Siguranta lichidelor din punct de vedere mocrobiologic

Totul despre e-lichidele facute acasa
aprod
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 60
Membru din: Lun Iul 01, 2013 11:39 am

Siguranta lichidelor din punct de vedere mocrobiologic

Mesaj de aprod »

Pentru cei ce sunt interesati de proprietatile microbiologice ale lichidelor home-made,va pot da citeva informatii dintre cele pe care le folosesc eu.In urma cu ceva timp,un coleg a mentionat ca s-a imbolnavit de la lichide cumparate gata,cea ce m-a pus pe ginduri,si pentru ca pot,am hotarit sa testez lichidele folosite de mine.Mai mult,le voi testa lunar de acum incolo.In cazul in care voi gasi vreodata ceva in neregula,voi da la insamintare componentele pentru a depista produsul infectat.
Rog Admin-ul,sa ma informeze daca pot informa utilizatorii pe acest forum,sau doar pe MP.
Avatar utilizator
s7ar
veteran
veteran
Mesaje: 581
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:05 am
Localitate: Bucuresti - Colentina
Contact:

Re: Siguranta lichidelor din punct de vedere mocrobiologic

Mesaj de s7ar »

Va salut !

Cu toate ca probabil vom starni conflicte intre "fanii" anumitor marci de lichid, va astep cu o analiza microbiologica a lichidelor cumparate din magazinele de specialitate.
Eu unul vapez cam ce prind, incepand de la Dekang, Hansgen, Liqua, E-liquid, etc.. Dar nu am inca un producator preferat, deci nu sunt fanul niciunui producator.
Aici suntem pe un forum independent, fara interese in ceea ce priveste producatorii de lichide, arome, sau baze. Ca atare, suntem liberi sa "atacam" producatorii, si sa discutam "fara perdea" despre problemele lichidelor produse si imbuteliate de marii producatori.
In fond, este vorba de sanatatea noastra, nu ?!

De curand am inceput sa-mi fac lichidele acasa, dar nu sunt 100% sigur ca voi reusi sa NU le contaminez.
Care sunt recomandarile dvs. pentru noi, utilizatori ai tigarii electronice care ne facem lichidele acasa, din punct de vedere igienic?
Eu de exemplu, am folosit o singura seringe pentru a face doua lichide. Bineinteles, spalata dupa ce am facut primul lichid, spalata dupa ce l-am facut pe al 2-lea. Nu am procedat bine, asa este ? Banuiesc ca trebuie o seringa sigilata de fiecare data cand fac vreun "mix" ?
Tot ca exemplu, eu am folosit o sticla de 30ml, de la Liqua, pe care am spalat-o bine, si in care mi-am facut propriul lichid. Este igienic, sau nu ?
[url="http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php"]
[img]http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php?key=22393[/img]
[/url]
Avatar utilizator
Administrator
Administratorul site-ului
Administratorul site-ului
Mesaje: 93
Membru din: Lun Mai 13, 2013 4:53 pm

Re: Siguranta lichidelor din punct de vedere mocrobiologic

Mesaj de Administrator »

aprod scrie:Pentru cei ce sunt interesati de proprietatile microbiologice ale lichidelor home-made,va pot da citeva informatii dintre cele pe care le folosesc eu.In urma cu ceva timp,un coleg a mentionat ca s-a imbolnavit de la lichide cumparate gata,cea ce m-a pus pe ginduri,si pentru ca pot,am hotarit sa testez lichidele folosite de mine.Mai mult,le voi testa lunar de acum incolo.In cazul in care voi gasi vreodata ceva in neregula,voi da la insamintare componentele pentru a depista produsul infectat.
Rog Admin-ul,sa ma informeze daca pot informa utilizatorii pe acest forum,sau doar pe MP.
Chiar este recomandata informarea utilizatorilor pe forum.
Acesta este si unul din principalele obiective ale acestei comunitati.
Doar informand corect putem face vapatul mai sigur.
Si bineinteles, felicitari pentru interes si implicare.
Avatar utilizator
gemeics
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 88
Membru din: Dum Iun 30, 2013 5:37 pm
Localitate: Braila

Re: Siguranta lichidelor din punct de vedere mocrobiologic

Mesaj de gemeics »

s7ar scrie:Va salut !

