Problema Conectare Forum

Avatar utilizator
VapeMe
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 362
Membru din: Mie Iul 03, 2013 7:14 pm
Localitate: Bucuresti

Problema Conectare Forum

Mesaj de VapeMe »

Va Salut..
Cam de aproximativ o saptamana nu pot accesa de acasa Forumul , de fiecare data imi spune ca server-ul nu raspunde , sa intamplat prima oara intr-o seara cand navigam pe forum citind diverse subiecte ( crezand ca a cazut serverul ) am incercat a doua zi la servici unde a mers fara probleme ba chiar am vazut mesajele de pe chat si ora la care au fost scrise observand ca problema a fost de la mine nicidecum de la server. Apoi a inceput "nebunia" am incercat cu un prieten sa vedem ce este gresit la mine in calculator ( curatenie , defrag, dezinstalare firefox si lista poate continua ) , rezultatul fiind "ZERO" aceiasi problema. Am sunat la providerul Romtelecom unde m-au pus sa astept aproape 5 zile ( intre timp am mai sunat la ei si mi-au zis ca inca nu au o solutie) am fost sunat de catre ei am dat un "tracert" pe rovapers.eu iar pe la punctul 13 nu mai raspundea site-ul , mi-au zis ca problema nu este de la ei , sa dau un restart la modem sa astept cateva ore si sa vad daca se schimba ip-ul ceea ce am si facut de mai multe ori dar ip-ul tot nu sa schimbat , acum am intrat printr-un program de proxy switcher , doar asa am merge dar problema este ca se misca destul de greu , am mai avut cateva conversatii cu cei de la romtelecom la care m-au intrebat daca nu cumva mi-a fost banat ip-ul sau clasa de ip .. bineinteles ca le-am zis ca nu are cum sa se intample asa ceva , dar stau totusi si ma gandesc daca nu cumva exista din greseala si posibilitatea aceasta ? ( iar in caz ca nu sunt binevenit , imi strang jucariile si stau linistit acasa fara nici o problema :D ).. Va dati seama ca fara sa vrei ajungi sa te gandesti si la asta ;) .. Banuiesc ca ar fi fost un banip pe nick nu pe ip.. Dar totusi NU cred asa ceva tot ce cred este ca exista o greseala , eroare pe undeva . Daca aveti o solutie si pentru mine va multumesc inca de pe acum ..
Stima !
Imagine
Stima Maxima . . .

Imagine
Avatar utilizator
Administrator
Administratorul site-ului
Administratorul site-ului
Mesaje: 93
Membru din: Lun Mai 13, 2013 4:53 pm

Re: Problema Conectare Forum

Mesaj de Administrator »

Raspunsul primit de la firma de webhosting la problema ta:

Am facut toate verificarile necesare, adresa IP 92.86.133.1 nu este blocata de server, de asemenea nici alte adrese IP din clasa acestei adrese IP. Va rog sa recomandati usrului sa faca o resetare a routerului/modemlui (sa fie scos din priza 10-15 secunde) si sa stearga cache-ul browser-ului inainte de reaccesare.
Avatar utilizator
VapeMe
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 362
Membru din: Mie Iul 03, 2013 7:14 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Problema Conectare Forum

Mesaj de VapeMe »

Administrator scrie:Raspunsul primit de la firma de webhosting la problema ta:

Am facut toate verificarile necesare, adresa IP 92.86.133.1 nu este blocata de server, de asemenea nici alte adrese IP din clasa acestei adrese IP. Va rog sa recomandati usrului sa faca o resetare a routerului/modemlui (sa fie scos din priza 10-15 secunde) si sa stearga cache-ul browser-ului inainte de reaccesare.
Asta este ip-ul folosit de mine : 109.102.75.228 iar acum sunt printr-un program care mi-a schimbat ip-ul altfel nu asi putea accesa site-ul :)
A se vedea in print screen
Imagine

se blocheaza de la punctul 13 , iar referitor la reset la modem si reinstal firefox cred ca sa dus si mama chache-ului :D am uitat sa mentionez ca nu functioneaza nici cu alt browser nici daca ma conectez prin wifi cu tableta sau telefonul acelasi lucru imi spune "nu se poate accesa" asta si cu calculatorul inchis si doar cu modemul deschis..
Multumesc !
Later Edit : nu pe ip-ul 92.86.133.1 se blocheaza se blocheaza cand iese din romtelecom pe undeva la upc banuiesc .. de la punctul 12 se blocheaza..
Stima Maxima . . .

Imagine
Avatar utilizator
VapeMe
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 362
Membru din: Mie Iul 03, 2013 7:14 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Problema Conectare Forum

Mesaj de VapeMe »

Nu am idee ce sa intamplat acum dar merge acum .. la ce butoane sa umblat ca acum functioneaza :)
Multumesc !
PS: Daca stiam ca se rezolva asa usor faceam sesizarea mai demult :D
Stima !
Stima Maxima . . .

Imagine
Avatar utilizator
Administrator
Administratorul site-ului
Administratorul site-ului
Mesaje: 93
Membru din: Lun Mai 13, 2013 4:53 pm

Re: Problema Conectare Forum

Mesaj de Administrator »

VapeMe scrie:Nu am idee ce sa intamplat acum dar merge acum .. la ce butoane sa umblat ca acum functioneaza :)
Multumesc !
PS: Daca stiam ca se rezolva asa usor faceam sesizarea mai demult.
Raspunsul din nou al firmei de webhosting, de care ar trebui sa tii seama:

Adresa IP 109.102.75.228 a fost blocata in firewall datorita unui numar de peste 100 de conexiuni simultane catre server la data Dec 19 22:19:36 2013. Va recomand sa comunicati userului sa isi verifice statia de lucru de virusi sau sa nu mai navigheze pe forum de pe mai multe tab-uri deschise.
Am delistat adresa IP mentionata.
Avatar utilizator
VapeMe
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 362
Membru din: Mie Iul 03, 2013 7:14 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Problema Conectare Forum

Mesaj de VapeMe »

Administrator scrie:
VapeMe scrie:Nu am idee ce sa intamplat acum dar merge acum .. la ce butoane sa umblat ca acum functioneaza :)
Multumesc !
PS: Daca stiam ca se rezolva asa usor faceam sesizarea mai demult.
Raspunsul din nou al firmei de webhosting, de care ar trebui sa tii seama:

Adresa IP 109.102.75.228 a fost blocata in firewall datorita unui numar de peste 100 de conexiuni simultane catre server la data Dec 19 22:19:36 2013. Va recomand sa comunicati userului sa isi verifice statia de lucru de virusi sau sa nu mai navigheze pe forum de pe mai multe tab-uri deschise.
Am delistat adresa IP mentionata.
Am inteles.. Da am obiceiul de a deschide mai multe tab-uri .. probabil ca aceasta a fost cauza de virusi nu cred ca am ( prea multi ) :D
O sa tin seama de asta Multumesc Frumos !
Stima !
Stima Maxima . . .

Imagine
Scrie răspuns