Este tigara electronica sanatoasa?

c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de c__b »

cristian scrie: 10. cea mai mare satisfactie: "Aveti un foc?" "Nu, nu mai fumez." Chiar daca mint putin, ca "fumez" din vamo :))
"Nu, dar am un acumulator de schimb, un EGO de rezerva, doua atomizoare, o rezistenta, ceva kanthal si ceva silica. Aaa... Era sa uit! Si ~ 20 ml de lichid!"
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de cristian »

Hai sa iti zic ce am in rucsac in orice moment:

1 clearo C5 + rez
2 Evod + rez
1 twist
1 passtrough
Ambele baterii de 1000, daca nu cumva de 1100 habar n-am.
2 incarcatoare pentru baterii
Penarul si 10 ml de lichid in permanenta
Servetele nazale + umede antibacteriile care este

(Vamo si alte alea acasa, numai acasa si in vizita pe la prieteni)

Dar nu mai am bricheta la mine, deci am scapat de cautatul brichetei pe la colegi - doar una in torpedou la masina pentru aprins vreun gratar pe undeva.

Asta e.... :D

Stima!
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de c__b »

Nu vreau sa imi amintesc cum am facut ultimul gratar! Am apelat la ajutorul "vecinului", altfel mancam carnea cruda!

Sa vezi ce bine imi sade mie cu mod-ul mecanic in mana prin oras! Mai nou am si un SVD, nu mi-e jena nici cu ala! I don't give a shit pe ce "zic" altii, sunt destul de "batran" sa stiu cine sunt, nu am nevoie de aprobarea sau dezaprobarea nimanui! Si nici nu le-am furat, sa le tin ascunse!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de cristian »

Foarte adevarat ce spui, numai ca eu lucrez intr-o cladire a administratiei, si orce as face se uita toti crucis la ET-ul meu, daca scot vamo cred ca suna la 112 si cheama jandamii, si asa cladirea e pazita.
Si eu sunt trecut prin multe, dar m-am saturat sa raspund la tot felul de intrebari tampite si prefer sa evit, ca ma oboseste deja....
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de c__b »

Acum inteleg! Da, e destul de nasol sa dai cu subsemnatu' la fiecare dintre zelosi, "teroristule"!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de cristian »

Iti dai seama ca bastonul lui Gandalf dotat cu 18650 si cu nautilusu zici ca e grenada defensiva :D Mai ales daca ai si o privire putin pierduta, ca dimineata inainte de cafea..... trag aia fara somatie :shock: (joke)
Avatar utilizator
daniel1984
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Joi Iul 18, 2013 8:10 pm
Localitate: Ilfov, Jilava
Contact:

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de daniel1984 »

cristian scrie:Iti dai seama ca bastonul lui Gandalf dotat cu 18650 si cu nautilusu zici ca e grenada defensiva :D Mai ales daca ai si o privire putin pierduta, ca dimineata inainte de cafea..... trag aia fara somatie :shock: (joke)
bine zis , am lesina de ras...... :lol: , eu unul sunt taximetrist (mai nou de vreo 3 ani) in bucuresti si inchipuieti cati clienti am si cu toate ca nu trag din Et de fiecare data cand iau client dar e la vedere si incep : da e buna , da nu e cancerigena , am si eu dar sta pacasa...... si numai dastea , m-am saturat sa tot explic si pana la urma degeaba ca unii nu inteleg.....
STIMA si aburi densi.....
Avatar utilizator
Catalin
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 214
Membru din: Mie Iul 17, 2013 8:47 am
Localitate: Buzau

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de Catalin »

Daniel, si eu patesc acelasi femomen toti ma intreaba acelasi lucru : e mai sanatoasa decat tigara clasica? Dar nu este cancerigena? ca asa am vazut pe nu stiu ce c...t de post tv., ma dispera astia frate si totul datorita marilor producatori de tutun si nu in ultimul rand statului asta nenorocit care pierde bani grei.


