Primul E-lichid bucatarit in casa. Cum v-a iesit?

Totul despre e-lichidele facute acasa
vaperbogdan
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 44
Membru din: Mie Iul 23, 2014 4:22 pm

Primul E-lichid bucatarit in casa. Cum v-a iesit?

Mesaj de vaperbogdan »

Salut tuturor,

Dupa o lectura lunga de aproximativ 2 saptamani despre parerile pro si contra in cea ce priveste e-lichidelor home made m-am hotarat sa imi prepar si eu primul mutant :D . Am comandat baza VG si aroma smb care au ajuns azstazi in posesia mea si am inceput sa bucataresc lichide gata preparate doar care trebuiau sa le mai diluez cu VG 0nicotina dar nu m-am putut abtine si am mai complectat si cu aroma smb deoarece avea doar aroma de americam tabaco care mie personal nu imi place. Am facut si doar baza cu aroma smb in diferite concentratii de aroma.
Sa vedem ce o sa iasa din prima incercare. (plamani sau papilele gustative vor mai cere :lol: )

Revin peste cateva ore cu cea ce s-a intamplat


Cu stima si multi aburi aromati
vaperbogdan
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 44
Membru din: Mie Iul 23, 2014 4:22 pm

Re: Primul E-lichid bucatarit in casa. Cum v-a iesit?

Mesaj de vaperbogdan »

Au trecut 2 ore de cand am facut amestecul DE Tabaco (cumparat preparat) + VG 0nicotina+ SMB de la TF doar ca a scazut concentratia de nicotina in rest nimic in plus chiar daca am pus o gramada de aroma concentrata SMB poate chiar peste 15% are acelasi gust. Tutun
vaperbogdan
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 44
Membru din: Mie Iul 23, 2014 4:22 pm

Re: Primul E-lichid bucatarit in casa. Cum v-a iesit?

Mesaj de vaperbogdan »

La primul homemade am mai aduugat aroma astept pana maine sa vedem ce se intampla.
Al doilea e super baza Ecig 0% nicotina 5ml+ aroma Smb de la TF 0.5ml si pe timp ce trece parca e tot mai aromata sper ca maine sa fie buna de vapat nu prea puternic aromata. :D



Vapori densi si aromati
alexandruisp
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 11
Membru din: Dum Iul 06, 2014 10:24 am

Re: Primul E-lichid bucatarit in casa. Cum v-a iesit?

Mesaj de alexandruisp »

Salut prieteni am incercat si eu propria reteta de lichide, home-made si pot sa spun ca nu mi-a iesit chiar de prima data ok,uneori am pus prea multe picaturi alteori prea putine si prea multa baza,am vb cu alti vaperi si am preluat reteta de la ei si mi-a iesit in final
Avatar utilizator
twain
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 191
Membru din: Joi Oct 23, 2014 1:25 pm
Localitate: Undeva, departe

Re: Primul E-lichid bucatarit in casa. Cum v-a iesit?

Mesaj de twain »

In privinta lichidelor, imi place foarte mult Robusto Cigar http://www.vapers-one.ro/lichid-king-va ... -9-mg.html, o reteta proprie a celor de pe Vapers-one, preparata din baza si aroma e-cig din gama black. Doar atatea informatii am putut obtine de la ei. Daca ati incercat arome e-cig si acel Robusto Cigar, stiti care aroma s-ar potrivi pentru a prepara lichidul acasa? Va multumesc.
Eu nu "vapez"... ci fumez!
salieri84
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 10
Membru din: Lun Noi 11, 2013 2:00 pm

Re: Primul E-lichid bucatarit in casa. Cum v-a iesit?

Mesaj de salieri84 »

De maine voi incepe si eu sa prepar :) Tocmai ce am facut comanda de baza VPG King Vapure 6mg si arome concentrate de la Twisted :Bottermelk Fresh si Tide Ride. Am sa prepar in sticlute de 10 ml urmand in prealabi protocolul de dezinfectare,seringi nu cred ca voi folosi,in conditiile in care voi pune 9 ml baza si 1 ml aroma,sa speram ca turnand dupa ochi voi obtine un amestec vapabil :) Revin si eu maine cu impresii,dupa ce ies lichidele de la macerat.
hitzuzu
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 156
Membru din: Mar Iul 29, 2014 11:57 am

Re: Primul E-lichid bucatarit in casa. Cum v-a iesit?

Mesaj de hitzuzu »

Foloseste seringi, si eu la primul lichid făcut am umplut ochiometric o sticluta de 10 ml si am picurat aroma din sticluta ....rezultat un mare fâs :|
Avatar utilizator
twain
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 191
Membru din: Joi Oct 23, 2014 1:25 pm
Localitate: Undeva, departe

Re: Primul E-lichid bucatarit in casa. Cum v-a iesit?

Mesaj de twain »

hitzuzu scrie:Foloseste seringi, si eu la primul lichid făcut am umplut ochiometric o sticluta de 10 ml si am picurat aroma din sticluta ....rezultat un mare fâs :|
Poate sa iasa ceva bun si fara seringa, la ochiometru... problema este ca nu poti repeta cu exactitate reteta, cantitatile...
Eu nu "vapez"... ci fumez!
salieri84
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 10
Membru din: Lun Noi 11, 2013 2:00 pm

Re: Primul E-lichid bucatarit in casa. Cum v-a iesit?

