Prețurile nesimțite din România

Avatar utilizator
ComanNorbert
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 53
Membru din: Lun Sep 30, 2013 12:36 am
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Prețurile nesimțite din România

Mesaj de ComanNorbert »

Deseori intru pe site-urile din Germania, Anglia, SUA (deci nu pe Fasttech, unde înțeleg prețurile foarte mici - doar e China!) și văd diferite produse mult sub prețul cerut în magazinele din România și nu pot pricepe această diferență decât prin foamea după profit a "afaceriștilor" autohtoni.
Să nu comparăm nivelul salarial de la noi cu remunerațiile occidentate! Deci pe lângă faptul că avem venituri mici, comparativ cu țările mai sus menționate, avem, culmea, prețuri mai mari... deseori mult mai mari!
Căutam acumulatori: Sony VTC3 în SUA se găsește și la prețul de 8 dolari (30 de lei), la noi trebuie să scoți din portmoneu aproape dublu (50 de lei). Efest 35A e în Anglia cam tot la echivalentul de 30 de lei, în România prețul e între 46-50 ron. Mod Nemesis (clona) am văzut în SUA la 23 de dolari (70 ron), în România cel mai ieftin e 120 de lei, iar unul de la Hcigar e între 190 și 220 ron (în SUA se găsește și la 32/34 de dolari - 100 ron).
Culmea, în Polonia, țară est-europeană, prețurile sunt mici, iar polonezii o duc mai bine ca conaționalii noștri (nu evit cacofonia, de fapt nu înțeleg de ce trebuie evitată, caca există și în franceză și nu evită nimeni cacofonia, bine că noi suntem mai speciali și la normatizarea limbii, scrierii, formei, dar și la prețuri! - bine, francezii au avut un Saussure în teoria limbajului, cel care a spus că semnul este arbitrar, deci e o convenție și nimic mai mult, iar noi avem de ăștia cu limba care e o comoară... atunci de ce nu o îngroapă?... comorile stau bine sub pământ).
Ok, afaceriștii noștri vor repede un BMW, sau un Mercedes, și manele în difuzoare!
Noi suntem români și asta ne ocupă portmoneul!
Ok, mai fac cumpărături de la noi?
Da și vă spun și de ce: din China uneori vine și marfă proastă, iar faptul că am amici proprietari de magazine în România îmi oferă unele garanții, adică îl contactez pe proprietar și mă interesez de marfa lui: "Salut X, cum se prezintă modul y? Merită?"
Până în momentul de față informațiile au fost corecte, deci nu am returnat marfa (și nu ascund nici firmele a căror reprezentanți/patroni mi-au răspuns cu promptitudine, fără să mă dezinformeze: Vapers, VapeMania și ȚigaraEgo). Măcar atâta!
Deci înainte de a cumpăra ceva, contactați reprezentanții firmelor și încercați un dialog cu aceștia. Nu mușcă! Dimpotrivă, majoritatea sunt amabili și faini!
Avatar utilizator
degady64
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 305
Membru din: Sâm Dec 28, 2013 8:17 pm
Contact:

Re: Prețurile nesimțite din România

Mesaj de degady64 »

Nu prea am inteles comentariul acesta :D .
Pe de o parte spui ca patronii din Ro pun preturi nesimtite, vor sa-si ia repede masini de firma si asculta manele, dar pe de alta parte spui ca unii dintre ei iti sunt amici si ca sunt amabili si serviabili.
Adica intai ii iei in tabarca si ii acuzi, apoi ii pupi si ii lauzi :lol: . Nu e o contradictie :roll: ?
ImagineImagine
Avatar utilizator
ComanNorbert
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 53
Membru din: Lun Sep 30, 2013 12:36 am
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Prețurile nesimțite din România

Mesaj de ComanNorbert »

Prețurile sunt nesimțite, indiscutabil mult prea mari.
Însă cu unele firme pot comunica, iar asta mai scade din nesimțirea cuprinsă în prețuri. Pot să dau 100 de lei pe o clonă nasoală din China și o arunc, prețul a fost ok, dar cu ce folos? Sau dau 200 de lei pe o clonă dacă mi se comunică că ea chiar funcționează bine, deci am plătit mai mult, dar măcar am ceva utilizabil.
De la cei amintiți cer informații despre produs.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Prețurile nesimțite din România

Mesaj de cristian »

Problema e ca pe o clona nasoala din China (sincer eu pana acum nu am avut parte de asa ceva si tot din China iau) nu dai 100 de lei. Dai 60 de lei, si iar zic ca sansa sa fie nasoala cu adevarat e mica. Mai ales daca te informezi inainte - forumuri, recenzii etc.
Iarasi problema e ca de multe ori exact aceeasi clona e si la noi in magazine, la 150 de lei (de ex.). Si daca e s-o arunci pe prima, sigur tot aia vei face si cu a doua, la dublu pret.
Faptul ca cineva poate sa comunice lejer cu vanzatorul, si sa aiba informatia, nu e de mare ajutor pentru comertul in sine.
Majoritatea cumparam fara sa vedem marfa decat in poze. Iar un telefon "Ce zici, merita sa iau aia?" nu cred ca va avea succesul scontat. Daca ar fi asa, probabil ca in showroom ar trebui sa vedem afise de genul - "Dragi vaperi, nu cumparati modul x ca e nasol. Il tinem expus doar ca sa-l facem de kakat".

