AJUTOR !

Totul despre e-lichidele facute acasa
TonY
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 28
Membru din: Mar Feb 21, 2017 10:14 pm

AJUTOR !

Mesaj de TonY »

Salutare , ma numesc TonY , si dupa cum se vede sunt un utilizator nou , vaper nou , si imi pare rau ca fac un nou topic , poate ca problema mea s-a mai discutat pe acest forum , insa nu pot sa trec peste toate postarile actuale , incercand sa imi remediez problema .

Folosesc un mod iStick Power de 80 W (5000 mAh) si un atomizor RTA Ammit . Momentan am un build cu o singura rezistenta (single-coil) de 0.47 ohmi si vapez cam la 45-50 Watts(am incercat la puteri diferite , insa aici m-am "stabilit".

Evident suntem la categoria e-Liquids home-made insa am vrut sa va dau mai multe informatii pentru a va fi mai usor sa ma ajutati.
Problema este in felul urmator :
Am cumparat recent o baza de la kind vapure (vapers one) 70%VG-25%PG-5%APA DISTILATA , cu o concentratie de 3mg nicotina . Mentionez ca inca nu am incercat sa vapez DOAR baza (din pacate , trebuia ,doar pentru a-mi face o idee).

Mi-am facut un lichid intr-o sticla de 30 ML in care am pus : 26.5 ml baza si 3.5 ml aroma concentrata (Twisted - Black Viper) . Am agitat sticluta bine , i-am dat putin aer , si am lasat-o vreo 10-15 minute inainte sa imi incarc tank-ul (nu este aroma de tutun , si am presupus ca nu trebuie lasata zile intregi la saturat ).
Problema este ca nu reusesc sa ma impac cu acest lichid , marea problema fiind cred eu (taria?) nicotinei , cu toate ca este doar de 3mg , la fiecare puff , parca ma racaie pe gat la exhale (cred ca termenul in engleza este acela de "harsh" :ggt ) si ma dor un pic plamanii dupa ce trag , cu toate ca obisnuiam sa fumez tigari destul de taricele .
Acum , nu stiu daca este vina bazei , nicotinei , sau a aromei avand in vedere ca sunt vaperi care sustin ca unele arome pot creea aceasta senzatie. Insa este prima combinatie pe care am facut-o si asa o simt eu. Am mai preparat acum cu aceeasi baza +SOHO (Flavour Art) care mi-a fost recomandat astazi pentru ca doresc sa incerc si o aroma de tutun, cam la aceeasi proportie (0.5ml mai multa aroma) dar avand in vedere ca este o aroma tutunoasa , o sa ii dau cateva zile bune sa se "linisteasca" si sper sa nu mai am aceeasi senzatie . Daca va continua , cu siguranta este corpul meu care simte aceasta concentratie de nicotina foarte mare , si o voi dilua cu o baza de 0mg .

A da , era sa uit ... de dimineata , m-am trezit si cu o durere in gat , cand inghiteam in sec , ma "racaia" pe gat insa dupa 5-10 minute a disparut . Acum nu pot GARANTA ca este din cauza vapatului , poate pur si simplu , am avut o simpla durere de gat .

:!: :!: Cu toate acestea, astept parerile voastre , orice sfat/repros/indicatie m-ar ajuta si cu siguranta voi continua sa ma informez. :!: :!:
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: AJUTOR !

Mesaj de cristian »

Salut Tony!

Spune-mi te rog ce lichide ai mai vapat, si in ce concentratie (nicotina). Si daca le-ai vapat cu acelasi combo.
Avatar utilizator
Drumetul
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 215
Membru din: Mie Apr 02, 2014 6:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: AJUTOR !

Mesaj de Drumetul »

Sa nu fie mai degraba th fals dat de pozitionarea rezistentei fata de gaurile de aer. Incearca sa pozitionezi diferit rezistenta, mai sus sau mai jos fata de cum e acum. Problema mai poate fi si de la prea putina vata pe coil. Apoi ai incercat si la o putere mai mica? la fel simti? Daca elimini problemele astea doua ramane lichidul. De cand au schimbat astia retele la twisted eu nu le mai pot vapa, ma strang de gat dupa cateva puff-uri. Aceeasi senzatie o am cu aromele FA cu exceptia Soho. Apropo de Soho, trebuie lasat minim 2 saptamani si facut cu 20%. Chiar e o exceptie Soho asta, din toate punctele de vedere fata de restul aromelor FA.
TonY
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 28
Membru din: Mar Feb 21, 2017 10:14 pm

Re: AJUTOR !

