Si eu tot o recomandare

Aici poti pune intrebarile pe care le ai
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Si eu tot o recomandare

Mesaj de AdrianBV »

Ma uit in lung si in lat ... la toate RTA-urile posibile si imposibile ...
Acuma ca am Lemo 2-u de cateva zile ... as dori un backup sau un inlocuitor pentru Lemo 2 ... care sa aibe ceva in plus fata de acesta.

Deci ma intereseaza un RTA care sa aibe top fill, post de o singura rezistenta ( fara chestii de genul Bellus care e facut pentru 2 rezistente dar cu magaria lor poti astupa 2 gaurele sa faci doar pentru o rezistenta ), spatiu generos pentru build, un minim de 3 ml de lichid si sa se poata umbla la build chiar daca e lichid in tank ( asta ii lipseste lemo 2-ului, si da ... nu e un inconvenient chiar asa de mare dar ... ).

Exista ? Ce optiuni aveti ?
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
danny d
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 121
Membru din: Lun Aug 05, 2013 1:32 pm
Localitate: Resita

Re: Si eu tot o recomandare

Mesaj de danny d »

Eu pot sa-ti recomand doar ce folosesc eu: Taifun GT 2 si/sau Hurricane. Nu e top fill dar umplerea e simpla si nu ai nevoie de scule sau sticlute speciale pentru asta. Mie imi place mai mult Taifunul dar Hurricane-ul e mai aerat.
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Si eu tot o recomandare

Mesaj de alexinos »

Vapor Giant V3 , Squape R , Flash e Vapor , Taifun GT2 , Taifun GSL , Origin MK2 - toate sunt bune,le-am avut pe toate pina la Vapor Giant V3 - din toate am ramas cu Taifun GT2 si Flash e Vapor.
Din ce am citit Vapor Giant V3 - este complet modificat fata de V2.5 si V2 - este la un pret foarte bun de cumparat.
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Si eu tot o recomandare

Mesaj de AdrianBV »

danny d scrie:Eu pot sa-ti recomand doar ce folosesc eu: Taifun GT 2 si/sau Hurricane. Nu e top fill dar umplerea e simpla si nu ai nevoie de scule sau sticlute speciale pentru asta. Mie imi place mai mult Taifunul dar Hurricane-ul e mai aerat.
Presupun ca clone amandoua ... ?

Taifun GT 2 vad ca pe gearbest sunt 3 clone ...
Atat Taifunu cat si Hurricane-u chiar imi place cum se construiesc. Mi se pare mult mai ok varianta cu gaurile prin care iese bumbacu decat varianta intalnita acuma ...

alexinos scrie:Vapor Giant V3 , Squape R , Flash e Vapor , Taifun GT2 , Taifun GSL , Origin MK2 - toate sunt bune,le-am avut pe toate pina la Vapor Giant V3 - din toate am ramas cu Taifun GT2 si Flash e Vapor.
Din ce am citit Vapor Giant V3 - este complet modificat fata de V2.5 si V2 - este la un pret foarte bun de cumparat.
Squape R la fel mi se pare foarte foarte interesant ... presupun ca si tu tot clona ai avut ...


Foarte dragute ... atat Taifunul GT 2, cat si Hurricane-u si Squape R ... sa vad daca gasesc pe Romania preturi decente la vreunu din ele ... daca nu o sa dau comanda pe dincolo ...

Care o fi cel mai ok dintre cele 3 ca si productie de abur/TH/redare aroma ?


LE: aparent pe romania nu gasesc nici unul din cele 3 pe nici un magazin online ...
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Si eu tot o recomandare

Mesaj de alexinos »

AdrianBV - eu folosesc numai originale,am cumparat de curiozitate dupa cele citite pe alte forumuri doua atomizoare pentru a face comparatie cu originalul.Am comandat clona de GT2 si de Flash e Vapor facute de Hotcig.
Bun,diferente vor fi mereu intre clone si originale,dar vreau sa spun ca Taifun GT2 de la Hotcig este aproape la fel ca originalul.Piesele se potrivesc 1:1 - diferenta este materialul si la inelul de la AFC la clone nu se poate regla cind este pe mod - la original da,la original nu se poate demonta baza - la clone da,la original nu a ruginit nimic - la clone a ruginit surubul de la plus - ce pot spune este urmatorul lucru : se poate cumpara clone de Taifun Gt2 - Hotcig - se cumpara setul de garnituri si suruburi original pret fara posta pe la €8-9 si ai un atomizor foarte bun la un pret de € 25 - 30.Ce nu mi-a placut si deja le-am si dat a fost gustul de ulei care nu m-am putut lepada de el - dar cu siguranta veteranii te vor ajuta.
Pentru Flash e Vapor - acelasi lucru - piesele sunt compatibile cu originalul poate cu o diferenta foarte mica de 0,05mm la diametrul bazei.Baza la rindul ei de exemplu la original este contactul prin suruburi iar la clona este printr-un cablu lipit cu fludor - dar functioneaza foarte bine.
Ce sa zic - tot originale as cumpara si daca ar fi sa nu am bani - de cit sa iau 3-4 clone - sa ma necajesc , sa cumpar garnituri , sa pierd timp - as cumpara un original la un pret subtire si m-as bucura de vapat.Ma refeream aici la Kayfun Lite Plus - pretul actual este la € 60,00.Nu rugineste,nu face pe el si nu scuipa - dar are un handicap - aerul este limitat.
O seara buna iti doresc.

