PROGRAMUL NAȚIONAL PT. RENUNȚARE LA DEPENDENTA DE NICOTINA

Cateva sfaturi
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

PROGRAMUL NAȚIONAL PT. RENUNȚARE LA DEPENDENTA DE NICOTINA

Mesaj de HORATUCU »

Pentru ca mi-au fost cerute sfaturi apropos de experienta mea cu programul de lasat de fumat, pe care l-am descris pe alt topic, ma gandesc ca poate ar fi util sa fie si un topic separat pe acesta tema, sa sara in ochi pentru doritori. Nu multi au bagat in seama ca exita si posibilitatea aceasta de a se lasa de nicotina.
De fapt se numeste "PROGRAMUL NAȚIONAL PENTRU RENUNȚARE LA FUMAT", dar este clar pentru renuntarea la nicotina.
Citez din ce scriam:"Acum 5 ani, pentru ca bagam aproape 2 pachete de tigari /zi, m-am decis sa ma inscriu in programul naţional împotriva fumatului. Orice român care se inscrie, primeşte gratuit medicamente care să îl ajute să renunţe.Nu numai sfaturi.Medicamentele primite sunt atat de bune, incat in 2 zile nu mai simteam deloc nevoia de tigari.Si eu mi-am zis inainte ca gestul este mai tare, dar nu a fost asa.M-am lasat 1 an si ceva, pana am zis sa-mi dovedesc ca sunt BARBAT, si o tigara nu ma aduce inapoi. Si nu am fost. Dupa o tigara de ce sa nu mai fie una? Si m-am apucat iarasi.Creierul este atat de parsiv, incat apeleaza la cele mai subtile subterfugii pentru asi satisface dependenta de placere.Si nicotina da placere"
Pentru cei care doresc sa renunte la nicotina si la superbele achizitii in domeniul vapatului va dau legatura la site : http://www.stopfumat.eu/" onclick="window.open(this.href);return false;
Aveti toate datele de contact pentru fiecare judet.
In principiu problema este simpla: te programezi, te prezinti la completarea unor formulare pe care le primesti, primesti medicamente gratuite pentru prima perioada, te prezinti pentru urmatoarele, completezi de fiecare data un formular pentru a vedea evolutia lasatului( sau involutia). Din cate mai tin minte programul dureaza 3 luni/pacient. Daca reusesti, bine pentru tine, daca nu, nu-ti taie nimeni capul. A 2-a oara nu te mai poti inscrie.
Sunt mai multe tipuri de medicamente. Eu am folosit Chantix. Am inteles ca da cele mai bune rezultate.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
drago
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 54
Membru din: Vin Ian 02, 2015 10:35 am
Localitate: Bucuresti

Re: PROGRAMUL NAȚIONAL PT. RENUNȚARE LA DEPENDENTA DE NICOTI

Mesaj de drago »

Am fost in programul acesta acum ceva timp(m am inscris la spitalul Nasta).

Doritorii se inscriu si li se prescrie Champix.
Cateva cuvinte despre Champix(ca cei interesati sa aiba o idee despre ce este vorba):
-ce face Champix-ul de fapt?
Blocheaza receptorii de nicotina din creier.Daca vrei sa fumezi ,poti fuma,insa nu vei ''simti'' nimic deoarece substanta activa din medicament nu permite ca nicotina sa acceseze receptorii.Ba mai mult,fumatul cand ''esti'' pe Champix e ca si cum ai pune gura la o teava de esapament!

Ideea e ca se ia cam 3 luni..timp in care teoretic esti safe.
Problema ar fi ca dupa 3 luni,cand nu mai iei substanta,creierul tau va fi din nou available pentru nicotina.
DACA in astea 3 luni nu ai lucrat cu tine sa ai o motivatie sa ramai nefumator(cel mai bine ar fi sa lucrezi cu un consilier),exista o mare sansa sa te intorci la fumat!!

Efecte adverse:
-insomnie(pentru cazurile astea se ia impreuna cu somnifere)
-depresie/ganduri de suicid (pentru cazurile astea se ia impreuna cu anti-depresive)

Similar cu Champixul ar fi alt medicament:Zyban.
E pe acelasi principiu,insa are efecte adverse mai pronuntate.

Dupa mine cea mai simpla metoda ar fi sa te trezesti dimineata,sa te uiti in oglinda,sa iti zambesti si sa iti spui:"De azi inainte sunt nefumator".Te vei bucura apoi de viata si de plamanii tai curati.

