Comenzi internationale: ce trebuie sa stim

Cateva sfaturi
pisik
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 13
Membru din: Dum Iun 30, 2013 11:50 pm

Comenzi internationale: ce trebuie sa stim

Mesaj de pisik »

M-am gandit ca ar fi utila o sectiune unde vaperii sa poata gasi informatii referitoare la experientele celorlalti privind comenzile in afara Romaniei, UE si nonUE, cu detalii cum ar fi:
- taxe suplimentare
- site-uri de incredere
- costuri transport
- de unde se ridica pachetelul (posta normala sau vamala...parca asa se cheama)
- timp de asteptare (pentru expediarea comenzii si pentru livrare)
- eventuale probleme cu coletul si rezolvarea
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Comenzi internationale: ce trebuie sa stim - PAYPAL

Mesaj de Valahul »

Foarte util topicul si extrem de binevenit.
Cred ca pentru a face comenzi afara este foarte recomandat detinerea unui cont PayPal prin intermediul caruia sa faci usor si rapid plata.
De precizat ca prin intermediul PayPal este si sigur, dupa efectuarea platii, banii sunt blocati 45 de zile, iar in cazul in care nu primesti produsul, te poti adresa catre PayPal pentru inapoierea banilor.
Au si un suport telefonic de nota 10, multe probleme le-am rezolvat asa, e mult mai rapid. Doar ca trebuie sa stii engleza.
Deci, pentru a crea un cont PayPal:
Te duci la orice sediu BCR sau BT (Banca Transilvania), si taxa de eliberare a unui card cu un cont atasat este de 10 lei BCR si 0 lei BT!
La BCR taxa de administrarea a unui card pe luna este mai scump, 5 lei, dar la BT este doar 1 leu, iar pentru un leu pe luna, daca soliciti (recomandat), ai si Internet Banking, adica primesti si un token, un dispozitiv mic electronic care genereaza parole si multe altele, cu care te loghezi pe site-ul bancii unde ai cardul, si poti efectua plati direct de acolo, iti poti genera singur extrase de cont, iti poti verifica contul, etc. Pentru 1 leu pe luna, iar taxa eliberare cont + card este 0.
Dupa ce iti faci contul si cardul (repet, recomandat este si Internet Banking), dureaza cam 7 zile pana la finalizare, intri la Pay Pal pe site si iti faci un cont ca pe forum, simplu.
Dupa ce iti faci contul PayPal, te loghezi in el si iti aduci cardul, dupa care faci verificarea ca e al tau, Pay Pal iti ia 1,5 euro pe care ii primesti inapoi, iar codul de verificare -> ultimele 4 cifre ale codului tranzactiei.
Simplu.
Un tutorial despre crearea unui cont PayPal aici.
Un cont PayPal va asigura toata libertatea de care este nevoie, nu iti plac anumite produse sau preturi in tara, cumperi de afara. Poti cumpara orice in lume, de oriunde.
E bine de stiut ca daca comanda este din UE, nu se mai plateste vama si TVA, iar produsele ajung acasa, cu curierat sau Posta Romana, despinde de optiunea aleasa.
Comenzile din afara UE vin in vama, si necesita plata vamii si a TVA-ului.
Dar aici cu siguranta vor fi altii care vor da detalii.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
pisik
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 13
Membru din: Dum Iun 30, 2013 11:50 pm

Re: Comenzi internationale: ce trebuie sa stim

Mesaj de pisik »

Ce nu am inteles eu pana acum...Paypal imi afiseaza un curs al lui. Dar avem si optiunea de a schimba la cursul bancii, pe care Paypal nu-l stie. Zice lumea ca e acelasi cu cel online afisat de banca proprie in ziua respectiva. Dar tipele din banca erau asa de nesigure cand le-am intrebat...
Si le-am mai intrebat si pentru ce imi iau ei comision bancar cand mi se retrag bani din cont pentru PayPal. Si cum il calculez. Habar n-aveau si-mi ziceau ca nu au retras nimic si le-am invitat la vizualizarea tranzactiilor. La prima achizitie, comisionul a fost afisat separat. Dupa ce am intrebat, a fost inclus in suma retrasa, astfel incat doar prin comparatia cu paypal pot sa fac diferenta.

