Lasam sau nu lichidele la ''invechit''?

Totul despre e-lichidele facute acasa
[faptdivers]
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 1
Membru din: Mar Apr 01, 2014 12:19 am
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Lasam sau nu lichidele la ''invechit''?

Mesaj de [faptdivers] »

Nici eu nu prea am rabdare. Mai ales la aromele TF. M-am profilat pe ele in ultima vreme si mi se par OK. Le las in baza VG ceva mai mult de o ora.
Avatar utilizator
Richy90
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 61
Membru din: Dum Iun 30, 2013 10:51 pm
Localitate: Timisoara

Re: Lasam sau nu lichidele la ''invechit''?

Mesaj de Richy90 »

eu unul folosesc arome de la PA si nu le-am lasat niciodata la invechit ,sunt bune de vapat si imediat cum le-am facut,tot timpul imi fac proaspat.
Nu mai fumez din 28.02.2011,vapez din 18.12.2011


Imagine

Va salut vapand
andreidd
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 4
Membru din: Mie Iul 23, 2014 12:26 pm

Re: Lasam sau nu lichidele la ''invechit''?

Mesaj de andreidd »

Nici eu nu am rabdare sa las mai mult de o ora lichidul preparat. Ca atare de curand am incercat ceva nou, cu riscul de rigoare, dar ma saturasem de lichidele gata preparate.
Prin urmare am luat o aroma Old Captain de la eCig si baza de la Vapetronic si am pus 10 picaturi in 10 ml de baza 50/50 PG/VG, concentratie de 9mg/ml.
Nu pot sa spun decat ca este excelenta pentru mine. Un gust usor de ciocolata si ceva esenta de rom. Sper sa nu ma plictisesc curand ca deja ma irita ideea altei cautari.
vaperbogdan
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 44
Membru din: Mie Iul 23, 2014 4:22 pm

Re: Lasam sau nu lichidele la ''invechit''?

Mesaj de vaperbogdan »

Au trecut 2 ore de cand am facut amestecul DE Tabaco (cumparat preparat) + VG 0nicotina+ SMB de la TF doar ca a scazut concentratia de nicotina in rest nimic in plus chiar daca am pus o gramada de aroma concentrata SMB poate chiar peste 15% are acelasi gust. Tutun

Trebuie sa mai las la macerat sau e in zadar?
vaperbogdan
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 44
Membru din: Mie Iul 23, 2014 4:22 pm

Re: Lasam sau nu lichidele la ''invechit''?

Mesaj de vaperbogdan »

Am facut si unul cu baza VG Ecig 0%nicotina + aroma smb de la TF dupa 2 ore era bun la gust cel de concentratie 10% dar dupa 6 ore parca e si mai puternica aroma, sau mi se pare mie? :?:
Am incercat si am vapat pe un mini protank 3 super aroma pe nova asa si asa dar e bun si pe nova

Pana acum e ok mie imi place mult si asa ne macerat sper sa nu se amplifice foarte tare aroma pana maine si sa nu mai fie un lichid vapabil.


Vapori densi si aromati
buttadeus

Re: Lasam sau nu lichidele la ''invechit''?

Mesaj de buttadeus »

1. niste semne de punctuatie ne-ar ajuta sa intelegem mai usor ce spui.
2. scrii de 2 ori crezand ca vom intelege 3d sau ai impresia ca suntem grei de cap?
vaperbogdan
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 44
Membru din: Mie Iul 23, 2014 4:22 pm

Re: Lasam sau nu lichidele la ''invechit''?

Mesaj de vaperbogdan »

1. Sunt 2 ciorbe diferite.
2. Cu punctuatia voi rezolva.

Scuze pt cei care nu au inteles ce am vrut sa zic. :mrgreen:
krazyiNTTT
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 71
Membru din: Dum Sep 28, 2014 10:43 pm

Re: Lasam sau nu lichidele la ''invechit''?

