Incepator in moduri.

Aici poti pune intrebarile pe care le ai
Razvan.A
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 27
Membru din: Dum Iun 14, 2015 7:20 pm
Localitate: Constanta

Incepator in moduri.

Mesaj de Razvan.A »

Buna ziua vaperi! Voi folosi aceasta sectiune de intrebari pentru a imi face o mica introducere pe forum, la alte categorii nu as avea tupeul sa postez.. inca. si pentru a cauta sfatul dumneavoastra.
Sunt un utilizator nou si vechi, vechi in sensul ca nu sunt chiar acel incepator nestiutor care chiar nu o sa inteleaga nimic si ca am urmarit forumul (nu foarte frecvent, si alte forumuri ) si nou pentru ca abia acum mi-am facut un cont deoarece am nevoie de sfatul vaperilor experimentati ca dumneavoastra in a face o alegere.
Am fumat 2 ani si vapez de 3 ani (in total 5 ani de nicotina la greu). numai ca la vapat am evoluat foarte incet, incet in acel mod in care vrei sa dureze o relatie pentru multi ani :)), baby steps. desi poate o sa radeti, dar inca folosesc o tigara mica cu o baterie twist (3.3 -4.8 v) si atomizoare cu rezistente standard(pentru ca eram multumit de experienta vapatului) Recent a dat boala RDA in mine, si bateria a fost buna initial, dar acum tre sa ii fac vesnica pomenire(a tinut un an jumate).
Vreau sa-mi iau un mod si aici interveniti dumneavoastra asta daca doriti sa ma ajutati. pana acum era simplu baterie ieftina cat de cat atomizoru si ala din banii de buzunar il luam si consumabilele inexpensive. totusi ma uit pe siteuri ma uit in magazine.... moduri la 400 de lei, 600 de lei cele mai scumpe sa zic; deodata se schimba foaia.
Am cautat si am cautat sa vad daca exista si oferte mai rezonabile , fiind primul mod cu siguranta il stric, ca nu am experienta, si nu vreau sa pierd 600 de lei.
Si l-am gasit Kanger K Box Mod de 40W. acum stiu si eu si stiti si dumneavoastra ca preturile la moduri si produse mai pretentioase de tigara electronica sunt a dracu de piperate uneori triple fata de ce gasesti si vezi peste hotare. Dar asta are un pret OK poate chiar ieftin : 145 ron pe ivape(nu ma banati pt reclama) si 200 de lei de cumparat aici aproape de casa direct dintr-un magazin de e-tigari.
scuzati-mi introducerea lunga, dar cine are rabdarea sa citeasca ce am scris si e binevoitor sa-mi raspunda vreau sa imi inteleaga problema, ca de injuraturi si luat la misto pe forumuri sunt satul.
Modul dupa specificatii si ce poate face e mai mult decat imi trebuie mie, am facut un calcul pe bateria mea si luand in considerare si limitarea de amperi de 2.5 eu scot cu cel mai ok build al meu maxim 12 Wati. am avut placerea sa si testez modul in magazin la 20 de wati e mai mult decat ce-mi trebuie. (evident o so dau in extreme dar asta mai tarziu)
Modul fara alte accesorii este 200 de lei, problema mea e ca nu inteleg ce baterii tre sa ii cumpar si ce incarcator, ca citind si tot citind am vazut tot felul de neexperimentati ca si mine care au avut zeci de probleme cu incarcatoarele si bateriile, si ce vreau eu este siguranta, sa fie sigur, de aceea optez pt mod electric ca stiu ca sunt mai sigure decat cele mecanice. Modul foloseste baterii 18650. Stiu ca exista iLeaf stick 20W, dar din ce am citit nu e recomandat un mod electronic cu mufa usb, deoarece acea mufa tinde sa fie prima care crapa, iar in reviewuri la asemenea moduri am vazut ca crapa si dupa o saptamana de utilizare.
Rog utilizatorii acestui forum sa imi recomande bateriile si incarcatorul de baterii cele mai sigure pentru respectivul, sau sa imi ofere o alta alternativa noob friendly sau cum zic multi de modul acesta dummy proof.
Nu vreau sa ma frig nici la bani nici la buza. si as vrea sa mai stiu, ca informatie concreta pe internet nu este fix pe acest lucru. sau nu o inteleg eu. Cat tine o baterie SAMSUNG INR18650-25R 2500mAh High-drain Battery - 12C, 30A(cam asta vad in magazine si vad ca se cumpara) la un vapat mediu de 3ml/zi 20W. nu cer minute exacte, ci aproximari, o zi , o zi jumate, 3 ore??? Mentionez ca pe mine bateria asta twist de 1300 su 1100mah ( nu mai stiu exact) ma tine o zi si de cele mai multe ori chiar si noapte la pc pana la 3 4 dimineata cand scriu mult sau lucrez. deci o zi si. Un kanger K box cu o baterie de 2500 mah ma va tine macar pe timpul zilei? sau tre sa car posetuta cu baterii dupa mine sa le schimb din cand in cand.
E foarte interesant tot subiectul sub ohm, high drain, mods, box mods dual coils ... x-ple coils... si tot asa, tre sa si ai timp de asemenea lucruri, de aceea caut ceva pe care sa ma bazez pentru inceput sa fie reliable, sa isi merite banii, ca dupa ce castig experienta si stiu ce sai fac cum sai fac si cum sa vapez safe, o sa trec la moduri mai avansate.
Stiu sunt zgarcit si vorbesc mult, but bear with me!
Multumesc anticipat pt orice sugestie si happy vaping !!!
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Incepator in moduri.