Mesaj de TonY »

cristian scrie:Salut Tony!

Spune-mi te rog ce lichide ai mai vapat, si in ce concentratie (nicotina). Si daca le-ai vapat cu acelasi combo.
Sincer , am vapat un Pink Punch (deja facut) de la VapeBar insa cu concentratie 0mg nicotina , si a fost superb , aroma si aburi din plin , insa problema era ca lipsea ceva , si acel ceva era nicotina respectiv acel throat hit . Ajunsesem sa vapez si 15 ml pe zi cu pink punch-ul de 0 .

Iar la inceput cand mi-am luat modul si atomizorul luasem pe langa ele si un AraMax - Max Berry , insa acesta era chiar de 6 mg nicotina , si abia daca puteam sa trag un sfert de puff , senzatia era cam aceeasi , numai ca mult mai puternica .
Avand in vedere ca sunt student , mai am colegi curiosi care vor sa traga si ei , fumatori de altfel , si la fel , imediat dupa ce pufaie tusesc , si imi reproseaza ca e "foarte tare". Deci cu siguranta nu e de la mine ...
Drumetul scrie:Sa nu fie mai degraba th fals dat de pozitionarea rezistentei fata de gaurile de aer. Incearca sa pozitionezi diferit rezistenta, mai sus sau mai jos fata de cum e acum. Problema mai poate fi si de la prea putina vata pe coil. Apoi ai incercat si la o putere mai mica? la fel simti? Daca elimini problemele astea doua ramane lichidul. De cand au schimbat astia retele la twisted eu nu le mai pot vapa, ma strang de gat dupa cateva puff-uri. Aceeasi senzatie o am cu aromele FA cu exceptia Soho. Apropo de Soho, trebuie lasat minim 2 saptamani si facut cu 20%. Chiar e o exceptie Soho asta, din toate punctele de vedere fata de restul aromelor FA.
Nu stiu exact cum sa identific acest TH fals , avand in vedere ca sunt nou in domeniu , pozitionarea rezistentei este buna , nu prea aproape de gaurile de aer dar nici foarte foarte departe . Vata am pus destul de bine , si destul de "fluffy" alimentarea se face corect cu mici exceptii , rar un pic de spitback dar nu deranjant. Am incercat sa vapez chiar si la 15-20W , rezultatul e acelasi , numai ca acea senzatie vine mai tarziu la modul ca pot sa trag mai lung , aburul vine mai rece dar pana la urma tot acolo ajung, iar la 40-50w ma loveste din prima . Am observat ca dupa 4-5 puffuri trase "fortat" , ma acomodez cat de cat , dar daca iau o pauza de 10-15 minute si revin , acelasi lucru .

Soho l-am facut pentru moment cu 15% aroma , si am de gand sa il las undeva la 10 zile , nu chiar 2 saptamani ...


L.E. : Uitasem sa adaug , din auzite, unora li se pare concentratia asta de 3mg "apa chioara" , la modul ca abia simt nicotina , si daia mi-am ridicat semne de intrebare !!
TonY
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 28
Membru din: Mar Feb 21, 2017 10:14 pm

Re: AJUTOR !

Mesaj de TonY »

Scuze de dublu post , nu mai pot edita ...

Cateva poze cu build deck-ul , sper ca se vede clar pozitionarea rezistentei (apropo Alien Clapton Demon Killer 0.3*0.8 + 32GA - 5 spire apropiate ) , bumbacul dupa vreo 10-11 ml de aceasta aroma si o poza cum arata lichidul !

http://imgur.com/a/6ua0w
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: AJUTOR !

Mesaj de cristian »

Man, nu a zis nimeni (inca) ca ai fi tu de vina in problema. Dupa cum arata setarea ta, nu pari a fi un ageamiu. Eu as incerca sa mai apropii putin rez de gaurile de aer din baza (nu exagera). E un sfat, ia-o ca atare.
Nicotina 3 mg vapez si eu si sunt foarte multumit.
Mai este o varianta. Incearca cu VG 100% sau din cel cu 10% apa. Fara PG. Eu am facut asta de mult, nu imi place PG-ul.