Cu toate ca probabil vom starni conflicte intre "fanii" anumitor marci de lichid, va astep cu o analiza microbiologica a lichidelor cumparate din magazinele de specialitate.
Eu unul vapez cam ce prind, incepand de la Dekang, Hansgen, Liqua, E-liquid, etc.. Dar nu am inca un producator preferat, deci nu sunt fanul niciunui producator.
Aici suntem pe un forum independent, fara interese in ceea ce priveste producatorii de lichide, arome, sau baze. Ca atare, suntem liberi sa "atacam" producatorii, si sa discutam "fara perdea" despre problemele lichidelor produse si imbuteliate de marii producatori.
In fond, este vorba de sanatatea noastra, nu ?!

De curand am inceput sa-mi fac lichidele acasa, dar nu sunt 100% sigur ca voi reusi sa NU le contaminez.
Care sunt recomandarile dvs. pentru noi, utilizatori ai tigarii electronice care ne facem lichidele acasa, din punct de vedere igienic?
Eu de exemplu, am folosit o singura seringe pentru a face doua lichide. Bineinteles, spalata dupa ce am facut primul lichid, spalata dupa ce l-am facut pe al 2-lea. Nu am procedat bine, asa este ? Banuiesc ca trebuie o seringa sigilata de fiecare data cand fac vreun "mix" ?
Tot ca exemplu, eu am folosit o sticla de 30ml, de la Liqua, pe care am spalat-o bine, si in care mi-am facut propriul lichid. Este igienic, sau nu ?
Si eu am inceput de curand sa-mi fac propriile mixuri.
Recomand folosirea unor manusi (nicotina este toxica in contact cu pielea) , o singura seringa pentru baza (spalata dupa fiecare folosire si pusa la pastrare intr-un recipient etans ) , aroma picurata direct din sticla originala si sticlele in care se face mixul sa fie noi (dupa posibilitate).
Partea proasta la sticlele refolosite este uscarea lor dupa spalare , daca sunt sterse in interior cu o carpa/servetel , raman scame ; daca e lasata la uscat , se aduna particule de praf si iar nu-i bine.
Cam astea sunt sfaturile pe care ti le pot oferi eu . Sper sa-ti fie de folos .
Cu stima , Gemeics.
Construieste un sistem pe care sa-l poata folosi un prost si numai un prost va dori sa-l foloseasca.
"I'm rocking my PV at opt watti frumosi!"

Imagine
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Siguranta lichidelor din punct de vedere mocrobiologic

Mesaj de Midnight Caller »

E, avand in vedere ca eu m-am taiat in fiare si cuie cand eram mic si n-am facut tetanos, ca am mancat de pe jos si n-am facut dizenterie sau tenie, ca m-am jucat cu masinutele prin nisip si rahatii de pisici si ete ca inca traiesc, eu folosesc aceeasi seringa de cateva luni, o mai spal pe exterior din cand in cand, pe interior niciodata. Seringa o folosesc doar la dozarea bazelor, aromele le picur direct din sticlute.
Refolosesc iar si iar si iar sticlutele vechi, dar le las cu detergent peste noapte sa iasa putoarea anterioara din ele.
Si n-am nimic :mrgreen:
aprod
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 60
Membru din: Lun Iul 01, 2013 11:39 am

Re: Siguranta lichidelor din punct de vedere mocrobiologic

Mesaj de aprod »

MC,bine zici.Flacoanele le refolosesc si eu,spalate in prealabil,doar ca le clatesc la final cu apa filtrata,apa PALL ce se foloseste in industria alimentara.Aceasta apa este doar filtrata-filtrata si iar filtrata,cred ca are aceleasi propritati ca si apa distilata,asa mai elimin citeva vietati ce contine apa curenta.Nu inteleg la ce mai folositi seringa???Doar nu faceti mixuri la micrograme!!Manusi folosesc doar la diluarea bazei cu nicotina,in rest, oricum faceti tot veti intra in contact cu lichidul utilizat.
Ph-ul lichidului este 5.5,adica usor acid,un mediu care nu prea faciliteaza dezvoltarea microorganismelor,un alt atuu este nicotina,care este un puternic insecticid,deci avem deja principala linie defensiva,trebuie doar sa avem grija de unde le procuram si cum le manevram.
La una din insamintari am folosit un lichid ce avea cel putin 2 luni,expus,dar cu capacul de protectie,iar rezultatul a fost ca si la cel facut cu 1 ora inainte.Steril.
Baze testate:-hangsen,atmos,inawera,hg
Arome testate:-FA,PA,Inawera
Toate produsele au fost cumparate din tara,de la diversi resseleri.
Avatar utilizator
Madalin
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 34
Membru din: Dum Iun 30, 2013 9:03 pm
Localitate: Sat Bucuresti

