai ce setari sa faci ca sa strici ...
Ce rezistenta iti arata cuboidu ? 0.5 ?
Daca da ... seteazati in Temp SS, temperatura la 220 de grade si PWR-u la 25-30-35 ...
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Avatar utilizator
chesterb00
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 23
Membru din: Mar Mar 01, 2016 8:11 pm

Re: [Problemă] Joyetech Cuboid

Mesaj de chesterb00 »

Îmi arată 0.22 ohmi la rezistență.

Sent from my m8 using Tapatalk
Avatar utilizator
chesterb00
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 23
Membru din: Mar Mar 01, 2016 8:11 pm

Re: [Problemă] Joyetech Cuboid

Mesaj de chesterb00 »

LE:
Am citit pe rezistență: Ni, 0.15ohm, 15W-50W; setat cuboid în Temp Ni, vapez fără probleme.
Merci frumos, Adrian. Rămân dator.Imagine
Întrebare: Dacă rezistența folosită e cea sus-menționată, pe Cuboid nu ar trebui să scrie tot 0.15ohm?

Imagine

Sent from my m8 using Tapatalk
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: [Problemă] Joyetech Cuboid

Mesaj de AdrianBV »

Nu e o stiinta exacta ... ramane jumate de centimetru in plus intr-o parte sau in alta a rezistentei si hop se face din 0.15 in 0.22 ... plus si cuboidu nu stiu daca e chiar 100% exact ...

Cu placere. Bine ai venit printre vaperi !


LE: am vazut acuma in poza ... atentie: nu iti incarca acumulatorii prin usb-u cuboid-ului. S-ar putea sa ai mari surprize ( neplacute ) . Iati un incarcator

Cel mai ieftin cand am cautat eu acum o luna era asta:
http://etigara-electronica.ro/ro/incarc ... results=19" onclick="window.open(this.href);return false;

Jucaria asta impreuna cu un incarcator de priza de iphone 4 e suficient !
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Avatar utilizator
chesterb00
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 23
Membru din: Mar Mar 01, 2016 8:11 pm

Re: [Problemă] Joyetech Cuboid

Mesaj de chesterb00 »

Până îmi iau un încărcător o să îl încarc la usb. Nu am ce să fac. Merci de recomandare!

Sent from my m8 using Tapatalk
houserhythm
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 13
Membru din: Mie Mar 02, 2016 8:11 pm
Localitate: Timisoara

Re: [Problemă] Joyetech Cuboid

Mesaj de houserhythm »

De fapt Cuboid incarca bine (uniform) bateriile, spre deosebire de RX200, de exemplu. Singura problema e ca le incarca doar pana la 4.08-4.09V. Deci pierzi putina capacitate.
Avatar utilizator
chesterb00
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 23
Membru din: Mar Mar 01, 2016 8:11 pm

Re: [Problemă] Joyetech Cuboid

Mesaj de chesterb00 »

Mi se pare mie sau le încarcă cam greu?

Sent from my m8 using Tapatalk
houserhythm
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 13
Membru din: Mie Mar 02, 2016 8:11 pm
Localitate: Timisoara

Re: [Problemă] Joyetech Cuboid

Mesaj de houserhythm »

Pai incarca cu 1A max, care se imparte la 2 baterii. Asta e alt avantaj cu un incarcator dedicat - unul bun poate incarca fiecare baterie cu 1A.
danny d
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 121
Membru din: Lun Aug 05, 2013 1:32 pm
Localitate: Resita

Re: [Problemă] Joyetech Cuboid

Mesaj de danny d »

houserhythm scrie:De fapt Cuboid incarca bine (uniform) bateriile, spre deosebire de RX200, de exemplu. Singura problema e ca le incarca doar pana la 4.08-4.09V. Deci pierzi putina capacitate.
Te rog sa-mi spui de unde ai aceasta informatie? In multe locuri pe net se vorbeste ca incarcarea pe USB nu e "balansata" asa ca o baterie se va incarca full iar cealalta (mai descarcata) se va incarca pana la o anumita valoare (mai mica). Repetand aceasta operatie se va ajunge la o diferenta periculoasa de voltaj intre cei doi acumulatori.
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: [Problemă] Joyetech Cuboid

Mesaj de AdrianBV »

Mi-ai luat inainte danny ... intradevar cuboidu ... la fel ca mare parte din mod-uri cu 2/3 acumulatori ( din ce am citit eu ) ... nu este facut pentru a fi folosit pe post de incarcator. Nu incarca uniform, iar cele cateva gaurele mici la baza cuboidului nu sunt suficiente pentru o aerisire eficienta in caz de ceva ... chesterb00 ti-as sugera sa nu lasi cuboidu in USB fara sa fii cu ochii pe el ...
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Scrie răspuns