Clona vs Original

Avatar utilizator
razvangrig
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 43
Membru din: Vin Dec 06, 2013 2:35 am
Localitate: Bucureşti

Re: Clona vs Original

Mesaj de razvangrig »

Clonele sunt bune, clonele sunt marfa, sunt fan clone! Clonele au preturi reale, originalele au preturi SF. Primele se adreseaza celor care vapeaza de placere sau dependenta, celelalte se adreseaza celor care vor sa asorteze atty-ul cu acul de la cravata si mod-ul cu Iphone-ul, ca sa dea bine la look. Cat timp functionalitatea este aceeasi, nu ma intereseaza ca unele sunt facute din otel de calitate mai proasta, ca nu vreau sa trec cu masina peste ele sau sa le las mostenire la nepotei. Atata timp cat clona este bine "clonata" si vapeaza la fel ca originalul, cei care sunt dispusi sa plateasca diferenta de pret pt. original nu au nicio justificare obiectiva, ci doar motive subiective, si sunt liberi s-o faca, doar sunt banii lor. Dar ar trebui sa inceteze sa incerce sa justifice diferenta de pret ca fiind o diferenta care reflecta calitatea vapatului, pentru ca nu are nicio legatura cu realitatea. Si afirmatia asta se poate proba la orice ora si foarte simplu. Si ca sa fiu bine inteles, ma refer strict la clonele de bun simt, nu la cele facute din tabla zincata pe mai stiu eu ce vapor in apele internationale.
Avatar utilizator
Don Giovani69
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 107
Membru din: Dum Sep 15, 2013 12:47 pm
Localitate: Roman

Re: Clona vs Original

Mesaj de Don Giovani69 »

Bine punctat.
Nu sunt de blamat nici cei care cumpara originalul,dar nici cei care ,din diverse motive,cumpara doar clone.
La urma urmei,doar finalul conteaza,iar daca voi fi putin mai sanatos,chiar nu-mi pasa cum si prin ce device am reusit.
Atat costumul de firma cat si cel no-name(dar de bun gust) te imbraca,diferenta o face calitatea ,modul in care te simti si cum esti privit de cei din jurul tau.
Daca pui pret pe calitate(si iti poti permite) iti cumperi lucruri de firma(originale),daca doar functionalitatea unui produs conteaza,atunci cauti compromisul ideal intre calitate ,aspect si rezultatul obtinut dupa utilizare.
Sa nu uitam motivul principal pentru care am devenit vaperi...SANATATEA !
Si ca sa nu fiu ipocrit, si economia la bugetul familiei,mirosul analoagelor,faptul ca pot vapa oriunde(deocamdata),multitudinea de arome si combinatii pe care le eman in casa,la serviciu sau oriunde merg,etc.
Toate aceste beneficii le pot obtine si cu device-uri originale(de marca),dar si cu unele clone.
Dar daca EU nu imi pot permite sa-mi cumpar scule de firma,nu inseamna sa-i critic pe cei care au sau isi vor cumpara !
Fiecare face ce si cum vrea cu banii sai,ce conteaza este rezultatul final!
Si cu Mercedes,dar si cu Logan-ul te poti deplasa din punctul A in punctul B,modul in care o faci,confortul,siguranta,calitatea materialelor DIFERA enorm!
Alegerea este a fiecaruia,tot ce conteaza este sa ne indeplinim scopul pentru care am intrat in randul vaperilor!

Bafta si aburi aromati!
Dumnezeu le-a dat oamenilor doar tutunul, ei au facut tigara cu mana lor!
Theo Mihai
Avatar utilizator
moremih
veteran
veteran
Mesaje: 538
Membru din: Dum Sep 22, 2013 12:18 am

Re: Clona vs Original

Mesaj de moremih »

Eu unul am folosit , folosesc produse chinezesti si clone .
Prefer cele facute din inox. Ce inox folosesc , ma intereseaza mai putin
Stiu insa ca nu am avut probleme cu el niciodata .
Nu si-a schimbat culoarea , deformat sau alte lucruri de acest fel .
Stima

