Incarcator Trustfire tr-001

Cateva sfaturi
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Incarcator Trustfire tr-001

Mesaj de cristian »

Imagine

Un test cu incarcatorul de mai sus. Probabil ca multi stiu, sa fie pentru cei care nu stiu :)

http://lygte-info.dk/review/Review%20Ch ... %20UK.html
Avatar utilizator
RaduRek
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:50 am
Localitate: Bucuresti

Re: Incarcator Trustfire tr-001

Mesaj de RaduRek »

cristiangalateanu scrie:Imagine

Un test cu incarcatorul de mai sus. Probabil ca multi stiu, sa fie pentru cei care nu stiu :)

http://lygte-info.dk/review/Review%20Ch ... %20UK.html
Foarte bun daca nu bazaie, am si eu... pe negru. Cam puturos, dar e OK.
Recomand.
Vape From Rek @ Vapers Plus
Facebook-Vapers Plus ЯR
ЯR New Improvement of ET device
RENUNTĂ LA FUMAT... VAPÂND !
Last Conventional Cigar - 25.11.2009
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Incarcator Trustfire tr-001

Mesaj de alexgogo-VA »

Din cate am inteles bazaie sursa din el cand baga curent, si mie mi se pare oarecum normal, oricum nu e deranjant. Am observat ca al meu avea tendinta sa bazaie mai tare daca bateriile erau mai goale.

Uneori (rar) incarca pana la 4,22v. Alteori (des) incarca pana la 4.18v. Acumulatorii inca merg, n-a pocnit nimic, eu intreg sunt.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Incarcator Trustfire tr-001

Mesaj de cristian »

Ok, ce am citit chiar in specificatiile lor, este ca e bine cand se termina incarcarea - led verde sa scoti bateriile din socluri.
Am coroborat informatia asta cu ce am mai citit pe ici pe colo, cum ca ar incarca peste 4.2 si se duc bateriile in timp.
Din acest motiv nu am avut curaj sa il las peste noapte.
Ba mai mult, la prima incarcare de 2 x 18350/800 mah, am facut eu socoteala cum am vazut ca ne invatau colegii cu experienta, deci daca el incarca cu 500 mah, vezi cat are bateria si printr-o banala impartire vei afla timpul de incarcare. Deci dupa acest calcul, ieseau vreu 3 ore maximum.
Dupa 5 ore - fiind 2 noaptea nu am mai rezistat si le-am scos, led-ul era rosu, am masurat bateriile si aveau putin peste 4 v una , si putin sub 4 v celalalta _ fiind nou noute-virgine as zice.
Deci clar ca e puturos, nu stiu de ce incarca asa greu 800 mah cand el are 500, si nu stiu de ce bateriile nu aveau aceeasi valoare la incarcare.

Deci chiar nu stiu.

Numai bine.

PS Nu am curaj sa il las peste noapte, cu toate ca incarc tot ce am numai noaptea, si le scot dimineata. Dar cu asta nu am curaj. Gresesc?
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Incarcator Trustfire tr-001

Mesaj de Midnight Caller »

1). Nu se strica acumulatorii daca ii tii peste noapte. Sa nu ii tii o saptamana in priza, asta e altceva.
2). In mod normal un charger taie incarcarea la 4.2V... 4.25V nu va distruge acumulatorul.
3). Nu vreau sa te superi pe mine, dar e petarda charger-ul ala... Trustfire, Ultrafire, Hellfire, Powerfire, sau ce D-zeu nume or mai avea de se termina in "fire" sunt porcarii. Charger adevarat poti lua de la MAHA (Powerex) de exemplu.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Incarcator Trustfire tr-001

Mesaj de cristian »

Nu a de ce sa ma supar pe tine, dar asa mi-a venit kitul, asa ca l-am luat ca atare. Probabil ca voi investi intr-un charger in viitor, macar sa stau linistit.

Multumesc de raspuns!

Daca mai sunt opinii, abia astept sa citesc.
jhonutz
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 30
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:13 pm
Localitate: Iasi

Re: Incarcator Trustfire tr-001

Mesaj de jhonutz »

Am de asta si merge , face treaba. Dar avand nevoie sa incarc mai multe baterii folosesc acum xstart WP6
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Incarcator Trustfire tr-001

Mesaj de cristian »

Am facut deja cateva incarcari cu el, 2 baterii 18350. Timp de incarcare 5 ore. Tensiune pe baterie: 4.2 V.
Am scos acumulatorii dupa ce ledul s-a facut verde, nu i-am lasat in charger.
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Re: Incarcator Trustfire tr-001

Mesaj de Rica »

poti sa ii lasi fara frica, opereste alimentarea catre baterie
sa te comvingi, pune mana pe acumulator pe la jumatatea incarcarii si la juma de ora dupa ce se face verde
vei simti ca e rece dupa ce inverzeste ledul
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Incarcator Trustfire tr-001

Mesaj de cristian »

Ok, am inteles. E bine in cazul asta.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Incarcator Trustfire tr-001

Mesaj de cristian »

Revin, deoarece l-am folosit deja de cateva ori.
Incarc in tamdem 2 x 18350/800 mah, fix 5 ore. Pana acum sunt multumit, nu am sa reprosez nimic, mai ales la cat costa...

Stima.
Scrie răspuns