Re: Siguranta lichidelor din punct de vedere mocrobiologic

Mesaj de Madalin »

Midnight Caller scrie:E, avand in vedere ca eu m-am taiat in fiare si cuie cand eram mic si n-am facut tetanos, ca am mancat de pe jos si n-am facut dizenterie sau tenie, ca m-am jucat cu masinutele prin nisip si rahatii de pisici si ete ca inca traiesc, eu folosesc aceeasi seringa de cateva luni, o mai spal pe exterior din cand in cand, pe interior niciodata. Seringa o folosesc doar la dozarea bazelor, aromele le picur direct din sticlute.
Refolosesc iar si iar si iar sticlutele vechi, dar le las cu detergent peste noapte sa iasa putoarea anterioara din ele.
Si n-am nimic :mrgreen:
+1
Si cred ca eu am trait si mai "periculos" :mrgreen: .
Avatar utilizator
RaduRek
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:50 am
Localitate: Bucuresti

Re: Siguranta lichidelor din punct de vedere mocrobiologic

Mesaj de RaduRek »

Madalin scrie: Si cred ca eu am trait si mai "periculos" :mrgreen: .
I-a povesteste ne si noua...sunt numai ochii :ugeek:
Vape From Rek @ Vapers Plus
Facebook-Vapers Plus ЯR
ЯR New Improvement of ET device
RENUNTĂ LA FUMAT... VAPÂND !
Last Conventional Cigar - 25.11.2009
Avatar utilizator
VapeMe
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 362
Membru din: Mie Iul 03, 2013 7:14 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Siguranta lichidelor din punct de vedere mocrobiologic

Mesaj de VapeMe »

RaduRek scrie:
Madalin scrie: Si cred ca eu am trait si mai "periculos" :mrgreen: .
I-a povesteste ne si noua...sunt numai ochii :ugeek:
Si urechi poate pui un film :lol:
Stima Maxima . . .

Imagine
Stk3000
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 175
Membru din: Joi Iul 04, 2013 9:31 am
Localitate: Drumul Taberei

Re: Siguranta lichidelor din punct de vedere mocrobiologic

Mesaj de Stk3000 »

Eu sunt cu ochii, urechile și venele îndreptate spre tine :))

On topic e buna inițiativa ta, sunt curios de ce o sa iasă dar nu trebuie sa uitam ce a spus marele Rica la terasa care ii poarta numele și anume faptul ca la vapat se face soc termic de 2-3 sute de grade, nu mai rezista nici un organism (în afara de cele care se prind după ce se formează vaporul și rezista la PG. Particulele anorganice sunt mai interesante gen impurități și prafuri.

Sent from my HTC Sensation using Tapatalk 2
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Siguranta lichidelor din punct de vedere mocrobiologic

Mesaj de cristian »

Intotdeauna m-am intrebat care este factorul de biohazard in functie nu atat de manipularea substantelor cat de sistemul de vapat. Ca sa fiu mai exact, nu stiu de ce imi inspira un mediu mai propice de dezvoltare microorganisme un catormizor decat un clearo (sa zicem). Bineinteles ca parerea e complet subiectiva, vezi "imi inspira", nu am argumente. Si eu folosesc cate un boge, si il mai las, mai sta 3 zile, iar trag din el.... Nu stiu daca fac bine.
Daca asa avea cum as lua o proba din vata de boge dupa cateva zile de stat/vapat si as incerca o cultura.
aprod
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 60
Membru din: Lun Iul 01, 2013 11:39 am

Re: Siguranta lichidelor din punct de vedere mocrobiologic

Mesaj de aprod »

