Efecte adverse ale vapatului

Cateva sfaturi
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Efecte adverse ale vapatului

Mesaj de Valahul »

Hai sa vorbim si despre partea goala a paharului.
Vapatul nu o avea doar efecte pozitive, care se cunosc si sunt multe ci cu siguranta are si efecte negative.
In acest topic putem discuta despre efectele adverse ale vapatului pe care le simtim pe pielea noastra, ceea ce am experimentat noi.
Eu de exemplu in ultimul timp am insomnii, pe care tind sa le leg de vapat. Desi am redus concentratia de nicotina de la 18 la 12. Dar acum vapez mai mult, merg pana la 8 ml / zi.
O alta problema ar fi arsurile si durerile stomacala, care desi s-au diminuat de cand folosesc doar baza VG, ele exista. Iau Nexium in permanenta.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
insider
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 32
Membru din: Mar Iul 02, 2013 8:25 pm

Re: Efecte adverse ale vapatului

Mesaj de insider »

Mai bine cresti concentratia de nicotina si vapezi mai putin.
Cam atunci cand fumam, 20 fumuri la o ora.
Problema majora consta in lichid, nici nicotina in cantitati mari nu e de dorit.
In cazul tau ar trebui sa scazi numarul de ml, nu concentratia.
Nici Nexium pe termen lung nu e indicat.
Am revenit la conc. de 24 tocmai in acest scop, vapam foarte des. Se cunoaste diferenta si are efect.
Insomnii? Da.
Avatar utilizator
Daddy
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 112
Membru din: Dum Sep 08, 2013 10:11 pm
Localitate: Bacau

Re: Efecte adverse ale vapatului

Mesaj de Daddy »

Da, problema somnului am rezolvat-o. Seara de la 22.00 incep sa vapez doar concentratie 0mg. asfel pe la 24.00 sunt bun de somn.
Acum diferenta asta de doua ore e relativa de la un individ la altul, iar metoda descrisa de mine e posibil sa nu fie valabila la toata lumea, dar la mine functioneaza.
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Efecte adverse ale vapatului

Mesaj de Midnight Caller »

Nicotina atat din vapat cat si din tigara normala este un excitant al sistemului nervos si vasoconstrictor. E normal sa nu va fie somn. Va linisteste, dar nu va face somn... ciudat dar adevarat.
Arsuri nu am, in schimb au inceput sa-mi iasa cosuri pe fata ca la pubertate. Si mi-au mai iesit in CRESTETUL CAPULUI !
Si folosesc doar 30% VG, deci... nu e de la VG cum se vehiculeaza.
Un pic de raguseala.
In rest, no side effects !
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Efecte adverse ale vapatului

Mesaj de slavyk »

Probleme cu cosurile am avut si eu dupa aproximativ 10 luni de la abandonarea fumatului. Dar problema a disparut, de la sine, dupa o saptamana si asta fara sa schimb proportia VG adica 75-80% VG. Explicatia (pe care am primit-o de la un coleg de forum) consta in eliminarea unor toxine ramase in organism in urma celor 35 de ani de dohanit, prin acnee. Daca chiar o fi asa, nu stiu exact. Iar de atunci, nici o reactie adversa.
A, si un articol interesant legat de PG http://www.canadavapes.com/health/propy ... afety.html si VG http://www.canadavapes.com/health/veget ... afety.html
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Re: Efecte adverse ale vapatului

Mesaj de Rica »

Singura reactie este uscarea buzelor.
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Efecte adverse ale vapatului

Mesaj de Midnight Caller »

slavyk scrie:Probleme cu cosurile am avut si eu dupa aproximativ 10 luni de la abandonarea fumatului.
Fits the profile. Fix in Ianuarie m-am lasat de fumat, iar pana acum au trecut cam 10 luni...
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Re: Efecte adverse ale vapatului

Mesaj de Amonastro »

...senzatia de gat uscat si uneori sangerari gingivale. Tine si de cat vapez pe zi. Cum sar de 2,5 ml, cum imi sangereaza gingiile dimineata. Gatul uscat e chiar enervant. Dimineata sunt ok... si daca nu vapez toata ziua nu am absolut nimic. Am incercat aproape toate lichidele de piata. Reactii mai severe am avut acum cateva zile la unele lichide mult laudate (Pipe Sauce si Liqua). Norocul meu ca nu le-am cumparat... Mi-au fost oferite de niste cunostinte "de pofta"!
WIZz!
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 22
Membru din: Dum Dec 01, 2013 8:42 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Efecte adverse ale vapatului

Mesaj de WIZz! »

Hmm, pai avand in vedere ca vapez de vreo saptamana nu cred ca sunt foarte multe : gat uscat dimineata, buze uscate si sunt ragusit.
Ideea este ca vapez cam 4-5 ml / zi si e de 24 mg :D
Astazi e prima zi cand incerc un "bright tobacco" de 18, si pare ceva mai bine :D
Chiar si cu aceste efecte adverse eu zic ca tot e mai bine decat fumatul :)
Deci una peste alta, suntem pe + .
Imagine
Avatar utilizator
disLEXic
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 44
Membru din: Sâm Oct 19, 2013 5:27 pm
Localitate: Estul Salbatic

Re: Efecte adverse ale vapatului

Mesaj de disLEXic »

Problema cu cosurile e prea frecventa pentru a nu fi asociata cu vapatul. La fel si sangerarile gingivale. In afara de astea 2...mi se usuca buzele...cam atat.
Pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconioză
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Efecte adverse ale vapatului

Mesaj de slavyk »

IMHO, daunele provocate de fumat organismului uman sunt majore. Renuntarea la fumat declanșează, probabil, mecanisme de eliminare ale acestor daune care se manifestă diferit, de la o persoană la alta.
Iar cât despre sângerările gingivale, mai putin PG, mai puțină nicotină şi obligatoriu, stomatolog.
Sent from my S500 using Tapatalk 2
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: Efecte adverse ale vapatului

Mesaj de aisman »

Eu nu am niciun efect advers :lol:
Doar setea daca se poate numi efect advers. Dar pentru mine personal e bine, ca si asa nu beau suficiente lichide :lol:
Avatar utilizator
SemperPri
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 76
Membru din: Mie Sep 03, 2014 4:50 am

Re: Efecte adverse ale vapatului

Mesaj de SemperPri »

Referitor la sangerarile gingivale, gasiti in link un articol interesant.
Cititi si comentariile :cit
http://www.totallywicked-eliquid.co.uk/ ... to-vaping/" onclick="window.open(this.href);return false;
maxcad
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Lun Iul 22, 2013 3:30 pm
Localitate: bukowina

Re: Efecte adverse ale vapatului

Mesaj de maxcad »

pentru gingii care sangereaza puteti incerca bicarbonatul care se pare ca este antibacterian si antiseptic.
Avatar utilizator
SemperPri
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 76
Membru din: Mie Sep 03, 2014 4:50 am

Re: Efecte adverse ale vapatului

Mesaj de SemperPri »

Sau pasta Parodontax + stomatolog.
Scrie răspuns