Buna seara si bine v-am gasit.

Cateva sfaturi
So SStylez
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 4
Membru din: Lun Ian 16, 2017 9:06 pm

Buna seara si bine v-am gasit.

Mesaj de So SStylez »

Salut inca odata, sunt proaspat vaper de maxim o luna :) iar aceasta e prima mea postare in acest forum si e legata de noua mea achizitie - tigara electronica cu inscriptia POLO CLUB oferta lu' peste din decembrie din XXL-11 LEI, cautata de mine pe net dar fara nici un rezultat(No Name), evident ca clearomizorul a zburat din primele doua saptamani, parea un rebut de fabricatie, l-am schimbat urgent cu un Aspire BDC (fumuriu), dar am ramas cu bateria tigarii de 650 mAh.
Nedumerirea mea este in urmatoarele intrebari:
Va fi nevoie de o noua inlocuire si a bateriei?
Voi fi nevoit sa fac operatiunea DIY?(rezistenta schimbata, etc)?
Este problematic faptul ca o baterie asa slaba sa nu fie pe aceeasi linie de plutire cu rezistenta de 1.8 ohmi a clearomizorului?
Va multumesc anticipat.
Astept raspunsurile voastre.
Gigi43
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 101
Membru din: Vin Mai 23, 2014 12:12 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Buna seara si bine v-am gasit.

Mesaj de Gigi43 »

Salut.
Rezistentele indiferent de atomizor/clearomizor se schimba dupa un timp, in functie de cat lichid vaporizezi cu acestea.
Bateria va trebui sa o inlocuiesti dupa un timp in functie de numarul de cicluri de incarcare/descarcare dat de producatorul acumulatorului din ea.
Nestiind acest lucru poti aproxima la un an durata de viata, mai mult sau mai putin... neintrand in detalii.
La o rezistenta de 1.8 ohmi si o tensiune de 3,2 volti cat cred ca furnizeaza bateria ta, ai un comsum de 1.78A.
Cu cat vei scadea valoarea rezistentei, descarcarea bateriei va fi mai rapida.
Pentru protectia tipului tau de baterie nu se recomanda sa cobori cu rezistenta sub 1.4-1.5 ohmi.
Daca ai ajuns la concluzia ca "tigara electronica" te ajuta sa reduci sau sa renunti la tigarile clasice si esti satisfacut de ceea ce ai,
cumpara inca o baterie de rezerva asemanatoare sau mai mare ca si capacitate si un atomizor de rezerva.
Daca vrei mai mult... revino cu detalii si vei fi ajutat.
So SStylez
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 4
Membru din: Lun Ian 16, 2017 9:06 pm

Re: Buna seara si bine v-am gasit.

Mesaj de So SStylez »

Ideal ar fi fost sa maresc si puterea bateriei si m-am orientat , acum aprofundez foarte mult in domeniu - Bateria Aspire http://www.vapers-one.ro/baterii-aspire ... 0-mah.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Ma gandesc ca ambele componente(clearomizor + baterie) s-ar 'intelege' de minune.
Scrie răspuns