Greu de crezut.... nu?
Avatar utilizator
degady64
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 305
Membru din: Sâm Dec 28, 2013 8:17 pm
Contact:

Re: Prețurile nesimțite din România

Mesaj de degady64 »

Partial nu ai dreptate Cristian.
Pentru ca daca esti amic cu patronul magazinului poate sa iti spuna daca e buna clona sau nu, pentru ca o poate vinde la cei care nu sunt amici cu el si isi scoate banii :lol:
ImagineImagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Prețurile nesimțite din România

Mesaj de cristian »

cristian scrie: Faptul ca cineva poate sa comunice lejer cu vanzatorul, si sa aiba informatia, nu e de mare ajutor pentru comertul in sine.
Asta ziceam si eu. Din pacate nu am prieteni patroni in domeniu.
Prefer sa "iau plasa" la jumatate de pret, deci voi cumpara in continuare direct din China.
alxo91
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 87
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 5:43 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Prețurile nesimțite din România

Mesaj de alxo91 »

Nici eu nu inteleg ce a vrut sa spuna cel care a deschis topicul. Ba e tovaras cu patronii, ba ii face nesimtiti.

Trimis de pe al meu Nexus 4 folosind Tapatalk
Avatar utilizator
ComanNorbert
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 53
Membru din: Lun Sep 30, 2013 12:36 am
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Prețurile nesimțite din România

Mesaj de ComanNorbert »

Cu toate că e simplu de înțeles:
- prețurile sunt mult prea mari, comparativ cu piețele occidentale în care remunerațiile sunt mult mai mari;
- uneori prefer să plătesc un preț mai mare (dar aș prefera ca aceste prețuri să fie măcar occidentale - nu am pretenția prețurilor de China -, deci nu românești, adică supra-mari comparativ cu oricare piață din UE; avem cele mai mari prețuri din UE), dacă am garanția că produsul este bun.
Deci nu cred că trebuie absolvită o facultate de filosofie pentru a înțelege ductul logic al enunțului: prețuri prea mari (cam cele mai mari existente), dar uneori sunt dispus să plătesc acest preț (cu toate că aș prefera ca prețurile să se încadreze măcar în trendul european) dacă primesc asigurări cu privire la calitatea produsului.
danyel
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 105
Membru din: Joi Dec 12, 2013 3:07 pm
Localitate: Turnu Magurele

Re: Prețurile nesimțite din România

Mesaj de danyel »

Eu tot prefer să aștept o lună după chinez. Până la urmă sunt banii mei.
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Prețurile nesimțite din România

Mesaj de AWE »

In primul rand, nu as lua US drept exemplu pentru preturi, din 2 motive:

- preturile afisate pe site nu includ taxele care se adauga in functie de statul in care locuiesti;
- nu se poate compara piata de acolo cu cea europeana, mult mai mica, profitul vine din rulaj nu din adaos.

In al 2-lea rand eu de pe Fasttech am vazut doar 2 tipuri de produse, proaste si eventual acceptabile dar nu bune. Clonele "bune" ca si finisaj / control de calitate gen Ehpro, Hcigar nu le gasesti pe acolo. Iar ultimele 2 sunt destul de scumpe indiferent de unde le iei, pentru niste clone. Tinand cont ca topicul e despre clone si preturile lor, personal prefer sa dau 200 de lei pe ceva Hcigar decat 100 pe ceva Fasttech unde e complet loterie. Asta daca am de ales strict intre niste clone.
Avatar utilizator
bodobaza
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 162
Membru din: Sâm Aug 03, 2013 12:49 am
Localitate: Reghin/Cluj

Re: Prețurile nesimțite din România

Mesaj de bodobaza »

Eu am clona nemesis de la hcigar si clona de la fasttech. Clona de la fasttech e perfect,clona hcigar agata,filete rele...depinde cum nimeresti.
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Prețurile nesimțite din România

Mesaj de AWE »

Pai in general la clone e loterie, la un moment dat le-am dat o sansa si in momentul de fata sunt iar impotriva lor.

Exemplu: am luat de la un reseller din RO o clona Russian (ma gandeam ca e foarte buna la o bauta si nu conteaza daca o scapi/zgarii etc).
Din pacate e aproape teapa, in primul rand nu e clona e un fel de copie aproximativa, cu alte dimensiuni (e mai lunga decat un 3.1, lol) si singura parte utilizabila din ea e baza, tubul central transparent e stramb si efectiv arata ridicol montat. So, 150 de lei aruncati pe apa sambetei.

Ce as reprosa in cazul asta comerciantului e cel putin durerea maxima in cot in a verifica produsele pe care le vinde, daca nu chiar o teapa in cunostinta de cauza.
Ma rog, subiect inchis pentru mine, nu mai comand de acolo din principiu.
Avatar utilizator
bodobaza
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 162
Membru din: Sâm Aug 03, 2013 12:49 am
Localitate: Reghin/Cluj

Re: Prețurile nesimțite din România

Mesaj de bodobaza »

Oricum,aici e si pretul mic. Vrei ceva bun,de calitate,platesti,de se strica ai sanse sa iti schimbe. Am scapat si eu o clona hcigar de 2 ori pe parchet si ciao tubu unde se infileteaza butonul.
Totusi,tot clona o aleg :D
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Prețurile nesimțite din România

Mesaj de AWE »

Singurul motiv pentru a alege o clona e pretul, atata vreme cat nu se apropie de cel al produsului original.

NU inseamna totusi ca daca sunt mai ieftine trebuie sa renunt la orice pretentie la calitate sau culmea, sa aiba alte caracteristici fizice (cum ar fi dimensiunea de exemplu).
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Prețurile nesimțite din România

Mesaj de c__b »

bodobaza scrie:Eu am clona nemesis de la hcigar si clona de la fasttech. Clona de la fasttech e perfect,clona hcigar agata,filete rele...depinde cum nimeresti.
+1 la clona hcigar de nemesis. Mi-am taiat degetele in ea, curatand-o. Intre tuburi am un luft de sub un milimetru, pe jumatate din diametru.
Scrie răspuns