Mesaj de Motanel05 »

Rezolvarea este relativ simpla: 1) iti faci un card pentru cumparaturi online externe ( visa, mastercard ) 2) faci cumparaturi dupa dorinta si dupa bugetul disponibil pe card. Siteuri cu produse ET de unde poti cumpara avantajos, sunt din Europa, USA si pana in China. De la kanthal, vata, lichide, acumulatori si pana la moduri, doar buget sa ai si o minima rabdare de a astepta coletul.
Restul magazinelor interne vor ramane amintiri...
Razvan.A
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 27
Membru din: Dum Iun 14, 2015 7:20 pm
Localitate: Constanta

Re: Incepator in moduri.

Mesaj de Razvan.A »

Sincer mie frica de online . Am avut experiente urate când nu aveam card si nu mi-am văzut banii înapoi. Dar nu ma plâng dau si 200 de lei atât timp cat primesc minima garantie de 3 luni. Online nu stiu ce garantie o sa primesc. Ce ma poti sfatui in privinta bateriilor si a unui încărcător. Deoarece chiar daca dau comanda online bateriile tot local o sa le cumpar cand mor. Nu cer ultimul ragnet ci doar ceva safe si mediocru. Si daca ai avut experiente ok cu anumite siteuri da-mi si o recomandare te rog. Iti multumesc pt raspuns
Luke1024
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 12
Membru din: Mar Apr 21, 2015 12:00 pm
Localitate: Cluj

Re: Incepator in moduri.

Mesaj de Luke1024 »

eu unul nu am inteles de unde ai luat asta cu mufa usb la istickuri. am avut istick 20, folosesc istick 50, au unele probleme, sunt alte noduri mai bune decat ele (dar si mai scumpe). dar probleme cu mufa usb chiar nu am vazut niciodata, si nici nu am auzit de asa ceva. chiar as fi curios sa ne dai niste detalii.
Si postul fiind exagerat de lung, nu am retinut care era de fapt intrebarea :) Fa un rezumat mai bine - tldr.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Incepator in moduri.

