Primul E-lichid bucatarit in casa. Cum v-a iesit?

Totul despre e-lichidele facute acasa
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Primul E-lichid bucatarit in casa. Cum v-a iesit?

Mesaj de AdrianBV »

Dupa experienta de aici: http://www.rovapers.eu/arome-f5/arome-r ... tml#p27769" onclick="window.open(this.href);return false; m-am trezit cu foarte multe arome care nu prea am ce sa fac cu ele ....

Asa ca aseara la 5 am facut prima combinatie de arome:
20 ml baza de 9 VPG de la Fumetto cu 1.5 ml Dandy Puff de la Revolute si cu 0.5 ml Unami tot de la Revolute ... acum 10 minute ( dupa aproximativ ~ 17 ore de stat in care am si agitat de vreo 2 ori ) am tras sa verific si e al naibii de bun: tot ce are Dandy Puff-u combinat cu ce are Unami si cu foarte foarte foarte putin gust de menta pe fundal de la Unami ... a devenit noul lichid pentru mine de toata ziua ...
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
vaperbogdan
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 44
Membru din: Mie Iul 23, 2014 4:22 pm

Re: Primul E-lichid bucatarit in casa. Cum v-a iesit?

Mesaj de vaperbogdan »

Salutare tuturor,

Am revenit pe pagina dupa aproape 8 luni de testare a capacitatii mele de a realiza e-lichide home made si in sfarsit nu mi-a dat cu virgula.
Am reusit sa gasesc 2 retete care sa fie pe gustul meu dupa ce am aruncat o groaza de baze si arome mixate din cauza gustului fad, proasta combinatie si neatentie, plus acuratetea cantitatilor, nu mia iesit nici odata o reteta identica de 2 ori deoarece masuram la picatura si chiar daca lichidul era bun la gust nu imi iesea la fel si a doua oara. Asa ca am inceput sa studiez acest "dece nu iasa si a doua incercare identica". Am inceput sa trec la prepararea retetelor cu ajutorul cantarului si sa fac totul in grame si pot spune ca e un succes. Asa ca voi deschide un topic nou de retete DIY sa vad ce parere aveti si voi.
Eu sunt super incantat deoarece sunt pe gustul meu.

DIY sa continue.
Andrew
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 4
Membru din: Mar Apr 05, 2016 8:33 pm
Localitate: Suceava

Re: Primul E-lichid bucatarit in casa. Cum v-a iesit?

Mesaj de Andrew »

Salutare! Nu de mult m-am apucat si eu de vapat si am zis sa trec din prima pe lichide home-made. Am cumparat baza Fumetto vpg 100ml 36mg nicotina si 200 ml vpg 0, iar ca si arome am zis sa incerc Soho si caramel. Primul mix care l-am facut de 30 ml a fost foarte bun, desi l-am facut la ochi cum s-ar spune. Acum m-a mancat si am amestecat toata baza ca sa nu ma mai complic asa tare la preparatul lichidelor. Acum nu stiu ce sa zic, dar am facut reteta de soho 10% si caramel 2% in 30 ml baza dar nu mai are acelasi gust, e total diferit, in sensul ca simt doar gustul caramelului desi am masurat lichidele cu seringa, ca sa le fac ca la carte. Nu pot sa imi dau seama unde as fi putut gresi.... oare am facut o prostie ca am amestecat toata baza ?
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Primul E-lichid bucatarit in casa. Cum v-a iesit?

Mesaj de cristian »

Andrew scrie: oare am facut o prostie ca am amestecat toata baza ?
Da.

Fa cantitati mai mici.
Chiar in situatia cand era totul ok, ce faci daca te saturi de aceeasi aroma si vrei sa schimbi registrul? Cu siguranta trebuie sa investesti iar in baza, iar cealalta va sta in dulap - bani pierduti.
Andrew
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 4
Membru din: Mar Apr 05, 2016 8:33 pm
Localitate: Suceava

Re: Primul E-lichid bucatarit in casa. Cum v-a iesit?

Mesaj de Andrew »

cristian scrie:
Andrew scrie: oare am facut o prostie ca am amestecat toata baza ?
Da.