Sent from my Samsung Galaxy Note 3 using Tapatalk 5
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Clona vs Original

Mesaj de slavyk »

Amonastro scrie:Legat de clonele chinezesti... Inoxul chinezesc este in general impur. Asta ar trebui sa ne dea tuturor de gandit. Nu ma arunc in detalii pentru ca nu am dovada la purtator, dar o gasesc eu in original pana la urma. Sper sa-mi dea un amic chimist ce stie el mai bine si nu prea vrea sa-mi spuna, ca nu are voie sa dea in lume ce afla pe la serviciu!
Auzi, „inox impur“ !? Bre, oțelul care nu se oxidează, rezistent la coroziune, care nu rugineşte, SS, stainless steel, adică INOX, este un aliaj, cum sărăcia ai vrea să fie „pur“?! Informează—te întâi pentru că iar o să soliciţi ștergerea posturilor...


Sent from my S500 using Tapatalk 2
Avatar utilizator
VapeMe
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 362
Membru din: Mie Iul 03, 2013 7:14 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Clona vs Original

Mesaj de VapeMe »

OFF TOPIC
Am cumparat o plita "Hansa" de aproape un an si au aparut in jurul arzatoarelor puncte mici care seamana cu puncte de rugina daca nu chiar sunt .. si scrie ca este din inox ce pot sa fac ? Mentionez ca este chiar langa chiuveta si mai mult ca sigur mai au sarit stropi de apa pe ea dar oare trebuia sa rugineasca ? Oare exista garantie pentru asa ceva ca nu am gasit nimic pe "pretenul" nostru Goagle :)
Stima !
Stima Maxima . . .

Imagine
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Clona vs Original

Mesaj de slavyk »

revenind la topic...
Priviti cu atentie fotografiile de aici http://www.esigblog.com/2013/04/30/itha ... -di-bordo/. Mi se pare inacceptabil ca la pretul platit pentru un "original" sa vad urme de scule aschietoare, bavuri si aschii pe componente.
Da, clona pe care o am eu, e executata bine (cu mici exceptii) pentru cei 35$. Defectele sunt exact cele pe care le prezinta Michele http://www.esigblog.com/2013/12/01/itha ... -fasttech/. Si da, a trebuit sa o spal de uleiurile de racire... Este posibil ca varianta mai noua de pe FT, cea cu logo, sa fie mai bune sau mai rea dar totusi, vorbim de 1 cartus de tigari, nu?!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Clona vs Original

Mesaj de cristian »

Asa cum am mai zis, la vapat sunt adeptul clonelor.
Motivele sunt neimportante, dar va asigur ca nu au legatura cu puterea mea de cumparare ci cu pragmatismul.
Apropos, cat dai atata face. Atata timp cat dai cativa koko, sa fii multumit ca functioneaza ok. Dar nu te plange ca nu-i "inox pur"? sau ca rugineste.
In general eu socotesc important sa pastrez echilibrul intre cat platesc/valoarea reala a produsului si realismul asteptarilor/pretentii adaptate la valoarea reala.
Probabil ca exageram cu totii: si "clonistii" si "originalistii".
Sunt niste tevi de metal cu filete, ce naiba, cred ca ma bag la un strung si ma apuc de modat ca vad ca piata e in crestere. Mai ales ca la "originale" sunt baieti destui care dau 150 euro fara sa clipeasca.

@Vape> Plita mea nu a ruginit, are cativa ani buni. E din sticla. Si hansa are din sticla, si vad ca e la fel la pret ca aia de inox. Daca mai e in garantie ia-te cu ei de gat. Sau a ta o fi "clona" la hansa? :roll: :D

Stima!
Avatar utilizator
VapeMe
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 362
Membru din: Mie Iul 03, 2013 7:14 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Clona vs Original

Mesaj de VapeMe »

Probabil nu stiu ce sa zic o sa ma interesez. . Merci !
Stima !

Sent from my GT-S5670 using Tapatalk 2
Stima Maxima . . .

