E-lichidul , cat de sigur ?

Cateva sfaturi
Avatar utilizator
mariandex
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 237
Membru din: Dum Iun 30, 2013 10:34 am
Localitate: Bucuresti

E-lichidul , cat de sigur ?

Mesaj de mariandex »

Salutare la toti colegii cat si la toti incepatorii de pe acest forum !

Deschid acest nou topic in speranta ca cei care vor intra pe acest forum care sunt "campioni la categoria cancerigene " (cum am fost si eu) dar incepatori in ale fumatului electronic vor vrea sa afle raspunsul la o intrebare care se naste la cel putin 2-3 zile de vapat sau daca nu inainte de a se apuca de vapat ( oricum intrebare ce ne macina pe toti de altfel indiferent de timpul de cand ne-am apucat de vapat ) :

CAT DE SIGUR ESTE E-LICHIDUL ?

Ce contine e-lichidul ?

Toata lumea de pe acest forum cat si vaporizatorii de pretutindeni stiu ca e-lichidul contine o baza care e PG ( propilenglicol ) sau VG (vegetal glicerol ) , nicotina ( in diverse concentratii ) , arome ( care pot fi de diverse tipuri ) si apa sau alcool cam 20% din solutie ( altfel glicerina simpla e foarte vascoasa si curge foarte greu in vaporizator , o sa ai senzatie de carpa arsa tot timpul si exista riscul ca atomizorul sa se arda foarte repede ) .

Eu am strans ceva informatii despre cateva substante si anume PG si VG si le postez aici de fapt sunt fisele tehnice cu care ies pe poarta fabricii si in ele scrie absolut tot ce va intereseaza despre acea substanta :

Pentru PG :
http://www.oltchim.ro/uploaded/FISA%20M" onclick="window.open(this.href);return false; ... v.%206.pdf

Pentru VG :
http://www.chemical.ro/files/produse/GL" onclick="window.open(this.href);return false; ... nhidra.pdf

Pentru apa :
Nu e buna nici in cizme , dar e foarte necesara

Pentru alcool :
in cantitati si concentratii diferite e bun la orice ( trup , suflet , mai nou la vapat )

Nicotina :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Nicotin%C4%83" onclick="window.open(this.href);return false;

ideea de baza e ca sa trecem si bune si rele , de ex nicotina nu e cancerigena , mutageneta , dar provoaca dependenta la fel de mare ca cocaina .
Oricum daca cititi despre nicotina veti afla multe lucruri de care nici nu banuiiti .

Pentru arome :
nu am informatii suficiente asa ca ma abtin sa fac vreun comentariu , pentru cei care detin mai multe informatii ii rog sa posteze p'aci ca sa vada toata lumea ca pe langa toate beneficiile care le are fumatul electronic se vor gasi destui care sa spuna ca fumatul electronic e nociv cum de altfel am vazut si pe la stiri ( acolo cred ca si-au bagat coada magnatii industriei tutunului speriati de noua inventie care le ameninta veniturile )

Asa ca astept opinii pareri pro si contra ca sa putem sa le dezbatem ca sa-i ajutam pe toti fumatorii sa se lase de analoage sau chiar si de vapat .

HAPPY VAPPING !
Imagine
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica : nu merge nimic si nu stiu de ce . :D
Avatar utilizator
mariandex
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 237
Membru din: Dum Iun 30, 2013 10:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: E-lichidul , cat de sigur ?

