Vapori inecaciosi

Aici poti pune intrebarile pe care le ai
gingiumingiu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 5
Membru din: Mar Mar 10, 2015 2:01 pm

Vapori inecaciosi

Mesaj de gingiumingiu »

Salutare tuturor.
Am o problema si nu stiu cum sa o rezolv ,este vorba de "vapori inecaciosi"..ma dispera chestia asta si am citit de am inebunit zile la rand tot felul de pareri dar nimic concret referitor la chestia asta . Sa o luam pe rand : acum 3-4 luni am facut prima achizitie si anume un kit Eroll,de ce?..deoarece am tot incercat pe la prietenii care aveau tigari electronice de tot felul si ma ineca de imi scuipam plamanii...cu eroll-ul nu ma mai ineca absolut deloc...super.Dupa un timp mufa usb a pcc-ul a intrat in ppc ,probabil lipita "foarte bine"...si pot sa spun ca am avut eroll .Mi-am cumparat o alta tigare cu acumulator de 650 si rezistentza dual coil ...imi pare rau ca nu stiu denumirile ..este nou noutza si acum ,ma uit la ea deoarece ma ineaca de lesin la fiecare "fum".Am schimbat rezistentza ,am schimbat 1,5 cu 1,8 ,intradevar nu mai ineca asa rau dar tot ineca.Am tot citit ca si lichidele conteaza ...am avut si 95%VG si pg/vg si toate neamurile ..si americane...degeaba
Singura care nu mi-a creeat nici o problema a fost eroll-ul dar nu as mai cumpara un alt eroll deoarece ma cam stresa ca trebuie sa o incarc cu lichid destul de des .
Pe scurt cam asta este povestea .Rugamintea mea mare este sa ma sfatuiti ce anume sa achizitionez .O tigara electronica care sa nu ma mai inece .Stiu ce vor spune unii...schimba lichidul si procentul de nicotina ....credeti-ma ca le-am schimbat pe toate ...conteaza foarte mult combinatia voltaj/ohm...cred ca ma exprim corect ....mai exact acumulator/rezistentza ....si cred ca rezistentza este primul si cel mai important factor,urmat de acumulator (mod) care nu trebuie sa fie cu voltaj variabil ci constant (asta inseamna mod cu reglaj) ,si probabil pe ultimul loc intradevar lichidul .
Va multumesc.
Luke1024
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 12
Membru din: Mar Apr 21, 2015 12:00 pm
Localitate: Cluj

Re: Vapori inecaciosi

Mesaj de Luke1024 »

Daca nu ai rezolvat intre timp problema, poate te ajuta asta. Cel mai probabil pare a fi vorba de puterea la care vapezi, nu toata lumea suporta vaporii la aceeasi intensitate. Cand ai schimbat rezistenta de la 1.5 la 1.8, ai trecut de fapt la o putere mai mica.
Sfatul meu ar fi sa iti iei o baterie sau mod cu voltaj reglabil, si sa cauti care e puterea care te satisface pe tine. Costa putin mai mult, dar face toti banii, o sa vezi.

De obicei pe aici se ureaza la sfarsit 'vapori densi', dar se pare ca pentru tine mai degraba ar fi 'vapori fini'! :)
Avatar utilizator
Khaan
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 111
Membru din: Vin Ian 24, 2014 9:11 pm

Re: Vapori inecaciosi

Mesaj de Khaan »

S-ar putea sa fii un pic mai sensibil cu gatul, insa intr-adevar conteaza ce vapezi, pe ce anume si cum. Este un cumul si n-as pune lichidele intotdeauna pe ultimul loc. Trebuie sa gasesti ''scula'' si setarea care nu-ti face probleme...asta este, e foarte putin probabil sa nimeresti din prima, incercand pe la prieteni..gustul si vaporii perfecti. Ai de cheltuit, pana te stabilizezi..cred ca toti am trecut prin asta :)
Avatar utilizator
Khaan
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 111
Membru din: Vin Ian 24, 2014 9:11 pm

Re: Vapori inecaciosi

Mesaj de Khaan »

Important este sa nu te mai intorci la tigarile normale.
Avatar utilizator
claw
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 191
Membru din: Mie Sep 25, 2013 11:15 am

Re: Vapori inecaciosi

Mesaj de claw »

Tocmai ca o baterie sau mod cu voltaj/wattaj variabil iti trebuie tie, in felul asta ai posibilitatea sa te joci cu voltajul in functie de valoarea rezistentei si taria lichidului astfel incat sa-ti gasesti propriul "sweet spot" - e o expresie des folosita in lumea vaperilor, nu te duce cu gandul la altele :-)
Ti-as zice sa incerci si cu o rezistenta single coil sa vezi daca sunt rezultate mai bune.

Bafta
Tyrex
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 164
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 5:09 pm
Localitate: Suceava

Re: Vapori inecaciosi

Mesaj de Tyrex »

Inainte sa cumperi una alta o varianta ar fi sa cauti un coleg vaper de prin zona ta ce dispune de un mod cu putere reglabila si mai versat in vaping ( sa folosesc un limbaj de manelist ) . Va intalniti la o bere undeva si garantat vei gasi reteta perfecta pentru tine. Asta ar limita timpul tau de teste si scurteaza lista de cumparaturi inutile.
Scrie răspuns