Cum fac polish?

Cateva sfaturi
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Cum fac polish?

Mesaj de Valahul »

Din pacate am un mustiuc din inox pe care l-am zgariat si se vede.
Este polish.
Cum pot sa-i fac din nou un polish incat sa-i dispara zgarietura?
Masina de gaurit am, as vrea solutii simple si eficiente daca sunt.
Daca nu, la cos cu el.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum fac polish?

Mesaj de Midnight Caller »

Pasta de polishat din Carrefour (eu folosesc marca "Formula 1")
Bormasina cu ceva carpa innodata pe mandrina
Si da-i :)
Mai nasol e ca nu prea ai cum sa tii mustiucul ala, trebuie sa-l infigi pe un bat de lemn ceva...

Dar ca fapt divers, nu-i mai simplu in loc de cos, sa-l speli bine si sa-l dai la cutia cu donatii ? :)
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Cum fac polish?

Mesaj de cristian »

Valahul scrie: Daca nu, la cos cu el.
Tin eu cosul ca sa nimeresti exact!

Stima :))
Avatar utilizator
mariandex
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 237
Membru din: Dum Iun 30, 2013 10:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum fac polish?

Mesaj de mariandex »

Valahul scrie:Din pacate am un mustiuc din inox pe care l-am zgariat si se vede.
Este polish.
Cum pot sa-i fac din nou un polish incat sa-i dispara zgarietura?
Masina de gaurit am, as vrea solutii simple si eficiente daca sunt.
Daca nu, la cos cu el.
Salut , o metoda care da rezultate excelente :

pentru asta iti trebuie urmatoarele materiale pe care le gasesti la magazinele de bricolaj sau cel mai bine magazine de piese/vopseluri auto :

- Polis pentru metal/inox ( asta il folosesti ultima data :D )
- Smirgher de diferite marimi 600 , 800 , 1200 , 2000 , 2500 , trebuie sa fie waterproof (rezistent la apa )
- carpa tehnica ( din microfibra ) , acestre carpe sunt foarte bune ca nu lasa urme si nu se scamoseaza se gasesc de cumparat de la raioanele de cosmetice auto la diverse marimi si preturi .
- Un carto folosit metalic
- Un castron umplut cu apa ( pentru ca sa poti sa inmoi cat mai des fasia de smirgher in apa , altfel se incarca prea repede smirgherul si devine inutilizabil )

Cum procedezi :

