rugaminte incepator

Totul despre e-lichidele facute acasa
eusebiuus
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Mar 19, 2016 11:57 am

rugaminte incepator

Mesaj de eusebiuus »

va salut pe toti !

sunt relativ incepator si pana acum am vapat doar lichide din comert, 12 mg sau 0 si in ultima perioada doar liqua. Momentan am un evic mini si un subtank mini cu care ma impac ok iar aromele preferate ar fi cuban, traditional, varadero special si bright cumva (toate de la liqua).

ma bate gandul sa incerc si eu marea cu degetul cu lichidele home made insa as avea nevoie de ajutorul vostru in sensul legat de baze / arome etc care sunt ok si de unde le pot achizitiona.

vazusem un calcul pe site-ul celor de la vapez de unde reiesea un cost aprox de 22 lei / 100 ml lichid de 12 mg; ar fi corect ?

ma puteti sfatui va rog cu o reteta de start sa zicem care sa semene cat de cat cu cele de mai sus (nu sunt foarte pretentios la gusturi, insa nu ma dauin vant dupa variante dulci gen turkish, etc).

va multumesc mult
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: rugaminte incepator

Mesaj de AdrianBV »

Pretul conteaza foarte mult de nivelul de nicotina care vrei sa il vapezi.
Ca si baze eu recomand Fumetto.

La 12 mg ...
Iti poti lua o baza de 36 http://www.ivape.ro/baze/baza-vpg-fumet ... 00-ml.html" onclick="window.open(this.href);return false; la 64 RON
Si ca sa o duci la aproximativ 12 ( 13.5 defapt ) pui inca 200 de ml de 0 care costa 19 lei amandoua ( http://www.ivape.ro/baze/baza-vpg-fumet ... 00-ml.html" onclick="window.open(this.href);return false; )
64+19=83 pentru 300 de ml de 13.5 nicotina ceea ce inseamna 27.6 RON / 100 ml ...

La arome ... e greu cu recomandarile ... cel mai bine dute la un magazin care au arome deschise ca sa le poti mirosi sa iti faci o idee despre ce e vorba ... daca ai vapat lichide Tob ... arome sunt la fel ca si lichide ... si in principiu cam iti ies aceleasi arome ...

LE: Ca sa continui calculele: pentru 100 ml de baza ai nevoie in medie de 10 ml de aroma ... adica o sticluta ... iar pretul mediu pe Ro e pe undeva pe la 18 RON ... cu ceilalti 27 de la baza ... cu 45 RON ai 100 ML de lichid numai bun de vapat !
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
eusebiuus
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Mar 19, 2016 11:57 am

Re: rugaminte incepator

Mesaj de eusebiuus »

multumesc mult pentru raspuns. m-am edificat in linii mari; imi puteti face o recomandare si pentru aromele ce se gasesc pe ivape.ro ?

multumesc inca odata !
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: rugaminte incepator

Mesaj de AdrianBV »

Flavor West am incercat 2 si au fost oribile ... nu recomand
Revolute am incercat toata gama lor de arome complexe ... nici unul nu a fost ok ...
Mom & Pop - Am incercat cateva de la ei, am ramas cu 2 care le trag zilnic: D-Lish si French Lace
De la Tjuice nu am incercat decat "Custard" care mi s-a parut ok ... in rest nu stiu

De celelalte nu m-am atins inca ...

O aroma foarte draguta de la Tob: Typhoon ... e all day vape pentru mine impreuna cu RY4 de la L&A ( amandoua dintre ele nu se gasesc pe ivape ).

Asta cu aromele ... o sa cheltuiesti ceva banuti pana dai de ceva care sa iti placa ... nu te descuraja ... eu am deja vreo 15 sticlute de arome care am consumat 1-3 ml iar restu stau la raft deoarece nu imi plac ...
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
eusebiuus
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Mar 19, 2016 11:57 am

Re: rugaminte incepator

Mesaj de eusebiuus »

merci mult de ajutor !
Avatar utilizator
Daddy
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 112
Membru din: Dum Sep 08, 2013 10:11 pm
Localitate: Bacau

Re: rugaminte incepator

Mesaj de Daddy »