O alta chestie care nu mi se pare sanatoasa...la achizitiile de pe Perfumers Apprentice. Nu se deschide pagina de paypal normala, te loghezi cumva pe site-ul lor. Dupa plata, te scot automat din paypal, dar doar aparent, pentru ca ramai logat. Eu am intrat pe paypal Romania si am descoperit treaba asta, dupa care m-am delogat.
Daca si stocheaza din date pe site, nu-mi place chiar deloc. Or fi americanii tari, dar le-au furat hackerii si numarul de la chiloti, d'apai datele bancare.
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Comenzi internationale: ce trebuie sa stim

Mesaj de Valahul »

Eu nu am avut niciodata probleme, doar ca prin PayPal cursul valutar e o idee un pic mai mare, euro de exemplu era 4,5 si mie imi lua 4,68. Dar trebuie sa traiasca si ei din ceva, au cheltuieli, poi lor ce le ramane, pisi?
pisik scrie:O alta chestie care nu mi se pare sanatoasa...la achizitiile de pe Perfumers Apprentice. Nu se deschide pagina de paypal normala, te loghezi cumva pe site-ul lor. Dupa plata, te scot automat din paypal, dar doar aparent, pentru ca ramai logat. Eu am intrat pe paypal Romania si am descoperit treaba asta, dupa care m-am delogat.
Perfect normal. Ca sa faci plata prin PayPal, in primul rand trebuie sa te loghezi pe site-ul lor, in contul tau, de unde sa faci plata.
Odata logata, ca sa te deloghezi, doar tu poti sa dai log out din cont.
Fereastra deschisa era o redirectionare catre PayPal.
pisik scrie:Daca si stocheaza din date pe site, nu-mi place chiar deloc.
Ce sa faca cu ele?
pisik scrie:Or fi americanii tari, dar le-au furat hackerii si numarul de la chiloti, d'apai datele bancare.
PayPal are filiale europene.
Milioane de oameni folosesc PayPal si nu au patit nimic...
Ca sa vezi exact cat te-a costat, Internet Banking - token - generare parola - logare site banca - vizualizare conturi - alegi cel care te intereseaza daca ai mai multe - vizualizeaza tranzactii - si aflii exact cat ai platit.
Nu mai stresa fetele de la banca... multe sunt angajate pe pile sau au alte talente...
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
pisik
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 13
Membru din: Dum Iun 30, 2013 11:50 pm

Re: Comenzi internationale: ce trebuie sa stim

Mesaj de pisik »

N-ai inteles.
La PA e diferit fata de restul site-urilor. Am dat ceva comenzi pana acum, stiu treaba cu logatu'-delogatu'.
Si de token si tranzactii online is satula. Pe cine ar trebui sa intreb despre politica bancii mele la tranzactiile cu token? Informatiile de care aveam nevoie nu le pot obtine din online banking. Dupa cum am scris deja, comisioanele le stiam eu care sunt si ce sume, ele habar n-aveau, deci stiu sa ma descurc prin tranzactii. Vroiam sa stiu cum calculeaza comisioanele, ca intotdeauna is niste reguli, iar eu dadeam o comanda de grup, si n-aveam chef s astept 2 zile dupa comanda sa aflu. Una din fete a zis ca n-ar trebui sa-mi ia comision. Tare!
Si daca tot le dau zeci de milioane luna de luna in rate si comisioane, ce-ar fi sa-mi raspunda si la intrebari?

Milioane de oameni s-au trezit cu datele bancare uschite, chiar si cu token cu tot. Serios. Nu iti dau peste nas, chiar asa e.
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Comenzi internationale: ce trebuie sa stim

Mesaj de alexgogo-VA »

O mica completare, la banca transilvania nu mai primești token, iti trimite un cod pe sms. E mult mai usor, telefonul il ai mereu la tine.

Apoi, pentru tranzacții paypal cardul trebuie pre-autorizat, pentru o anumita perioada si o suma maxima / zi, din motive de securitate, si datorita faptului ca sunt chestii d-alea gen plata programata lunar.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Avatar utilizator
RaduRek
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:50 am
Localitate: Bucuresti

Re: Comenzi internationale: ce trebuie sa stim

Mesaj de RaduRek »

Pisik scrie: Pe cine ar trebui sa intreb despre politica bancii mele la tranzactiile cu token? Informatiile de care aveam nevoie nu le pot obtine din online banking
La platile PayPal nu trebuie Token, doar la tranzactii din contul bancar si de regula este 2,5 lei(cazul Raiffeisen)la plati interbancare in lei.
Evident poate sa difere la alti operatori bancari(se poate afla la informatii)
Pisik scrie: Vroiam sa stiu cum calculeaza comisioanele, ca intotdeauna is niste reguli, iar eu dadeam o comanda de grup, si n-aveam chef s astept 2 zile dupa comanda sa aflu. Una din fete a zis ca n-ar trebui sa-mi ia comision. Tare!
La platile PayPal nu se plateste comision sau cel putin nu asa se traduce, e un mic adaos la cursul de schimb lei-valuta. Diferenta aceasta probabil se directioneaza spre PayPal ca onorariu pentru serviciile de intermediere a platii dintre banca si magazinul on line.

