Jurnal Amonastro

Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: Jurnal Amonastro

Mesaj de Mar1o »

Exact cine nu se recunoaste se va supara, cum cred ca se si intampla. Vapatul este nociv, e clar pentru toata lumea, SPER. Atata timp cat nicotina este toxica, iar componentele de baza se descompun cu temperatura in formaldehide si alte nenorociri, VAPATUL E NOCIV. Daca peste asta mai adaugi si aromele cunoscute ca fiind OTRAVA - recomand google + lectura temeinica pe "diacetyl" , "acetoin", "diketones" , "popcorn lung" etc. e clar ca e nociv.
DAR, toti factorii nocivi sunt prezenti - conform studiilor oficiale si nepartinitoare - in proportii intre zeci si sute de ori mai mici decat in fumul de tigara.
De asta zic: timp se pare ca ai. Fa o treaba cap-coada si in scurt timp vei avea sustinatori de calitatea pe care ti-o doresti. Altfel, o dam in mangleala de popa trist de tzara, care duminica pana la doishpe propovaduieste 10 porunci dupa care se macheste la birt cot la cot cu pacatosii.
padrino
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 58
Membru din: Mie Noi 27, 2013 9:53 pm

Re: Jurnal Amonastro

Mesaj de padrino »

Hai ca bag eu primul...ca si asa te vor ataca toti vanzatorii de vise...
1. dureri in partea dreapta sub coaste
2. senzatie de corp strain in gat ( special spre partea dreapta )
3. rezistenta scazuta la efort
4. insuficienta respiratorie dupa vapat...sau dupa un vapat mai agresiv

Am facut si un mic experiment.. o saptamana am tras doar tigari normale...a fost mai bine...dar poate depinde de fiecare.
Vapez de 3 ani .
Ps: sa nu uit ...
5. dureri stomacale
6. constipatie
7. iritarea cavitatii bucale
8. iritare ...pete la nivelul pielii in cazul consumului de PG
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: Jurnal Amonastro

Mesaj de Mar1o »

Pentru ca nu mai pot edita, adaug aici:

http://vaping.com/news/exclusive-ecf-in ... 5-51470389" onclick="window.open(this.href);return false;

Merita citit cu atentie.
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Re: Jurnal Amonastro

Mesaj de Amonastro »

Padrino! Parca mi-ai fi citit direct de pe suflet! Am un nod dureros exact sub omoplat (in stanga) si o durere sub coasta (ficat - abdominal dreapta). Uscaciunea de pe gat si senzatia de corp strain sunt tot pe dreapta. Am inteles ca PG-ul se metabolizeaza in organism sub forma de acid lactic si poate genera in timp reactii inflamatoare in lant (musculatura, coloana cervicala, musculatura coloanei cervicale, etc). Astazi practic nu am vapat cu inhalari, si nu m-a durut nici spatele si nici sub coasta. Stiu sigur ca cei care au colon iritabil sau alte probleme autoimune pe linia asta isi agraveaza starea daca vapeaza (PG sau VG, nu conteaza). Cunosc un singur caz care dupa vreo 6 luni de vapat a stat alte 3 luni prin spitale. Acum e bine, dar nu mai vapeaza, nu mai fumeaza si nu mai consuma deloc alcool.
Nu am dureri de stomac, nu ma constip, iar fostele sangerari gingivale pe care le aveam anul trecut s-au datorat tartrului subgingival.
In prezent nu imi mai sangereaza gingiile, dar am gust de sange in gura in fiecare dimineata. La fel si sotia, care vapeaza numai VG.
Rezistenta la efort imi este diminuata, dar inca ma pot desfasura multumitor.
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Re: Jurnal Amonastro

Mesaj de Amonastro »

padrino
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 58
Membru din: Mie Noi 27, 2013 9:53 pm

Re: Jurnal Amonastro

Mesaj de padrino »

Sincer m-am apucat de vapat ca sa ma las de fumat...dar acum nu ma pot lasa de vapat...adica dai un rau pe altul...personal de maine o dau pe tutun rulat...o fi mai bun ...o fi mai rau...cert e ca de la vapat nu imi e bine. Sa nu uit si de insomnii in cazul in care vapez pana tarziu .
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Re: Jurnal Amonastro

Mesaj de Amonastro »

padrino scrie: ...personal de maine o dau pe tutun rulat...o fi mai bun ...o fi mai rau...cert e ca de la vapat nu imi e bine. Sa nu uit si de insomnii in cazul in care vapez pana tarziu .
Nu fa asta. Nuuuu! E o mare greseala. Astazi doar am pufait si sa stii ca nu i-am simtit prea tare lipsa. Nicotina se asimileaza si la nivelul gurii. Incearca sa scazi nicotina sub 0,6 mg si doar sa pufai din cand in cand pe parcursul zilei. Iti va fi mai usor sa te lasi de vapat decat de fumat. Daca iti propui sa te lasi, te vei lasa. Ai mai multa incredere in tine!
Avatar utilizator
vampycri
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 52
Membru din: Dum Iul 07, 2013 12:17 am

