Senzatie de arsura pe gat?

Aici poti pune intrebarile pe care le ai
AndreiS900
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 22
Membru din: Lun Iun 08, 2015 10:58 am

Senzatie de arsura pe gat?

Mesaj de AndreiS900 »

Dupa cateva experiente dezamagitoare cu electronice ieftine, am decis sa-mi fac un build mai calumea, asa ca mi-am luat ieri o baterie Kanger IPOW2 si am cuplat-o cu un Aerotank 2. Folosesc lichid Liqua Q traditional tobacco de 12 si ma ard gatul si pieptul la fiecare drag si urmatoarele 5-6 respirari normale(la fel pateam si cu un CE4). Ma arde de la la 5-6W, iar la mai putin nici macar TH nu mai simt. Rezistenta e de 2.1-2.2.
Fac ceva gresit, oare? Sau va trece in cateva zile, pentru ca senzatia nu e deloc placuta acum. Gustul de asemenea nu prea se simte, trebuie sa ma straduiesc sa il simt, mult mai slab decat la analoage, iar uneori parca are gust de smochine sau ceva amar, nu chiar placut( nu stiu daca asa ar trebui sa fie)
gumball3000
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iun 11, 2015 12:36 am

Re: Senzatie de arsura pe gat?

Mesaj de gumball3000 »

Nu stiu exact ce rezistente foloseste aerotankul dar eu am un mini protank 3 si gustul pe care il reda este oribil.

E bine ca ai facut alegerea sa treci la o tigara mai calitativa dar cam nefericita alegerea kangerului.

Daca mai ai bani recomand nautilus mini si luchid TOB sau american stars.

Nautilus mini foloseste un design inovator la rezistente si reda aroma la fel de bine ca un cartomizor.

Daca vrei sa vezi cum reda aroma un cartomizor inainte sa treci pe nautilus poti cumpara unul la 10-15 lei dar din nou nu recomand kanger. Ai grija de asemenea sa fie un cartomizor de dimensiuni normale, nu acelea extra large deoarece au o calitate foarte proasta. Singura parte proasta la cartomizoare e ca trebuie sa picuri in ele in rest sunt foarte bune.
AndreiS900
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 22
Membru din: Lun Iun 08, 2015 10:58 am

Re: Senzatie de arsura pe gat?

Mesaj de AndreiS900 »

Dupa ce am comandat de pe net set-ul, am gasit la un magazin local Nautilus mini mai ieftin decat Aerotank-ul, dar mi s-a parut de prost gust sa anulez comanda si am zis ca asta e, lumea zice numai de bine si de Aerotank.
Probabil o sa-l folosesc pe asta pana strang niste bani pentru un Nautilus, dar totusi nu cred ca e de la el(exceptand cazul in care e stricat din fabrica) pentru ca la ce review-uri bune are, m-ar mira ca toata lumea sa aiba standarde asa joase.
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Senzatie de arsura pe gat?

Mesaj de HORATUCU »

Eu m-am lasat de Traditionalul de la Liqua, intrucat nu am mai putut vorbi vreo 2 zile dupa ce l-am folosit. Dupa tratament cu faringosept de abia mi-a trecut.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
AndreiS900
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 22
Membru din: Lun Iun 08, 2015 10:58 am

Re: Senzatie de arsura pe gat?

Mesaj de AndreiS900 »

HORATUCU scrie:Eu m-am lasat de Traditionalul de la Liqua, intrucat nu am mai putut vorbi vreo 2 zile dupa ce l-am folosit. Dupa tratament cu faringosept de abia mi-a trecut.
Mie sincer mi se pare o bataie totala de joc lichidul asta. Gustul este de smochine amare, nici o tangenta cu tutunul. Exact acelasi gust il aveau cartusele de la o electronica E-health de 20 de lei ce se gaseau acum 3-4 ani, doar ca macar alea nu-ti ardeau gatul. Ma gandeam ca poate o fi contrafacut, dar site-ul lor zice ca e genuine. Nici macar nu are vreun miros.
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Senzatie de arsura pe gat?

Mesaj de HORATUCU »

Al meu mirosea a tutun, avea gust de tutun, atat ca am simtit de la prima inhalare ca are in compozitie ceva cu caracter pronuntat iritabil.Am insistat si mi-au aparut simptomele dupa vreo 10 pufuri.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Senzatie de arsura pe gat?

Mesaj de slavyk »

Andrei, schimbă lichidul, vezi, pățești la fel? Pe o rezistență de 2.2 Ohm 5...6 W este puțin pentru a avea TH, aromă dar asta nu înseamnă că nu se poate vapa. Orice gust, miros străin de mirosul lichidului din flacon au ca și cauză, materialele clearomizorului și al rezistenței. Multe clearomizoare, ca să nu mai vorbesc de rezistențe sunt contrafăcute, din materiale de cea mai proastă calitate, incompatibile cu vapatul. Cumpărați doar din cele originale care vin sigilate, originale (în cazul de față, pe care să scrie clar, Kangertech iar pe rezistențe să fie trecută valoarea în Ohm și ambalate în blistere).
AndreiS900
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 22
Membru din: Lun Iun 08, 2015 10:58 am

Re: Senzatie de arsura pe gat?