Cand o sa achit coop-ul actual o sa calculez cat +% fata de cursul curent se percepe la plata.
Pisik scrie:O alta chestie care nu mi se pare sanatoasa...la achizitiile de pe Perfumers Apprentice. Nu se deschide pagina de paypal normala, te loghezi cumva pe site-ul lor. Dupa plata, te scot automat din paypal, dar doar aparent, pentru ca ramai logat. Eu am intrat pe paypal Romania si am descoperit treaba asta, dupa care m-am delogat.
Mai sunt si alte site-uri ce adopta forma asta de redirectionare spre PayPal pentru a simplifica procedura de plata, probabil sunt ceva acorduri la nivel cibernetic intre ei. Asa opereaza si HG si nu am avut probleme niciodata.
Dupa efectuarea plati esti intors automat in contul tau de magazin, simultan facandu-se si logout-ul din PayPal.
Bine ar fi sa nu folosesti PayPal Romania, nu este decat un site paralel tradus in Romana fara drept de operare. Chiar daca ai observat ca ai ramas logata nu este niciun pericol.
Pisik scrie:Daca si stocheaza din date pe site, nu-mi place chiar deloc.
Nu site-ul stocheaza date de logare, ci browserul tau de internet, ca sfat: curata-l cat mai des sau seteaza-l sa curete automat la inchidere.
Vape From Rek @ Vapers Plus
Facebook-Vapers Plus ЯR
ЯR New Improvement of ET device
RENUNTĂ LA FUMAT... VAPÂND !
Last Conventional Cigar - 25.11.2009
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Comenzi internationale: ce trebuie sa stim

Mesaj de Valahul »

pisik scrie:Am dat ceva comenzi pana acum …
………………….
comisioanele le stiam eu care sunt si ce sume, ele habar n-aveau, deci stiu sa ma descurc prin tranzactii.
……………….....
dau zeci de milioane luna de luna in rate si comisioane
………………….
Ce nu am inteles eu pana acum...Paypal imi afiseaza un curs al lui. Dar avem si optiunea de a schimba la cursul bancii, pe care Paypal nu-l stie. Zice lumea ca e acelasi cu cel online afisat de banca proprie in ziua respectiva. Dar tipele din banca erau asa de nesigure cand le-am intrebat...
………………………..
Pe cine ar trebui sa intreb despre politica bancii mele la tranzactiile cu token?
…………………………….
N-ai inteles.
E si greu sa fii intaleasa. E ca un ping-pong intelectual. Ori nu intelegi fenomenul, ori ti-ai ales prost banca.
E simplu. Pentru platile online, nu se percepe comision de catre banca, cel putin la BCR. Ca e prin PayPal sau nu, in fond platesti cu cardul.
Singurul comision care exista - daca cardul este in lei si faci plata in valuta, banca percepe un comision de schimb valutar de 2%. Din aceasta cauza este mai avantajos un card in valuta (euro) unde acest comision nu mai este valabil.
Iar cursul de schimb este cel al BNR din ziua respectiva.
pisik scrie: O alta chestie care nu mi se pare sanatoasa...la achizitiile de pe Perfumers Apprentice. Nu se deschide pagina de paypal normala, te loghezi cumva pe site-ul lor. Dupa plata, te scot automat din paypal, dar doar aparent, pentru ca ramai logat. Eu am intrat pe paypal Romania si am descoperit treaba asta, dupa care m-am delogat.
Este informatica, nu mai detaliam acum, ca deja le intindem. Sunt cookie-urile din broswer. Sterge istoricul sau foloseste un program pentru asta, precum ccleaner.
Probabil au un frame in pagina lor cu PayPal-ul pentru a nu iesi din site. Sau au contract cu PayPal-ul. La fel e si cu Godaddy unde imi hostez site-urile sau alte firme.
Sau a doua varianta, dupa cate spui tu, este ca vestitul producator de arome americani, PA, sa se fi transformat in haker, hotarati sa termine conturile romanilor si sa le stocheze informatiile. Posibil se gandesc la o filiala in Romania, si au nevoie de cei care le cunosc aromele, cu experienta...
Sau hackeri sa fi spart site-ul PA, ceea ce din nou nu cred.
Nu ai spus daca dupa comanda la PA ti-a fost spart contul sau daca ai primit-o.
pisik scrie:Milioane de oameni s-au trezit cu datele bancare uschite, chiar si cu token cu tot. Serios.
Token-ul nu are legatura cu PayPal-ul.
Hai daca nu intelegem exact cum functioneaza lucrurile, sa nu speriem oamenii inutil cu propriile temeri. Ceea ce am facut eu este un simplu tutorial de creare a unui cont PayPal, daca deschidem topic cu cumparaturi pe afara, trebuie sa avem si cum le achita, banuiesc, si am descris una din metode. Destinata celor care nu fac cumparaturi de grup sau altele, ci doresc sa-si ia o baza, o sticla de aroma, un atomizor, etc.
Folosesc PayPal de ani de zile si inca sunt viu si ne-hackerit... nu am vut nicio problema.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Comenzi internationale: ce trebuie sa stim

