Consum nicotina - vapat vs tigara analoaga

Cateva sfaturi
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Consum nicotina - vapat vs tigara analoaga

Mesaj de Valahul »

Cata nicotina se consuma la vapat si cata consumam cand fumam tigari analoage?
Am deschis acest topic dupa ce astazi am facut niste calcule a caror rezultate mie unul nu imi prea plac.
Am plecat de la ideea aflarii cata nicotina consumam cand fumam analoage si cata consum acum cand vapez.
Calcul e cam in felul urmator.
Vapez cam 4 ml pe zi elichid de 18 mg/ml nicotina si inainte fumam cam doua pachete de Kent lung pe zi.
Ma voi referi in calcul la elichid de 18 mg/ml nicotina si Kent lung, ceaa ce consum si ceea ce am consumat.
Cata nicotina contine un ml de elichid de 18 mg/ml?
Simplu. 18 mg nicotina.
O tigara Kent lung contine 0,7 mg nicotina.
Cata nicotina contine un pachet de 20 tigari?
Simplu. 20 x 0,7 = 14 mg nicotina.
CN – cantitatea de nicotina consumata
Inainte:
CN = 2 x CN 1 pachet Kent lung = 2 x 14 = 28 mg nicotina
Acum:
CN = 4 x CN 1 ml elichid 18mg/ml = 4 x 18 = 72 mg nicotina.
Deci acum dupa calcule consum mult mai mult, de 72/28 = 2,57 ori mai multa nicotina
Cati ml elichid de 18 mg/ml contine 1 pachet Kent lung?
14/18 = 0,77
Deci 1 pachet Kent lung e echivalent ca si continut de nicotina cu 0,77 ml elichid de 18 mg/ml.
Cate tigari Kent lung contine 1 ml elichid de 18 mg/ml?
18/0,7 = 25 tigari.
Deci 1 ml elichid de 18 mg/ml vapat e echivalent cu 25 tigari Kent lung.
Precum se vede dupa calcule, consumam mult mai multa nicotina cand vapam.
Asta ar putea explica durerile de cap pe care le mai am si de stomac.
Dar poate nu se asimileaza in organism la fel nicotina din vapat cu cea din fumat, nu putem sti, nu sunt studii in acest sens.
Cum inainte am fumat 2 pachete Kent lung (28 mg nicotina), pentru a consuma identic acum ar trebui sa vapez pe zi:
- 4,66 ml elichid de 6 mg/ml
- 2,33 ml elichid 12 mg/ml
- 1,75 ml elichid 16 mg/ml
- 1,55 ml elichid 18 mg/ml
- 1,16 ml elichid 24 mg/ml
Dupa cum se vede, situatia cu consumul mai mare de elichid, avand in vedere concentratia de nicotina nu e ok.
Sigur ca efectele se vor vedea in ani, si inca nu se cunosc, nu sunt studii pe termen lung in acest scop.
Sunt curios si de alte pareri.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: Consum nicotina - vapat vs tigara analoaga

Mesaj de aisman »

Eu din cate am citit pe ici pe colo, corpul asimileaza o cantitate mai mica de nicotina prin tigara electronica decat cu cea analoaga :D
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Consum nicotina - vapat vs tigara analoaga

Mesaj de Midnight Caller »

Exact. Rata de absorbtie a nicotinei in stare lichida/gazoasa e mult mai mica. Procentul de absorbtie e undeva pana in 30%.
Deci Valahule,imparte la 3 toata problema si vezi cum e de fapt ;)

Samsung Galaxy S on JellyBean
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Consum nicotina - vapat vs tigara analoaga

Mesaj de Valahul »

Midnight Caller scrie:Exact. Rata de absorbtie a nicotinei in stare lichida/gazoasa e mult mai mica. Procentul de absorbtie e undeva pana in 30%.
Deci Valahule,imparte la 3 toata problema si vezi cum e de fapt ;)
Asta am spus si eu ca inca nu stim rata de absortie a celor doua.
Calculul pe continut e corect, dar intervine si acest factor.
Acum MC, cu cele 30% e ceva dovedit, sau asa pareri ale unora si altora?
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Consum nicotina - vapat vs tigara analoaga

Mesaj de Midnight Caller »

E ceea ce spune majoritatea.... undeva intre 18 si 30% parca citisem pe undeva.
Sunt particulele mai mari (de-aceea incepatorii se inneaca atunci cand trec de la fumat la vapat, la inceput), si se pare ca nu sunt absorbite atat de "eficient" moleculele de nicotina de catre plamanii nostri :)
Altfel nu-mi imaginez de ce atunci cand fumez o tigara normala ma ia ameteala ca si cum as fi tras lichid de 24 la chain-vape...
alexparazit