Mesaj de mariandex »

Salut , dupa cum am mai spus , voi continua pe masura ce mai gasesc in functie de timpul care il am la dispozitie , pe net cu varu Gogu , sa pun pe forum diverse fise tehnice despre produsele care le inhalam la vapat .
Dupa cum stiti , sau daca nu stiati aflati acum , la marginea comunei Lehliu Gara , langa autostrada soarelui , compania Martifer a deschis de ceva timp o fabrica care are ca produse finite : ulei brut si biodiesel ca produs principal si glicerina ca produs secundar . Produsele sunt obtinute din cereale cum ar fi : rapita , floarea soarelui , soia , etc.
Cum eram curios am vrut sa vad cum se fabrica glicerina vegetala dar live nu am reusit sa ajung acolo daca nu ai pe cineva cunoscut asa ca am dat peste PDF-ul asta care contine absolut tot procesul tehnologic de fabricare al uleiului brut si biodieselului ca produs principal si glicerinei vegetale ca produs secundar ( nu cred ca exista fabrica special conceputa sa produca numai glicerina PG sau VG ci aceasta e produsa numai ca produs secundar , PG-ul ca produs secundar al distilarilor produselor petroliere si VG-ul ca produs secundar al obtinerii biodieselului )

PDF- ul cu tot procesul tehnologic :
http://arpmag.anpm.ro/upload/17215_175" onclick="window.open(this.href);return false;% ... %20SRL.pdf
ati fi uimiti sa vedeti cam ce produse chimice folosesc , unele destul de periculoase cum ar fi acizii dar acestia au o mare calitate ca sunt complect solubili in apa :mrgreen:

Si aici un site despre aceasta companie :
http://www.wall-street.ro/articol/Compa" onclick="window.open(this.href);return false; ... nesti.html

Si ca o paranteza mai am de facut un comentariu :
Ce-mi place la o companie straina :
-se duce intr-o tara mai slab dezvoltata economic datorita guvernantilor marinimosi cu propria punga ( din vistieria tarii ca nu se cunoaste de ex. Ro )
-Cu ajutorul executivului ( guvern ) marinimos cu el insusi ( a se citi spaga ) demareaza un mare proiect in valoare de 'nspe milioane de euro
-bineinteles cu bani luati de la bancile romanesti ( nici macar nu au adus valuta forte in tara :?: de ce ar avea tara nevoie de ea ? )
-proiectul consta in construirea unei rafinarii brute ( cu mana de lucru locala care e mai ieftina ) care dupa cum se stie daca nu e intretinuta polueaza destul de mult ( de ex. in Ro care e vecina cu portugalia la un metru pe harta :mrgreen: )
-foloseste cerealele tarii in care se afla rafinaria ( de ex. Ro ) si tara respectiva importa de data asta pe valuta forte ( ca doar are de unde :?: ) pentru consum alimentar probabil din tara de unde e compania :mrgreen: .
-Si cireasa de pe tort :
Aceasta rafinarie nu produce mai nimic pentru uz intern , totul se duce la export si valuta forte odata cu exportul , iar tara ramane doar cu bani pe TVA si aia in lei calculati la la cursul BNR si ala preferential mai in jos .
-Si uite asa datorita sistemului economic de tip occidental bazat pe cerere ( spaga ) si oferta ( mita ) ajunge o tara imperiu financiar ( nu investeste decat o mica parte ) iar alta imperiu al datoriei (ca se imprumuta la FMI pentru cereale de consum intern , gaze pentru rafinarie , etc. ) si saraciei ( salarii mult mai mici decat in EU )

HAPPY VAPING !
Imagine
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica : nu merge nimic si nu stiu de ce . :D
Avatar utilizator
mariandex
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 237
Membru din: Dum Iun 30, 2013 10:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: E-lichidul , cat de sigur ?

Mesaj de mariandex »

Salut , vad ca link-urile nu merg asa ca am sa incerc sa le pun din nou :
PENTRU pg :
http://www.oltchim.ro/uploaded/FISA%20M ... v.%206.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
PENTRU vg :
http://www.chemical.ro/files/produse/GL ... nhidra.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
PDF- ul cu tot procesul tehnologic :
http://arpmag.anpm.ro/upload/17215_175% ... %20SRL.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Si aici un site despre aceasta companie :
http://www.wall-street.ro/articol/Compa ... nesti.html" onclick="window.open(this.href);return false;

HAPPY VAPING !
Imagine
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica : nu merge nimic si nu stiu de ce . :D
Avatar utilizator
mariandex
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 237
Membru din: Dum Iun 30, 2013 10:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: E-lichidul , cat de sigur ?