Sanatate!
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: PROGRAMUL NAȚIONAL PT. RENUNȚARE LA DEPENDENTA DE NICOTI

Mesaj de slavyk »

Quit-smoking drug suspected in 30 suicides in Canada
Poor data collection means there could be many more cases, experts say. But the maker of Champix says no reliable, scientific evidence fingers the drug in deaths
Normal, ce să zică? Doară nu-s fraieri!
http://www.vancouversun.com/health/stor ... d=10717006
Avatar utilizator
drago
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 54
Membru din: Vin Ian 02, 2015 10:35 am
Localitate: Bucuresti

Re: PROGRAMUL NAȚIONAL PT. RENUNȚARE LA DEPENDENTA DE NICOTI

Mesaj de drago »

slavyk scrie:Quit-smoking drug suspected in 30 suicides in Canada
Poor data collection means there could be many more cases, experts say. But the maker of Champix says no reliable, scientific evidence fingers the drug in deaths
Normal, ce să zică? Doară nu-s fraieri!
http://www.vancouversun.com/health/stor ... d=10717006
Hai sa lamurim ceva:NU vreau sa sperii lumea sa nu se mai inscrie in programul asta.

Treaba e simpla:orice medicament(substanta activa) de pe lumea asta 'rezolva' un deranjament fiziologic intr-o parte si 'deranjeaza' alte aspecte pe alta parte.
Asta inseamna efect advers si Champix-ul ARE efecte adverse.

NU exista 2 organisme la fel.
De exemplu la mine Champix-ul mi a cauzat insomnie in primele 2 saptamani (si asta am rezolvat o cu ceaiuri de la Plafar:valeriana,somn linistit etc).
Daca iei tu care citesti,nimeni nu poate prezice ce se va intampla:poate nu o sa ai nimic ,poate 'tzi o da pe depresie'.

Inca ceva:
De la sevrajul de nicotina NU se moare.
Cea mai buna abordare a sevrajului ar fi 'cold-turkey' (adica sa strangi din dinti fara nici un medicament pana trece...pentru ca va trece,mai devreme sau mai tarziu).

NU te lasa pacalit de diversi medici care vor sa te faca DEPENDENT de somnifere ,anti-depresive etc
Intradevar,in cazuri absolut necesare,este singura solutie.

Ideea e EXTREM de simpla:

EXISTA o intreaga industrie care TRAIESTE din noptile tale albe! :jos
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: PROGRAMUL NAȚIONAL PT. RENUNȚARE LA DEPENDENTA DE NICOTI

Mesaj de HORATUCU »

Mie nu mi-a dat nici insomnii, nici alte simptome. Doar o stare continua de uimire ca nu mai simt nevoia de tigara.
Prietenul meu insa, cu care m-am apucat deodata sa le luam, avea insomnii puternice. Le avea si inainte, dar cu ele erau mai pronuntate. La un moment dat au trecut insa. Probabil ca daca ai ceva slabiciuni ti le amplifica.
De aceea se si dau sub supraveghere medicala.
P.S. Prietenul a supravietuit.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
drago
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 54
Membru din: Vin Ian 02, 2015 10:35 am
Localitate: Bucuresti

Re: PROGRAMUL NAȚIONAL PT. RENUNȚARE LA DEPENDENTA DE NICOTI

Mesaj de drago »

HORATUCU scrie:Mie nu mi-a dat nici insomnii, nici alte simptome. Doar o stare continua de uimire ca nu mai simt nevoia de tigara.
Prietenul meu insa, cu care m-am apucat deodata sa le luam, avea insomnii puternice. Le avea si inainte, dar cu ele erau mai pronuntate. La un moment dat au trecut insa. Probabil ca daca ai ceva slabiciuni ti le amplifica.
De aceea se si dau sub supraveghere medicala.
P.S. Prietenul a supravietuit.
EXACT ;)

Care ar fi mai in detaliu 'faza' cu efectele adverse ?

NU exista 2 sisteme nervoase identice...unele 'setup-uri' nervoase ar necesita o doza MULT mai mare de Champix pentru ca 'pofta' de a trage un fum sa dispara....pentru unele cazuri doza aceea de substanta activa din blister NU este suficienta sa 'blocheze' complet receptorii...deci cu toate ca omul ia Champix ,sistemul nervos intra intr-o stare de soc si 'simte' intr o oarecare masura 'sevrajul'..de aici apar insomniile,depresiile si etc...

Doza de Champix care se gaseste in blister este doza demonstrata statistic ca ar fi optima (sa blocheze cat mai mult cu pierderi cat mai putine).

Exemplu concret:
Iti pot da o doza de Champix sa te 'sature' un an intreg de tigari INSA iti afecteaza functia hepatica (e prea multa otrava in organism si iti paradesti ficatul)...

De asta o doza mai mica iti va cauza un 'discomfort' (nu dormi 2-3 nopti etc...)
Scopul e sa ajungi NEFUMATOR...eventual FARA CIROZA...

Sanatate!
Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: PROGRAMUL NAȚIONAL PT. RENUNȚARE LA DEPENDENTA DE NICOTI

Mesaj de Iceman »

Programul meu personal de renuntare la nicotina s-a terminat:
A inceput acum 3 ani cu Ego-T - 18mg/ml, am urcat la 24, apoi am scazut la 18, apoi 12.
Am trecut pe moduri, servisabile si lichid home made si am scazut de la 12 la 9 > 6 > 3 > 1,5 si din decembrie sunt pe 0.
Uneori mai simt nevoia de ceva tarie, dar doar uneori...
Cand iau un puf de la un coleg cu 9mg/ml nicotina, ma ustura si limba nu doar gatul...
Ca de orice tratament, si de cel pe baza de vointa trebuie sa te tii, altfel nu obtii nimic !