Fa cantitati mai mici.
Chiar in situatia cand era totul ok, ce faci daca te saturi de aceeasi aroma si vrei sa schimbi registrul? Cu siguranta trebuie sa investesti iar in baza, iar cealalta va sta in dulap - bani pierduti.
Multumesc pentru raspuns!
Acum daca imi cumpar baza 0mg si prepar lichidul in cantitati mai mici cu baza 0 si baza care o am deja de 12mg are ceva? Mi-ar iesi o baza de 6mg daca pun jumatate si jumatate... Sau baza care o am deja pot sa o arunc la wc ?
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Primul E-lichid bucatarit in casa. Cum v-a iesit?

Mesaj de cristian »

Pentru ca nu stiu toate amanuntele, o sa incerc sa raspund ipotetic.
1. Daca ai deja o baza preparata de 12, fara nici o aroma, fa una de 6, in amestec cu o baza de 0 (cantitati egale).
2. Dupa care incepe sa faci teste cu aromele in cantitati de 5-10 ml. Daca iti place ce a iesit fa 30 ml.

Probabil ca in viitor o sa ajungi la o aroma preferata, sau mai multe. Atunci merge sa faci cate 100 ml de lichid.
Este parerea mea, si cred ca nu e gresita.

Spor!
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Primul E-lichid bucatarit in casa. Cum v-a iesit?

Mesaj de AdrianBV »

cristi ... din pacate nici daca ajungi la arome preferate nu e chiar foarte bine sa faci la 100 ml ... am facut un D-Lish de 100 ml si din pacate chiar daca la inceput mi-a placut enorm si trageam ca turcu ... mi-a trecut ... nu imi mai place si am ramas cu vreo 50 de ml ...
Alt exemplu: am facut vreo 70 de ml de French Lace care dupa ceva timp s-au maturat atat de bine aromele incat are cu totu alta aroma decat cea care e la doar 2-3-4 zile de la mixare ... iar asta imbatranita nu imi place ...
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Avatar utilizator
colandrino
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 14
Membru din: Mie Mar 25, 2015 7:53 pm

Re: Primul E-lichid bucatarit in casa. Cum v-a iesit?

Mesaj de colandrino »

Și eu îmi fac lichidele singur, pe rețeta 50% glicerină neboraxată, restul de 50 pg nicotinat și aromă, nu vin cu sfaturi, doar o sugestie.
Maple de la Liquarium e oribil singur, dar ca "adjuvant" la arome tutunoase dă o combinație foarte reușită și subtilă. Eu folosesc un procent de 80% tutun, 20% maple.
Will you swim through the briny sea for me, roll along the ocean's floor, I'll be your treasure.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Primul E-lichid bucatarit in casa. Cum v-a iesit?

Mesaj de cristian »

Adrian> eu am vreo 2 arome din care fac cate 100 ml odata. Cred ca as face si mai mult, ca oricum nu ramane nimic. Dar recunosc ca am si eu vreo 5 recipiente de 100 ml cu resturi de lichide de care m-am saturat. Asta e riscul...

Sent from my Lenovo A7600-H using Tapatalk
Avatar utilizator
UnPalos
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 119
Membru din: Dum Oct 02, 2016 7:35 pm
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Re: Primul E-lichid bucatarit in casa. Cum v-a iesit?

Mesaj de UnPalos »

Salut!
La mine e simplu.
Daca folosesti baza VG < sau = cu 70, atunci 10ml sunt de ajuns. Cumpar baze 100ml sau 500ml si torn in sticlute de 100ml, pun toata sticla de aroma si voila!
IaSaVedem
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 13
Membru din: Mie Dec 16, 2015 2:02 pm

Re: Primul E-lichid bucatarit in casa. Cum v-a iesit?

Mesaj de IaSaVedem »

Eu folosesc baza full vg, macerarea e mai grea, dar o ajutam cu apa calda din cand in cand :D. Pentru aromele cu dozaj recomandat de 10% sticlele de 120ml sunt perfecte, un singur magazin online le are.
Baza folosesc de la substitute cele de 500ml, arome de la kings dew, urmeaza sa incerc si ceva de la vape institute.
Scrie răspuns