Kanthal vs. Nichrome

Cateva sfaturi
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Kanthal vs. Nichrome

Mesaj de Valahul »

Ce folositi si de ce la confectionarea rezistentelor?
Kanthal sau Nicrom?
Se pare ca Kanthalul contine Aluminiu, care are la 660 grade punctul de topire, pe langa Ni sau Cr din Nicrom, care au aceste temperaturi peste 1000 grade.
Ar fi curios la care grade ajunge rezistenta in functionare.
Ideea topicului mi-a venit de la un post de pe ecf.
Maconi - ecf membru scrie:Kanthal has Iron and Aluminum in it and we oxidize it. You know what that means?
Thermite - Wikipedia, the free encyclopedia
We're all gonna explode!
To be fair though, Kanthal A-1's limit is 1400°C (2550°F) and the melting point of Aluminum is 660°C (1220°F). So you're melting the Aluminum and possibly inhaling fumes from it if you're using just half of the Kathal's potential, assuming I'm understanding everything correctly.
Nickel's melting point is 1455°C (2651°F) and the limit for Nichrome is 1175ºC (2150ºF) so you'd exceed the wire's ability before you had to worry about the Nickel.
As already said previously though, can any of the current atomizers even push that kind of heat? I'm talking about dry burning until the coil pops or what not. If you can ever push the coil hard enough to release some of the aluminum into your wick, I'd be slightly worried.
Obviously I have no idea what I'm talking about and am just throwing out ideas. It's all interesting never-the-less.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Kanthal vs. Nichrome

Mesaj de Valahul »

Un alt post, care cred ca intr-un fel, pune capat dilemei:
Vinv - ecf membru scrie:Aluminum turns into gas at 2519 C , in vaping terms it's equivalent to the temperature of the sun. I see no problem.
Keep in mind that metals vaporize at a far higher temperature then they need to melt. there is no danger of that material to release dangerous acids into the atmosphere in our ridiculously low 8-15 watts of "power" , temperature goes hand to hand with energy.
Cred ca existenta topicului poate ajuta si pe altii care au avut aceasta dilema, sau poate au alta parere.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
RaduRek
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:50 am
Localitate: Bucuresti

Re: Kanthal vs. Nichrome

Mesaj de RaduRek »

Am masurat eu cu un termometru non contact pe sarma goala inrosita 255 grade.
Eu folosesc Ni-chrom...parca se incinge mai repede si mai ferm.
Vape From Rek @ Vapers Plus
Facebook-Vapers Plus ЯR
ЯR New Improvement of ET device
RENUNTĂ LA FUMAT... VAPÂND !
Last Conventional Cigar - 25.11.2009
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Kanthal vs. Nichrome

Mesaj de Valahul »

RaduRek scrie:Am masurat eu cu un termometru non contact pe sarma goala inrosita 255 grade.
Eu folosesc Ni-chrom...parca se incinge mai repede si mai ferm.
Deci, se pare ca ambele variante ar fi cat de cat sigure.
Acum, problema se mai pune de materiale, cu siguranta unul (kanthal sau nicrom) este mai sigur decat celalalt.
Dar cum nu sunt studii, date in acest sens, nu ne putem pronunta, dar repet, se pare ca in ansamblu, daca temperatura rezistentei este doar 255 grade, se pare ca suntem in zona safe.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
Sanitarium
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 269
Membru din: Joi Sep 19, 2013 11:21 pm

Re: Kanthal vs. Nichrome

Mesaj de Sanitarium »

RaduRek scrie:Am masurat eu cu un termometru non contact pe sarma goala inrosita 255 grade.
Eu folosesc Ni-chrom...parca se incinge mai repede si mai ferm.
este exact invers, nicr se incinge mai greu, iar aroma este mai estompată. ultima s-ar putea să fie doar o impresie de-a mea, dar prima este testată și retestată...
draghi
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 7
Membru din: Joi Feb 06, 2014 5:24 pm
Localitate: Timisoara

Re: Kanthal vs. Nichrome

Mesaj de draghi »