Ca sa poti prinde mustiucul in mandrina bormasinei fara sa-l zgarii ai nevoie de tubul de la un carto melalic pe care il tai cu un bomfaier la o lungime de 2-3 cm ( ca sa poata sa intre in mandrina dar fara sa ajunga la baza mandrinei ) , infigi mustiucul in tubul de carto taiat si prinzi mustiucul in mandrina cam la 1-2mm de baza sau mai binezis de unde incepe partea exterioara a mustiucului , ideea e sa prinzi mustiucul in asa fel incat sa fie prins ferm dar in acelasi timp falcile mandrinei sa nu-ti taie garnitura sau sa-ti zgarie mustiucul pe partea care intra in atty ( ai grija sa nu prinzi in mandrina doar tubul de carto pentru ca datorita fortei centrifuge si fortei laterale cu care apesi smirgherul mustiucul poate sari din tub si e naspa te poti rani sau sparge ceva prin casa )
Apoi apreciezi adancimea zgarieturii ca sa stii cu ce fel de smirgher incepi .
Tai fasii de smirgher de aprox. 5-7 mm latime si minim 10 cm lungime in functie de cat de curbat e mustiucul gen vaza ming
Daca zgarietura e peste 0,1mm adancime trebuie sa incepi cu smirgher de 600
Prinzi bormasina daca ai vreo posibilitate , sau daca nu o pui pe masa sau pe un scaun culcata si o tii cu cotul ( eu asa fac ) in asa fel incat sa ai amandoua mainile libere , blochezi butonul pe on si incepi operatiunea se smirgheruire tinand de capetele fasiei si plimbandu-l pe toata lungimea mustiucului pana capata un aspect mat uniform si nu se mai observa zgarietura ( sa nu uiti ca inainte de inceperea operatiei cat si in timpul ei trebuie sa umezesti cat mai des fasia de smirgher pentru un rezultat cat mai bun ) , apoi continui cu fiecare masura de smirgher 800 , 1200 , 2500 , pana capata un aspect de aproape oglinda
Dupa ce ai terminat de slefuit cu toate marimile de smirgher , avand grija ca dupa fiecare operatie sa nu mai ramana urme de smirgheruire de la operatia precedenta , poti trece la polisat , faci in felul urmator :
mai intai speli mustiucul si il stergi de apa bine sa fie cat mai uscat , il prinzi inapoi in mandrina si pui pe carpa de microfibra in apropiere de o margine putina pasta de polis cam de marimea unei boabe de mazare inchizi carpa in locul ala si o freci un pic ca sa intre in carpa , dai drumul la bormasina si dai cu carpa in acelasi mod cum ai dat si cu smirgherul avand foarte mare grija cand te apropii cu carpa de marginea mustiucului care e prins in mandrina sa nu-ti prinda mandrina carpa , aceasta operatiune se incheie cand mustiucul a devenit oglinda , dupa ce ai dat cu polish dai si cu partea de carpa care e fara polish ca sa cureti si sa lustruiesti mustiucul .
Dupa terminarea operatiei de polishare speli mustiucul il stergi bine pe carpa de microfibra si o sa ai cel mai frumos mustiuc polishat , asta pentru ca e facut de tine :D .
Treaba asta poate dura destul de mult ca timp de executie dar mai ales in functie de dexteritatea pe care o ai pentru ca e o operatiune destul de migaloasa si cere destul de multa atentie dar si satisfactia e pe masura lucrului obtinut .

P.S. : chiar daca materialele te vor costa mult mai mult decat costa un mustiuc , aceste materiale iti vor ajunge pentru foarte mult timp sa polishezi diverse obiecte metalice , eu de ex. am tubul de polish de aproape 5 ani si mai am mai bine de jumatate din el ( l-am luat pentru partile cromate de la masina mea , am un audi A6 avant care are pe plafon bari de aluminiu pentru suportul de portbagaj de plafon si acesta s-au matuit in timp si s-au patat de la sapunul si spuma folosita la spalatorie si o data la 2 - 3 luni imi fac timp sa le polishez ca sa nu dau 200 - 300 de lei pe polish la spalatorie ) , carpele din microfibra sunt foarte bune la curatat geamurile , ochelari , bord , etc.
De ex. un tub de pasta de polish chrom e intre 30 - 50 de lei depinde de ce firma e , carpele ce microfibra 10 -20 de lei setul de 4 buc de aprox. 30 pe 30 cm , smirgherul e cam 1,5 - 2 lei coala A4 .
Daca vrei sa te apuci de polishat e ok , daca nu asta e , cumperi alt mustiuc , dar pentru mine e cea mai mare satisfactie cand vad ca iese un lucru bine facut de mana mea chiar daca e doar un mic polish :D .

P.P.S. : Link-uri materiale :
Pasta polish , din asta am eu : http://www.colindetailing.ro/autosol-me ... p-269.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Carpa microfibra : http://www.promotion.eu/ro/seturi-unelt ... x32cm.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Smirgher waterproof : http://www.venusdsh.ro/smirghel-coala-p ... umede.html" onclick="window.open(this.href);return false;
HAPPY VAPING !
Imagine
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica : nu merge nimic si nu stiu de ce . :D
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Re: Cum fac polish?