PS Twisted nu mai vapez, am trecut pe M&P, Harlem, Aquila si cam atat. Baze VG de 0 mg si nicotina separat, fac eu reteta.
TonY
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 28
Membru din: Mar Feb 21, 2017 10:14 pm

Re: AJUTOR !

Mesaj de TonY »

Iti multumesc frumos pentru raspunsuri , cu siguranta voi incerca si 100% VG , insa am 2 nelamuriri legate de acest VG :
1 - Din cate am inteles este foarte vascos si e imposibil de vapat , probabil o sa aleg varianta cu 10% apa .
2 - Se pierde considerabil intensitatea aromei fata de 70% VG ?
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: AJUTOR !

Mesaj de cristian »

Sa le luam pe rand.
E vascos, dar nu intr-atat incat sa nu il poti vapa. Dar un 5-10% apa sau alcool (prefer vodca sao visichi) fac minuni.
Aroma e ceva mai slaba, dar nu atat cat sa iti dea de gandit. Sa zicem cu maxim 20%, dar mie personal nu imi plac aromele foarte tari.

Avantaje:
1. Cantitatea de abur mult peste bazele in amestec.
2. Aburii sunt mai "pufosi"
3. Nu are PG :)
4. Leaking-ul e mult redus datorita vascozitatii

In atomizoarele noastre gen locomotiva, cu claptonuri si watti cacalau, se reduce mult vascozitatea de la sine. Baga un preheat si s-a rezolvat.

Inca ceva: daca nu bagi la dripper-unde merge de minune 100% vg, cumpara VG diluat, sau fa-i tu dilutia.
TonY
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 28
Membru din: Mar Feb 21, 2017 10:14 pm

Re: AJUTOR !

Mesaj de TonY »

Daca nu cumva ai glumit cu "visichi-ul" , cu siguranta cu ala o sa incerc :))

Iar dripper , tocmai ce mi-am comandat unul , nu foarte extraordinar , de inceput , un wotofo freakshow de 22mm pentru a da bine cu modul , prins la un pret exorbitant de 5 dolari de pe un site cu produse aduse din china , insa garantez ca este original din motive personale , review-uri cu sutele +poze de la alti cumparatori , doar transportul ce dureaza mult ... A , asta doar ca nu am gasit un dripper care sa imite cuprul , de 22mm in Romania ...
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: AJUTOR !

Mesaj de cristian »

Nu am glumit, e bautura mea preferata si in pahar si in atty :) Plus ca adauga un pic de aroma fina...

Sunt drippere bune cu zecile, important sa iti placa tie. Mie imi place Pharaoh a lu' Rip, si nici macar nu e scump. Promit ca imi iau.
Avatar utilizator
Drumetul
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 215
Membru din: Mie Apr 02, 2014 6:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: AJUTOR !

Mesaj de Drumetul »

Cum a zis si Cristian, trage mai jos rezistenta si pe urmatoare cand o montezi pozitioneaz-o si mai pe mijloc, mai aproape de gaurile de aer care vin din lateral.
TonY
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 28
Membru din: Mar Feb 21, 2017 10:14 pm

Re: AJUTOR !

Mesaj de TonY »

Ma gandeam sa fac asta , dar oare vine vaporul mai cald ?

P.S : Cu lichidul acela tot nu ma inteleg, ma rupe in doua, nu pot sa trag nici jumatate de puff, este un harsh insuportabil, o sa ma duc sa cumpar alta aroma, acum sper sa nu fac aceeasi greseala si sa iau una asemanatoare ...
La magazinul de unde le achizitionez pot alege intre : Twisted , M&P , Big Mouth , FlavourArt , Ecstazy , Vape Institut , VapeBar , John Smith's ... Acum daca puteti sa imi recomandati 1-2 dintre acestea sa imi fac o ideea ar fi perfect ...
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: AJUTOR !

Mesaj de slavyk »

John Smith's - Twagger. Dar cred că la V1 nu este pe stoc.
TonY
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 28
Membru din: Mar Feb 21, 2017 10:14 pm

Re: AJUTOR !

Mesaj de TonY »

Am verificat , este , Twagger (Tutun , Vanilie , Caramel) . Suna delicios , poate un pic cam dulce , o sa il incerc , dar la fel trebuie lasat la "macerat" ?
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: AJUTOR !

Mesaj de cristian »

Poti sa incerci si 7AM (tutun foarte fin) si BubbleGum Cocaine (o cobinatie de arome foarte interesanta) de la Vapebar.
Scrie răspuns