@Valahul: Nu se calculeaza dupa temperatura de topire a fiecarui metal in parte! Aliajele se comporta altfel decat metalele pure care intra in compozitia lor. Ca si un exemplu (nu e chiar potrivit) aliajul de lipit clasic Sn63Pb37 se topeste la 183C, dar luate separat Pb pe la 327C si Sn pe la 232C.
Avatar utilizator
RaduRek
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:50 am
Localitate: Bucuresti

Re: Kanthal vs. Nichrome

Mesaj de RaduRek »

Sanitarium scrie: este exact invers, nicr se incinge mai greu, iar aroma este mai estompată. ultima s-ar putea să fie doar o impresie de-a mea, dar prima este testată și retestată...
Poate ai tu Nichrom mai rezistiv ca Khantalu :mrgreen: :lol: :o
Vape From Rek @ Vapers Plus
Facebook-Vapers Plus ЯR
ЯR New Improvement of ET device
RENUNTĂ LA FUMAT... VAPÂND !
Last Conventional Cigar - 25.11.2009
Avatar utilizator
cristi75
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 52
Membru din: Joi Dec 05, 2013 3:48 pm
Localitate: Timisoara

Re: Kanthal vs. Nichrome

Mesaj de cristi75 »

Salutare,

Inainte de a-mi comanda pt prima data sarme pt servisabile, am facut un mic "studiu" despre tipul de sarma ce-l voi cumpara, Nichrome (nichelina adica) sau Kanthal.
Am selectat kanthalul, pe asta sunt acum si daca nu se face vreo descoperire care sa-mi schimbe convingerile, pe asta voi ramane.
S-ar putea sa fie un mail lung, sorry pt asta. Dar selectati daca va plictisiti :mrgreen:

Ce sunt nichelina si kanthalul?
Nichelina: un aliaj NiCr, in diverse cantitati
Kanthal: un aliaj FeCrAl, in diverse cantitati

Un aliaj va avea proprietati fizice diferite decat au metalele ce-l compun. Asa cum spunea si @draghi, avand un aliaj si incalzindu-l, NU se va topi mai intai metalul cu temp de topire mai mica, apoi incalzindu-l mai mult, din nou nu va incepe sa se topeasca urmatorul metal cu temp de topire mai ridicata din compozitia aliajului.
Kanthalul A1 se va topi la "fix" 1400 °C de fiecare data ("fix" se considera in anumite, si tot timpul aceleasi conditii de temp, presiune etc). Pana la temperatura de topire, starea de agregare a kanthalului va fi solida (ma rog, exceptand gaze ce poate se vor mai elimina).

