Silica - de unde

Cateva sfaturi
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Silica - de unde

Mesaj de Valahul »

De unde va luati silica?
De ce de acolo?
Exista mai multe tipuri de silica?
Daca da, care este cea mai buna?

Am deschis acest topic pentru ca azi am luat silica de la ivape, a carei descriere este: Avem cea mai buna silica pe care o puteti cumpara! N-aveti decat sa va convingeti.
Cert este ca dupa ce am desfacut-o are un miros intepator, cumva chimic. Cineva zicea ca mirosul e de la uleiul din ea.
Am mirosit si celelalte silici care le am de altundeva si nu emana miros. Si sunt mai albe la culoare, cea de la ivape e mai galbuie.
Nu vreau sa fiu rau sau regret amarnic cei 50 lei dati pe ea... am zic ca imi fac stocul... ceea ce ma inerveaza este faptul ca nu imi pare in regula.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
murry
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 72
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 5:48 pm
Localitate: Oradea

Re: Silica - de unde

Mesaj de murry »

Arde-o si vezi cum se comporta .
Cert e ca si eu am luat de la un magazine de la noi silica premium si dupa ardere a devenit atat de casanta incat nu am mai putut sa fac setarea .
Dupa ardere ar trebui sa se elimine uleiurile folsite probabil in procesul de fabricatie.
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Silica - de unde

Mesaj de alexgogo-VA »

Arde-o, dar daca se poate NU cu torta, pentru ca ai sansa sa ... o topesti.
Ultima data cand am luat silica am luat de la vapez, dar nu cea "premium" ci am luat-o pe cea "standard" (premium este mai tare, mai dura, absoarbe mai greu lichidul).

Pe aceasta cale, rog frumos reseller-ii care comercializeaza silica sa n-o mai tina pe mosor in aer liber (si mai rau aruncata pe vreun raft in depozit) pentru ca NOI PUNEM BOTUL PE EA!!!
Avatar utilizator
VapeMe
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 362
Membru din: Mie Iul 03, 2013 7:14 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Silica - de unde

Mesaj de VapeMe »

Din ce am mai auzit si pe la cei de "afara" se mai si fierbe , eu de regula o ard la aragaz pana se inroseste bine iar apoi observ ca este mai rigida dar o mai inmoi cateodata cu putin lichid ( care urmeaza sa il folosesc nu altul ) si apoi fac setarea cu kanthal , cea care am observat ca este mai rigida este ekowool iar cealalta normala devine putin mai casanta dar merge , de folosit asa cum este nu asi recomanda pentru ca nu poti stii ce are si ce poti trage in plamani , am mai incercat sa o ard cu bricheta normala dar nu iese bine..
Stima !
Stima Maxima . . .

Imagine
Avatar utilizator
razvangrig
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 43
Membru din: Vin Dec 06, 2013 2:35 am
Localitate: Bucureşti

Re: Silica - de unde

Mesaj de razvangrig »

Silica germana, am citit pe ECF despre ea:

http://rtdvapor.com/index.php/accessori ... -wick.html

Ar mai fi si asta, Nextel XC-116, care este considerata peste silica si ekowool, dar nu stiu cine o aduce si la noi:

http://www.rbasupplies.com/xc-116.html


[youtube][/youtube]


[youtube][/youtube]




Poti incerca si vata asta, este foarte buna:


http://www.spiterie.ro/rezultatele_caut ... O+Dischete
Avatar utilizator
Kiralina
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 123
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:59 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Silica - de unde

Mesaj de Kiralina »

Tot made in Germany.

https://www.vapor-freak.de/zubehoer/Sel ... ikatschnur" onclick="window.open(this.href);return false;
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: Silica - de unde

Mesaj de aisman »

Sincer eu silica din Romania nu voi mai cumpara. Am cumparat de la marile magazine din tara si/sau am fost eu mai norocos si le-am nimerit pe cele mai jegoase. Arsa bine cu arzatorul pana la inrosire, si pe urma la dryburn pe Abos tot se mai inegrea si trebuia sa ii dau pana se albea la loc. Asta a fost problema mea tot timpul si am dat vina pe atty sau pe setarile mele. De cand folosesc vata nu mai am absolut nicio problema cu nici un atty.
Stima
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Silica - de unde

Mesaj de c__b »

D-aia am renuntat eu la toate atty-urile care nu pot fi setate pe bumbac. Pentru ca m-am saturat sa tot raman cu bucatele de silica pe degete.
Cea mai buna silica a fost cea pe care am primit-o bonus cand am cumparat Nautilusul, era - daca bine imi aduc aminte - intr-o pungulita cu ceva wolf... Cred ca provenienta germana.
Scrie răspuns