Aroma Cafea - Recomandari

Totul despre e-lichidele facute acasa
Allegra
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 14
Membru din: Lun Feb 15, 2016 4:23 pm
Localitate: Bucuresti

Aroma Cafea - Recomandari

Mesaj de Allegra »

De vreo 3 zile citesc la acest forum de zor :) si m-am hotarat sa incerc primul DIY lichid. Imi voi cumpara baza VPG de la TOB/Fumetto de 12/18 mg/ml dar sunt in cautare de 2-3 arome de cafea FARA aroma tutun. Mi-au placut Nesspuma de la Vapez (nu le mai comercializeaza) si Liqua Coffee. Hangsen/Dekang (nu mai stiu exact care) aveau un gust de ars care nu aducea a cafea. Din ce am mai incercat, parca as fugi de Cappuccino pt ca nuanta de lapte/frisca e f tricky, uneori da un gust neplacut/gretos. Vad ca la Mom & Pop pe ivape e o gama f mare de cafea, nu prea stiu ce sa aleg. Merci mult de orice recomandari - in buget, pls, pt ca nu vreau sa investesc prea mult din prima!
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Aroma Cafea - Recomandari

Mesaj de AdrianBV »

Singura aroma de cafea care am incercat-o e de la Mom & Pop, Coffee Cream. Proportie 1:10, baza Fumetto VPG, lasat 7 zile, aroma nesatisfacatoare.

Din pacate altceva pe cafea nu am.
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Allegra
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 14
Membru din: Lun Feb 15, 2016 4:23 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aroma Cafea - Recomandari

Mesaj de Allegra »

Merci frumos, AdrianBV! Stiu ca pe aici lumea e cu predilectie pe "tutunoase" dar ma pot orienta si prin excludere :). Ma uit acum si prin Flavor West...
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Aroma Cafea - Recomandari

Mesaj de AdrianBV »

Eu chiar nu sunt cu tutunoase ... singura aroma de "tutun" care imi place e Winter-ul de la Tob ... care defapt nici nu mi se pare a tutunos ...

Cat despre Flavor West ... eu am o experienta foarte proasta cu aromele lor, am luat de la ei 3 arome: Blackberry Mojito, Madagascar Vanilla si RY4. Primul nu a fost cine stie ce, al doilea nu a fost ce trebuie iar al 3-lea pur si simplu avea un gust oribil. Nu vreau sa generalizez ...

Tinand cont ca esti setat sa gasesti o aroma de cafea ... nu sunt atat de multe optiuni si le poti incerca pe toate ... cu 10/15/20 RON in plus sau in minus ... nu mai conteaza atata timp cat iti gasesti aroma care sa te satisfaca ...
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aroma Cafea - Recomandari

Mesaj de Midnight Caller »

Eu am luat Coffee de la L&A vape si sincer chiar are gust bun
Allegra
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 14
Membru din: Lun Feb 15, 2016 4:23 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aroma Cafea - Recomandari

Mesaj de Allegra »

Multumesc, Midnight Caller - ramine pt comanda urmatoare fiindca L&A nu este la magazinul de unde am luat. Pina la urma am ales: Mom & Pop - Keswick Koffee (citisem de bine si despre Pchela's Poison dar nu o au) si de la Flavour Art - Dark Bean (Coffee Espresso) si Irish Cream (in caz ca espresso e prea amar si ars sa-l mai indulcesc). Unii ziceau ca-si fac singuri aroma de cafea in 25 ml PG + 1 lingura cafea incalzite intr-o baie de apa pt 20 min=10 ml extract, dar nu sunt inca acolo :)...
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Aroma Cafea - Recomandari

Mesaj de AdrianBV »

Unde ai citit-o pe aia cu cafeaua si baia de apa ?
In ce scriau ca se pune cei 25 ml de PG ? Si cum naiba din 25 de ml raman doar 10 daca sunt doar in baie de apa si nu fiert efectiv ...
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Allegra
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 14
Membru din: Lun Feb 15, 2016 4:23 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aroma Cafea - Recomandari

Mesaj de Allegra »