Mesaj de Amonastro »

Bormasina / disc din pasla din Dedeman cu adaptor / crema de polish (eu am o chestie ca o ceara verde dintr-un magazin de feronerie)... Rotatii la maxim si voie buna! Ai grija sa fixezi bine piesa intr-un bat ca sa nu-ti zboare ferestrele in plina iarna! :lol:
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum fac polish?

Mesaj de alexgogo-VA »

mariandex scrie:autosol metal
am folosit si autosol metal si autosol stainless, folosite direct, dureaza ceva mai mult dar chiar fac treaba buna astea! Pentru zgarieturi in inox recomand autosol stainless, pentru brass autosol metal.

Pastele le-am cumparat din targ vitan.
Avatar utilizator
Stefan77
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 90
Membru din: Mar Oct 15, 2013 8:35 pm
Localitate: Constanta

Re: Cum fac polish?

Mesaj de Stefan77 »

Salutare meseriașilor! Am achiziționat o clona de kayfun.... este sandblasted (sablata) cu un finisaj de toată jena. As dori sa-l fac lucios, sa se potrivească cu finisajul modului, dar ma pot mulțumi și cu un finisaj brushed. Ideea e, în cele din urma, ca nu suport sa ma uit la el. E o voma , scuzati-mi limbajul. Nu ma întrebați de unde l-am luat, ca nu vreau sa fac reclama negativa.
Întrebarea este, urmez aceeași pași descriși în acest topic, sau trebuie sa abordez altfel aceasta operațiune?
Va mulțumesc anticipat.
Imagine
" Just because you can't dance,
doesn't mean you shouldn't dance"
-Alcohol
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum fac polish?

Mesaj de alexgogo-VA »

Ia legătura cu daniel1985 el se ocupa cu polishari.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Avatar utilizator
Stefan77
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 90
Membru din: Mar Oct 15, 2013 8:35 pm
Localitate: Constanta

Re: Cum fac polish?

Mesaj de Stefan77 »

Multumesc Alex. Se pare ca o rezolv relativ usor. Intamplator, un coleg de munca are in masina ceva solutii de polish abrazive. Am incercat pe mustuc, si iese, dupa o frecare serioasa cu carpa. In seara asta, cu ajutorul unei bormasini, ii dau de nu se vede. Voi scrie aici cum se numesc solutiile de polish, posibil sa fie de super calitate, avand in vedere ca omul a lucrat intr-un service auto.
Va salut,
Stefan
Imagine
" Just because you can't dance,
doesn't mean you shouldn't dance"
-Alcohol
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum fac polish?

Mesaj de alexgogo-VA »

Sunt diverse compound-uri intr-adevar s-a mentionat de ele mai sus, insa problema e cum intri in spatiile greu accesibile? Asta ma gandeam si eu sa-l prind in mandrina, dar polishul o sa iasa inegal unde nu intra peria calumea... am mai strambat eu un mod incercand sa-l polishez :(
Avatar utilizator
Stefan77
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 90
Membru din: Mar Oct 15, 2013 8:35 pm
Localitate: Constanta

Re: Cum fac polish?

Mesaj de Stefan77 »

Am reusit. Desi nu a iesit oglinda, sunt super incantat de rezultat. Scuze pentru calitatea pozelor.
Am folosit un adaptor ego-510 care statea degeaba, si care a sfarsit prin a fi mutilat de mandrina, dar a meritat sa-si dea duhul, avand in vedere rezultatul. Am folosit o carpa, pe care am aplicat solutia de polish. M-am folosit si de unghii, pentru a reusi sa o imping si in locurile greu accesibile. Cum zicea si Marian, e cel mai frumos polish pe care l-am vazut, si asta pentru ca e facut de mine. Iata cateva imagini cu rezultatul final:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
" Just because you can't dance,
doesn't mean you shouldn't dance"
-Alcohol
SAURON
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 10
Membru din: Dum Mai 18, 2014 1:06 pm

Re: Cum fac polish?

Mesaj de SAURON »

a iesit foarte frumos felicitari
Scrie răspuns