Mic dictionar de vaper

Cateva sfaturi
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Mic dictionar de vaper

Mesaj de Rica »

Cred ca este util si necesar un mic dictionar de vaper ca se foloseste pe forum destul de des prescurtari sau termeni pe care un vaper nou sau unul care cauta informatii nu le intelege, pentru ei, cum a fost si pentru mine este chineza.
Daca mai aveti completari nu ezitati sa le postati.

Tigarea electronica:
Are doua: parti baterie si atomizor.
Prescurtata ET.

TH - throat hit sau pe romanste ce simti in gat cand tragi.
VV - voltaj variabil.
LR - rezistenta mica,sub 2.0 ohmi
HV - rezistenta mare,peste 2.0 ohmi.
DC - dual coil, doua rezistente in paralel.
PG - Propilen glicol.
VG - Glicerina vegetala.
DIY - fa-ti singur. :)
DB - dry burn. Este metoda de curatare a rezistentei atomizorului dupa folosire.
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Re: Mic dictionar de vaper

Mesaj de Rica »

MOD - tub pentru baterie ce permite reglarea voltajuluii si a watajului in functie de rezistenta.
BATERIE CU PASS - este o baterie Pass-Through, adica in timp ce incarca poti vapa, are la capatul opus mufa ce permite alimentarea, incarcarea acumulatorului.
BC - atomizor cu rezistenta in partea de jos.
MESH - sita de inox folosita pe sistemul genesis.
SISTEM GENESIS - foloseste sita de inox pentru alimentarea rezistentei cu lichid, in loc de silica de exemplu.
SILICA - firul textil amestecat cu silica. Alimenteaza rezistenta cu lichid.
E-LICHID - mai botezat de vaperi si zeama lichidul care il vaporizeaza rezistenta.

EDIT:
Citind am gasit cateva:
HOT SPOT - cand una sau mai multe spire ale rezistentei se ating si micsoreaza rezistenta si se incalzesc mai tare decat este necesar. Rezultat gust resimtit de incins, de ars. Poate aparea in mod special pe sistemul genesis din cauza mesh-ului neoxidat bine.
MESH OXIDAT - sita de inox se arde pana la rosu si se raceste brusc pentru formarea unei pelicule de oxid ca izolator.
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Mic dictionar de vaper

Mesaj de Midnight Caller »

Adaug:
BCC - Bottom Changeable Coil - Atomizor cu rezistenta jos, schimbabila.
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Re: Mic dictionar de vaper

Mesaj de Rica »

WV - wataj variabil.
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
Scrie răspuns