Diferite materiale in E-Lichid?

Cateva sfaturi
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Diferite materiale in E-Lichid?

Mesaj de aisman »

Am pus o garnitura la un atomizor. Garnitura este alba transparenta, de la un alt atty, si sta in lichid. Ce parere aveti are ceva daca sta in lichid(are contact cu lichidul tot timpul)? Poate fi nociv ceva, sa emane ceva acea garnitura in lichid?
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Diferite materiale in E-Lichid?

Mesaj de cristian »

Nu cred ca garnitura reactioneaza cu lichidul, mai ales ca alea albe din cate stiu sunt din silicon. Dar asa ne putem intreba daca nu reactioneaza cu tank-ul transparent din plastic sau alte alea samd. Probabil ca substantele din lichid (excludem bazele, care nu reactioneaza cu nimic) nu ar trebui sa reactioneze cu nimic. Asta trebuie sa fie in grija celor care le fabrica si celor care le comercializeaza.
Cu toate ca sunt lichide care fac sa crape tank-ul, stim toti asta si totusi unii dintre noi le folosesc in continuare. Eu unul nu as face asa ceva. De ce? Nu stiu, dar ideea ca trag ceva care ataca policarbonatul sau ce-o fi ala imi da fiori.

Multa stima!
Avatar utilizator
dan1978
veteran
veteran
Mesaje: 893
Membru din: Mar Iul 09, 2013 10:47 am

Re: Diferite materiale in E-Lichid?

Mesaj de dan1978 »

Imagine
Imagine Din 15-02-2011Imagine
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: Diferite materiale in E-Lichid?

Mesaj de aisman »

Better safe than sorry :D
Tare Dan :lol:
Avatar utilizator
dan1978
veteran
veteran
Mesaje: 893
Membru din: Mar Iul 09, 2013 10:47 am

Re: Diferite materiale in E-Lichid?

Mesaj de dan1978 »

Ok,asa sa fie. ;)
4u.jpg
4u.jpg (372.23 KiB) Vizualizat de 4510 ori
Imagine Din 15-02-2011Imagine
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: Diferite materiale in E-Lichid?

Mesaj de aisman »

Deci de aia nu a mai apucat mosul sa vina, l-au capturat :twisted:
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Diferite materiale in E-Lichid?

Mesaj de Valahul »

aisman scrie:Deci de aia nu a mai apucat mosul sa vina, l-au capturat :twisted:
No venit mosu?
Ma asteptam sa-ti aduca o joarda (bata)... :D


Ontopic - eu am un atomizor care l-am putut face sa mearga numai cu o garnitura de ithaka neagra... doar ca sta in lichid.
Si eu ma intreb cat e de sigur, daca nu interactioneaza cu lichidul sau daca nu influenteaza aroma...
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: Diferite materiale in E-Lichid?

Mesaj de aisman »

Poi daca schimba gustul tre sa iti dai tu seama. Daca interactioneaza in altfel, se desprind cine stie ce molecule care ar putea interactiona cu lichidul, care la randul lui e crescut la o temperatura ca sa fie vaporizat nu cred ca ti-ai da seama si nici nu prea cred ca putem fi siguri de acest aspect deoarece sunt o gramada de producatori de oringuri cu bugete mai mici sau mai mari sau chinezi care incearca sa reduca cat mai mult costul de productie si nu prea avem de unde sti ce baga ei in compozitia lor. Degeaba garanteaza un producator ca oringurile lor sunt cele mai bune si nu interactioneaza cu nimic, doar nu ar fi sa ii credem pe bune? Fiecare isi ridica in slavi produsul fie el bun sau rau. Parerea mea personala e ca nu cred sa aiba vreo influenta lichidul asupra oringurilor, eventual cum zicea si Cristian despre lichidele care au o aciditate crescuta si crapa tank`uri de plastic, la fel poate avea acelasi efect si asura siliconului/cauciucului sa ii desprinda anumite molecule care sa fie vaporizate odata cu lichidul.
Stima
Avatar utilizator
s7ar
veteran
veteran
Mesaje: 581
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:05 am
Localitate: Bucuresti - Colentina
Contact:

Re: Diferite materiale in E-Lichid?

Mesaj de s7ar »

aisman scrie:Poi daca schimba gustul tre sa iti dai tu seama. Daca interactioneaza in altfel, se desprind cine stie ce molecule care ar putea interactiona cu lichidul, care la randul lui e crescut la o temperatura ca sa fie vaporizat nu cred ca ti-ai da seama si nici nu prea cred ca putem fi siguri de acest aspect deoarece sunt o gramada de producatori de oringuri cu bugete mai mici sau mai mari sau chinezi care incearca sa reduca cat mai mult costul de productie si nu prea avem de unde sti ce baga ei in compozitia lor. Degeaba garanteaza un producator ca oringurile lor sunt cele mai bune si nu interactioneaza cu nimic, doar nu ar fi sa ii credem pe bune? Fiecare isi ridica in slavi produsul fie el bun sau rau. Parerea mea personala e ca nu cred sa aiba vreo influenta lichidul asupra oringurilor, eventual cum zicea si Cristian despre lichidele care au o aciditate crescuta si crapa tank`uri de plastic, la fel poate avea acelasi efect si asura siliconului/cauciucului sa ii desprinda anumite molecule care sa fie vaporizate odata cu lichidul.
Stima

Asa e...
Si daca tot se poarta
:
Capture.PNG
Capture.PNG (90.36 KiB) Vizualizat de 4484 ori
[url="http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php"]
[img]http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php?key=22393[/img]
[/url]
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Diferite materiale in E-Lichid?

Mesaj de cristian »

Apoi daca asta-i topic sa stea la UTILE, mosu' is io.

Ho, ho, ho....
Scrie răspuns