Academia de Vapat prezinta :)))

Cateva sfaturi
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Academia de Vapat prezinta :)))

Mesaj de alexgogo-VA »

Fane va invata astazi cum sa faceti o rezistenta calumea si Gogo va arata cum sa curatati modul mecanic. Enjoy!

[youtube][/youtube]

multumim tuturor!
Avatar utilizator
dan1978
veteran
veteran
Mesaje: 893
Membru din: Mar Iul 09, 2013 10:47 am

Re: Academia de Vapat prezinta :)))

Mesaj de dan1978 »

Felicitari pentru efort ;).
Imagine Din 15-02-2011Imagine
Gigi43
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 101
Membru din: Vin Mai 23, 2014 12:12 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Academia de Vapat prezinta :)))

Mesaj de Gigi43 »

Felicitari again ;)
Vis a vis de formatul filmarilor, o prefer pe aceasta, cu o remarca: trebuie lucrat la stilul incadrarilor, sharf samd.
Daca daca nu aveti pe nimeni care sa aiba cunostiinte in domeniu, va pot ajuta eu cu sfaturi.
Avatar utilizator
daniel1984
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Joi Iul 18, 2013 8:10 pm
Localitate: Ilfov, Jilava
Contact:

Re: Academia de Vapat prezinta :)))

Mesaj de daniel1984 »

Da sunt deacord si eu cu asta , prea multe cadre in ceata ...... si dupa parerea mea ar fi deajuns 2 cadre unul de la distanta in care va vedeti amandoi si unul de aproape putin de sus care sa focalizeze exact ce faceti (parerea mea) acelea din lateral nu cred ca sunt de ajutor cu nimic, bafta...
STIMA si aburi densi.....
alxo91
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 87
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 5:43 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Academia de Vapat prezinta :)))

Mesaj de alxo91 »

Bravo. Iar m-am distrat privindu-va :D

Acu' ma apuc sa fac o rezistenta pentru drip asa cum a facut-o Fane. Ca si asa ma chinuiam sa iasa microcoilu' perfect :)

Trimis de pe al meu Nexus 4 folosind Tapatalk
buttadeus

Re: Academia de Vapat prezinta :)))

Mesaj de buttadeus »

Probabil e filmat cu DSLR. Calitate buna a imaginii dar: profunditate de camp mica si sistem de focalizare slab la filmare.
blackdevil
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 96
Membru din: Lun Dec 09, 2013 12:10 am

Re: Academia de Vapat prezinta :)))

Mesaj de blackdevil »

Ptiuuuu.....bre Gogo misto scoala asta de filmaciosi(prietenii stiu de ce)...cert este ca nu trebuia mai bine.....FELICITARI
Faneeeee...da naiba in el de surub....la cererea uitatorilor la episodul viitor sa vad pe masa....ciocanul(old MPLAT)...ca vad ca tineti cont de doleante.....si nu ma uita cu rugamintea mea(am fost si sunt cuminte.... :oops: )

Spor in toate
Avatar utilizator
daniel1984
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Joi Iul 18, 2013 8:10 pm
Localitate: Ilfov, Jilava
Contact:

Re: Academia de Vapat prezinta :)))

Mesaj de daniel1984 »

buttadeus scrie:Probabil e filmat cu DSLR. Calitate buna a imaginii dar: profunditate de camp mica si sistem de focalizare slab la filmare.
Cand se stabiliza se vedea bine , dar pana sa se stabilizeze era ceata , de aceea eu zic ca era mai bine cu 2 cadre fixe fara autofocus poate doar la filmarea de aproape si fara sa se miste camera in sus jos...... sa fie fixate si cred ca sar rezolva problema , oricum inafara de asta in res bravo baieti .... tot inainte.....
STIMA si aburi densi.....
buttadeus

Re: Academia de Vapat prezinta :)))

Mesaj de buttadeus »