Mi-am propus ca acest topic sa actualizez o data la luna,iertati-mi intarzierea datorata concediilor...
Deci... am dat pentru analiza urmatoarele componente:-baza PG 36 mg/ml Hangsen,-baza 0 mg/ml Atmos Mist,-arome Flavourtec,FA si PA.
Tot ce este specificat mai sus,au fost achizitionate recent!
-Coliformi (tot ce tine de Coli,inclusiv Ecoli)-negativ
- Streptococi( fecali s.a.m.d.)-negativ
-N.T.G. 22 grade C=0
-N.T.G. 37 grade C=0
N.T.G.= numar total de germeni
Rezultatele sunt dupa 72 ore,maxima de urmarire.
Din nou,toate par a fi imbuteliate si produse in mediu steril......si sper sa ramana asa.
vaperbogdan
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 44
Membru din: Mie Iul 23, 2014 4:22 pm

Re: Siguranta lichidelor din punct de vedere mocrobiologic

Mesaj de vaperbogdan »

Da , dragi colegi. Infestarea se face dupa ce incepem prepararea lichidelor, nu inainte sau in timp ce stau in sticlutele lor. Infestate vor fii lichidele gata preparate si foarte rar sunt componentele infestate mai ales daca sunt cumparate recent si tinute in conditii optime. Grija la modul de pastrare al lichidelor gata preparate.
In ceea ce priveste curatarea sticlutelor cu detergent nu e prea indicata, mai bine se fierb in 2-3 ape si se scutura bine. Unele VG-uri contin si o cantitate mica de apa deionizata. Asa ca apa daca e fiarta si ramane putin pe sticlute nu are nimic.
Folosesc apa fiarta dupa care o inghet iar cand o folosesc la spalatul sticlutelor o dezghet si o fierb din nou, apa fiarta si inghetata distruge cam tote microorganismele, se spune ca ar fi cea ,mai pura apa.

Eu asa procedez de mai bine de 4 luni si nu am patit nimic.
Sper sa ramana asa.
:L)
salieri84
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 10
Membru din: Lun Noi 11, 2013 2:00 pm

Re: Siguranta lichidelor din punct de vedere mocrobiologic

Mesaj de salieri84 »

Mi-am comandat si eu 3 sticlute de plastic de 10 ml,ar fi indicat sa le dezinfectez sau pot prepara direct in ele,tinand cont ca sunt noi?
r3b
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 3
Membru din: Mar Noi 25, 2014 3:37 pm

Re: Siguranta lichidelor din punct de vedere mocrobiologic

Mesaj de r3b »

Cu multi ani in urma am avut curiozitatea sa fierb tigari si sa pastrez lichidul (nu ca sa-l beau, doamne-fereste!). Nu stiu exact ce urmaream cu el, dar am fost de mic copil pasionat de eprubete :D
Am pus eprubeta cu un dop, undeva bine. Repet, era lichdi obtinut prin fierberea unei/unor tigari, practic o solutie de nicotina si alte substante din frunza de tutun (nu mai stiu daca am lasat si filtrul, dar nu cred). Dupa vreo 2 saptamni, pe lichid se adunase un strat gros de 3-5 mm mucegai (la suprafata) cu tenta verzui (posibil asemanator cu cel ce apare pe o lamaie uitata in frigider). Si asta cu dopul inchis! Nu-mi amintesc insa sa fi fiert eprubeta in avans, era doar spalata.
Concluzia: daca nu se asigura sterilizarea corecta, microorganismele (bacterii sau mucegaiuri) se pot dezvolta.


In facultate am facut un semestru de microbiologie. Va pot spune ca se lucreaza langa o flacara deschisa. Totul se trece de 3 ori prin flacara (ansa, placile petri de cultura sau alte vase etc). Evident, cu sticlutele de plastic nu se poate asta.

Eu ce ma intreb este cum de pot fi sticlute cu valabiltate 2 ani sau mai mult (chiar si nesigilate!) si nu dezvolta nimic? Asta ar insemna ca se lucreaza cu adevarat steril in fabrici. Dar am gasit dintr-un lot 2013 Liqua fara folie de plastic (care oricum nu asigura sterilizare "medical-grade") si vaful nu este inchis. Deci practic sistemul nu este perfect inchis. Si totusi nu au nicio suspensie.... ciudat. Oare se pun ceva conservanti in lichide?
Scrie răspuns