Nicotine Level Chart

Cateva sfaturi
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Nicotine Level Chart

Mesaj de Valahul »

Imagine
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Nicotine Level Chart

Mesaj de Iceman »

Cred ca fac un an de cand sunt pe 3mg/ml...
Am incercat si 0 dar nu a mers. Poate o sa mai incerc candva ! :)
Imagine
Avatar utilizator
Megazuza
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 31
Membru din: Dum Oct 12, 2014 11:30 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nicotine Level Chart

Mesaj de Megazuza »

La mine nu merge deloc sa las nicotina. Vapez exclusiv de peste 4 ani si tot 18mg (si asta dupa 20 de ani de 2pachete/zi de Red Marlboro) :twisted:
Numai la drippere ce mai bag 9mg, restul...
Stinky free since Sep 11, 2010
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Nicotine Level Chart

Mesaj de HORATUCU »

Aceeasi problema o am. Sub 18 parca bag aer comprimat. Graficul pus de Valahul parca mi-a dat un sut undeva. Sigur ma motiveaza sa mai incerc sa scad.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Nicotine Level Chart

Mesaj de slavyk »

Eu nu înteleg... Cum sărăcia puteți pe atomizoare performante să băgați 18?! Am încercat 18 pe KFL... Și nu mai vreau! De vreo 3 luni am scăzut de la 12 la 6. :OJ
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nicotine Level Chart

Mesaj de Midnight Caller »

Simplu. Nici eu nu pot sa scad sub 18. Am incercat cu 12, dar nu mai simt mai nimic... Si am si TaifunGT, Kayfun, dripper (la care merg pe 1 ohm)...
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Nicotine Level Chart

Mesaj de HORATUCU »

Probabil ca are legatura cu aromele preferate. Eu nu pot vapa numai arome foarte discrete. Cum folosesc arome gen pipa, cu mult caramel mi se intoarce stomacul pe dos.Am incercat arome tari, si nu am reusit le vapez nici la puterea minima a modului.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Nicotine Level Chart

Mesaj de HORATUCU »

Pe langa aroma, apare necesarul de nicotina a corpului.Daca la 18 mg eu nu prea depasesc 3-4 ml /zi, am observat ca la concentratii mai mici , lumea cam creste cantitatea de lichid in medie la 10 ml/zi.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Nicotine Level Chart

Mesaj de Iceman »

Cum spuneam am ajuns la 3mg/ml nicotina si de cand imi prepar lichidele acasa,
tin evidenta la tot ce am facut si data la care e facut.
Din aceasta cauza pot mereu sa vad cat vapez in medie pe zi,
si chiar am calculat asta la intervale de 1-2-3 luni.
In medie am iesit la 2,3-2,5 ml/zi si nu am depasit inca 3ml/zi !

Oricum... chiar daca vapati 18mg/ml, este cantitatea de nicotina ca la o tigare clasica.
Pana la urma asta ati vrut nu ? Sa inlocuiti tigarea clasica cu ceva mai sanatos...

Avand in vedere ca la ET avem a face in mare cu 4 componente: VG, PG, Nico si Arome,
eu zic ca pe langa miile de substante care se formeaza prin ardere la tigarea clasica, stati bine ! :)

Asa ca nu e tocmai un sut...

Parerea mea.
Toate cele bune !
Imagine
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Nicotine Level Chart

Mesaj de HORATUCU »

Pai tocmai de aceea m-am apucat de vapat. Oricum multumesc pt. ridicarea moralului.
Tu esti un caz fericit, insa la forumul 'Cat vapati pe zi?' cam asta rezulta.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
DarkShadow
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 88
Membru din: Joi Iul 10, 2014 8:28 am
Localitate: Bucuresti, Dr.Taberei

Re: Nicotine Level Chart

Mesaj de DarkShadow »

Va salut!

