Gust ciudat

Totul despre e-lichidele facute acasa
mihaicretescu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 43
Membru din: Mar Iul 29, 2014 6:59 pm

Gust ciudat

Mesaj de mihaicretescu »

Scuze ca deschid un topic nou, dar nu am gasit un loc unde sa pun intrebarea.
Am cumparat recent de pe un site romanesc, baza king vapure, deja combinata vg cu pg, si aroma de la twisted .
Am pus aroma, Aprox. 1 ml / 10 ml baza. Aroma e ok, nu puternica, th ok doar ca intervine o problema. Simt usoare "intepaturi"/"furnicaturi" pe varful limbii. Mentionez ca am incercat pe un trident cu rezistenta 1.3 masurata cu aparatul, facuta din nicrom de 0.3 , alta rezistenta de 1.43 facuta cu kanthal de 0,32 si pe kayfun 3,1 (daca conteaza) cu rezistenta de 1,1 facuta cu acelasi nicrom.
Daca e o chestie banala va rog sa nu radeti, e primul lichid facut de mine. Ce as putea face sa scap de acele intepaturi? Trebuia sa mai adaug ceva? Am pus prea multa aroma? Am scuturat eu bine si par omogenizate, nu am vapat imediat ci dupa 2-3 ore ca mai aveam in kayfun si am zis sa termin ce era in el. (l-am spalat intre lichide)
Apropo, folosesc bumbac de pe acelasi site de unde am luat si baza, nu stiu daca pot sa ii dau numele
vaperel
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 22
Membru din: Vin Aug 16, 2013 9:52 pm
Localitate: iasi

Re: Gust ciudat

Mesaj de vaperel »

Depinde ce aroma ai luat ca e una cu bomboane piscaretze....incearca aroma cu alta baza sau alta aroma cu baza K.V ...prin eliminare...saa vezi care si cum e...succesuri ;)
mihaicretescu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 43
Membru din: Mar Iul 29, 2014 6:59 pm

Re: Gust ciudat

Mesaj de mihaicretescu »

deci nu e vre un ingredient secret de care eu nu stiu..
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Gust ciudat

Mesaj de c__b »

Nu cumva iti sar picaturi de lichid fieebinte, din Trident, pe varful limbii?
mihaicretescu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 43
Membru din: Mar Iul 29, 2014 6:59 pm

Re: Gust ciudat

Mesaj de mihaicretescu »

nu... ? ar trebui ? nu mi s-a intamplat vreodata... ooo doamne :( cand am trecut de la ego => nemesis m-am obijnuit greu cu butonu, de la c5(si alte prostii) la trident, la fel... acum cu lichidele... mai bine nu-mi bagam nasul... sincer nu mai inteleg nimic
vaperel scrie:Depinde ce aroma ai luat ca e una cu bomboane piscaretze....incearca aroma cu alta baza sau alta aroma cu baza K.V ...prin eliminare...saa vezi care si cum e...succesuri ;)
la salariu mai incerc o data... pana atunci... folosim ce avem...
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Gust ciudat

Mesaj de c__b »

Incearca mai mult pe Trident. Conteaza mult cum faci intregul setup (rezistenta, pozitionarea fata de gaura de aer, modul in care montezi vata). Uite, incearca asa:
Rezistenta incearca sa o pozitionezi mai sus, prin gaura de aer sa vezi partea inferioara a rezistentei.
Cand bagi vata prin rezistenta, ce ramane din vata incearca sa o pozitionezi astfel incat sa lasi partea inferioara a rezistentei libera, aerul sa circule si pe sub rezistenta.

La kayfun nu ma bag foarte tare, ca nu detin. Insa acolo, din cate am mai citit/vazut, e bine ca rezistenta sa fie cat mai aproape de gaura de aer, fara ca totusi sa ai hotspoturi.
mihaicretescu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 43
Membru din: Mar Iul 29, 2014 6:59 pm

Re: Gust ciudat

Mesaj de mihaicretescu »

mi-ai dat de lucru :) incerc si revin ! sper sa fie de folos...
mihaicretescu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 43
Membru din: Mar Iul 29, 2014 6:59 pm

Re: Gust ciudat

Mesaj de mihaicretescu »

scuze de double post, nu mai merge editat, am descoperit ceva, intepaturile se accentueaza daca recent am mancat ceva. altfel, e ok sa zicem, am amestecat repejor cu mai putina aroma... vi s-a mai intamplat asta? dupa ce mancati si vapati sa va piste la limba?
Avatar utilizator
mariandex
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 237
Membru din: Dum Iun 30, 2013 10:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: Gust ciudat

Mesaj de mariandex »

Da , e normal , din cauza nicotinei care are proprietatea de a fi absorbita prin tesutul bucal , asta depinde foarte mult si ce concentratie de nicotina vapezi , se va simti mai mult daca vapezi o concentratie mai mare de ex 18-24 mg/ml ( aproape ca te ustura limba , cel putin eu asa simteam cand vapam la inceput lichide de 24mg/ml ) fata de 3-6mg/ml , asta pentru ca virgula cand mananci cureti cavitatea bucala de nicotina si apoi dupa ce te apuci de vapat ai acea senzatie de piscaturi si o usoara amorteala a limbii cat si inclusiv a cavitatii bucale , pe langa asta vei percepe si un TH marit artificial de aproape doua ori de cat il simti in mod normal , asta pana se obisnuieste nervii gustativi si cavitatea bucala cu nicotina , oricum asta se intimpla doar primele pufuri , dupa e placere :D

HAPPY VAPING !
Imagine
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica : nu merge nimic si nu stiu de ce . :D
Scrie răspuns