Este tigara electronica sanatoasa?

Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de Valahul »

Comerciantii de tigari electronice zic ca DA.
Trusturile producatoare de tutun si unii doctori zic ca NU.
Adevarul este undeva la mijloc ca de obicei.
Eu cred ca nu este apa de izvor vapatul, dar nici la fel de periculos ca fumul de tigara analoaga.
Sa incercam pe cat putem, desi efectele vapatului nu sunt cunoscute pe termen lung, sa facem un pic lumina. Atat cat se poate.
Sunt binevenite link-uri spre studii, cercatari, pareri avizate, etc.
Ce parere aveti?
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de Valahul »

Nu prea de bine, si articole recente, august 2013.

http://www.ziare.com/articole/tigari+electronice+cancer" onclick="window.open(this.href);return false;

http://jurnalul.ro/viata-sanatoasa/star ... 50576.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.mediasinfo.ro/tigara-electro ... 013/08/27/" onclick="window.open(this.href);return false;

http://sanatate.bzi.ro/folosesti-tigara ... ncer-32084" onclick="window.open(this.href);return false;
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
silviu20xx
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 97
Membru din: Joi Iul 04, 2013 7:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de silviu20xx »

Ok. Ma pot obisnui cu ideea ca tigara electronica este potential cancerigena. Cert este faptul ca analoaga este cancerigena , iar in Romania pana ce si aerul este potential cancerigen asa ca nu ma deranjeaza foarte tare studiul ala dubios :)).
Aburi (a se citi "aerosoli potentiali cancerigeni") densi si aromati!
Bafta!
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de Midnight Caller »

Acroleina se degaja din glicerol la 280-290 grade celsius.
Daca putem afla la cate grade functioneaza atomizorul, si pragul este sub 250 de grade, putem sta linistiti :)
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de aisman »

Am citit si eu pe undeva, nu mai retin exact pe unde, ca la niste teste facute pe aburul expirat au gasit o substanta care poate fi cancerigena. Dar faza este ca substanta aceea e emanata de corpul uman si nu de aburii aceia. Au refacut testul cu abur direct din electronica si nu mai era substanta respectiva prezenta in abur. Unii zic da altii nu, mai avem de asteptat pana vom afla. Studii nemtesti zic ca da, frantzuzii zic ca nu, italienii ca da. Dupa care sa te iei :lol:
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de Midnight Caller »

Grecii la fel zic ca nu.
Ce stim sigur e ca analoaga ESTE cancerigena si in continuare este vanduta cu succes si nu e interzisa de nimeni, si nici limite pe cantitatea de nicotina nu se pun.

PS: Acroleina inghititi din plin cand mancati la fast-food, pt. ca nu sta nimeni sa schimbe uleiul dupa 1-2 prajeli, so.... :)
Avatar utilizator
ionutb
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 158
Membru din: Vin Aug 02, 2013 7:25 pm
Localitate: Buzau

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de ionutb »

aisman scrie:Am citit si eu pe undeva, nu mai retin exact pe unde, ca la niste teste facute pe aburul expirat au gasit o substanta care poate fi cancerigena. Dar faza este ca substanta aceea e emanata de corpul uman si nu de aburii aceia. Au refacut testul cu abur direct din electronica si nu mai era substanta respectiva prezenta in abur. Unii zic da altii nu, mai avem de asteptat pana vom afla. Studii nemtesti zic ca da, frantzuzii zic ca nu, italienii ca da. Dupa care sa te iei :lol:
Citeste tot articolul acesta sa vezi ca si francezii sunt contra ET si vor sa interzica fumatul de ET in locuri publice .

Ele degajă un fum în care se amestecă nichel, crom, formol şi multe alte substanţe toxice
Un studiu recent, apărut în revista franceză “60 de millions de consommateurs”, avertizează că ţigările electronice (e-ţigări) pot răspândi substanşe toxice la nivele care, uneori, le depăşesc pe cele ale ţigărilor tradiţionale. Ţigările electronice sunt prezentate de producători ca fiind complet inofensive, ceea ce a determinat o atracţie deosebită pentru fumătorii care au plăcerea acestui viciu, dar, în acelaşi timp, sunt preocupaţi de sănătatea lor. Iată, însă, că ultimele informaţii conduc la concluzia că ţigara electronică nu-i mai puţin nocivă decât sora ei mai mare, ţigara tradiţională. Ba, sofisticata ţigară electronică împrăştie vapori ce conţin substanţe cu potenţial cancerigen. Ţigara electronică produce, prin încălzire, un fum artificial. Despre acest fum, producătorii de asemenea ţigări spun că nu prezintă nici un pericol. În realitate, acest fum este un aerosol, un amestec de particule foarte fine din substanţe chimice. Pot fi substanţe cu arome de tutun, pere, mentă chiar de tiramisu, în versiuni cu sau fără nicotină. Dar indiferent de arome, gazul produs conţine formaldehidă, cunoscută în mod curent sub numele de formol, care poate provoca în special cancere ale foselor nazale. Cantităţile de formol sunt, în multe cazuri, similare celor descoperite în ţigările tradiţionale.