Sa nu uit - am 4 KLP si nu am de gind sa ma despart de ele.
Nu imi plac atomizoarele care condenseaza sau se umezesc si cer multa vata pentru setup.
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Si eu tot o recomandare

Mesaj de AdrianBV »

Exact la clona de Taifun gt2 ma uitam si eu. Din pacate nu o gasesc niciunde in stoc. Pe romania nici nu vorbesc si pe site-urile de china gen gearbest si fasttech sunt clone de taifun gt2 dar nu de la hotcig ... de la altii ... care din cate vad au numai review-uri proaste ...

ma incanta foarte mult metoda de pus bumbac de pe Taifun. Mi se pare mult mai eficienta decat ce e pe restu ... plus ca nu prea lasa loc de eroare cum lasa restul ... spre exemplu la Lemo 2-u care il am acuma ... am anumite probleme cu pusu bumbacului astfel incat sa fie ok ... mai ales ca sunt incepator ... modul in care se face buildu la Taifun mi se pare mult mai simplu si mai eficient ...

Mai caut ... Ma duc luni la cineva sa vad poate imi poate face rost ...
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
danny d
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 121
Membru din: Lun Aug 05, 2013 1:32 pm
Localitate: Resita

Re: Si eu tot o recomandare

Mesaj de danny d »

Clona de Taifun GT II de la Hotcig e asta https://www.fasttech.com/products/0/100 ... izer-5-0ml" onclick="window.open(this.href);return false;. Eu mai folosesc o clona care insa nu are control de lichid dar merge foarte bine: https://www.fasttech.com/products/0/100 ... izer-5-0ml" onclick="window.open(this.href);return false; iar Hurricane-ul e asta: https://www.fasttech.com/products/0/100 ... k-atomizer" onclick="window.open(this.href);return false;. La Taifunuri a fost nevoie sa schimb ceva oringuri dar nu le-am cumparat noi ci le-am luat second din Romania asa ca nu stiu cum se prezinta noi. Hurricane-ul l-am luat de pe FT si imediat am distrus controlul de aer din neatentie (dar cred ca e cam fragil) insa am gasit o solutie simpla si buna pentru remediere. Aroma la toate trei e foarte buna dar despre setare parerea mea e ca nu e foarte usoara. Trebuie sa gasesti o setare potrivita pentru lichidul pe care-l vapezi. Deasemenea productia de aburi e foarte buna, abur mult, pufos dar si gustos nu am gasit la multe atty-uri. Daca ai de gand sa comanzi de pe FT te sfatuiesc sa cumperi si ceva bellcap-uri pt. Taifun. Vei schimba complet forma butucanoasa chiar daca pierzi cam 1.5 ml la capacitate. Daca mai ai intrebari, te rog, nu ezita sa le pui.
Toate cele bune !
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Si eu tot o recomandare

Mesaj de AdrianBV »

O sa ma duc luni dimineata la tipu din Brasov sa vad ce preturi imi da pentru cele 2 atomizoare ca data trecuta cand am fost la el a zis ca poate aduce de pe o zi pe alta orice atomizor ... daca pretu e ok si nu e mult mai mare ca pe fasttech iau de la el pentru rapiditate ... daca nu ... o sa comand de pe fasttech ...

Cel putin pe Taifun si pe Hurricane setup-ul mi se pare foarte simplu si fara prea mult loc de greseala ...

Am Lemo 2 care intradevar ii fac setup usor dar primesc dry burnuri la chain vape si am incercat cred ca de vreo 10 ori ... fara nici un succes ...
Am Bellus care nici macar nu reusesc sa ii fac setup fara sa curga pe la gaurelele de la aer ... tipu la care am fost a reusit dar la refill tot imi face figuri din cand in cand ... si oricum s-ar putea sa fiu printre putinii care zic asta dar nu sunt deloc multumit de productia de vapori si de aroma ... mi se pare mult mai ok Lemo 2-u ...

Modul in care Taifunu si Hurricane-ul se seteaza, cu bumbacu drept, si iese prin gauri ... mi se pare "full-proof" ... si mult mai ok pentru incepatori ... nu lasa loc de greseli ... si alimentarea cred ca e mult mai ok asa decat cum au celelalte ...