Sent from my iPhone 4s using Tapatalk
"Intre ceea ce stim si ce nu stim, este doar ceea ce presupunem"
Nu mai fumez din 01.03.2013
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de cristian »

Las ca au zis astia ca foarte curand - nu mai stiu data, dar era luna asta, baga accize si la ET. Am auzit la radio.
Ca sa se bucure si gura lor hamesita de bani...
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de cristian »

Las ca au zis astia ca foarte curand - nu mai stiu data, dar era luna asta, baga accize si la ET. Am auzit la radio.
Ca sa se bucure si gura lor hamesita de bani...
Asa ca ce ii intereseaza pe ei ca e sanatoasa sau nu, doar si tigarile se vand la liber si cu cat mai multi fumatori, cu atat mai bine pentru stat. Ca iau o gramada de bani pe impozite, accize etc.
Avatar utilizator
daniel1984
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Joi Iul 18, 2013 8:10 pm
Localitate: Ilfov, Jilava
Contact:

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de daniel1984 »

eu in primele dati am zis sa stau sa-i explic omului cu ce sa mananca si cum se foloseste si ce benefici are si......... , i-i explic lu unu la al 2 lea 3,4,5,6,7........ si tot asa , apoi incep sa aud , aaaa am si eu dar nu mai merge (pai ei vor sa meraga fara sa-i faca nimic cel putin o viata de om...... ) , altul am tinut-o in buzunar si sa rupt (a pai hai sa facem unele din otel cu grosime de 3 ca sa reziste nu?.....), pe altul ca e greu ca trebuie pusa la incarcat....... si tot asa sipana la urma m-am lasat pagubas , nu mai stau frate sa explic la toti eventual strict si la subiect daca ma intreaba ceva, daca nu intreaba sa fie sanatosi.....
Pai i-mi pierd neuroni cu uniii....
STIMA si aburi densi.....
Avatar utilizator
daniel1984
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Joi Iul 18, 2013 8:10 pm
Localitate: Ilfov, Jilava
Contact:

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de daniel1984 »

cristian scrie:Las ca au zis astia ca foarte curand - nu mai stiu data, dar era luna asta, baga accize si la ET. Am auzit la radio.
Ca sa se bucure si gura lor hamesita de bani...
Asa ca ce ii intereseaza pe ei ca e sanatoasa sau nu, doar si tigarile se vand la liber si cu cat mai multi fumatori, cu atat mai bine pentru stat. Ca iau o gramada de bani pe impozite, accize etc.
pai terminam cu cat este de sanatoasa si incepem cu impozite si taxe ca na creste nr de utilizatori si trebuie sa simpta si flamanzii aia ceva acolo .....
STIMA si aburi densi.....
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de cristian »

Probabil ca asa e... cu accizele
Dar de ce se lasa de ET unii?
Adevarul e undeva la mijloc. Tigara o scoti din pachet, o fumezi si arunci chistocul. Ti se face iar? Scoti o tigara si o iei de la capat.
La noi e ceva mai complicat - risc sa zic asta, ca fiind un motiv important pentru unii neindemanatici sa nu poata accepta vapatul.
Am zis risc, deoarece am fost luat la ture grele de un "cineva" de pe forumul x, si uite iar risc. :) Si dadusem exemplu chiar pe sotia mea, pe care nu o vad facand dry burn sau alte alea, nu mai zic sa mai faca si servisare. Bun, ii fac eu sa zic, dar eu sunt plecat de acasa destul de mult si ce facem? La primul rateu sau gust nasol, va lua o tigara.
Asta fac si altii mai dexteri decat o femeie, va zic sigur. au ramas fara lichid, cumpara de pe drum un pachet de kent.
Eu mi-am promis sa nu o fac si nu am facut-o, chiar daca am ramas fara baterie sau lichid. Nu am intrat nici in panica nici in depresie :)
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de Valahul »

Un articol bun si care arata o cunoastere aprofundata a fenomenului:

Afacerea e-Ţigareta. Fumătorii „electronici", victime colaterale în Războiul Tutunului
Postat la: 15.09.2013 - 16:43 | Scris de: Apollon Cristodulo