In linkul de mai jos, se prezinta cam toate tipurile de fire rezistive, incluzand diferitele tipuri de kanthal si nichelina (ma voi referi la el ca si documentul 1):
http://www2.kanthal.com/sandvik/0971/in ... k%20US.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Se observa urmatoarele:
- kanthalul A1 (22% Cr, 5.8% Al, restul Fe) are temperatura de topire 1400 °C, pe cand cel de tip D (22% Cr, 4.8% Al, restul Fe) se topeste la 1300 °C. Atentie, e vb de temp de topire. Multumesc lui RaduRek pt masurarea temp rezistentei incalzite (255 °C in aer - cu lichid pe ea va fi mai mica), chiar ma intrebam oare cat o fi.
Dpmdv, e bun si D, atat cat e si A1, pt scopul nostru. As fi totusi curios cu este kanthalul AE ("developed to meet the extreme demands in fast response elements in glass top hobs and quartz tube heaters. It has exceptional form stability and life in spirals with large coil to wire diameter ratio"
- nichelina (cred ca "Nikrothal" sau "Nichrome" 80 e mai popular, 80% Ni, 20% Cr) are temp de topire 1200 °C. Am mentionat asta doar ca si comparatie, dar cum spuneam mai sus in cazul kanthalului, pct de topire e neesential pt mine.
- asta cred ca se stie deja, nichelina are rezistivitatea mai mica decat a kanthalului: N80 -> 1.09 Ω*mmp/m fata de K A1 -> 1.45 Ω*mmp/m.
- despre "emisivitate":
definitie: este abilitatea unui obiect de a emite sau absorbi energia. "Emitatorii" perfecti au emisivitatea "1", emitand 100% din energia incidenta.
Emisivitatea K A1 este 0.70, pe cand a N80 de 0.88. Pt exemplificare, emsivitatea argintului este 0.01 (adica reflecta si transmite f. bine, nu absoarbe - nu se poate folosi ca element radiant), pe cand a "corpului negru" este 1 (energia emisa este egala cu cea absorbita - element radiant perfect). Asta face ca nichelina sa fie mai buna ca element radiant (rezistenta in cazul nostru) decat kanthalul.
Ca si distractie, aici e un table interesant cu multe emisivitati pt metale si materiale non-metalice:
http://www.bacto.com.au/images/IR__Emissivity.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
- e facuta o comparatie kanthal vs nichelina in documentul 1, pag 9.
De retinut:
=> cele mai importante doua:
1) Oxidul de Al (Al2O3) format pe suprafata kanthalului adera mai bine, deci este mai putin contaminant. Este un mai bun izolator electric (mai bun deci pt genesis-uri) si mai bun rezistent in atmosfere carbogazoase decat oxidul de Cr (Cr2O3) format de nichelina.
2) (pag 12 din documentul 1):
[n.b. o mica introducere] oxidul de Al (Al2O3, sau alumina) format pe supr kanthalului este de culoare gri deschis (daca temp depaseste 1000 °C - nu e cazul nostru), sau se inchide la culoare sub temperatura de 1000 °C. Alumina are excelente proprietati de izolare electrica si o buna rezistenta chimica in fata multor compusi.
Oxidul de Cr format pe supr nichelinei (Cr2O3) are culoare inchisa.
=> kanthal 2-4 ori viata mai lunga
=> avantajul cel mai important al nichelinei este ca are o rezistenta crescuta la coroziune la temperatura camerei. Oxidul se desprinde si se evapora mai usor decat oxidul mai gros format pe supr kanthalului.

Un alt motiv pentru care merg doar pe kanthal este ca oxidul format pe suprafata nichelinei, este oxidul de Cr. El poate fi multi-valent, si se stie (dovedit clar) ca oxizii penta si hexa-valenti sunt cancerigeni. Acum, oxizii cu valente superioare se formeaza doar la temperaturi inalte (sa zicem mai multe sute de grade in sus). Dar, pot fi sigur ca nu ma otravesc zi de zi, cate un pic, cu oxizi de Cr?

Sper ca v-a captat atentia interventia mea, si ca va foloseste.

Vapori gustosi!
Cristi
Imagine
cicigeo
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 50
Membru din: Mar Feb 11, 2014 7:44 am

Re: Kanthal vs. Nichrome

Mesaj de cicigeo »

La atomizoatele ce se foloseste silica, dupa parerea mea, rezistenta din Ni-Cr reda cel mai bine aroma lichidului si aburi densi. La atomizoare stil Genesis khantalul pe mesha este de baza.
Avatar utilizator
cristi75
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 52
Membru din: Joi Dec 05, 2013 3:48 pm
Localitate: Timisoara

Re: Kanthal vs. Nichrome

Mesaj de cristi75 »

cicigeo scrie:La atomizoatele ce se foloseste silica, dupa parerea mea, rezistenta din Ni-Cr reda cel mai bine aroma lichidului si aburi densi. La atomizoare stil Genesis khantalul pe mesha este de baza.
Exceptand faptul ca perceptiile difera in general intre indivizi, o posibila explicatie tehnica este ca nichelina, avand o emisivitate mai buna decat kanthalul, la aceeasi valoare ohmica a rezistentei reuseste sa incalzeasca mai bine silika (mai rau conducator termic decat mesha de inox), redand mai bine aromele.
Imagine
Scrie răspuns