Mesaj de mariandex »

Ce am mai gasit pe wikipedia :

Nicotina :

http://ro.wikipedia.org/wiki/Nicotin%C4%83" onclick="window.open(this.href);return false;

HAPPY VAPING !
Imagine
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica : nu merge nimic si nu stiu de ce . :D
Avatar utilizator
mariandex
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 237
Membru din: Dum Iun 30, 2013 10:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: E-lichidul , cat de sigur ?

Mesaj de mariandex »

Si inca o traducere ( cu google ) dupa forumul ECF :



.
PG - VG - PEG

Există trei baza de lichide transportator posibilă în utilizarea pentru e-lichid (lichid refill utilizate în ţigări electronice): PG , VG , şi PEG . PG este cel mai comun, de obicei, cu o proporţie de VG care produce mai mult. vaporilor PEG este mai frecvente în cartomizers pre-umplut.

1. PG sau propilen glicol sau propan-1, 2, diol
PG este comun umple din nou cel mai lichid materialului de bază, folosit în mod normal cu 10% la 30% VG .
Este inert practic în organism şi poate fi chiar injectat în fluxul sanguin, fără efect (şi este: este lichid transportator pentru medicamente cum ar fi diazepam că nu se amestecă cu apă).
Acesta este un puternic bactericid şi virucide, şi a fost folosit în proiecte spray spital de aer.
Există un corp vast de cercetare pe ea merge înapoi 70 ani se dovedeşte că este sigur, în orice cantitate rezonabilă.
Deoarece aceasta se face din surse non-organice (prin procese chimice) alergii nu sunt raportate.
Acesta prezintă arome de bine şi are cele mai bune TH de 3 alegeri.

2. VG sau glicerina vegetale sau glicerol sau propan-1, 2,3, triol
VG este un lichid de transport alternative, deşi mai frecvent utilizat ca aditiv la PG lichide.
Este mult mai vâscos (gros) decât PG . Dacă este utilizată ca material de bază unic, care va avea nevoie diluarea cu 10% - 20%, DW (apă distilată). Alte completări observate includ alcool şi EM (etil maltol).
Nu este pic de cercetare pe inhalare. Este considerat a fi inert mai mică de PG , şi să fie tratate de către organism ca un complex de carbohidrati - care este, metabolizat de a fi defalcate în hidraţi de carbon şi / sau excretat.
VG pot fi sintetizate şi a făcut într-un mod similar cu PG şi PEG , de la alte substanţe chimice, sau poate fi produsa din surse vegetale - ulei de nucă de cocos şi ulei de palmier, în principal. Din acest motiv, există un număr foarte mic de oameni care pot avea o alergie la o anumita marca, de acelaşi tip de alergie ca la arahide.
Pentru că nu are aceeaşi acţiune bactericidă ca PG , conservanţi cum ar fi sulfiţii pot fi adăugate la aceasta pentru a preveni deteriorarea, prin urmare, există întrebări, cum ar fi: sunt aditivi cauza "alergii", sau chiar dacă VG cu aditivi ar trebui să fi folosit pentru inhalare.
Aceasta produce vapori de mai mult de PG .
Ea produce mai puţin TH şi nu arome prezintă, de asemenea.