Mesaj de salieri84 »

Primii 20 ml preparati mi-au iesit excelent.Dupa cum am spus,am folosit baza King Vapure VPG 0.6 mg,iar arome de la Twisted Flavors Bottermelk Fresh si Tide Ride.1 ml aroma la 10 ml baza,dozat cu seringa (pana la urma am apelat la ele deoarece prin picurare imi venea prea multa aroma ).Pot sa spun ca TH-ul este foarte bun pe aerotank mini,vapori pufosi,iar bazele si aroma in combinatie mi se par extrem de curate,as putea sa le compar cu lichidele de la Intellicig.Sunt super multumit,mai ales ca e prima mea preparare.Pe viitor voi incerca si bazele Fumetto,in urma laudelor primite,dar momentan sunt fericit ca am facut pasul spre DIY si am reusit cu brio :OJ Vapori grosi va doresc ;)
Avatar utilizator
drago
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 54
Membru din: Vin Ian 02, 2015 10:35 am
Localitate: Bucuresti

Re: Primul E-lichid bucatarit in casa. Cum v-a iesit?

Mesaj de drago »

Primul lichid....o baza 60/40 de 6% plus arome Twisted Wave Rider,Tropic Mix...am facut 30ml cu Wave,30ml Tropic Mix si amestecate...

Acum am un fel de ''must'' violet superb:50ml VG 6%+40ml PG 6%+G Punkt Twisted 10ml...e senzatie... :OO

ps:o seringa de 10 ml pt.baze si o seringa de 2 ml pt.arome.... :OO
Robydaman
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 3
Membru din: Mar Dec 30, 2014 1:37 am

Re: Primul E-lichid bucatarit in casa. Cum v-a iesit?

Mesaj de Robydaman »

Drago. Spune-mi te rog pasii pe care i-ai urmat la preparare. Am cumparat o baza 60/40 de 6 mg si G punkt. Am folosit 12% aroma, dar lichidul e incolor si nu prea are cine stie ce aroma. Ce e de facut?
Avatar utilizator
twain
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 191
Membru din: Joi Oct 23, 2014 1:25 pm
Localitate: Undeva, departe

Re: Primul E-lichid bucatarit in casa. Cum v-a iesit?

Mesaj de twain »

Robydaman scrie:Drago. Spune-mi te rog pasii pe care i-ai urmat la preparare. Am cumparat o baza 60/40 de 6 mg si G punkt. Am folosit 12% aroma, dar lichidul e incolor si nu prea are cine stie ce aroma. Ce e de facut?
Scuza-ma ca intervin, poate te ajuta cu ceva... Ca lichidul preparat este incolor ar fi de bine: cu cat mai putin colorat, cu atat mai putine depuneri pe rezistenta. Nu este aromat? Pai, depinde si de brandul aromei, de regula 10% ar fi mai mult decat suficient, unii producatori recomandand inceperea prepararii de la 2%, apoi adaugarea gradata de picaturi/mililitrii. Si trebuie sa ti cont ca totul depinde si de gustul fiecaruia, unul simte aroma într-un fel, altul...in felul sau. Mai pui aroma (gradat, cateva picaturi) ca sa "o dregi". Si nu in ultimul rand, aroma si TH-ul mai depind foarte mult de atomizor. Si inca ceva, dupa preparare, lichidul se tine la "macerat" cateva zile. Unele arome isi evidentiaza buchetul chiar dupa 3-4 saptamani... depinde. O "degustare" la 24 de ore nu poate fi decat ceva exhaustiv, o parere, nu si rezultatul final.
Eu nu "vapez"... ci fumez!
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Primul E-lichid bucatarit in casa. Cum v-a iesit?

Mesaj de Motanel05 »

La un moment dat se adunasera o multime de sticlute in care mai aveam cate putin lichid, si cum primisem coletul cu noua baza si arome, am "scurs" toate sticlutele in una singura. A trecut timpul, am consumat toata rezerva de lichid si in asteptarea noii comenzi (care tot intarzia...) am fost fortat sa folosesc ultimile rezerve, sticluta cu toate resturile. Pot jura ca a fost cel mai bun si mai fantastic lichid pe care l-am avut vre-odata! Zadarnic am incercat sa reproduc acea combinatie, au fost prea multe adunate la un loc, si bineinteles nu am mai stiut ce si cum...
Pentru a "vana" astfel de retete, si nu numai, va recomand precum Stan Patitul:
lipiti pe fiecare sticluta eticheta cu tot ce contine, ce ati pus in ea, inclusiv data prepararii.
Gigi43
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 101
Membru din: Vin Mai 23, 2014 12:12 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Primul E-lichid bucatarit in casa. Cum v-a iesit?

Mesaj de Gigi43 »

Salutare.
Vreau sa ma apuc si eu de bucatarit...
Daca vreau sa combin baza VG cu PG pentru a obtine o concentratie de nicotina dorita,
care dintre cele doua e mai bine sa fie cu nicotina sa spunem 18 si cealalta 0?
Am mai citit candva ca amestecarea aromei se face mai bine in baza PG si abia apoi se adauga VG-ul.
Este corect acest lucru sau prima data combin bazele pentru obtinerea proportiei VG/PG?
Multumesc pentru raspunsuri.
calvio
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Mar 28, 2015 12:08 pm
Localitate: rm.valcea

Re: Primul E-lichid bucatarit in casa. Cum v-a iesit?

Mesaj de calvio »

teoretic ,da.amestecul sa face mai bine la lichide cu vascozitate mai mica(pg).la % trebuie luata in calcul si cantitatea de aroma folosita in functie de volumul de lichid pe care vrei sa-l prepari.macerare minim 24h,din minima mea experienta
fumator 46 ani, de 20 zile vapez.
Scrie răspuns