Lasam sau nu lichidele la ''invechit''?

Totul despre e-lichidele facute acasa
krazyiNTTT
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 71
Membru din: Dum Sep 28, 2014 10:43 pm

Re: Lasam sau nu lichidele la ''invechit''?

Mesaj de krazyiNTTT »

Multumesc pentru sugestii. Anyway, nu am putut sa ma abtin si am "degustat" un pic, bun la gust, un pic cam slaba baza, dar o sa-mi iau pe viitor sa-mi fac de 9. Totusi, e un pic innecacios, vreo sugestie ca la celelalte sticlute sa nu mai iasa asa ? Apropo, am clatit foarte bine sticlutele si le-am uscat inainte sa le folosesc, dupa ce am pus baza si aroma si le-am lasat o zi si ceva, se poate vedea ceva in sticlute ca niste bule mici de aer sau "impuritati", e ceva normal ?
Avatar utilizator
Stefan77
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 90
Membru din: Mar Oct 15, 2013 8:35 pm
Localitate: Constanta

Re: Lasam sau nu lichidele la ''invechit''?

Mesaj de Stefan77 »

Acele bule sunt perfect normale; apar pentru ca lichidul "fermenteaza" ca sa zic asa. De obicei, cand agiti sticla si acele bule nu se mai formeaza, inseamna ca lichidul a stat din fermentat, si este practic gata. La mine am observat ca dispar dupa o saptamana. Te incurajez chiar sa agiti bine sticla, apoi sa desfaci capacul, pret de cateva secunde. Astfel, ajuti lichidul sa fermenteze mai repede. Daca aroma e cea care te ineaca (si nu cumva TH-ul), iti recomand sa folosesti jumatate din cantitate la 10 ml. Ar insemna cam 20 de picaturi (1 ml are cam 40 de picaturi), dar stiu ca twisted au tevusca aia ciudata, si picurarea e aproape imposibila. Ca fapt divers, multi colegi de forum folosesc doar 10 picaturi la 10 ml, printre care ma numar si eu.
Succes!
Imagine
" Just because you can't dance,
doesn't mean you shouldn't dance"
-Alcohol
krazyiNTTT
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 71
Membru din: Dum Sep 28, 2014 10:43 pm

Re: Lasam sau nu lichidele la ''invechit''?

Mesaj de krazyiNTTT »

Multumesc mult pentru raspunsuri Stefan. E foarte slaba pentru gusturile mele 6mg, ma ineaca la modul ca probabil am pus prea multa aroma probabil. Ai dreptate cu picuratul, curge foarte repede si nu poti tine pasul la numarat :D Am sa pun 5 ml pe viitor.
krazyiNTTT
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 71
Membru din: Dum Sep 28, 2014 10:43 pm

Re: Lasam sau nu lichidele la ''invechit''?

Mesaj de krazyiNTTT »

krazyiNTTT scrie:Multumesc mult pentru raspunsuri Stefan. E foarte slaba pentru gusturile mele 6mg, ma ineaca la modul ca probabil am pus prea multa aroma probabil. Ai dreptate cu picuratul, curge foarte repede si nu poti tine pasul la numarat :D Am sa pun 5 ml pe viitor.
0.5 ml pardon !
daciangeorge
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 44
Membru din: Lun Iul 14, 2014 1:31 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Lasam sau nu lichidele la ''invechit''?

Mesaj de daciangeorge »

Si unde este bine sa le pastram in frigider sau la temperatura camerei?
thezek21
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 3
Membru din: Lun Dec 08, 2014 10:20 pm
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: Lasam sau nu lichidele la ''invechit''?

Mesaj de thezek21 »

Eu zic ca nici, nici ! In frigider e prea rece si in camera prea cald...itr-un dulap cu temperatura medie e cel mai potrivit !
Scrie răspuns