Unele sortimente de ţigări electronice mai degajă şi acroleină, o substanţă foarte toxică. Pentru a ne da seama cât este de toxică această substanţă, articolul consacrat ţigării electronice, apărut recent în ediţia online a Le Figaro, se referă la faptul că a fost folosită pentru gazarea duşmanilor în primul războli mondial.

De asemenea, în unele sortimente de ţigări electronice au fost găsite urme de metale cu potenţial toxic, cum ar fi nichelul şi cromul.
Centrul german de cercetări în domeniul cancerului a constat, încă din luna aprilie a acestui an, ţigările electronice degajă multe substaţe toxice şi a tras semnale de alarmă asupra pericolelor “tabagismului electronic” pasiv. Pentru a ajunge la aceste date, revista “60 de milioane de consumatori” s-a bazat pe rezultatele oferite de un laborator specializat. Astfel, s-a mai stabilit că acest tip de ţigări folosesc aproximativ 400 de modele de vaporizare şi de încărcare care, în majoritatea lor nu au fost testate. De exemplu, acroleina emisă de ţigara electronică este degajată din cauza unor probleme de adaptare la mecanismul de încălzire a dispozitivului. Acest tip de ţigări mai prezintă şi alte pericole, respectiv la utilizatorul de reîncărcare. Unele flacoane de reîncărcare conţin doze de nicotină atât de mari încât ar putea provoca moartea unui copil. Studiul mai relevă faptul că etichetele existente pe aceste produse sunt inexacte în privinţa dozelor de nicotină afişate şi cele reale. Astfel, diferenţa dintre datele privitoare la conţinutul de nicotină pot ajunge până la 70% mai multă nicotină, în realitate, faţă de etichetă. Evident, pe baza acestor probe, revista a procedat la alertarea autorităţilor sanitare franceze. Chiar dacă nu a cerut interzicerea acestora, revista a pledat pentru reguli mai stricte în privinţa comercializării ţigaretelor electronice. De altfel, ministrul francez al afacerilor socicale şi sănătăţii, Marisol Touraine, declara că doreşte să interzică ţigările electronice în locurile publice. “ Aceste ţigări nu sunt un produs banal. Şi trebuie aplicate aceleaşi măsuri ca în cazul ţigărilor tradiţionale. Vânzarea acestora minorilor sub 16 ani şi publicitatea ar trebui interzise”, preciza ministrul Touraine.
I will win . Not immediately but DEFINITELY ....
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de slavyk »

Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de Midnight Caller »

Ma indoiesc ca "sfaraiala" are loc la 50 de grade sincer. Poate nici 240 dar cu siguranta nu 50.

Samsung Galaxy S on JellyBean
Avatar utilizator
s7ar
veteran
veteran
Mesaje: 581
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:05 am
Localitate: Bucuresti - Colentina
Contact:

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de s7ar »

O mai fi ramas ceva care sa nu fie cancerigen, sau daunator corpului uman pe lumea asta ?
Mancarea, bauturile racoritoare, alcoolul, tigarile, acum si tigarile electronice...

De mancare ce sa mai zic, ca nici macar porcu' crescut de bunici la tara, exact in aceleasi conditii in care era crescut si acum 20 de ani, nu-i bun de mancat daca nu-l "sacrifici" ( a se citi "tai" ) respectand normele europene ?
Am mancat porc, gaini si oua de la bunici 20 de ani si n-am nimic. Ei au mancat poate mai mult de 60 de ani si inca mai traiesc !
A, da...s-au gasit astia cu studiile lor sa descopere ca mancarea si bautura au E-uri, B-uri, C-uri si alte nebunii d-astea..
Cand or ramane fara alfabet, sa mai scoata si un dublu Q sau triplu X, sa fi toate acolo..

Maine,poimanie n-o sa ne mai putem cumpara izmene si incaltaminte pentru ca nu respecta normele europene, sau ca contine nu stiu ce material daunator corpului.

In fine, vorbim de tigari electronice, ca sunt cancerigene...
Or fi, da-le draq.. Da' si analoagele sunt la fel... Pe alea de ce nu le interzice nimeni ?
Taxe tata...taxe ! Pai..d-aia !