Mesaj de cristian »

Asta cu mufa usb chiar ca nu o inteleg. Mufa e o chestie de plastic, tabla si conectori. Avem de astea peste tot, de la laptop pana la telefoane, inclusiv la moduri. Eu am un evic de cand au aparut prima data pe piata si se incarca prin mufa usb si in ziua de azi.
Daca te stii un tip ghinionist, nu mai conteaza ce cumperi. (joke)

Iar la kangerul ala probabil te-a incantat pretul, ca sistemul de reglaj al puterii, in trepte, e ciudat tare. Adica sari de la 8 la 13 w, sau de la 13 la 20 w. E neplacut sa nu ai trepte intermediare, eu de exemplu vapez intre 16-18 w.

Daca vrei ceva care sa te satisfaca si acum si mai tarziu, trebuie sa investesti ceva mai mult, dar nu mult mai mult. Sunt moduri care se invart pe la 300 de lei si merita toti banii. Plus un acumulator bun.
Avatar utilizator
Sanitarium
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 269
Membru din: Joi Sep 19, 2013 11:21 pm

Re: Incepator in moduri.

Mesaj de Sanitarium »

daca spui ca ai incercat si esti multumit de kbox-ul ala, atunci ia-l, oricum se amortizeaza repede investitia (totusi eu as lua un Sigelei Mini 30w). ca acumulatori, iti recomand Samsungurile 25r, de care spuneai si tu, si la incarcator, orice din gama Xtar. la modul cum vapezi, un samsung de 2500 cred ca o sa te tina vreo 2 zile, poate chiar mai mult.
daca vrei sa scapi de grija acumulatorului si a incarcatorului, iti recomand istick de 30 sau 50w. nu se duc asa repede mufele usb, sau chiar daca cedeaza, se pot schimba f usor de cineva care are cunostinte minime in electronica.
Razvan.A
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 27
Membru din: Dum Iun 14, 2015 7:20 pm
Localitate: Constanta

Re: Incepator in moduri.

Mesaj de Razvan.A »

multumesc de recomandari, nu am surse de forum sa va dau , dar asta am auzit in videoclipurile de pe youtube ale lui riptrippers si pbusardo, dar si la altii care vorbesc despre moduri, si ca cele cu usb ar avea ca dezavantaj mufa usb a modului, nu a cablului , ca aceea ar crapa, nu stiu ca nam avut sa confirm, eu spun doar ce aud.
scurt rezumat: ce baterii sunt bune si safe pt kbox? ce recomandari pt incepatori in moduri imi oferiti? ce incarcatoare sunt bune? se merita ceva de 20 de W, sau de 40 de W?(la preturile actuale de pe piata?)

o sa iau in considerare si istickul de 30 de W(mi se pare ca au si o versiune de 20W, nu sunt sigur, oricum stiu un lucru ala de 20 de wati e undeva la 100-120 de lei) o sa fiu nesimtit si ma duc iar sa testez, dar asta e:)) mi se pare ca sunt apropiate ca pret istickul de 30 si kbox, o sa compar la fata locului si atunci aleg.
Sunt foarte fericit sa aud ca ma poate tine o baterie 2 zile:) cred ca mas impaca cu orice mod pana in 30W cu o baterie de 2500. si multumesc Sanitarium pentru recomandarea de baterie si incarcator .

va multumesc din nou pt recomandari, ma-ti facut sa vad altfel situatia si sa consider si cele cu mufa usb. daca voi spuneti ca nu se strica chiar asa, pai atunci o sa va cred pe cuvant:))
In urmatoarele zile o sa cumpar unu, nu ma mai uit asa de mult la bani si o sa revin cu o postare despre si daca merita sau nu si ce probleme are sau nu are.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Incepator in moduri.

Mesaj de cristian »

Sa ai bafta la alegere, ca pana la urma, orice ai lua va fi alegerea ta.
Imi permit o singura observatie: treci de istick 20w direct la 30 sau 50 w. Nu neaparat din motive de putere, ci din motive de calitate. Asta daca ramai la istick, bineinteles.

Am vazut ceva foarte interesant, si daca n-as avea sertarele pline de tot felul de device-uri, majoritatea depasite moral deja, as cumpara maine:
http://tigaraego.com/moduri-electronice ... black.html

Dar asta ar fi optiunea mea, nu vreau sa te influentez.