Mesaj de krazyiNTTT »

Mi-am facut comanda dupa ce am vazut ca luimea este innebunita dupa lichidele facute acasa si mi-au venit si mie astea:
2 x Baza VPG Fumetto 6 mg/ml - 100 ml
- Aroma Twisted Black Viper 10ml
- Aroma Twisted Fruit of The Doom 10ml
- Aroma Twisted G-Punkt 10ml

Am pus 9ml de baza cu 1 ml aroma...acum stie cineva care a facut combinatia asta Fumetto + Twisted, cate zile sa le las sau daca as putea sa le incerc si in cateva ore ? ca mi-e o "pofta" de mor ! :oops:
Avatar utilizator
Stefan77
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 90
Membru din: Mar Oct 15, 2013 8:35 pm
Localitate: Constanta

Re: Lasam sau nu lichidele la ''invechit''?

Mesaj de Stefan77 »

Gusta linistit. Cam doua zile dureaza dospitul la mine. Dupa o saptamana, sunt si mai bune. Atentie la alimentare, baza fumetto e foarte groasa (un lucru bun). Aromele twisted, fac niste depuneri grozave pe rezistenta. Asta ca sa stii la ce sa te astepti. Dar mare atentie la setup cu vg-ul ala!
Imagine
" Just because you can't dance,
doesn't mean you shouldn't dance"
-Alcohol
krazyiNTTT
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 71
Membru din: Dum Sep 28, 2014 10:43 pm

Re: Lasam sau nu lichidele la ''invechit''?

Mesaj de krazyiNTTT »

Scuze ca sunt cam nepriceput, la ce te referi "atentie la setup" ? eu am un istick 30W si un sub tank mini cu 0.6 ohm pe el momentan. Cam cum ar trebui sa vapez ?
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Lasam sau nu lichidele la ''invechit''?

Mesaj de cristian »

Setup> Referitor la alimentarea cu lichid, VG-ul acela este foarte gros. Asa cum am mai vorbit noi, era bine sa-l diluezi putin.
Avatar utilizator
Stefan77
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 90
Membru din: Mar Oct 15, 2013 8:35 pm
Localitate: Constanta

Re: Lasam sau nu lichidele la ''invechit''?

Mesaj de Stefan77 »

Scuze, nu am fost destul de clar. Am crezut ca-ti faci singur rezistentele. Baza aceea este foarte groasa si este foarte posibil, ca atomizorul sa nu se alimenteze foarte bine. Nu stiu cum functioneaza subtank-ul, la kayfun de exemplu, se poate inchide putin aerul pentru a trage mai vârtos, ori se lasă canalele de alimentare cat mai libere. Ideea este, sa faci cumva sa ai o alimentare cu lichid , mult mai buna decat ai avut pana acum. In cel mai rau caz, va trebui sa subțiezi baza cu ceva. Sunt ceva posturi pe forum referitor la diluarea vg-ului.
Edit: acum am observat ca defapt ai scris VPG. E posibil sa te fi speriat degeaba. :oops:
Imagine
" Just because you can't dance,
doesn't mean you shouldn't dance"
-Alcohol
krazyiNTTT
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 71
Membru din: Dum Sep 28, 2014 10:43 pm

Re: Lasam sau nu lichidele la ''invechit''?

Mesaj de krazyiNTTT »

o sa trebuiasca sa mi le fac si singur ca is pe RBA acum deja. Are o aerisire buna subtankul, credeam ca vorbiti de cati watts, eu o tin acum in 20-25 W la 0.6 ohm rezistenta.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Lasam sau nu lichidele la ''invechit''?

Mesaj de cristian »

Si eu am inteles ca e VG, deci cum spune si Stefan, da-i bataie fara griji! VPG ar trebui sa fie ok, daca mai pui si aroma care e PG, e si mai ok.
La watt-i fiecare simte cum e mai bine. Eu nu trec de 15 watt, imi pare ca se schimba gustul lichidului daca urc mai sus. Ba mai cobor si la 12 w, depinde de atty si setare.
In general ce e subohm (0.3-0.5) bag pe mecanic, si acolo nu mai stau sa calculez...
dinurm
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 50
Membru din: Dum Feb 08, 2015 5:43 am

Re: Lasam sau nu lichidele la ''invechit''?

Mesaj de dinurm »

Sau vezi in link-ul de mai jos a doua recomandare de preparare - http://momandpopvaporshop.com/calipitter-chow/" onclick="window.open(this.href);return false;
Scrie răspuns