Sunt in criza acuma un pic ... m-am lasat de fumat asa direct, de la 1 pachet pe zi, timp de 15 ani, la nici o tigara ... si depind de asta electronica sa imi satisfaca "necesitatea" de nicotina si depedenta psihica si momentan Bellusu pentru mine e o dezamagire completa iar Lemo 2-u ma enerveaza cu dry burnurile ...
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
maxcad
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Lun Iul 22, 2013 3:30 pm
Localitate: bukowina

Re: Si eu tot o recomandare

Mesaj de maxcad »

incearca romdrip v2 sau velocity drip pentru simplitatea setarii si ca sa ai o rezerva tot timpul apoi cauti un atomizor tank care sa fie pe gustul tau si mai ales sa fie usor pentru tine sa il setezi.
vezi griffin, OBS Crius si cel care mi se pare printre cele mai versatile- Aromamizer si ar mai fi ceva care merita sa ai in vedere Kayfun lite.
la inceput e bine sa mergi pe single coil si daca ai un drip de rezerva care il poti folosi pentru degustari de lichide noi si care este si o problema psihologica pentru ca daca se strica ceva ai un sprijin si o rezeva.
https://www.youtube.com/channel/UCZnSCM ... HOeBWAx8Zw" onclick="window.open(this.href);return false;
bafta
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Si eu tot o recomandare

Mesaj de slavyk »

Adrian, nu te da bătut! Eu am fumat 35 de ani cîte două pachete/zi și am trecut la "electronică" tot așa, brusc, de pe o zi pe alta acum aproape 4 ani și pe vremea aia nu erau dispozitive atît de performante ca acum. Așa că pune-ți mintea la contribuție, văd că mîinile-ți cresc din umerii potriviți, înarmează-te cu răbdare și cu dispozitive simple și eficiente care să te țină departe de puturoase.
Nu știu ce baterie ai în dotare dar văd că ai o problemă cu atomizoarele. Eu îți recomand Le Magister, un atomizor foarte simplu de setat, single sau dual, LI sau MTL, capacitate 1,5...1,8ml dar foarte economic, nu curge decît dacă vrei tu să curgă, merge fără probleme pe mod mecanic, electronic, fără dry-hits. Deci un atomizor ideal pentru un începător.
După ce te prinzi despre ce și cum e cu vapatul ăsta, poți trece la chestii din astea mostruoase de care-ți scria colegul MaxCad :D
maxcad
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Lun Iul 22, 2013 3:30 pm
Localitate: bukowina

Re: Si eu tot o recomandare

Mesaj de maxcad »

nu cred ca velocity driper sau chiar kayfun lite sant monstrii eu spun sa nu te grabesti pentru ca ai de unde alege.
un driper simplu nu strica la casa omului
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Si eu tot o recomandare

Mesaj de slavyk »

Hai, MaxCad, nu știi de glumă?! Normal că nu mă refeream la Romdrip și Kayfun! Dar pentru Adrian și pentru mulți alții toate aceste atomizoare sunt un chin. Am mai văzut pe cineva p-aci care cumpără zilnic cîte un atomizor diferit în căutarea Zen-ului dar a doua zi este la bazar cu el... Și nu înțelege de ce nu-i plac cele cumpărate. M-am abținut să nu-i recomand colegului un T3S și o baterie eGo care, de fapt, este pereche foarte potrivită începătorilor.
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Si eu tot o recomandare

Mesaj de AdrianBV »

Sunt deja in posesia unui Cuboid 150W de care sunt foarte multumit. In privinta mod-ului am nimerit-o din prima ... e ok ... nu mi se pare prea mare si partea buna e ca ma tine o zi intreaga chiar daca vapez ca turcu :)

Cat despre atomizoare ... intradevar e o cu totu alta poveste ... nu am ajuns sa cumpar chiar zilnic dar deja am 2 servisabile la activ ...
Bellus-u care intradevar e un chin si cred ca urmeaza sa il pun la bazar deoarece nu ma inteleg nicicum cu el ...
si Lemo 2-u care reusesc sa ii fac setup, nu curge deloc dar imi da dry hit-uri cam la al 3-lea puf consecutiv ... probabil tot din cauza setup-ului care il fac ... dar momentan mai bine decat il fac acuma nu stiu ...
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Si eu tot o recomandare

Mesaj de slavyk »

Păi dacă ai Cuboid de ce nu îl folosești în mod TC?! Așa scapi de dry-hits! Cauzele pot fi multiple dar, de obiei, astea apar în cazul unei alimentări defectuoase (vată de proastă calitate, montată prea strîns, prea mult VG, etc.)
Nu mă refeream la tine cu cumpăratul atomizoarelor.
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Si eu tot o recomandare

Mesaj de AdrianBV »

Vata e de la UD Youde ... nu cred ca e de proasta calitate ... nu am pus-o strans ... am fluf-uito ( :))) ) .... iar lichidu e baza Fumetto PG-VG 50-50 ... deci nu cred ca e nici lichidu ...
Rezistenta am facut-o de 0.48 ohmi ... trag la 3.6 Volti / 27 Wati.

Am SS316L 26ga ... o sa incerc sa fac o rezistenta si sa pun cuboidu pe TC ... sa vad ce si cum ... oricum ... ma mananca sa imi gasesc Taifunu ...
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Scrie răspuns