Numai bine si sa vii cu vesti bune!
Tyrex
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 164
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 5:09 pm
Localitate: Suceava

Re: Incepator in moduri.

Mesaj de Tyrex »

Umila mea parere...... iStick 30w cel putin si un Kayfun V4 Infinite . Eu personal sunt mai mult decat multumit. Eu zic sa uiti de acumulatori incarcatoare si alte avioane. O mufa USB sa incarci iStick-ul ai pana si la cd player-ul din masina ( am probat si e ok :) )
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Incepator in moduri.

Mesaj de slavyk »

Cea mai bună alegere perechea ta, Tyrex! Am același combo de 6 luni, fără nici un fel de probleme. Bateria iStick-ului 30W, pe care vroiam s-o înlocuiesc, nu vrea să cedeze și pace!
Razvan.A
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 27
Membru din: Dum Iun 14, 2015 7:20 pm
Localitate: Constanta

Re: Incepator in moduri.

Mesaj de Razvan.A »

wow istickul asta chiar e za real shit. am fost la magazinul mentionat mai sus, nu mai are nici kbox nici istick, aduc vineri noi produse (il aveau pe cel de 20W si pe cel de 10W)... si eram gata sa cumpar:)) cat de jos in materie de ohmi va puteti duce pe istick si sa il tineti setat pe 30 de W? adica are vreo limita? de exemplu la 0.6 ohmi sa mearga doar pana la 25W??? istickul e undeva la 210 lei, si vine in kit, dar nu cred ca kitul presupune mai mult decat un cablu usb si un adaptor priza... cei care ati cumparat ati primit si altceva in plus?
Am citi recent si despre acestea https://www.e-cigarette-forum.com/forum ... tc.370371/" onclick="window.open(this.href);return false; PWM RMS... statistici ale bateriei o sa dureze ceva pana o sa le inteleg pe deplin, dar din ce am citit pot fi probleme pe acest subiect si bateria sa nu dea cat zice ca da. ex o setezi la 25W si defapt vapezi la 22 sau 27. nu ca m-ar deranja, dar vreau doar sa stiu de ce e capabila.

EDIT: uitati ce am gasit :http://www.ivape.ro/moduri/moduri-mecan ... &order=ASC ma tenteaza sa iau pe langa istick 30W si un mecanic. oferta vi se pare ok? la orice mod mecanic cumparat primesc si acumulatorul gratis, preturile sunt mult mai mici ca la modurile electronice, dar daca stam sa ne gandim modul mecanic e un tub de metal cu buton si adaptor 510. merita vreunul de pe pagina asta? sau au bagat oferta astia pentru ca nu se vand modurile si vor sa scape de ele? ca si ofertele astea nu vin ca sa fericeasca cumparatorul, au alt motiv in spate, tocmai de aia va intreb. eu sunt entuziasmat de ce preturi au (avand in vedere ca un acumulator e minim 30 de lei, la 100 de lei modul, ar costa 70 de lei modul, pret similar cu un ego twist VV) . Multumesc celor care ati impartasit experienta cu istickul.
Razvan.A
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 27
Membru din: Dum Iun 14, 2015 7:20 pm
Localitate: Constanta

Re: Incepator in moduri.

Mesaj de Razvan.A »

Scuzati dublul post, nu mai pot modifica ce e mai sus
Imagine
in imaginea respectiva am pus calculatorul la 8 volti, cat zice ca duce istickul, totusi la wati e la 36... ce vreau sa zic: daca pun modul in "modul" VV nu pot urca pana la 8V pentru ca nu permite cred eu limita de 30 de Wati a modului (e adevarat ce presupun eu?) acelasi lucru cred ca se poate aplica si vice versa cu alte setari. La asta ma refer mai sus, ma incanta istickul asta, ma bucura faptul ca are un feedback pozitiv si nu vreau sa fiu eu prostul dezinformat care il strica doar ca l-am setat aiurea.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Incepator in moduri.

