Formule - putere, legarea reistentelor si altele

Cateva sfaturi
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Formule - putere, legarea reistentelor si altele

Mesaj de Valahul »

In acest topic propun sa postam diverse formule de calcul si informatii utile in vapat din domeniul electric.

Un instrument minunat, Vaping Power Chart 2.0:

Imagine

La intersectia coloanelor Rezistenta si Tensiune e puterea, in wati. Ea in curent continuu are formula P=UI. Intensitatea se afla cu Legea lui Ohm pentru o bucata de circuit, adica I=U/R.
Daca privim tabelul, pe rosu o sa dea gust de ars ( de exemplu R=1,2 ohmi, U=4 V), pe albastru nu sunt aburi, etc.
Pe verde e bine.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Legarea Rezistentelor

Mesaj de Valahul »

Rezistentele pot fi legate in trei moduri:
- serie, unde prin toate trece aceasi intensitate I, deci intensitatea este constanta in orice punct al ansamblului inseriat, I = K, iar tensiunea la bornele legaturii in serie este egala cu suma caderilor de tensiune pe fiecare rezistenta in parte. Deci, daca ai doua rezistente inseriate si la bornele primeia ai o tensiune U1 (masurata cu voltmetru in paralel daca vrei), iar la bornele celei de-a doua rezistente ai o tensiune U2, tensiunea la bornele legaturii (inceputul primei rezistente si capatul celei de-a doua) U, va fi egala cu suma U1 plus US, U = U1 + U2.
Deci aici se aduna tensiunea si intensitatea ramane constanta.
Analogizand cu sursele ce curent, daca ai doua baterii de 1,5 V fiecare, inseriate vei obtine 3 V.
- paralel. E invers ca la legarea in serie, conform Legii I a lui Kirchhoff, pentru un nod de retea, intensitatea se bifurca pe fiecare rezistenta in parte, functie de valoarea acesteia, pe rezistenta cea mai mica va trece curentul cel mai mare (gandeste-te la un curs de apa care se desparte in brate). Deci daca ai doua rezistente legare in paralel, prin prima trece curentul (intensitatea I1), iar prin a doua curentul I2, curentul I din circuit care intra in nod va fi egal cu suma celorlalte doua I = I1 + I2. Deci intensitatea se imparte. Tensiunea in schimb ramane constanta, U = K, aceasi pe fiecare rezistenta si egala cu tensiunea la bornele legaturii.
Deci aici se imparte intensitatea, si tensunea ramane constanta.
- mixt, grupari de laturi de rezistente in serie si paralel.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
pisik
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 13
Membru din: Dum Iun 30, 2013 11:50 pm

Re: Formule - putere, legarea reistentelor si altele

Mesaj de pisik »

A gasit cineva vreun calculator de e-lichide unde se poat amesteca si baze de tarii diferite (adica nu de 0mg si Xmg, ci de 10mg si 15mg de exemplu)?
M-ar interesa unul care sa arate si procent VG/PG.
Imi trebuie fie unul online, fie sa mearga pe Linux, fara Wine.
M-am saturat sa fac pe degete :)
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Formule - putere, legarea reistentelor si altele

Mesaj de Valahul »

Eu folosesc eJuice Me Up. E foarte complex.
Cand folosesti calculatorul de baze (click X3), se introduc 3 baze, dar daca ai doar doua, imparti cantitatea de la una la doi si o introduci pe jumatati de doua ori.

Imagine

L.E - acum am vazut ca vrei pentru Linux, poate va fi util altora.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Scrie răspuns