3. PEG sau polietilenglicol
PEG este cel mai puţin lichid de transportator comun.
Ea poate fi făcută în mai multe formulări diferite, cea utilizată pentru e-lichid se numeşte PEG400.
Această formulare pare a fi ales ca acesta are dreptul de viscozitate, deoarece poate fi mai subţire, mai gros, sau chiar în formă de ceară.
În ceea ce ştim există puţine cercetări, dar nu pot fi toxice cum este utilizat în alimente şi medicamente.
Se spune ca prezenta arome mai bine decât orice alt lichid de bază.
Pentru că se ocupă de arome atât de bine este folosit de mai multe dintre cele mai importante cartomizer-numai (ecig 2-bucata), firmele care vând în principal la cumpărători pentru prima dată, aşa cum funcţionează bine în cartos.
Credem că ea cuprinde 1% sau mai puţin din volumul eliquid îmbuteliate, dar este mult mai mare în piaţă Carto pre-umplută - poate la fel de mult ca 33%.
PEG este cel mai probabil a tuturor materialelor de bază trei pentru a fi contaminate cu DEG ca procesul de fabricaţie pot fi efectuate utilizând acelaşi echipament, astfel încât există un risc de contaminare încrucişată.


Utilizeaza
Toate aceste lichide de bază sunt utilizate în preparatele medicinale de un fel sau altul, şi sunt considerate non-toxic. Acestea sunt toate utilizate în produsele alimentare, creme de piele si unele (dacă nu toate) din inhalatori medical, astfel încât orice avertismente AMS pot fi complet ignorate. PG , de exemplu, este folosit ca transportatorul ceaţă în nebulizatoare pentru pacienţii cu transplant pulmonar, astfel încât se poate presupune că aşa cum este inert, deoarece este posibil ca un material să fie aceea că nu este apă.

Ele pot fi folosite (în special PG ) să facă antigel sau să facă mai puţin toxice - de exemplu, să facă mai puţin periculos pentru animale sau animale de companie, şi pentru winterizing barca şi RV lavoar că sistemele pot avea contact uman prin atingere sau inhalare. pentru PG este utilizat în acest scop, deoarece are un punct de congelare foarte scăzut, este non-toxic, si este relativ ieftin.

Nu este o întrebare importantă cu privire la siguranţa în ceea ce priveşte VG , care nu afectează celelalte două lichide: dacă sunt luate la peste punctul de fierbere sa se ​​poate degrada în acroleina, care este otravitoare. Cu toate acestea toate testele astfel încât în prezent indică faptul că pentru unii motiv, acest lucru nu se întâmplă într-un e-ţigară, deşi teoretic ar putea. Acroleina nu a fost detectat in testele efectuate de către Intellicig chiar şi atunci când temperatura a fost ridicată mai mare decât în mod normal. Acest lucru poate fi din cauza adăugarea de alte ingrediente, cum ar fi schimburile de apa punctul de fierbere suficient ca acroleină nu este creat, şi / sau datorită faptului că, dacă temperatura într-un pulverizator poate creşte suficient de mare pentru a produce acroleină, atunci nu există nici un lichid stânga pentru a converti. Acroleina are aparent o, caracteristic miros puternic asa ca ar fi observat, în orice caz.

Ştim mai puţin despre PEG , deşi se pare că, până acum, să fie inert în organism.


DEG
dietilen glicol este o otravă care ucide de deteriorarea ficatului si rinichilor, printre alte efecte. Este foarte similar cu PG şi PEG în aparenţă, gust şi caracteristici, şi este produsă în acelaşi mod de la materii prime similare şi ca un produs secundar din procesul de fabricaţie similare proceselor (în special PEG ). Prin urmare, este probabil să fi găsit în orice materiale de acest tip din cauza controalelor de fabricaţie sărace sau contaminării încrucişate (de exemplu, folosind tobe pentru PEG400 care conţinea anterior DEG). Din acest motiv, este noxe principale care ar trebui să fie testate pentru.

FDA a fost format în 1938 ca un rezultat direct de o scară de otrăvire incident nivel în 1937, în care mai mult de o sută de oameni au murit după ce DEG a fost utilizat într-un medicament.

Sau link-ul in original ( engleza ) :
http://www.e-cigarette-forum.com/forum/ ... g-peg.html" onclick="window.open(this.href);return false;

HAPPY VAPING !
Imagine
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica : nu merge nimic si nu stiu de ce . :D
Avatar utilizator
mariandex
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 237
Membru din: Dum Iun 30, 2013 10:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: E-lichidul , cat de sigur ?