Mesaj de slavyk »

Răzvan, nu are sens să setezi modul pe tensiune variabilă (VV) iar cu K4 oricum nu urci la 30W, nu este pentru așa ceva. Mecanic, din ce se găsește pe Ivape, am avut în mînă un SMPL... Foarte bine executat iar faptul că primești și un acumulator este foarte bine (așa vinde mecanicele Ivape de vreo 6 luni dar tine cont că pentru ansamblul ăsta mai ai nevoie și de un încărcător bun iar din ce este pe site, merită Xtar MC1 sau Nitecore). Eu am, așa cum scriam, iStick 30w și K4 de Tobeco (ăla de 128lei) tot de la iVape.
Razvan.A
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 27
Membru din: Dum Iun 14, 2015 7:20 pm
Localitate: Constanta

Re: Incepator in moduri.

Mesaj de Razvan.A »

multumesc slavyk. Deci nici nu ma duc pana la 30W setarea maxima, asta e bine de stiut. Noaptea care doar ce a trecut am citit tot ce am putut gasi despre istick, am vazut si videoclipuri in care iti arata cum sa ii schimbi bateria (in caz de o sa aiba probleme, e bine de stiut ca se poate demonta si schimba bateria cu una 18650) o sa iau in considerare modul de care vorbesti. NU MAI POT ASTEPTA PANA MOTHER FUKIN VINERI!!! de tampit si batut in cap ce sunt, am inceput sa ma duc la 1 ohm rezistente, si se incinge bateria asta mai ales acum vara :)) vreau s-o stric, s-o fortez pana cand moare chinezaria.

Am folosit foarte mult http://vapez.fr/tools/coil/" onclick="window.open(this.href);return false; si am ajuns la niste concluzii. astea teoretice, dar le impartasesc si cu dumneavoastra ca poate se aplica.
Am folosit acest calculator deoarece vroiam sa caut setarile in care obtii watajul maxim cu amps cat mai mic.

Am ales setarile folosind "teoretic" materialele kanthal 0.25 mm si nichrome 0.30 mm.

Ca sa ajungi la setarea cea mai mica (cu cea mai joasa rezistenta posibil) 2V respectiv 5W rezistenta de pe atomizor tre sa fie minim 0.8 ohmi iar amperii scosi din baterie sunt ~2.5 A (2.47) - pe canalul yt vapori de la zbora - la recenzia lu istick acesta recomanda o rezistenta peste 0.7 0.8 ohmi, nu stiu daca neaparat din acest motiv ^^.
Daca scazi sub valoarea 0.8 ohmi Wattajul minim va incepe sa creasca nu va mai fi 5, ci va fi 6 7 8 .....

ca sa ajungi la setarea maxima a modului cu rezistenta cea mai mare : 8V 30W. ca sa prinzi 8V de pe mod si sa ai si maximum de wati permisi, iti tre un build de maxim 2.2 ohmi (2.16). Iar amps/ intensitatea este in acest caz 3.71A
Daca marim rezistenta peste 2.2 ohmi, Wattajul maxim va incepe sa scada de la 30 in jos.

Setupul care m-a multumit ca rezultate (teoretice) in calculatorul de rezistente, a fost cel de 1.6 ohmi (la 30 de W consuma 4,3A pe o tensiune de 6.9V), culmea este ce am folosit in ultimele saptamani. Setupul ideal pentru istick cred ca o sa fie fix ce e intre 0.8 si 2.2 ohmi, adica 1.5 ohmi (intre 1.4 si 1.6 o sa-l folosesc eu) o sa fie optiunea care se poate duce la 30W rapid consuma bateria intr-un ritm .... mediu. nu s-ar incinge la fel de tare ca la 0.6 ohmi.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Incepator in moduri.

Mesaj de slavyk »

Cam așa se comportă iStick 30w... http://www.rovapers.eu/moduri-f49/randa ... tml#p24488
Scrie răspuns