Mesaj de Valahul »

RaduRek scrie: La platile PayPal nu se plateste comision sau cel putin nu asa se traduce, e un mic adaos la cursul de schimb lei-valuta. Diferenta aceasta probabil se directioneaza spre PayPal ca onorariu pentru serviciile de intermediere a platii dintre banca si magazinul on line.
Radule, PayPal nu ia comision la plata online, ci cum am discutat, la tranzactii intre conturile sale sau la extragere suma card.
Intradevar, daca imparti suma platita pentru o comanda in lei, la valoarea ei de cumparare in euro de exemplu, cursul de conversie leu/euro iti va iesi mai mare, pentru ca la lei se mai adauga comisionul de 2% in cazul BCR, cerut de banca pentru schimbul leu/euro (de fapt, tu cumperi valuta de la banca).
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
RaduRek
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:50 am
Localitate: Bucuresti

Re: Comenzi internationale: ce trebuie sa stim

Mesaj de RaduRek »

Asa o fi la BCRs, la mine la Raiffeisen orice retinere de comision bancar apare si in cont, exemplu in imagine.
In careul verde se poate observa o plata on line(in lei) catre Bank Post la un furnizor din Romania...evident apare si comisionul de rigoare de 2,5 lei.

Imagine

Pentru plati prin PayPal nu imi apare nimic atasat la plata initiala, exemplu in imagine.
Careul verde evidentiaza o plata spre HG.

Imagine

Totusi platile spre PayPal apar in Euro nu in Dolari, cum practic exprima HG preturile...poate de aici si acea mica diferenta.
Vape From Rek @ Vapers Plus
Facebook-Vapers Plus ЯR
ЯR New Improvement of ET device
RENUNTĂ LA FUMAT... VAPÂND !
Last Conventional Cigar - 25.11.2009
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Comenzi internationale: ce trebuie sa stim

Mesaj de cristian »

Valahul scrie: Destinata celor care nu fac cumparaturi de grup sau altele, ci doresc sa-si ia o baza, o sticla de aroma, un atomizor, etc.
Folosesc PayPal de ani de zile si inca sunt viu si ne-hackerit... nu am vut nicio problema.
Aici ai dreptate. E destinata pentru uz individual sau cel mult impreuna cu un prieten - dar fiindca mai luam si din China, nu e indicat, pentru ca se ridica pragul valoric si apare TVA si apoi taxe vamale.
Deci chestii mici si ieftine, sub pragul de taxare.
Utilizez paypal de cand a fost permis sistemul si pentru romani, daca va mai aduceti aminte acum cativa ani noi nu puteam plati cu paypal. Cumpar curent din Asia si UK.
Am luat si din state - pentru foto.
Folosesc preponderent eBay.
Niciodata nu am avut probleme, nici cu platile nici cu incasarile. Mi se pare cel mai sigur la ora actuala.
Daca nu ma insel exista si o limita de suma asigurata pentru cumparaturi on-line.
https://www.paypal-europe.com/romana/?& ... 0-12439-18
Din EU vin acasa.
Din Asia, USA la oficiul postal pentru externe/vama.
Taxe colete http://www.customs.ro/ro/calatori/bunur ... olete.aspx
Avatar utilizator
dan1978
veteran
veteran
Mesaje: 893
Membru din: Mar Iul 09, 2013 10:47 am

Re: Comenzi internationale: ce trebuie sa stim

Mesaj de dan1978 »

Bine de stiut...PayPal http://stiri-telefoane.mobilissimo.ro/p ... 18834.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Imagine Din 15-02-2011Imagine
Scrie răspuns