Mesaj de mariandex »

Si aici mai pun un referat ( luat tot de la nea Gogu , sper ca nu va plictisesc cu atatea informatii ) despre ALCOOLI :


1. Alcoolii -; prezentare generala
De obicei cand rostim cuvantul "alcool" ne gandim la spirtul medicinal sau la bauturile spirtoase, dar aceste tipuri de alcooli contin o anumita substanta organica numita etanol. Alcoolii sunt unii dintre cei mai utilizati si cunoscuti compusi chimici. De fapt un alcool este un compus organic care are cel putin o grupare hidroxil legata de un atom de carbon saturat. Dintre acestia fac parte metanolul, etanolul, butanolul si propanolul, acestia formand serii omoloage.
Proprietatile alcoolilor
Alcoolii alifatici pot exista in forme izomerice incepand de la propanol in sus. Alti compusi, ca fenolii sau enolii, pot contine grupe de hidroxil, dar din cauza ca sunt atasate direct carbonilor nesaturati se pot comporta diferit. In fenoli si enoli electronegativitatea puternica a atomilor de oxigen face ca acesta sa atraga electroni din inelul aromatic sau din legaturile duble, ca si din atomii de hidrogen din gruparile hidroxil. Acest lucru face ca legatura carbon-oxigen sa fie mai puternica si astfel sa reactioneze mai greu cu alti compusi.
Alcoolul benzilic este considerat un alcool deoarece, chiar daca are structura un inel aromatic, gruparea hidroxil nu este legata direct de acest inel. Anumiti alcooli sunt complet miscibili in apa in orice proportii. Acest lucru se datoreaza puternicii Punti de hidrgen care se stabileste intre oxigenul puternic electronegativ (din hidroxil) si hidrogenul ionic din apa.
Moleculele de apa sunt atrase mai tare de moleculele de etanol decat intre ele. Din acest motiv etanolul amestecat cu apa produce un amestec care are volumul mai mic decat suma celor doua lichide luate separat. Puterea acestei atractii dintre moleculele de etanol si apa le impinge mai aproape scazand astfel volumul amestecului si crescand densitatea acestuia, in ciuda faptului ca etanolul are densitatea mai mica decat cea a apei. Etanolul (si alti compusi) formeaza astfel ceea ce se numeste un amestec azeotropic cu apa. Chiar daca cele doua substante au puncte de fierbere diferite (78 respectiv 100 grade Celsius) puterea atractiei intre ele le face ca la temperatura de 78,1 grade Celsius ele sa se distileze impreuna ca un amestec compact.
Alcoolii mai usori (metanol, etanol) sunt lichide mobile la temperatura camerei. Inaintand in seria omoloaga, cu cat numarul atomilor de carbon creste, alcoolii au tendinta de a forma lichide mai vasocase, chiar solide moi. De asemenea, punctele de fierbere si topire cresc odata cu cresterea numaruli de atomi de carbon.