Mesaj de AndreiS900 »

HORATUCU scrie:Al meu mirosea a tutun, avea gust de tutun, atat ca am simtit de la prima inhalare ca are in compozitie ceva cu caracter pronuntat iritabil.Am insistat si mi-au aparut simptomele dupa vreo 10 pufuri.
Se poate sa fii ratat lotul la ce am primit eu. Am testat acum unul de menthol si nu am nicio problema, chit ca e mai tare ca nicotina.
AndreiS900
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 22
Membru din: Lun Iun 08, 2015 10:58 am

Re: Senzatie de arsura pe gat?

Mesaj de AndreiS900 »

slavyk scrie:Andrei, schimbă lichidul, vezi, pățești la fel? Pe o rezistență de 2.2 Ohm 5...6 W este puțin pentru a avea TH, aromă dar asta nu înseamnă că nu se poate vapa. Orice gust, miros străin de mirosul lichidului din flacon au ca și cauză, materialele clearomizorului și al rezistenței. Multe clearomizoare, ca să nu mai vorbesc de rezistențe sunt contrafăcute, din materiale de cea mai proastă calitate, incompatibile cu vapatul. Cumpărați doar din cele originale care vin sigilate, originale (în cazul de față, pe care să scrie clar, Kangertech iar pe rezistențe să fie trecută valoarea în Ohm și ambalate în blistere).
Am pus un lichid de menthol de la liqua si e mult mai ok, nu mai arde deloc si are exact gust de menta. Am testat tot pe site-ul kanger(rezistenta, bateria, tank-ul) si au iesit genuine toate. Dubios mi se pare faptul ca pe rezistenta scrie 1.8 da o citeste bateria ca 2.1. Lichidul e problematic, dar ma mira ca poate fi asa prost un lichid "made in italy"
Avatar utilizator
Drumetul
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 215
Membru din: Mie Apr 02, 2014 6:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Senzatie de arsura pe gat?

Mesaj de Drumetul »

Combinatia de mult Pg cu un voltaj prea mare si o rezistenta proasta pe silica poate duce la simtomul prezentat de tine. Incearca lichide cu procent mai mare de VG.
AndreiS900
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 22
Membru din: Lun Iun 08, 2015 10:58 am

Re: Senzatie de arsura pe gat?

Mesaj de AndreiS900 »

Drumetul scrie:Combinatia de mult Pg cu un voltaj prea mare si o rezistenta proasta pe silica poate duce la simtomul prezentat de tine. Incearca lichide cu procent mai mare de VG.
Degeaba, nu am ce sa fac sa nu ma arda. Solutia cea mai ok pe care am gasit-o e sa incep de la 4W o "sesiune", ma arde foarte putin apoi urc incet pana la 8W cat folosesc normal, dupa 6 drag-uri nu mai arde. Nu sunt alergic sau ceva, din moment ce prieteni de-ai mei care a incercat a confirmat ca arde la inceput. Cat despre silica, o sa incerc rezistentele Kanger noi pe bumbac cand ajung in tara. Am si un lichid 100% VG si si el ma arde.
Avatar utilizator
Drumetul
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 215
Membru din: Mie Apr 02, 2014 6:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Senzatie de arsura pe gat?

Mesaj de Drumetul »

Excluzandu-le pe toate ramane silica aia naspa care nu alimenteaza corespunzator. Daca ai pe cine sa pui sa-ti refaca o rezistenta de protank cu vata. Sunt curios daca si atunci te va mai arde.
Tyrex
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 164
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 5:09 pm
Localitate: Suceava

Re: Senzatie de arsura pe gat?

Mesaj de Tyrex »

AndreiS900 scrie:
slavyk scrie:Andrei, schimbă lichidul, vezi, pățești la fel? Pe o rezistență de 2.2 Ohm 5...6 W este puțin pentru a avea TH, aromă dar asta nu înseamnă că nu se poate vapa. Orice gust, miros străin de mirosul lichidului din flacon au ca și cauză, materialele clearomizorului și al rezistenței. Multe clearomizoare, ca să nu mai vorbesc de rezistențe sunt contrafăcute, din materiale de cea mai proastă calitate, incompatibile cu vapatul. Cumpărați doar din cele originale care vin sigilate, originale (în cazul de față, pe care să scrie clar, Kangertech iar pe rezistențe să fie trecută valoarea în Ohm și ambalate în blistere).
Am pus un lichid de menthol de la liqua si e mult mai ok, nu mai arde deloc si are exact gust de menta. Am testat tot pe site-ul kanger(rezistenta, bateria, tank-ul) si au iesit genuine toate. Dubios mi se pare faptul ca pe rezistenta scrie 1.8 da o citeste bateria ca 2.1. Lichidul e problematic, dar ma mira ca poate fi asa prost un lichid "made in italy"
Esti sigur ca e facut in Italia ? :) Eu cred ca e facut in Cehia cu aroma italiana .
Luke1024
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 12
Membru din: Mar Apr 21, 2015 12:00 pm
Localitate: Cluj

Re: Senzatie de arsura pe gat?

Mesaj de Luke1024 »

eu zic sa incerci mai multe lichide. si atomizoare, cand ai bani.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Senzatie de arsura pe gat?

Mesaj de cristian »

AndreiS900 scrie: Lichidul e problematic, dar ma mira ca poate fi asa prost un lichid "made in italy"
Da' acuma sincer, ai cautat macar de curiozitate sa vezi ce e cu Liqua, pe net? Ca gogu zice tot.
Eu trag concluzia ca e fabricat in China.

http://www.ritchy.com/partners#whoweare


Imagine
Scrie răspuns