Camera nu se misca. Este datorita felului in care sunt construite majoritatea zoom-urilor. Cand focalizeaza fac si un fel de zoom. Fara autofocus sau focus manual nu se putea pentru ca la foarte mica distanta in fata si in spatele planului focal este neclar. Daca te uiti la primul frame de la clip vei observa ca rezistenta este in clar si degetele sunt neclare. E simplu: senzorul dslr este mai mare, e nevoie de o distanta focala mai mare la obiectiv care duce la o profunditate de camp mica.
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Academia de Vapat prezinta :)))

Mesaj de alexgogo-VA »

S-a filmat intr-adevar cu dslr, insa: aparatul nu are follow focus (de acolo zgomotul si timpul lung de focus) si a fost gandit sa ajute putin la montaj ceata aia, sa treaca mai usor intre cadre. Oricum, chiar daca nu a iesit ce trebuia a fost un experiment interesant pentru toti cei implicati in proiectul asta, ne perfectionam cu timpul si va multumim tuturor pentru sfaturi!

Obiectivele folosite au intr-adevar profunzime de camp fffffff mica, pentru ca sunt folosite mai mult pentru... fotografie. Si chiar a fost o provocare sa nu ne miscam prea mult in fata sau in spate, evident s-a vazut si asta...

PS: macar cand sare dopul la sticla cu lichid si imprastie peste tot se vede foarte clar :)))
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Academia de Vapat prezinta :)))

Mesaj de c__b »

Deci
1. Profunzime de camp mai mare = diafragma inchisa, combinata cu focala scurta. De preferat obiectiv manual, sa se poata schimba usor, manual, diafragma
2. Prea "sarite" cadrela, pesemne nenea filmatorul e mai degraba fotograf. In filmare e nevoie de stabilitate, nu de tzop-tzop
3. Vad ca trageti in plaman la greu!
4. Nenea Gogo, arata bre la oameninsi cum se desface butonul vietzii, ca e a naibii de important sa il curete si pe ala!
5. Felicitari!

Ar mai fi sunetul, care s-ar putea imbunatati. Inca odata felicitari, mi-a facut o reala placere sa va urmaresc!
Gigi43
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 101
Membru din: Vin Mai 23, 2014 12:12 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Academia de Vapat prezinta :)))

Mesaj de Gigi43 »

Salut.
1- Doua incadrari, hai trei sunt suficiente asa cum spunea altcineva ( cadru intreg, prim plan sau prim plan strans pe cel care vorbeste, gros plan si plan detaliu. Na ca sau facut patru tipuri de incadrari)
2- Sa nu se filmeze in zoom ( se apropie cu (,) camera atat cat e nevoie pentru incadrare)de acolo si lipsa de sharf.
3- Microfon extern, nu cel de pe camera ( aici atentie si la echo-ul spatiului in care se filmeaza)
4- Filmarile de detaliu doar de sus si din fata sau alt unghi de sus care sa avantajeze privitorul. Ne intereseaza cum se aseaza matarpazlacurile in cupa...bla bla :)
In rest am observat ca filmarea a avut mici tendinte catre artistic( nu e cazul ;) )
Toate astea daca vreti sa va complicati, daca nu, 2 incadraturi si vizionare placuta.
Bafta in continuare. :)
Avatar utilizator
RaduRek
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:50 am
Localitate: Bucuresti

Re: Academia de Vapat prezinta :)))

Mesaj de RaduRek »

Foarte misto si detaliat clipul, felicitari !!! Se vede ca s-a muncit, chiar si blurul acela are farmecul sau in contextul comic al scenariului. Ca intotdeauna faceti o echipa extra amuzanta demna de academicieni fara echivoc. Pentru cei care chiar va urmeaza sfaturile redate in clip ar trebui sa isi noteze in special momentul in care sa infasoare sarma in sensul de invartire (min. 9.30) si apasarea butonului pana la aprinderea sarmei(min. 10.56).
Iar pentru impact maxim incercati sa mai postati cate-o d-asta si la rubrica " Sa mai radem " lansata de domnul Rica.

Cu drag ЯR
Vape From Rek @ Vapers Plus
Facebook-Vapers Plus ЯR
ЯR New Improvement of ET device
RENUNTĂ LA FUMAT... VAPÂND !
Last Conventional Cigar - 25.11.2009
Scrie răspuns