Recomandare baza si arome

Totul despre e-lichidele facute acasa
dview
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 2
Membru din: Mar Feb 03, 2015 1:47 am

Recomandare baza si arome

Mesaj de dview »

Salut tuturor.
Sunt nou pe acest forum si relativ nou in lumea vapatului. Am inceput in primavara lui 2014 din dorinta de a renunta la analoage. Ca un nepriceput ce eram (nu ca acum as fi cine stie ce experimentat), am luat ce mi-a iesit in cale, respectiv o baterie ego passtrough si un atomizor c4 tot de la ego si fiind fumator de Kent 8 inainte, tipa de unde le-am cumparat mi-a recomandat un lichid de concentratie 24 mg (Dekang). Mi-a rupt gatul si plamanii cateva zile dupa care cat de cat m-am acomodat. Ulterior am schimbat atomizorul cu Kanger T2 de care am fost multumit. Tot atunci am incercat si Liqua Turkish Tobbaco, Cuban Cigar si America Blend. Am cam ramas fidel Turkish, dar nici Cuban-ul nu mi-a displacut. Din pacate insa, in vara, fiind in voiaj si primind botezul pe mare, dupa un pahar de apa de mare si unul de whisky i-am cerut unui coleg o tigare si atat mi-a trebuit...pana acum 2 saptamani am tot tinut-o cu analoagele.
De 2 saptamani m-am ambitionat si am revenit complet la electronica, de data asta cu un upgrade de care sunt tare multumit (iStick 20W si Nautilus Mini). S-au schimbat datele problemei, percep altfel aromele si totul este perfect. Momentan vapez RY4 de la Dekang Silver de 24 mg (e destul de tare dar n-aveau de concentratie mai mica si chiar eram curios cum e RY4) si TOB 12% cu aroma Sweet Mississipi (primit cadou de la persoana de la care am cumparat iStick-ul).
Vreau sa incep sa-mi prepar singur lichidele, si pentru inceput ma gandeam sa-mi iau
Baza Premium King Vapure PG/VG de 18 mg
si
RY4 Tobacco de la Mom & Pop
si
Tobacco Blaze (Haze) tot de la Mom & Pop.
E a alegere ok? Aveti si alte recomandari?
Multumesc anticipat !
George
Avatar utilizator
moremih
veteran
veteran
Mesaje: 538
Membru din: Dum Sep 22, 2013 12:18 am

Re: Recomandare baza si arome

Mesaj de moremih »

Salut ,
Doar testand vei gasi ce iti place . Trebuie sa sti ca fiecare individ percepe aroma in felul sau . Asa ca parerile sunt subiective . La fel si pentru baze si arome , concentratia de aroma/e in baza . Poti sa citesti si apoi sa testezi pana ce gasesti ceea ce iti place .
Stima
dinurm
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 50
Membru din: Dum Feb 08, 2015 5:43 am

Re: Recomandare baza si arome

Mesaj de dinurm »

Taman ce trag dintr-un RY4 de la Mom&Pop, este o aroma puternica, tutun sec cu caramel dulce, un pic cam dulce pentru mine... De la mom&pop ti-as recomanda TNT, e mai echilibrata si are si un pic de gust de cafea cu lapte. Atentie la mix-uri, trebuie sa lasi lichidul 3-5 zile ca sa iasa aroma finala. Concentratia la baza Vapure este 60 PG/40 VG, este ok si potrivita pentru Nautilus.

Parerile sunt subiective, intr-adevar, deci... spor la testare.
dview
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 2
Membru din: Mar Feb 03, 2015 1:47 am

Re: Recomandare baza si arome

Mesaj de dview »

Multumesc frumos moremih & dinurm pentru opinii.
dinurm, ce procent de aroma folosesti la RY4?
Mersi
George
dinurm
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 50
Membru din: Dum Feb 08, 2015 5:43 am

Re: Recomandare baza si arome

Mesaj de dinurm »

Eu folosesc cam 1 ml la sticlutele de la v1, care au in total 13 ml. L-am macerat doar 2 zile, sigur se schimba gustul dupa 3-4...
Marselio
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 1
Membru din: Dum Ian 10, 2016 1:33 pm

Re: Recomandare baza si arome

Mesaj de Marselio »

Salutare! sunt nou in lumea vapatului am inceput acu vreo 2 luni cu un evic vtc mini cu tron s as vrea sa imi produc singur lichidele dupa gustul meu cu baze si arome care se gasesc pe piata! am rasfoit forumul dar nu m am lamurit in aceasta tema! as vrea cateva detalii de ex: la 20 ml de baza cat aroma trebuie? tin sa precizez ca vapez 0mg fara nicotina deocamdata!! Multumesc
crystal
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 54
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 10:56 am

Re: Recomandare baza si arome

Mesaj de crystal »

asta depinde de la aroma la aroma . oricum in general n-ai cum sa dai gresi cu 10% aroma , adica pui 9ml de baza si 1 ml de aroma . dupa aia in functie de cum ti se pare poti ajusta , mai multa sau mai putina aroma . tron-ul nu mi se pare f. bun la aroma deci 1ml de aroma la 9 de baza nu o sa fie prea mult
Scrie răspuns