Arome vezi ce te incanta de aici :
http://www.ivape.ro/flavourart.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.ivape.ro/revolute-252.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Iar daca treci pe 9mg o sa te coste numai 23,5lei/100ml - 100ml de 36mg + 300ml de 0mg - diferenta la "gust" nu e mare si e si mai sanatos cu mai putina nicotina.
eusebiuus
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Mar 19, 2016 11:57 am

Re: rugaminte incepator

Mesaj de eusebiuus »

va multumesc mult pentru recomandari!
inca 2 intrebari daca se poate:
de perfumers apprentices ce parere aveti ?
si una off topic, imi recomandati incarcatorul XTAR MC1, in conditiile in care folosesc un evic vtc mini si acumulatori samsung INR18650-25R 2500mAh High-drain Battery - 12C, 30A ? Am 2 acumulatori de acest gen si mi-ar veni mai usor sa ii rotesc decat sa ii incarc prin evic.

Va multumesc pentru amabilitate
Avatar utilizator
Daddy
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 112
Membru din: Dum Sep 08, 2013 10:11 pm
Localitate: Bacau

Re: rugaminte incepator

Mesaj de Daddy »

"de perfumers apprentices ce parere aveti ?"
o parere foarte buna, dar aromele lor trebuie mixate ca sa faci o zeama ok, deci ai nevoie de retete, mai bine mergi pentru inceput pe arome gata facute.
"si una off topic, imi recomandati incarcatorul XTAR MC1, in conditiile in care folosesc un evic vtc mini si acumulatori samsung INR18650-25R 2500mAh High-drain Battery - 12C, 30A ? Am 2 acumulatori de acest gen si mi-ar veni mai usor sa ii rotesc decat sa ii incarc prin evic"
este absolut necesat sa ai un incarcator ( XTAR e firma buna) alfel incarca acumulatorii si nici modul nu e stresat.
eusebiuus
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Mar 19, 2016 11:57 am

Re: rugaminte incepator

Mesaj de eusebiuus »

multumesc pentru info !
eusebiuus
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Mar 19, 2016 11:57 am

Re: rugaminte incepator

Mesaj de eusebiuus »

Stimati colegi,

Revin cu o intrebare dupa ceva timp: considerati ca ar fi ok sa amestec baza cu aroma si ulterior sa adaug nicotina pentru a nu se degrada nicotina ? sau altfel spus ce vechime maxima ar fi recomandat sa aiba un lichid din baza si aroma, fara nicotina ?
ma gandesc ca daca fac mai mult odata se macereaza altfel iar cu 1 - 2 zile inainte sa le folosesc le bag si nicotina

multumiri
Borcanescu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Mar 19, 2016 7:35 pm

Re: rugaminte incepator

Mesaj de Borcanescu »

corect, in mod normal asa s-ar face, baza + aroma la macerare, nicotina cu 2-3 zile inainte de folosire
eusebiuus
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Mar 19, 2016 11:57 am

Re: rugaminte incepator

Mesaj de eusebiuus »

si astfel cat ar putea sta ? 3 - 4 luni e ok ? mai mult ?

va multumesc !
Borcanescu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Mar 19, 2016 7:35 pm

Re: rugaminte incepator

Mesaj de Borcanescu »

hm, vezi aici:

https://www.ecigarettedirect.co.uk/asht ... iquid.html" onclick="window.open(this.href);return false;

personal nu am incercat
eusebiuus
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Mar 19, 2016 11:57 am

Re: rugaminte incepator

Mesaj de eusebiuus »

interesant articolul, multumesc

una peste alta din ce inteleg, cam 2 luni e limita, peste deja trebuie sa-l bag la rece

banuiesc ca lichidele din comert au tot felul de aditivi si conservanti, ca imi inchipui ca stau cu lunile pe rafturi
IaSaVedem
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 13
Membru din: Mie Dec 16, 2015 2:02 pm

Re: rugaminte incepator

Mesaj de IaSaVedem »

Vezi ca au inceput sa apara flacoane de 10ml de arome vampire vapes in magazinele online romanesti de profil. Ia direct fara sa te gandesti de doua ori heinsberg 10ml, amesteci cu 100ml baza si dupa 2-3 zile de macerare ai o aroma foarte buna. N-are cum sa nu-ti placa.
Scrie răspuns