Inainte sa ma apuc de vapat fumam in jur de 30-40 tigarete cu filtru pe zi, in functie de cat de stresat eram la serviciu...
Acum 3 ani si jumatate am inceput sa vapez lichid cu 24mg/ml, era Dekangul la putere :D
Nu se gaseau pe piata alte lichide, arome si baze nici atat, asa imi aduc aminte, sper sa nu gresesc.
Dumnezeu stie cate porcarii oi fi vapat in vremea aia, ca luam lichide din mai multe surse... Acum imi fac singur zemurile.
Intentia mea, de la inceput, a fost sa ma las de fumat si n-am uitat de unde am plecat. In timpul asta de cand am inceput sa vapez, am tot scazut concentratia de nicotina de la 24, la 18, apoi la 12, pana la 9mg/ml astazi. Mai am vreo 200ml de baza de 9mg/ml , iar dupa ce se termina o sa trec pe 6mg/ml.
Tranzitia de la un nivel de nicotina la unul mai scazut nu tin minte sa-mi fi provocat neplaceri, insa tin minte cand am trecut de la 18mg/ml la 12mg/ml simteam mereu ca-mi lipseste ceva. Asta pana s-a obisnuit organismul cu un nivel mai mic de nicotina. De la 12 la 9mg/ml chiar n-am avut nici o neplacere, parca nici n-am simtit trecerea. Intradevar, la fiecare trecere la alt nivel, consumul de lichid a mai crescut putin, o perioda, apoi s-a reglat de la sine la consumul de dinainte sa trec la o treapta mai jos, cam 4-5ml/zi.
Am vazut ce au scris ceilalti colegi mai sus si cred ca, cu putina vointa, se pot obisnui si cu un nivel mai mic de nicotina,dar numai daca doresc acest lucru. Important e sa incerce un timp sa scada concentratia, apoi cand se va adapta organismul, cred ca nu vor mai simti nevoia sa revina la nivelul precedent. Cu putina vointa si rabdare se poate, asa cred eu.
Estimez ca pe la sfarsitul anului viitor, cel tarziu, o sa vapez lichid cu 0mg/ml, sau nu o sa mai vapez deloc, ceea ce le doresc tuturor care vor sa scape de viciul asta.

Multa stima.
Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Nicotine Level Chart

Mesaj de Iceman »

M-a ajutat foarte mult faptul ca imi fac singur lichidele, astfel am putut sa fac
trecerile din 3 in 3 nu din 6 in 6 mg/ml, ceea ce conteaza.
Si da, o scurta perioada de acomodare exista.
Acum cand mai trag de la colegi si prieteni de 12 imi pare foarte tare,
sa nu mai zic de 18-24, ma ustura gatul ingrozitor.
Si cand ma gandesc ca am inceput cu 18, am crescut la 24 pt cateva luni bune,
apoi am scazut iar la 18... un an si ceva am mers pe 18-24-18.
A contat si faptul ca am trecut la servisabile, parea mai tare desi era acelasi nivel...
Imagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Nicotine Level Chart

Mesaj de cristian »

HORATUCU scrie:Pe langa aroma, apare necesarul de nicotina a corpului.Daca la 18 mg eu nu prea depasesc 3-4 ml /zi, am observat ca la concentratii mai mici , lumea cam creste cantitatea de lichid in medie la 10 ml/zi.
Da, este o observatie foarte pertinenta.
Am gasit undeva, pe un forum din afara o discutie care se chema "ml vs mg". Initial nu am inteles ce vrea omu', dar citind mai atent, intreba exact asta: ca sa reduca cantitatea de nicotina si/sau cantitatea de lichid inhalat, cum este mai bine sa procedeze? Sa ramana pe un nivel ridicat de nicotina (mg) si sa vapeze mai putin sau sa scada concentratia de nicotina, dar clar tendinta este sa vapezi mai mult (ml).

Ce am observat este ca de cand am redus sub 6 mg/ml nicotina, vapez peste 5 ml/zi.
Baiatul meu care a ramas pe 18 mg/ml de 2 ani, a ajuns sa vapeze 1 ml/zi cu taifun gt si un accu il tine 2 zile pe mecanic, in timp ce eu schimb 2 accu sau 3/zi.
Ii fac 10 ml de lichid si il tine aproape 2 saptamani.
Din punctul meu de vedere el este avantajat. Vapeaza (se intoxica adica) de 3-5 ori mai putin ca mine - ma refer la toate chimicalele, nu la nicotina.

In concluzie am sa trec iar la 12 mg/ml si am sa urmaresc consumul.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Nicotine Level Chart

Mesaj de slavyk »

Nevoia de nicotină este doar o parte a viciului dar cea mai importantă, după părerea mea este, este gestul, acel "de-a face ceva cu mîinile". Și atunci, dacă concentrația de nicotină este ridicată și ajungi (și sigur ajungi) să nu o mai simți iar nu e bine.
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Nicotine Level Chart

Mesaj de HORATUCU »

Da slavyk, ai dreptate. Dar mie mi-a intrat ceva in cap: nicotina da numai dependenta, este singura dintr-o tigara care nu este daunatoare organismului.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Scrie răspuns