Raspandirea si producerea alcoolilor

Alcoolii se gasesc intr-o varietate de situatii.
Etanolul se poate produce natural, ca zaharuri din fructele rascoapte cu ajutorul enzimelor in procesul de fermentatie. Aceasta este baza industrei bauturilor alcoolice, chiar daca aici se folosesc mult mai multe ingrediente si procesul este realizat cu grija. Etanolul se poate obtine industrial din reactia etenei cu apa prin procesul de hidratare.
Metanolul este produs prin reactia monoxidului de carbon cu hidrogenul. Aceste doua substante sunt obtinute industrial din metan (gaz natural) si apa. Amandoua reactiile se realizeaza in conditii speciale de presiune si temperatura, in prezenta de catalizator.
Un alt alcool important din punct de vedere industrial este alcoolul izopropilic. El este un produs secundar al industriei petrolului, folosit ca solvent.
Alti alcooli naturali sunt mentolul, care da gumii de mestecat si altor produse aroma si gustul specific si glicerolul (trihidroxipropanul). Glicerolul se gaseste in stare naturala in grasimi vegetale sau animale, dar este si un produs secundar al industriei sapunului. In intestinul uman grasimile se transforma in glicerol si acizi grasi, dupa care se refac in grasimi.
Importanta alcoolilor
Alcoolii sunt foarte buni solventi, de aceea din ei se produc detergenti, parfumuri, vopsele si multe altele. Un amestec de metanol si etanol este vandut ca solvent, care contine colorant si are un miros specific cu rol de a proteja cumparatorii. Etanolul si metanolul sunt doi dintre cei mai importanti alcooli.
Alcoolul izopropilic este un solvent industrial foarte cunoscut, cateodata folosit ca o varianta mai ieftina a etanolului. De asemenea etanolul are un puct de topire foarte scazut, ceea ce determina folosirea lui in termometre de temperaturi extrem de mici.
Alcoolii se folosesc ca produsi intermediari, in sinteze in chimia organica. Tot aceste substante chimice se folosesc la curatarea produselor petroliere din combustibili, in special in Brazilia.
Glicerolul are aplicatii in medicina si, ca si glicolul etenic, se mai gaseste in componenta explozivelor.
2. Etanolul
Alcoolul etilic -; etanolul (spirt) este un alcool aliphatic , saturat , monohidroxilic cu formula CH3-CH2-OH . Acesta ia nastere prin fermentatia alcoolica . Este un lichid incolor , inflamabil cu gust si miros specific , cu punctual de fierbere 78,40C -;114,40 C si densitatea 0,7894 . Arde cu flacara albastruie , formand dioxidul de carbon si apa . Este solubil in orice proportie in apa , alti alcooli , eter , cloroform , benzina si benzen .
Consumul regulat de alcool etilic in cantitati mai mari la mesele normale poate conduce la supragreutate si obezitate . Consumul moderat de alcool etilic are o actiune excitanta , stimulatoare , in cantitati mari fiind toxic .
Consumul de etanol mareste sensibilitatea atat fata de substantele toxice industriale -;mercur , plumb arsen , nitrobenzen anilina , cat si fata de medicamente .
Concentratia normala de alcool etilic este de 0,02-0,03% . Deja o concentratie putin crescuta de alcool etilic in sange de 0,1-1% conduce la cresterea dispozitiei , in prelungirea timpilor de reactie , cresterea numarului de greseli in cazul muncilor fizice si intelectuale , lipsa de precizie -; la conducatorii auto . Concentratiile de etanol in sange de 1-2% duc la pierderea autocontrolului , de 2-3% la o stare de ebrietate inconstienta , iar de 3-5% (ceea ce corespunde la o cantitate de alcool etilic de 250ml) , la pierderea cunostiintei , pericol de moarte , paralizia respiratiei si moarte .
Adultii pot sa elimine prin metabolism 175ml alcool etilic/kg greutate corporala . Consumul indelungat de alcool etilic in cantitati mari conduce la daune corporale si psihice .
3. Materia prima si moduri de obtinere a etanolului
Alcoolul etilic prezinta o materie prima valoroasa pentru numeroase sectoare industriale :
- industria alimentara
- industria chimica
- industria de farmaceutica
Numai industria alimentara consuma anual circa 12 milioane tone alcool etilic . In industria chimica unde reprezinta materia prima pentru obtinerea unor produse valoroase , spiritul de fermentatie este in competitie cu alcoolul de sinteza , obtinut in urma unor procese tehnologice complexe , din materii prime petrolifere .
Derivatii chimici proveniti din etanol
ETANOL
Etilena Eter Acetaldehida Acid acetic
Colrura Mono di- si n-butanol Anhidrida de etilena trietilen acetica glicol Acetat de etil
Acetat
Clorura de butil Acetat de de vinil celuloza+
Polietilena +triacetat
Policlorura de densitate de vinil scazuta
Avand in vedere proprietatile sale adecvate si disponibilitatea sa cvasi-universala , etanolul a fost considerat ca un carburant posibil pentru motoare , practic in cursul intregii istorii a motoarelor cu explozie .
Solicitari mari pentru alcoolul carburant au determinat ca , in Brazilia , spre exemplu , in perioada 1983-1984 , in loc de 6,8 miliarde litri planificati sa se realizeze 7,87 miliarde litri . Pentru campania 1984-1985 , productia planificata a fost de 9,064 miliarde litri , iar in prezent se produc peste 10 miliarde litri .
Din totalul biomasei pentru fabricarea etanolului se deosebesc 2 tipuri de materii prime :
- direct fermentescibile
- amidonoase si celulozice
Din materiile prime direct fermentescibile cea mai mare utilizare o au : sfecla de zahar si diferite produse intermediare ale fabricarii zaharului . In tara noastra exista o bogata traditie privind obtinerea alcoolului din melasa de sfecla de zahar .
Obtinerea alcoolului etilic din materii prime amidonoase (cartofi , porumb , grau , orz ) presupune transformarea amidonului in zahar fermentescibil proces ce se realizeaza sub actiunea enzimelor aminolitice . Pentru favorizarea procesului de hidroliza este necesara fierberea sub presiune a materiilor prime tratament care determina gelificarea amidonului , acre necesita un consum ridicat de energie .
Sursa cea mai importanta de alcool o reprezinta materiile prime celulozice sub forma de deseuri agricole , deseuri industriale , vegetatie nevalorificata .