Re: Jurnal Amonastro

Mesaj de vampycri »

Dimpotriva, in zilele cand ma doare mai tare, si nu pot fuma tigara normala, am pus deoparte o punga de tutun de rulat, foite si filtre. Sunt mai putin "aditivate" decat cele din magazin, si parca nu agata asa rau pe gat.
Apropo, senzatia de corp strain o am si eu de cateva luni, iar celelalte simptome descrise mai sus au disparut de cand am renuntat la electronica.
Acum sunt pe cale (obligat) sa renunt definitiv la tutun!
Stima.
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Re: Jurnal Amonastro

Mesaj de Amonastro »

Astazi mi-am facut un nou rand de analize, cerute de medicul ORL. Am repetat si exudatul faringian. Din cauza disconfortului provocat de recoltarea in sine, am ramas si cu o durere a muschilor limbii combinata cu o durere a muschilor maxilarului. Parca as avea febra musculara in tot gatul. Durerile uzuale sunt inca prezente. La fel si senzatia de corp strain. Rezultatele analizelor vor fi gata dupa minim 3 zile.

Mi-a dat sa-mi fac:
- Homoleucograma completa;
- Fibrinogenemie;
- VSH;
- ASLO cantitativ;
- Glicemie;
- Proteina C reactiva cantitativa;
- Exudat faringian cu antibiograma.

Va urma un ecograf al tiroidei...
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Re: Jurnal Amonastro

Mesaj de Amonastro »

In urma unei discutii la telefon din seara asta, am inteles ca silica ar putea fi la originea tuturor problemelor mele... Nu e deloc exclusa varianta asta! E chiar plauzibila!
Este cineva care a trecut prin simptomele mele vapand pe bumbac sau pe genesis?
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Jurnal Amonastro

Mesaj de Midnight Caller »

S-a mai discutat de faptul ca silica incet incet se destrama si mici "ace" pot ajunge pe tractul respirator, ducand la inflamatii. S-ar putea sa fie asta o problema si la tine. Incearca bumbac o saptamana si s-ar putea sa se amelioreze...
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Re: Jurnal Amonastro

Mesaj de Amonastro »

Voi incerca. Decat sa ma apuc de dat banii pe atomizoare, mai bine sau fac o setare pe genesis inversat. Am stat pana la 3 noaptea pe Google si pe mail. Se pare ca nu e nici treaba asta. Acele desprinse ar trebui sa fie de niste dimensiuni anume ca sa faca rau, in plus ar trebui sa fie si de o duritate anume (este vorba de iritatii si simptome din spectrul silicozei), iar in urma testelor fibrele de silica, daca ajung unde nu trebuie, raman in sarcina stratului de mucus. Exista riscuri doar daca tragi dintr-un atomizor setat pe silica si uscat, fara pic de lichid pe rezistenta. In plus, simptomele nu sunt legate doar de gat, ci sunt in majoritate pulmonare. Mi-am udat intotdeauna rezistenta dupa setup, dar fara sa ma gandesc la resturile periculoase ci la scurt-circuitul cu fitilul din inox! Nu am gasit niciodata resturi de silica vizibile cu ochiul liber in mustiuc... si nici nu am vedere de microscop ca sa pot observa lucrurile la nivel micro :) ... dar daca silica ar fi fost o problema atat de mare, nu ar mai fi existat pe piata in niciun device. Testele de genul asta sunt facile, iar silica exista inca in majoritatea dispozitivelor de pe piata (de la clearomizoare banale la rezistentele de schimb dual-coil care nu pot fi servisate pe bumbac ori vata). Sunt cu mult mai periculoase vata si bumbacul care au trecut printr-un tratament minim de inălbire...

Si cu scriam aici de cel putin 2 ore, ca doar mai am treaba prin casa si-mi las textul, revin dupa ceva zeci de minute, iar il las, iar revin... am primit un telefon, dar nu ca aseara de am stiut cu cine vorbesc (om serios cu simtul umorului impartial atent si cinstit).
Numar anonim, voce de adult, respectuos si scurt, care mi-a permis sa pomenesc de telefonul lui aici si care mi-a zis asa:
- vaper de 4 ani si in ultimele 6 luni a stat numai pe kayfun setat cu vata;
- a facut o adictie la nicotina ceva de speriat, ca doar baga cu mult mai multa decat la tank;
- a vapat aproape numai VG si acum are probleme cu glicemia;
- s-a procopsit cu o gastrita cronica (fara Helicobacter Pylori la analize si cu o hiperaciditate pe care a tot ingnorat-o pana a crescut foarte mult in intensitate), si
- se lupta cu un disconfort total de deglutitie.