Noile reglementări europene în materie de tutun și de fumat afectează și proaspăta piață a cumpărătorilor de dispozitive electronice care înlocuiesc țigaretele clasice • De la apariția lor pe piață, în urmă cu mai puțin de un deceniu, două sunt principalele întrebări pe care le generează e-țigaretele: dacă sunt mai puțin nocive decât țigaretele de tutun și dacă, din punct de vedere al reglementărilor comerciale, ar trebui asimilate produselor de tutun sau celor farmaceutice

Apariția pe piață a unor produse sau tehnologii revoluționare - „game changer" - are întotdeauna darul de a produce dezbateri fierbinți, reacții fanatice pro și contra, teorii conspiraționiste, dar, în primul rând, rezistența producătorilor tradiționali, monopoliștii categoriilor de produse care ar urma să fie afectate sau înlocuite, bogații industriilor dominante, care nu sunt dispuși să renunțe la privilegii și nu se dau în lături de la niciun fel de manevre pentru a-și conserva supremația.

Fenomenul împotrivirii marilor industrii la alternative novatoare - consacrat în domenii precum armamentul, combustibilii, energia, produsele electronice - se manifestă similar și în industria tutunului, zdruncinată de apariția pe piață a unui produs concurent. E-ţigareta, invenția din 2000 a unui farmacist chinez, Hon Lik, care a început să se producă în 2004 în China - cu scopul de a ajuta oamenii să se lase de fumat - a devenit în scurtă vreme inamicul numărul unu al marilor producători de tutun și al comercianților a ceea ce popular se mai numește și „iarba dracului." Pentru că la fiecare e-fumător, dispare un consumator de tutun, ceea ce se traduce în miliarde.

Atacul vaporilor

Ţigaretele electronice, precum suratele lor tradiționale, au forma cilindrică și sunt compuse, în principal, dintr-un cartuș cu muștiuc la un capăt, detașabil sau nu, și, posibil cu un led la celălalt capăt - spre a imita jarul pâlpâitor -, lichidul din interiorul cartușului - în linii mari, glycol și glicerină vegetală, plus o concentrație variabilă de nicotină, un atomizor - componenta centrală, care are rolul de a încălzi și vaporiza lichidul - și, desigur, sursa de electricitate, adică bateria, de regulă reîncărcabilă. De reținut că aromele „vapate" de „fumătorii electronici" pot varia de la „cireașă" și „căpșună" la „vanilie" și „prăjiturele de casă."

Pro

Principalul argument al utilizatorilor - care au crescut exponențial din 2008, când se numărau în jur de 50.000 pe tot globul; în SUA sunt estimați la peste 3 milioane, în timp ce în Europa sunt cca 7 milioane - este că e-țigaretele sunt mult mai puțin nocive decât tutunul clasic, în special prin absența gudronului cancerigen, atât pentru organismul celui care „vapează" dar și pentru „vapanții" pasivi, și că practic îi îndepărtează de fumatul clasic, reducând astfel consecințele nefaste ale acestuia.

Contra

Adversarii invocă cel mai des contrargumentul dependenței - din cauza conținutului de nicotină din lichidul țigaretelor electronice - și faptul că produsul, fiind practic netestat suficient datorită noutății sale, nu poate fi evaluat corect din punct de vedere al riscurilor pentru sănătate. Pe lista reproșurilor: conțin chimicale toxice; pot fi cumpărate ușor de minori, inclusiv online; legislația tutunului nu se aplică încă e-țigaretelor; producătorii de e-țigarete cheltuie sume nerușinate pentru reclamă, care nu are interdicții ca tutunul tradițional - conform New York Times, numai în SUA publicitatea s-a înzecit aproape, de la 2,7 milioane USD în 2010 la 20, 8 milioane în 2012; vapanții cred că prin e-țigarete ajung să renunțe la fumat, deși studiile nu demonstrează acest lucru în mod concludent; e-țigaretele nu sunt taxate precum produsele tradiționale ale industriei tutunului.

