Ithaka vs Kayfun

Cateva sfaturi
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Ithaka vs Kayfun

Mesaj de Valahul »

Cred ca un topic comparativ intre cele doua super atomizoare existente la ora aceasta pe piata, Kayfun si Ithaka ar fi utila, si unde sa condensam cat mai multe pareri despre acestea. Restul atomizoarelor de pe piata intr-o mare majoritate, copiaza sistemul celor doua.
Eu am comparat cele doua atomizoare pe acelasi mod, aceasi baterie si aceasi valoare a rezistentei, 2 Ω.
Atomizoarele folosite au fost clone, dar nu cred ca functionalitatea a fost mult departe de a originalelor:
- clona Ithaka - FastTech Ithaka, versiunea cu logo si Magoo
- clona Kayfun, VaporBreak Kayfun, probabil facut de Tobeco

Ithaka vs Kayfun

Ithaka:

Puncte tari: Aroma mai buna decat la Kayfun, cu conditia sa pleci cu nerezistivul de pe silica. Gandit bine, ceramica si nerezistivul cred ca fac cartile. O bijuterie ca si conceptie. Are atatea optiuni, incat il poti adapta dupa orice dorinta si necesitate. Abur mult. Umplere foarte facila, desfaci doar capacelul de sus si se toarna din sticluta, care poate fi si fara ac.

Puncte slabe: Servisare mai dificila. Necesita fir nerezistiv, deci achizitionarea si a unui welder, aparat de sudura fire. Dar odata ce te obisnuiesti cu setup-ul, devine placut si un fel de ritual. Th mai mic decat la Kayfun.

Kayfun:

Puncte tari: Servisare foarte usoara, dupa confectionarea rezistentei, ramane doar sa inlocuiesti vata. Abut mult. Aroma buna spre foarte buna.

Puncte slabe: Th mai agresiv. Avand in vedere ca TH-ul este de fapt o iritare a gatului, nu il vreau in exces. Gandit de rusi, este ca ei. Balsoi. Sa dea. Lipsit de rafinament ingineresc, facut doar sa "omoare". Nu este asa de configurabil ca si Ithaka. Necesita surubelnita pentru umplere.

Concluzia:
Daca ai o zi plina de evenimente si necesiti nicotina, Kayfunul. Pentru a te tine in priza.
Vrei sa savurezi un lichid bun la un pahar de palinca adevarata? Ithaka, clar.

Astea sunt parerile mele, speram ca urmeaza si altele, evident.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Ithaka vs Kayfun

Mesaj de Iceman »

Da, in mare parte am aceleasi pareri despre cele doua...
Ce am observat, e ca ithaka are nevoie de o putere mai mare,
la aceeasi valoare a rezistentei, ca sa ai vapori ca la kayfun.
Cat despre surubelnita, depinde ce kayfun ai...
Eu la 3.1 es am acea valva prin care bag lichid foarte simplu
direct din sticla de liqua cu picurator dinacela drept,
nu turtit cum iesisera in ultima vreme cand luam lichide gata facute.

Asa ca lichidul pt kayfun sta intr-o astfel de sticla de 30 ml, fara surubelnita !

Despre ithaka, intr-adevar, e de mare rafinament si trebuie musai sa sti ce ii faci ca sa dea cum vrei !
Practic, indiferent de grosimea lichidului, preferintele personale de th, aer, etc, il poti ajusta.
Dar cum spuneam, daca nu sti ce ii faci, poate deveni o catastrofa !!!


Toate cele bune !
Imagine
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: Ithaka vs Kayfun

Mesaj de aisman »

Total de acord cu ce s-a zis mai sus, dar o mica adaugare in cazul meu, sunt dusman de moarte cu nerezistivele. Ma omoara, nu imi iese nicicum :D
Avatar utilizator
gonzales89
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 341
Membru din: Joi Iul 25, 2013 9:23 pm
Localitate: Pitesti

Re: Ithaka vs Kayfun

Mesaj de gonzales89 »

Valahule, se cunoaste destul de bine parerea mea privitor la cele doua atomizoare, asa ca nu mai insist(oricum eu as alege kayfun cu ochii inchisi). Totusi, uite un test comparativ intre cele doua, destul de obiectiv, zic eu :)

[youtube][/youtube]

Chiar daca este in spaniola, iti poti da seama despre "ce si cum" si scorurile se pot vedea usor.

Cheers,
gonzales89
Imagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Ithaka vs Kayfun

Mesaj de cristian »

Cred ca pana la urma totul este subiectiv in masura in care iti place una sau alta. Asa cum unii prefera masini sport - altii prefera limuzine, si fiecare in parte iti va explica ce atuuri are alegerea lui. Si la urma urmei, fiecare are dreptate :)
Cred ca fiecare device are bune si rele, depinde din ce unghi te uiti.
Din punct de vedere a setarii r-nr, mie unul imi ia cam 3 minute. Wire welder nu mai este de mult o necesitate, sta in sertar, legarea firelor o fac numai prin rasucire (metoda arhicunoscuta, aia veche).
Pentru o rezistenta spre 1.6-1.8 cu sarma de 0.2 masor cam 3.5 cm si atat.
Cu o setare buna, tank generos, fara leak ce iti mai doresti? Doar un lichid perfect.

(Ca o paranteza, aici, la lichide se pare ca nu s-a atins inca perfectiunea)

Oricum, din partea mea toata consideratia pentru inventatorii acestor bijuterii ingineresti.

Stima si un an bun va doresc!
Scrie răspuns