Am gasit in mai multe locuri dar n-am pus semn la paginile respective ca nu mi s-a parut ceva ce merita salvat. Printre care si aici - vezi "other extracting techniques - coffee":
" onclick="window.open(this.href);return false;
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Aroma Cafea - Recomandari

Mesaj de AdrianBV »

Mi-ai facut pofta cu cafeaua asa ca ieri am luat de la Tob aroma Coffee.
Mix facut 1:10, lasat 24 de ore si bagat in tank ... gust bun, un pic fad ... dar bun ! Presupun ca fie un timp mai indelungat, fie o concentratie mai mare si e foarte bun. Voi mai lasa mixu asta si daca nu se intampla nimic voi mari dozajul.

Oricum, pot recomanda.
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Allegra
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 14
Membru din: Lun Feb 15, 2016 4:23 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aroma Cafea - Recomandari

Mesaj de Allegra »

:)) Ms, o trec mintenas pe lista de testat! Coffee Espresso de la Flavour Art facut alaltaieri in conc 3% (recomandarea producatorului 2-3%) nu prea avea aroma azi asa ca am upgradat-o la 5% (de fapt, e impropriu cand spun 5% fiindca din lichidul facut am tot incercat cativa ml de vreo 4 ori - uff, nu am rabdare! - si nu mai ramasesera 10 ml in sticluta). Dar promite ceva, nu are gust de ars pana acum si o aroma cinstita :). Keswick Koffee de la M&P - facut 13% la 10 ml - nu-mi pare o cafea curata, are ceva liqueur-ish, gen Kahlua. E si mai inchis la culoare. Imi place si asta dar trebuie sa-l mai las.
Daca mai descoperi arome bune de cafea, let me know! Ah, si mi-ar mai place ceva gen chocolate-cherry (in genul bomboanelor Mon Cheri) dar asta e off-topic, sa ma scuze moderatorul...
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Aroma Cafea - Recomandari

Mesaj de AdrianBV »

Ieri dupa ce am scris m-am pus sa fac un mix ... am pus 10 ml de baza cu 1,5 ml de aroma de la Tob Coffee, cu 0.5 ml Mom & Pop Coffee Cream ( care oricum il aveam si doar el singur era foarte fad ), lasat mai putin de 24 de ore ... si vapat acuma ... foarte bun ... inca un mix bun de ADV ...
Nu stiu daca influenteaza ceva acei 0.5 de Mom & Pop ... o sa incerc tura viitoare fara ... sa vad daca e vreo diferenta sau diferenta a fost marirea cantitatii de aroma de Tob.
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Allegra
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 14
Membru din: Lun Feb 15, 2016 4:23 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aroma Cafea - Recomandari

Mesaj de Allegra »

Aha, deci 15% Tob, nu 10%. De retinut (nota catre mine :-))!
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Aroma Cafea - Recomandari

Mesaj de AdrianBV »

Da ... la 10% e cam fada aroma ... din punctul meu de vedere ...
Poti incerca si tu cu 10% ... si daca nu te satisface .. mai adaugi 5% in lichidul preparat ...

Cam asta e regula cu toate lichidele pana la urma ... incepi cu un procent ( in functie de ce gasesti pe net ) si adaugi pana ajungi la aroma dorita.

Ca si exemplu: cu aroma winter tot de la Tob am inceput cu 10% si am ajuns la 20% ...
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Avatar utilizator
costachis
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 71
Membru din: Dum Noi 10, 2013 9:34 am
Localitate: colentina

Re: Aroma Cafea - Recomandari

Mesaj de costachis »

Merita incercata :http://www.vapers-one.ro/arome-ecstasy- ... juice.html. Predomina cafeaua si mai simti cate ceva pe acolo...., fara timp la macerat proportie 1-10% aroma. Merita fiecare banut... !
RESPECT !!!
Allegra
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 14
Membru din: Lun Feb 15, 2016 4:23 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aroma Cafea - Recomandari

Mesaj de Allegra »

L-am notat, costachis, multumesc! Dar scrie ca are si tutun...se simte? Pt ca n-as vrea :)!
Scrie răspuns