Denumirea Amidon sau zahar(%) Productie (tone/ha) Randament in etanol (l/100kg) Productia de etanol (l / ha)
Sfecla de zahar furajera 9,7 102,66 5,9 6074,4
Sfecla de zahar 16,0 47,73 9,8 4658,4
Cartofi 18 28,43 11,4 3255,2
Porumb furajer 11 47,52 6,7 3188,6
Porumb boabe 65 5,82 39,7 2313,4
Grau 62 4,53 39,3 1782,6
Orz 58 4,19 36,8 1544,0
Ovaz 52 3,43 33,4 1147,3

4. Utilizarea etanolului drept carburant
Utilizarea alcoolilor -; metanol si etanol drept carburant pare sa fie varianta cea mai promitatoare de inlocuire a carburantilor proveniti din petrol .
In timp ce metanolul se obtine din carbuni , gaz natural sau lemn prin tehnologii avansate , etanolul se poate produce pe cale fermentativa din materii prime care se regenereaza .
Utilizarea etanolului drept carburant in Europa a fost folosit inca din 1902 . Utilizarea lui economica insa , in amestec cu benzina s-a realizat insa abia in 1922 in Franta .
Lucrarile de cercetare privind folosirea alcoolului carburant au condus la elaborarea unor prototipuri noi de autovehicule pentru care s-a urmarit comportarea la pornire, mers , consumul de energie , emisia de gaze de esapament .
Caldura mare de evaporare si presiunea de vapori scazuta reclama la motoarele cu carburator masuri mult mai energice pentru incalzirea amestecului decat la utilizarea benzinei pentru a obtine o distributie suficient de uniforma pe fiecare cilindru .
Conditiile de esapare pe bancul de proba mobil pentru motoarele actionate cu etanol au evidentiat ca evacuarea de gaze nocive este mai redusa decat la benzina , dar , este mai ridicata evacuarea de aldehida (acetadelhida pentru etanol) , deci poluarea atmosferica este mai redusa la utilizarea motoarelor cu alcool .
Etanolul poate fi un adaos valoros la benzina . Dupa calculele intrprinderii Volkswagen un amestec benzina-etanol in proportie de 9:1 permite un rulaj in kilometrii cu 5,7% mai mare decat cu benzina pura . De asemenea , prin utilizarea amestecurilor benzina-alcool cu peste 5% alcool , nu mai e necesara adaugarea tetraetilului de plumb . Scade de asemenea continutul de oxid de carbon si monoxid de azot din gazele de esapament .
Etanolul amestecat cu benzina prezinta proprietati sinergice care il fac un antidetonant foarte competitiv in raport cu alti aditivi . Global se poate rezuma ca o adaugare de 6-8% alcool permite obtinerea benzinei super plecand de la benzina normala ceea ce da etanolului o valoare comerciala superioara valorii carburante .
Interesul pentru obtinerea alcoolului etilic este mult mai mare atunci cand el este considerat nu ca un inlocuitor energetic , ci ca un aditiv , deoarece tetraetilul de plumb este toxic si legislatia din S.U.A. si diferite tari europene a interzis utilizarea lui . Si in tara noastra se fac eforturi pentru utilizarea pe scara cat mai larga a benzinei aditivate fara plumb in scopul protejarii mediului inconjurator .