Pana la urma si cantitatea consumata este foarte importanta. Cu cat e mai mult lichidul consumat in fiecare zi, cu atat e mai rau pentru sanatate. Logic!
Sa stiti ca poate uitam din detalii, dar convorbirea a inceput brusc cu "Buna ziua! E vorba de vapat. Te rog frumos, ia si scrie"!
Mi-a mai spus ca isi doreste sa ramana anonim, ca pe forum a stat doar ca vizitator neinregistrat si ca va mai intra sa citeasca ce se posteaza aici, si ca are numarul meu de la cineva care a cumparat de la mine din bazar dar care nu vrea sa se bage in discutia asta pentru ca se poate lasa de vapat si fara sa dea un raport oficial :)

P.S. Trimiteti si mesaje private si le public eu.... Cat am stat acum la telefon i-am tinut linia ocupata soacra-mii, telefonul sotiei era descarcat, asa ca a venit pe la noi! :shock:
In mare, ma simt la fel ca ieri. Nicio alta ameliorare, dar nici la fel de rau ca acum doua zile.
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Re: Jurnal Amonastro

Mesaj de Amonastro »

Mda. E clar. Problemele de sanatate legate de vapat sunt o adevarata explozie pe Google. Nu e un subiect care sa tina de silica in mod special, ci de vapat in general. Nu este deloc OK.
Odata cu aparitia sistemului kayfun a crescut si consumul de chimicale. Setup-ul cu vata e si mai absorbant, consumul este si mai mare, adictia este si mai agresiva... Oricat de pur ar fi un lichid, e tot chimic si tot daunator pentru organism. E mai bine sa mori brusc intr-un accident, decat sufocandu-te extrem de lent pe parcursul a cativa ani faca sa te poti sinucide pentru ca esti pazit de familie sau pentru ca nu ai curaj :)
M-am gandit mai bine si am tras o concluzie. A investi acum intr-un kayfun e ca o betie cu apa rece. Mai dau un harlet la groapa.
Voi ramane rational si nu voi cauta scuze. Vapatul este nociv daca sari de 3 ani. De la 4 ani incolo sigur vei avea probleme. La inceput vei nega, vei cauta scuze, vei fi in stare sa te agati de orice explicatie cat de cat rationala numai sa poti vapa in continuare... iar pe parcurs vei fi trezit de propriul organism care iti transmite in permanenta ca trebuie sa te opresti. Este un drog. Te vei intreba, pe fond depresiv, "ce alta multumire voi avea de la viata?". Asta ma intreb si eu de cateva zile, dar nu cu acelasi accent depresiv pe care-l lasau tigarile normale. Lasatul de analoage este mult mai dracos.
E mai usor sa te lasi de vapat. Cu un atomizor mai poti pufai de 10 ori pe zi, fara sa inhalezi... dar cu tigara cum faci treaba asta? O stopezi de 10 ori pe zi si o tii in pachet? Pai, nu merge. Aia stiu ca imi facea o pofta nebuna si trageam de ea s-o termin... Poate ca mai am un avantaj in plus fata de alti vaperi, pentru ca am folosit doar baze fara arome si asta nu mi-a dezvoltat adictii in plus.
Vapatul nu este deloc safe asa cum se spune. Este bun daca vrei sa te lasi de analoage, dar nu poate fi utilizat fara riscuri pe o perioada ceva mai lunga de timp. Cu totii veti avea probleme de sanatate, mai mici, mai mari sau foarte mari.
Unii le aveti de pe acum, dar le negati si faceti foarte rau. E doar o chestiune ce tine de timp. In peste 90% dintre cazuri, nu va dau mai mult de 5 ani de liniste.
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Jurnal Amonastro

Mesaj de alexgogo-VA »

auzi, te-ai lăsat de vapat deja?
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Re: Jurnal Amonastro

Mesaj de Amonastro »

...mai pufai! Fac si terapie psihologica tinand jurnalul asta. Am vorbit acum cateva minute cu amicul meu de serviciu si el e tentat sa incerce kayfun lite. Problema e ca tot eu trebuie sa i-l setez, sa i-l aranjez si sa i-l incerc. El are 60 de ani si o vedere de cartita. Personal, caut tot printre cunostinte sa-mi vand stocul de lichid. Am vreo 800 ml de baza eCig (PG50% VG 50%) pe care o dau braga - 110 lei... dar n-am chef sa ma complic cu curieratul si incerc sa o dau pe aici pe acasa... Voi mai pufai o vreme doar baza eCig VG de 6mg.
Scrie răspuns