Big Tobacco vs Big Pharma

După cum se poate constata, argumentele prezentate anterior de adversarii e-țigaretelor se împart în două categorii: cele care pun în discuție concurența aparent neloială pe care acestea o fac produselor tradiționale pe bază de tutun, respectiv efectele teoretic dăunătoare pentru sănătatea utilizatorilor. Este lesne de constatat că primele vin din tabăra marilor industriași ai tutunului (Big Tobacco) iar celelalte se pliază pe interesele taberei marii industrii farmaceutice (Big Pharma.) Ambele tabere fac un lobby complet interesat - extrem de costisitor, se spune, și nu întotdeauna ortodox - la nivelul decidenților politici, fie la nivelul guvernelor naționale dar și la nivelul instituțiilor de la Bruxelles, pentru a reglementa chestiunea e-țigaretelor în favoarea propriilor interese.

7 milioane de „vapanți", condamnați la moarte prematură

Prinși în acest clește de mari interese, producătorii de „dispozitive de vapori cu nicotină", încearcă, la rândul lor, să pună presiune pe instituțiile politice, pentru a-și apăra investițiile proprii și clienții. În protestul înaintat Parlamentului European care se va întruni pe 8 octombrie (inițial votul urma să se țină în 10 septembrie) pentru aprobarea noilor reglementări în ceea ce se numește „Războiul tutunului" - UE prevede, între altele, noi taxe pentru tutun și pentru comerțul cu „iarba dracului", scoaterea în afara legii a țigărilor cu arome (pentru că atrag copiii) și a pachetelor tip „ultraușoare" (pentru că sunt promovate mincinos ca fiind mai puțin nocive), eradicarea contrabandei, dar și asimilarea e-țigaretelor cu produse medical-farmaceutice - se spune: „Reglementările de natură medicală vor impune restricții e-țigaretelor, vor limita disponibilitatea lor, le vor crește prețul și, per total, vor reduce inovația. Votul Parlamentului European pentru reglementarea medicală a e-țigaretelor va face ca mai mulți oameni să fumeze tutun, forțați să se întoarcă la un coșmar ce părea depășit. Practic, cei șapte milioane de fumători de e-țigarete din Europa sunt condamnați la o moarte prematură."

În curând, piață de 10 miliarde pe an

Lobby-ul pe care îl fac marii industriași, atât din industria tutunului cât și din cea farmaceutică, nu este în ultimă instanță decât o temporizare strategică, până la adaptarea propriilor facilități de producție la realitățile noii mode, generate de noua formă de dependență. Independent de rezoluțiile politico-birocratice, marii producători americani - Altria (fost Philip Morris, deci Marlboro), Reynolds (Camel, Winston), Lorillard (Kent) - au cheltuit deja sute de milioane de dolari pentru a achiziționa unități de producție de e-țigarete și de produse conexe, pentru a le putea distribui pe piață dimpreună cu produsele lor tradiționale și pentru a putea controla profiturile. În acest an, vânzările de e-țigarete sunt estimate la cca 3 miliarde USD, urmând ca în 2017 piața acestor produse să depășească bariera de 10 miliarde USD pe an.

Sursa: http://www.ziuanews.ro/" onclick="window.open(this.href);return false;
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de cristian »

Ai dreptate, e scris de cineva care cunoaste fenomenul.
Dar amenintarea ramane: lichidele le vom lua de la farmacie cu 100 de lei 10 ml? din care 5 lei lichidul si 95 lei accize si taxe?

Aromele atrag copiii? Si tigarile atrag copiii.

Nu ramane decat sa:
- trecem exclusiv pe moduri. O teava cu o baterie nu o poate acciza nimeni, si daca o face, o facem si noi la strung sau din lanterna :)
- piese de schimb pentru fieratanii gen oddy si altele, iar se pot gasi si se pot fabrica pe componente fara sa fie numite "atomizor"
- ajungem la problema arzatoare, lichidele. Si astea se pot face din componente neaccizabile, ramane doar nicotina.

Deci, cum ajungem la nicotina?, asta sigur va intra in regim controlat.

Stima.
Scrie răspuns