rezistenta recomandata mod mecanic

Aici poti pune intrebarile pe care le ai
mugutz
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 12
Membru din: Vin Mar 27, 2015 6:03 pm
Localitate: iasi

rezistenta recomandata mod mecanic

Mesaj de mugutz »

La ce riscuri ma expun daca vapez pe un mod nemessis si drip setat la 0.1 ohm cu un acumulator sony vtc 4? (Ma refer la un vapat odata la doua zile sau la o zi cam 20 minute sa imi potolesc "setea" de aburi). (Am mai pus o intrebare asemanatoare si mi.a raspuns cristian dar nu am mai continuat discutia pentru ca era off topic si nu am vrut sa deranjez pe cineva) p.s:daca vezi intrebarea cristian sa stii ca nu ma refeream la all day vaping cu 0.1 ohmi...pentru all day am un subtank mini cu un istick 50w. Daca 0.1 tot ti se pare mica odata la 2 zile timp de 20 minute de vapat atunci recomanda.mi o valoare minima de rezistenta la care sa ma "simt in siguranta" ca sincer m.ai cam speriat cu comentariul tau! :) Stima!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: rezistenta recomandata mod mecanic

Mesaj de cristian »

Ma bucur ca nu te-ai suparat. Intr-adevar, acolo discutam despre preturi la acumulatori.

Sincer, eu n-am trecut mai jos de 0.3, dual coil, drip bineinteles. Este interesant, adevarat.

Nu stiu si nu as incerca la sub 0.1 pentru ca deja vapezi "in scurt".

Bineinteles, ma refer strict la mine, sunt convins ca se vapeaza la 0.1 ohmi dar numai pentru spectacol.

Pericolul nu vine de la mod, ala e o teava strunjita si cam atat, pericolul vine din exterior: setare, acumulator etc.

Mai las si colegii sa zica ceva despre subiect....

Bafta si vape safe!
mugutz
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 12
Membru din: Vin Mar 27, 2015 6:03 pm
Localitate: iasi

Re: rezistenta recomandata mod mecanic

Mesaj de mugutz »

Si inca o mica intrebare daca nu te superi: ce material recomanzi pentru rezistente...kanthal sau nichrome? Si de ce? Vreau sa iau de pe ft niste rezistente gata facute pentru drip si toate sunt din nichrome... (Multumesc mult de suport si multa bafta si tie!)
Avatar utilizator
Drumetul
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 215
Membru din: Mie Apr 02, 2014 6:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: rezistenta recomandata mod mecanic

Mesaj de Drumetul »

Cauta pe YT postarile lui Coman Norbert. Iti demonstreaza omul ca el face mai mult abur cu un mod regulat si o rezistenta de 0.8 Ohmi decat vrei sa faci tu cu setarea aia megapericuloasa. Ai istick 50W, cu 8V de la ala o sa-ti rupi gatul. N-ai nevoie de un mecanic pentru asta.
mugutz
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 12
Membru din: Vin Mar 27, 2015 6:03 pm
Localitate: iasi

Re: rezistenta recomandata mod mecanic

Mesaj de mugutz »

Multumesc mult de sfaturi!
Scrie răspuns