Re: Consum nicotina - vapat vs tigara analoaga

Mesaj de alexparazit »

bre... nu te ingrijora ca bagi prea multa nico. cu electronica. organismul ''te anunta'' cand ai depasit limita.(greata,ameteala etc) cu timpul n-o sa poti sa mai vapezi 18mg si vei scadea concentratia...ceea ce la analoage nu se intampla ;)
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Consum nicotina - vapat vs tigara analoaga

Mesaj de cristian »

Intr-unul din studiile despre ET comparativ cu tigara, cred ca in cel care s-a vehiculat printre noi mai de mult, din Noua Zeelanda, era o afirmatie despre masurarea procentului de nicotina in fumul/aburul inhalat si apoi in cel expirat.
Din cate imi duc aminte, la exhalare pleaca un procent marisor din nicotina. Deci nu toata nicotina trece in organism.
Din pacate, cred ca si la tigari e la fel, asa ca suntem tot pe acolo cu concluziile Valahului.
Dupa cum stiti, interzicerea folosirii ET in locuri publice in diverse tari a avut ca argument ca nu e nimeni obligat sa inhaleze nicotina de la noi. Si cum ET nu "fumega" in repaos, cred ca se facea referire la nicotina exhalata.

Am zis CRED.

Stima.

PS Oricum, 4-5 ml e multisor. Parerea mea ca 2-3 ml de 12 ar trebui sa ne ajunga ca sa scapam de dorinta de fumat. Eu am reusit sa scad sub 3 ml, dar nu am reusit sa scad de la 18 nicotina....
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Consum nicotina - vapat vs tigara analoaga

Mesaj de slavyk »

E musai sa repun link-ul...http://translate.googleusercontent.com/ ... _0PJj2veGA
Din cate inteleg eu, doar 0,3mg din 1mg de nicotina din e-lichid se absoarbe fata de 0.9mg din 1mg de nicotina continuta in fumul de tigara. Deci calculul pur aritmetic nu este valabil.
Poate avem pe cineva care stie italiana mai bine decat Google...
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Consum nicotina - vapat vs tigara analoaga

Mesaj de Valahul »

slavyk scrie:Din cate inteleg eu, doar 0,3mg din 1mg de nicotina din e-lichid se absoarbe fata de 0.9mg din 1mg de nicotina continuta in fumul de tigara. Deci calculul pur aritmetic nu este valabil.
Cu noile date, care se pare ca se bazeaza pe anumite studii, pentru a afla concentratia reala asimilita, cantitatea de nicotina (CN) din analoaga se inmulteste cu 0,9 iar cea din vapori cu 0,3.
Deci referindu-ne la cantitatea de nicotina reala absorbita de organism:

Cata nicotina contine un ml de elichid de 18 mg/ml?
Simplu. 18 mg nicotina. Real absorbiti 18 x 0,3 = 5,4
O tigara Kent lung contine 0,7 mg nicotina.
Cata nicotina contine un pachet de 20 tigari?
Simplu. 20 x 0,7 = 14 mg nicotina. Real absorbiti 14 x 0,9 = 12,6
CN – cantitatea de nicotina consumata
Inainte:
CN = 2 x CN 1 pachet Kent lung = 2 x 14 = 28 mg nicotina. Real absorbiti 28 x 0,9 = 25,2
Acum:
CN = 4 x CN 1 ml elichid 18mg/ml = 4 x 18 = 72 mg nicotina. Real absorbiti 72 x 0,3 = 21,6
Deci acum dupa calcule cu continutul real absorbit de organism, iese mai multa nicotina absorbita la 2 pachete Kent lung decat la 4 ml elichid de 18 mg/ml.
Asta daca o fi real 0,3 la vapat si 0,9 la analoaga.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Consum nicotina - vapat vs tigara analoaga

Mesaj de Midnight Caller »

That's more like it ! ;)
Avatar utilizator
VapeMe
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 362
Membru din: Mie Iul 03, 2013 7:14 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Consum nicotina - vapat vs tigara analoaga

Mesaj de VapeMe »

Valahul scrie:
slavyk scrie:Din cate inteleg eu, doar 0,3mg din 1mg de nicotina din e-lichid se absoarbe fata de 0.9mg din 1mg de nicotina continuta in fumul de tigara. Deci calculul pur aritmetic nu este valabil.
Cu noile date, care se pare ca se bazeaza pe anumite studii, pentru a afla concentratia reala asimilita, cantitatea de nicotina (CN) din analoaga se inmulteste cu 0,9 iar cea din vapori cu 0,3.
Deci referindu-ne la cantitatea de nicotina reala absorbita de organism:

Cata nicotina contine un ml de elichid de 18 mg/ml?
Simplu. 18 mg nicotina. Real absorbiti 18 x 0,3 = 5,4
O tigara Kent lung contine 0,7 mg nicotina.
Cata nicotina contine un pachet de 20 tigari?
Simplu. 20 x 0,7 = 14 mg nicotina. Real absorbiti 14 x 0,9 = 12,6
CN – cantitatea de nicotina consumata
Inainte:
CN = 2 x CN 1 pachet Kent lung = 2 x 14 = 28 mg nicotina. Real absorbiti 28 x 0,9 = 25,2
Acum:
CN = 4 x CN 1 ml elichid 18mg/ml = 4 x 18 = 72 mg nicotina. Real absorbiti 72 x 0,3 = 21,6
Deci acum dupa calcule cu continutul real absorbit de organism, iese mai multa nicotina absorbita la 2 pachete Kent lung decat la 4 ml elichid de 18 mg/ml.
Asta daca o fi real 0,3 la vapat si 0,9 la analoaga.
Eu inclin sa cred ca este adevarat pentru ca si eu tot fumator de kent lung inainte fumam cam 1 pachet la 2 zile iar acum vapez cam 2-2,5 maxim .. si nu am simtit niciodata de vand vapez sa imi tiuie urechile parca totusi dureri mici de cap au fost la inceput primele zile de vapat , deci cred ca rata de absortie a nicoletei :D este mai mica la vapat decat la analoaga si asta probabil ca un factor important este si ca la analoaga este dioxid de carbon , si probabil se absoarbe mai repede zic eu, eu am observat ca vapori scosi din ET tind sa se duca in jos la expirare iar fumul din analoaga se ridica in sus sau doar la mine se intampla asa ?
ASTA ESTE DOAR PAREREA MEA ...
Stima Maxima . . .

Imagine
Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Consum nicotina - vapat vs tigara analoaga

Mesaj de Iceman »

alexparazit scrie:bre... nu te ingrijora ca bagi prea multa nico. cu electronica. organismul ''te anunta'' cand ai depasit limita.(greata,ameteala etc) cu timpul n-o sa poti sa mai vapezi 18mg si vei scadea concentratia...ceea ce la analoage nu se intampla ;)
Si eu... am inceput cu 18, am urcat la 24 ca apoi sa scad la 18, acum sunt la 12 si intentionez sa scad la 9 luna viitoare !

Si cine stie, eu intentionez sa scap de nicotina, sa vapez pe 0 nicotina ! Nu de alta dar vapatul imi place ! :D

Toate cele bune !
Imagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Consum nicotina - vapat vs tigara analoaga

Mesaj de cristian »

Am trecut si eu la 12, trageam lichide cu 18 dar deja mi se par prea tari. Sper sa ajung in curand la 6 si apoi la 0 nicotina. Sincer m-a ajutat si dripul, pe el se simte altfel, toate lichidele au un gust mai bun si th mai mare, cel putin cu setarea mea.
Stima!
Avatar utilizator
daniel1984
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Joi Iul 18, 2013 8:10 pm
Localitate: Ilfov, Jilava
Contact:

Re: Consum nicotina - vapat vs tigara analoaga

Mesaj de daniel1984 »

apropo de chestia asta si eu eram ingrijorat pana cand am urmarit VP-live (vape team live) pe youtube ,in una din emisiuni au pus public niste analize facute de greci in care era si chestia asta cantitatea de nicotina consumata la vapat fata de cantitatea consumata la fumat si este diferenta , nu se asimileaza la fel , cantitatea de nicotina prin ardere la 1000 de grade este cel mai bine absorbita de aceea sunt si putine mg de nicotina pe cand la vapat se pierd multe mg de nicotina si corpul asimileaza mult mai putin......
Cantitati exacte nu stiu ca sa putem face un calcul sa vedem dar daca sunt curiosi se gaseste video pe youtube
STIMA si aburi densi.....
maxcad
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Lun Iul 22, 2013 3:30 pm
Localitate: bukowina

Re: Consum nicotina - vapat vs tigara analoaga

Mesaj de maxcad »

este adevarat ca procentul de asimilare al nicotinei de la vaporizator este intre 18-30 % dar tot am vazut pe net la greci un studiu care spune ca glicerina nu este deloc asimilata de corpul uman care chiar produce glicerina in urma procesului de digestie si pe care il elimina natural.
ei spuneau ca au facut un studiu pe 600 de voluntari si eficienta et este mai mare decat in cazul plasturelui cu nicotina in cea ce priveste persoanele care se lasa de fumat si recomanda vanzarea in farmacii a lichidelor, au mai facut si niste radiografii care sant mai mult decat concludente.
unele firme de tigari au inceput sa cumpere firme mici care produc et.
Scrie răspuns