eGo AIO Pro C

Cateva sfaturi
volguta75
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 3
Membru din: Dum Oct 02, 2016 12:16 am

eGo AIO Pro C

Mesaj de volguta75 »

Am achizitionat recent un sistem eGo AIO Pro C. Toate bune si frumoase, mai putin faptul ca si dupa amorsarea initiala a rezistentei, si mai apoi la fiecare reumplere, lichidul bolboroseste. La prima utilizare a fost extrem de neplacut faptul ca nu se producea vaporizarea ci mai degraba o pulverizare - stropi fini de lichid fierbinte. Partea cu stropii am rezolvat-o prin demontare, curatare, remontare. Ramane partea cu bolboroseala - cum spuneam, la fiecare reumplere vaporizarea nu se produce instant si atunci scot mustiucul si indepartez surplusul de lichid prin scuturare. Dupa manevra asta totul e OK si cantitatea de vapori e pe deplin satisfacatoare. Mentionez ca folosesc numai lichide de la Liqua sau Joyetech. Intrebarea mea este urmatoarea; cum se formeaza surplusul de lichid in partea superioara a tigarii (am umplut de fiecare data rezervorul sub linia care marcheaza nivelul maxim) si daca e normal sa se intample asa. Poate fac eu ceva gresit sau e o vreo problema cu etansarea la partea superioara...
Multumesc.
Avatar utilizator
Drumetul
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 215
Membru din: Mie Apr 02, 2014 6:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: eGo AIO Pro C

Mesaj de Drumetul »

Sunt doua cauze sau chiar trei. Prima, degeaba e cu acumulator separat ca tot ca un mecenic se comporta, dupa o anumita descarcare a bateriei nu mai are putere suficienta sa arda tot lichidul din rezistenta si se acumuleaza acolo, de aici bolborositul. A doua cauza e lichidul, prea ''subtire'', incearca lichide care au cel putin 60% VG. Si a treia ar fi calitatea rezistentelor care nu e una tocmai stralucita.
volguta75
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 3
Membru din: Dum Oct 02, 2016 12:16 am

Re: eGo AIO Pro C

Mesaj de volguta75 »

S-ar putea sa fie lichidul de vina... Turkish e un pic mai subtire... dar mergea f. bine cu Aspire K1. De la Aspire am trecut la eGo AIO.
P.S. Bateriile au fost incarcate intotdeauna. Multumesc oricum.
Avatar utilizator
Razvi_oo7
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 1
Membru din: Vin Dec 23, 2016 1:54 am

Re: eGo AIO Pro C

Mesaj de Razvi_oo7 »

Salutare! Am intampinat si eu aceasta problema, am cautat si am gasit pe un site extern o solutie data de cei de la Joyetech. Cand intampini bolboroseala solutia este foarte simpla: tragi fara sa apesi pe buton de cateva ori "la rece" apoi intorci tigara invers si scuturi usor sa elimini surplusul de lichid din rezistenta. Am cumparat doua AIO Pro C noi si am intampinat problema asta, dupe ce am incercat metoda mentionata merg amandoua foarte bine. Nu conteaza tipul de lichid, conteaza sa tii cont cand alimentezi sa nu desfaci cu tot cu rezistenta ci sa umpli prin gaurelele din atomizor. Sper sa va fie cu folos!
G0g0ss
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 2
Membru din: Mie Feb 22, 2017 4:04 pm

Re: eGo AIO Pro C

Mesaj de G0g0ss »

Salut! De 2 zile vapez și eu dintr-un kit Ego AIO PRO cu rezistenta de 0.5 ohm (15-30w). Faza cu bolboroseala am avut-o și eu dar am remediat. Altă chestie aş dori să știu, când acționez butonul pentru a vapa, pocnește efectiv rezistența, e normal?
Uneori nici nu scoate abur și când trag mă înec..se încălzește bine după 3-4 pufuri. Am mai citit și mi s-a mai spus că trebuie să schimb rezistenta cu una mai mare, de 1ohm sau mai mult...ce diferențe sunt între acestea ?

Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk
Scrie răspuns