Etanolul reprezinta o materie prima valoroasa pentru numeroase industrii in acelasi timp fiind si un carburant valoros deja folosit in multe tari ca sursa alternativa de combustibil .
Alcoolul de fermentatie , folosind ca materii prime biomasa disponibila si regenerabila reprezinta o varianta competitiva cu alcoolul de sinteza obtinut din produse petroliere



Concluzie :
Dupa atatea lectii de chimie organica , deja mi se invarte capul de atatea tipuri de alcoli si glicerine :D care pana la urma tot alcooli sunt , am ajuns la o concluzie si anume doi alcooli sunt de evitat total pentru ca sunt foarte toxici si anume :
DEG - dietilen glicol si alcoolul metilic .
ce e mai nasol e ca au aceleasi proprietati organoleptice cu omoloagele care sunt sigure adica PG , VG , PEG si alcolul etilic si daca consumam asa ceva nu vom sti decat cand e prea tarziu .


HAPPY VAPING !
Imagine
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica : nu merge nimic si nu stiu de ce . :D
Avatar utilizator
mariandex
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 237
Membru din: Dum Iun 30, 2013 10:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: E-lichidul , cat de sigur ?

Mesaj de mariandex »

Propylene glycol
Cunoscut si ca propane-1,2-diol, este un lichid organic, de obicei putin dulce, inodor, incolor, vascos, care este hygroscopic(absoarbe apa din aer) and miscibil(capabil de a fi amestecat cu apa) cu apa, acetona si cloroform. Wikipedia 09/08.
Intoxicari cu propylene glycol au aparut doar prin utilizari incorecte intravenoase(direct in vena), sau prin ingerarea accidentala de catre copii. Totusi, e nevoie de o cantitate foarte mare de propylene glycol pentru a produce intoxicatii in caz de ingerare.


Comisia pt administrarea mancarurilor si a medicamenteleor din SUA (FDA) a stabilit ca propylene glycolul este recunoscut ca fiind o substanta sigura.
Nu exista nici o dovada care sa sustina faptul ca propylene glycolul ar fi cancerigen sau genotoxic.
Propylene glycolul poate cauza iritatii unui numar mic de persoane.


Nicotina
Nicotina nu este un clasificata drept substanta cancerigena, dar creeaza dependenta, si in cantitati mari este toxica. De aceea, "Royal College of Physicians" din Londra a comunicat urmatoarele "Cu toate ca nicotina ca atare nu poate fi complet exonerata de efecte daunatoare sanatatii, este clar ca are o contributie relativ minora la efectele negative atribuite tutunului. Nu nicotina ca atare este responsabila, ci sistemul de livrare - tigarile clasice sunt un sistem mult prea "murdar" de livrare. "


HAPPY VAPING !
Imagine
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica : nu merge nimic si nu stiu de ce . :D
Scrie răspuns