Calculator al concentratiei de nic. sau al cant de lichid

Cateva sfaturi
Avatar utilizator
cristi75
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 52
Membru din: Joi Dec 05, 2013 3:48 pm
Localitate: Timisoara

Calculator al concentratiei de nic. sau al cant de lichid

Mesaj de cristi75 »

Salutare,

M-am gandit sa fac un calculator al concetratiei de nicotina sau al cantitatii de e-lichid, in functie de cat si ce fumai inainte.
De ce?
Eu m-am lovit de problema asta cand am inceput sa vapez. Am ales o concentratie de 10 mg, si-i dadeam... Consumam in jur de 4 ml/zi.
La un timp am observat ca ma aveam o usoara insomnie - ma culcam tot mai tarziu fiindca nu-mi venea somnul la ora obisnuita. Dar ce m-a pus pe ganduri si cautari a fost ca aveam batai de inima puternice si cu frecventa mai mare decat normale.
Am tot cautat simptome ale vapatului. Apoi am crezut ca e un simptom al renuntarii la fumat, fiindca ma gandeam ca nicotina este mai putina decat inainte. Am redus nicotina la 6 mg (de la 10) si nu mai am acele probleme.
Cand va apucati de vapat, cel mai probabil va intreaba vanzatorul de la e-lichide ce tip de tigari fumai si cate pe zi. In fct de asta, iti recomanda o anumita concentratie. Nu intotdeauna e nimerita, fiindca depinde si de cum vapezi apoi (iti place, ii dai tare).

Despre "calculator" acum:
Este un worksheet in excel. Nu am folosit macro-uri, deci n-ar trebui sa fie vreun risc de virusi etc. Scanati-l totusi, just in case.
Toate explicatiile care cred ca sunt necesare, sunt inauntru.
Daca e de interes, pot sa-i aduc modificari. Desigur, puteti chiar voi s-o faceti foarte simplu. Celulele unde sunt formulele le-am blocat la modificari, ca din greseala sa nu se introduca manual vreo valoare, pierzandu-se formula.
Sunt cei 2 factori de absorbtie ai nicotinei - i-am luat de pe internet, cititnd diferite articole. Se pot modifica daca nu credeti ca sunt cei "corecti". Ei variaza f. mult de la individ la individ, si chiar in fct de context de-a lungul unei zile.
Nu ezitati sa ma intrebati una-alta, sau sa semnalati daca ceva nu e in regula. Un FAQ sau "helper" cred totusi c-ar fi fost prea mult :lol:

Trebuie sa zic si asta: rezultatele obtinute sunt orientative. Nu sunt responsabil pentru decizia voastra de a vapa lichidul X cu concentratia Y. Dar sper ca pe-aici suntem adulti chiar si in sens figurativ ;)

Fisierul se gaseste aici:
http://www.filedropper.com/ccl_2" onclick="window.open(this.href);return false;
Enjoy!

Vapori gustosi!
Cristi
Imagine
geos
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 24
Membru din: Mar Feb 04, 2014 10:21 pm
Localitate: Craiova

Re: Calculator al concentratiei de nic. sau al cant de lichi

Mesaj de geos »

Trebuie sa am cont sau nu merge link-ul?
Iau femeia de pe centura de impamantare si o pun sa danseze la bara de nul
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Calculator al concentratiei de nic. sau al cant de lichi

Mesaj de Valahul »

geos scrie:Trebuie sa am cont sau nu merge link-ul?
A expirat timpul pentru descarcare pe site-ul de share pe care l-a suit.
Il poti descarca de mai jos:
CCL (1).xls
(41 KiB) Descărcat de 418 ori
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
geos
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 24
Membru din: Mar Feb 04, 2014 10:21 pm
Localitate: Craiova

Re: Calculator al concentratiei de nic. sau al cant de lichi

Mesaj de geos »

Am facut si eu unul, nu e asa elaborat ca al tau.
Calculator concetratii lichide V1 de geos.xls
(21 KiB) Descărcat de 349 ori
Este in Excel 2003, are formulele blocate, dar fara parola.
Se pot folosi 5 lichide de concentratii diferite si tipuri diferite (VG sau PG). Daca vrei sa adugi altceva (apa, vodka ...) se scriu in dreptul lichidului alte caractere, dar calculeaza procentajul doar la VG si PG.
Iau femeia de pe centura de impamantare si o pun sa danseze la bara de nul
Avatar utilizator
cristi75
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 52
Membru din: Joi Dec 05, 2013 3:48 pm
Localitate: Timisoara

Re: Calculator al concentratiei de nic. sau al cant de lichi

Mesaj de cristi75 »

Linkul a expirat, sorry. Vad ca merge sa atasez fisierul direct in mesaj. Stupid me, nu inteleg de ce n-am incercat din prima asa :)
Fişiere ataşate
CCL.xls
(41 KiB) Descărcat de 312 ori
Imagine
Scrie răspuns