Toate cele bune !
Imagine
Avatar utilizator
drago
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 54
Membru din: Vin Ian 02, 2015 10:35 am
Localitate: Bucuresti

Re: PROGRAMUL NAȚIONAL PT. RENUNȚARE LA DEPENDENTA DE NICOTI

Mesaj de drago »

Iceman scrie:Programul meu personal de renuntare la nicotina s-a terminat:
A inceput acum 3 ani cu Ego-T - 18mg/ml, am urcat la 24, apoi am scazut la 18, apoi 12.
Am trecut pe moduri, servisabile si lichid home made si am scazut de la 12 la 9 > 6 > 3 > 1,5 si din decembrie sunt pe 0.
Uneori mai simt nevoia de ceva tarie, dar doar uneori...
Cand iau un puf de la un coleg cu 9mg/ml nicotina, ma ustura si limba nu doar gatul...
Ca de orice tratament, si de cel pe baza de vointa trebuie sa te tii, altfel nu obtii nimic !

Toate cele bune !
in principiu ar fi vorba despre metoda oferita de Ministerul Sanatatii prin programul asta-adica doritorii sa ia medicamente gen Champix,Zyban etc

PS: EXACT pe metoda ta sunt si eu...sunt acum in 6 si o sa 'cobor' in 3 si apoi 0... la 0 daca o sa ma simt 'ciudat' la inceput ,o sa ma 'ajut' cu cate o gumitza de nicorette (gen 1-2 gumitze pe zi)...;)
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: PROGRAMUL NAȚIONAL PT. RENUNȚARE LA DEPENDENTA DE NICOTI

Mesaj de slavyk »

Gumița aia, Nicorette, merge foarte bine cu un Marlboro, devine (ăsta din urmă) ... mentolat! Am încercat acum cîțiva ani :)
Avatar utilizator
drago
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 54
Membru din: Vin Ian 02, 2015 10:35 am
Localitate: Bucuresti

Re: PROGRAMUL NAȚIONAL PT. RENUNȚARE LA DEPENDENTA DE NICOTI

Mesaj de drago »

slavyk scrie:Gumița aia, Nicorette, merge foarte bine cu un Marlboro, devine (ăsta din urmă) ... mentolat! Am încercat acum cîțiva ani :)
din ce tin minte,gumitza aia nicorette imi facea gura ca un desert uscat si gatul...nu stiu in ce masura ar merge SI cu o tigare..cel putin pentru mine...

cand o sa ajung pe zero cu electronica,si sa zic ca vreodata mai am nevoie de nicotina o sa apelez la plasturi,gume,inhalator sau ce se gaseste prin vest(un fel de pliculet de ceai care se tzine sub gingie si elibereaza nicotina..am incercat...e strong si solutia asta)...

ORICUM:exclus tigari!

Sa zicem ca am depasit level-ul.. ;)
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: PROGRAMUL NAȚIONAL PT. RENUNȚARE LA DEPENDENTA DE NICOTI

Mesaj de slavyk »

:) Eu zic că e mai bine să păstrezi ceva bază de 12... Chestia cu guma e pe bune, șeful meu, mare fumător, şi-a luat gumă în ideea că se va lăsa de fumat. Aşa că, în fumoar, m-a servit şi pe mine. Nu puteam să-l refuz dar, automat, mi-am aprins şi o ţigară...

S500 tap-tap
Avatar utilizator
drago
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 54
Membru din: Vin Ian 02, 2015 10:35 am
Localitate: Bucuresti

Re: PROGRAMUL NAȚIONAL PT. RENUNȚARE LA DEPENDENTA DE NICOTI

Mesaj de drago »

slavyk scrie::) Eu zic că e mai bine să păstrezi ceva bază de 12... Chestia cu guma e pe bune, șeful meu, mare fumător, şi-a luat gumă în ideea că se va lăsa de fumat. Aşa că, în fumoar, m-a servit şi pe mine. Nu puteam să-l refuz dar, automat, mi-am aprins şi o ţigară...

S500 tap-tap
Dincolo de faptul ca suntem deja MULT off-topic (off-topicul pe un topic scade relevanta informatiilor postate...daca cineva isi face cont maine si se intereseaza de programul national anti-fumat ,va gasi pe topicul respectiv debate-uri de Nicorette...)

Cum a fost practic faza ca nu prea inteleg?
Deci tu care ai un mod mecanic din ce vad sub avatar,ai fost servit cu o guma nicorette si asta ti-a declansat pofta de a fuma si o tigare? :-|
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: PROGRAMUL NAȚIONAL PT. RENUNȚARE LA DEPENDENTA DE NICOTI

Mesaj de slavyk »

Corect, off-topic ... Am uitat să specific: „faza“ se petrecea acum 7 ani :) Scuze.

S500 tap-tap
Scrie răspuns