Acumulator

Aici poti pune intrebarile pe care le ai
Andrei9191
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 3
Membru din: Joi Iul 09, 2015 4:07 pm

Acumulator

Mesaj de Andrei9191 »

Salut,
am o problema cu acumulatorul de la tigare,am scapat o pe gresia si s a indoit.Am incercat sa o desfac si sa o readuc la forma initiala,dar am tras prea tare si s au desfacut firele care fac legatura intre acumulator si placuta din interior(nu stiu cum se numeste).Mai are rost sa ma agit sa o repar sau nu merg firele lipite?
Multumesc anticipat.
Gigi43
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 101
Membru din: Vin Mai 23, 2014 12:12 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Acumulator

Mesaj de Gigi43 »

Salut.
Firele ce duc de la acumulator la placuta,(banui ca e vorba de electronica)tocmai prin cositorire sunt lipite.
Daca nu sunt semne vizibile de deteriorare fizica, nu costa nimic sa incerci.
Despre ce tip de "tigare" e vorba?
Avatar utilizator
zeoos
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 58
Membru din: Mar Apr 14, 2015 10:14 am

Re: Acumulator

Mesaj de zeoos »

Poti sa le lipesti inapoi daca te pricepi. Daca nu, poti sa te duci la un magazin de ecig, mie imi lua cam 5-10lei sa imi lipeasca firele.
Era vorba de o baterie ego 1300mah.
Andrei9191
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 3
Membru din: Joi Iul 09, 2015 4:07 pm

Re: Acumulator

Mesaj de Andrei9191 »

Nu stiu ce tip este,nu mai pricep deloc la aceste dispozitive..Bateria pe care o aveam mirosea foarte puternic a ars (atunci cand am indreptat o,a iesit fum din ea),asa ca am schimbat o cu alta baterie pe care am gasit o in casa (provine tot de la o tigare electronica),electronica ramanand la locul ei.Am lipit firele cu fludor,momentan nici o reactie.Am bagat o la incarcat si o voi lasa cateva ore,poate isi revine ca prin minune.
Andrei9191
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 3
Membru din: Joi Iul 09, 2015 4:07 pm

Re: Acumulator

Mesaj de Andrei9191 »

Oricum,va multumesc pentru ajutor.Daca mai are cineva vreo sugestie,voi fi foarte recunoscator.
Tyrex
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 164
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 5:09 pm
Localitate: Suceava

Re: Acumulator

Mesaj de Tyrex »

Sfatul meu este sa mergi la orice nene care repara televizoare :) In 5 minute te rezolva daca este electronica ok. L.E. Abia acum am vazut ca ai lipit tu firele inapoi. Daca le-ai lipit exact unde au fost si celelalte ar trebui sa functioneze.
Avatar utilizator
claw
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 191
Membru din: Mie Sep 25, 2013 11:15 am

Re: Acumulator

Mesaj de claw »

Andrei9191 scrie:Nu stiu ce tip este,nu mai pricep deloc la aceste dispozitive..Bateria pe care o aveam mirosea foarte puternic a ars (atunci cand am indreptat o,a iesit fum din ea),asa ca am schimbat o cu alta baterie pe care am gasit o in casa (provine tot de la o tigare electronica),electronica ramanand la locul ei.Am lipit firele cu fludor,momentan nici o reactie.Am bagat o la incarcat si o voi lasa cateva ore,poate isi revine ca prin minune.
Sfatul meu daca spui ca nu te pricepi este sa ai mare grija ce faci acolo, nu e de joaca cu acumulatorii. Mai bine mergi cu ea la un electronist sa ti-o verifice ca este ok.
Scrie răspuns