Una peste alta, ET vs Analoaga = 2 copii numarau o bila si 3 cheliosi se trageau de par..
[url="http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php"]
[img]http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php?key=22393[/img]
[/url]
Avatar utilizator
VapeMe
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 362
Membru din: Mie Iul 03, 2013 7:14 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de VapeMe »

Dragi Tovarashi si Preteni !
O fi si asta cancerigena ET-ul ? poate.. dar mai rea ca analoaga NU CRED..
Si totusi ganditiva ce putere financiara au producatori de tutun astfel incat cred ca ar putea da afara cateva MILIARDE incat sa faca in asa fel sa sa plateasca medici, presa s.a.m.d sa scrie si sa spuna despre tigarea electronica ca nu este buna ca e cancerigena ca etc etc etc...
Eu daca ar fi sa am posibilitatea sa zic asa sa fi ales intre analoaga si ET de la inceput ( scoala generala ) cu siguranta asi alege ET-ul !
Si despre analoaga sa dovedit ca este cancerigena si totusi cati sunt care s-au lasat de fumat ? eu zic sa ne vedem de ET-ul nostru si numai atunci cand o sa apara studii concrete de la o institutie sau laborator non interes atunci sa vedem..
Stima Maxima ! Si Vapori Aromati si gustosi Si Pufosi :D :P
Stima Maxima . . .

Imagine
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de slavyk »

Pentru cei care mai au dubii:
[youtube][/youtube]
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de cristian »

Este tigara electronica sanatoasa?
Asta e titlul parca.

NU.

Nimic din ce bagi in plamani in mod artificial (pe langa aerul de care nu te poti lipsi, dar si ala poluat) nu e sanatos. Nici macar glicerina fiarta si aromele de prajituri arse.

Parerea mea.

De ce trag eu atunci din ET? Ca imi place mai mult decat tutunul si hartia arsa.
Si inca un secret pe care nimeni nu vrea sa-l recunoasca. Incep eu:
Vapez pentru ca nu ma pot lasa de nicotina, recte de fumat. Nu ca ar fi sanatos....

Deci departe de mine gandul ca as fi superior cuiva dependent, asa cum am vazut pe muuuuuuuulti ca afirma.
Sunt dependent de nicotina si de "gestul fumatului", ca orice fumator sau betiv dependent de alcool. Urat, nu?
Avantajul ca eu nu ma matahai pe strada si nu imi miroase gura a tutun nashpa sau alcool.
Ma refer STRICT la persoana mea, deci nu sariti pls...

Candva ma intreaba un prieten. Stii de ce orbii nu se apuca de fumat? Pentru ca nu VAD fumul. Nu e gluma, e trist.
Ne place (vezi pe youtube) sa exhalam 1 mc de abur si apoi sa ne minunam. Mama ce locomotiva am!!!

Stima dragii mosului!
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de slavyk »

Bineinteles ca nu este sanatoasa, mosule (cine vorbeste... :P )! Dar este mai putin nociva, asta este cert! Si sa stii ca din acelasi motiv nici eu nu ma las si nici nu am de gand. Ce sa fac, imi place!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de cristian »

Bineinteles ca imi place, de aia si trag din ea. Dar ca sa fac afirmatia ca mi-au crecut muschii dupa ce m-am apucat de vapat, nu pot.

In schimb, ce pot sa zic este ca am observat o multime de schimbari in bine de cand le-am lasat pe celelalte:
1. ma simt ca atunci cand ma lasam de fumat cate 3-6 luni
2. nu-mi mai pute gura, adica a disparut halena
3. nu-mi mai put hainele si parul, inclusiv barba a mahoarca
4. nu mai am miros de chistoace stinse prin casa
5. nu mai trebuie sa dau cate 30 de lei pe tigari/zi
6. masina nu mai miroase a mahoarca in interior
7. nu mai am stres de genul cat stam aici ca trebuie sa fumez
8. nu simt nici o repulsie la fumul de tigara, dar nici atractie
9. pot fuma in pat fara frica ca adorm si iau foc sau ca se impute camera
10. cea mai mare satisfactie: "Aveti un foc?" "Nu, nu mai fumez." Chiar daca mint putin, ca "fumez" din vamo :))


Daca cineva este deranjat (n-am gasit alta exprimare) de postul meu anterior, nu are motiv. Ma refer strict la persoana mea, cum am mai spus. Ce rost are sa ma imbat cu apa rece? Daca eram asa de tare, ma lasam de fumat la propriu. Mai ales ca nu stie nimeni inca efectele vapatului pe termen lung...

Stima!
Scrie răspuns