Imagine
capota
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:30 pm

Re: Clona vs Original

Mesaj de capota »

Eu va rog sa ma iertati dar nu cred in aceasta dezbatere clona vs original. Cand m-am apucat de vapat nu existau pe piata decat produse chinezesti, si-mi aduc aminte ce discutii erau despre produsele originale Joyetech vs clone produse tot in China. Deasemenea o lunga perioada de timp nu am avut pe piata decat vaporizatoare chinezesti iar moderii au produs doar modele noi pentru baterii. Eu cred ca discutam despre evolutie, despre trecerea unui produs la productie de serie(cu sau fara acordul inventatorului). Pentru moderul al carui produs a fost clonat , clonarea reprezinta o reclama fara costuri si multi dintre cei care au cumparat o asa zisa clona vor dori sa testeze si un original. Pe celalat site un grup restrans au starnit o furtuna de praf care nu a avut decat un singur efect, indepartarea multor oameni de pa acel forum. Este adevarat ca si administratorul acelui forum a permis acest lucru si am mentionat acest fapt tocmai din dorinta de a fi atenti ca sa nu se intample si aici. Este pentru unii foarte greu de inteles ce inseamna democratie, libertate-fiecare este liber sa cumpere ce doreste cu atat mai mult cu cat totul este legal. Am cumparat de la Radu un eKaRo si sunt mai multumit de el decat toate Penelopele originale sau nu. In final despre asta este vorba , dar repet aceasta este doar opinia mea.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Clona vs Original

Mesaj de slavyk »

După cum am mai scris p—aci, orice abatere de la simplele comparaţii între originale şi clone, nu are sens. Şi cred că acesta este scopul acestui topic şi nu discuţiile filozofice sterile.

Sent from my S500 using Tapatalk 2
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Clona vs Original

Mesaj de cristian »

Valahul scrie:Am deschis acest topic pentru a afla si parerile celorlalti colegi de forum despre acest fenomen intalnit in lumea tigarilor electronice. El strarneste discutii, pe care consider ca e mai bine sa le focalizam intr-un singur topic.
Cum vedeti fenomenul clona vs original?
Pentru cei care nu stiu, o clona este facuta in general de chinezoi si reproduce 1 la 1 un atomizor de succes, gandit si realizat de moderi adevarati, in general europeni, dar nu este o regula. Chinezoii cloneaza tot. Bineinteles ca si pretul clonelor este mult mai mic.
De exemplu:
- originalul, gandit si realizat de grecul Imeo, atomizorul Ithaka, pret 135 euro.

Imagine

- clona, numita Hercules, clona 1 la 1 realizata de chinezi, pret 59 euro.

Imagine

E bine? E rau? E moral? E imoral? Etc…


P.S - imi voi exprima si eu parerea, bineinteles, dar va fi un pic mai lunga. Din mesaj sper sa nu traga nimeni concluzia ca tin cu unele sau altele (clone asau originale).
Cu toata consideratia, asta este subiectul, nu o simpla comparatie intre clone si originale.
Din pacate.
Stima.

Trimis de pe al meu S500 folosind Tapatalk
Avatar utilizator
Stefan77
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 90
Membru din: Mar Oct 15, 2013 8:35 pm
Localitate: Constanta

Re: Clona vs Original

Mesaj de Stefan77 »

Acest fenomen, cu toate discuțiile și problemele iscate, fie ele de ordin moral și nu în ultimul rand financiar, l-am mai întâlnit și în alte domenii. In decursul mai multor ani, am întâlnit pe internet discuții de genul acesta, cu referire la software, la diferite programe pentru calculator, unele foarte scumpe. Mi-a rămas întipărită în minte, abordarea unui "pirat" -caci ma refer la piraterie în cazul acesta-cu privire la aceasta problema, în speță lezarea celui care comercializează un produs, făcut sau nu neapărat de el. Problema era expusa cam asa: dacă o persoana nu poate financiar sa achiziționeze produsul x, dar îl ia de pe net piratat, asta nu înseamnă ca producătorul/ vânzătorul acelui produs tocmai a pierdut un client, deoarece acel om nu ar fi cumpărat acel produs nici în vecii vecilor. Faptul ca îl folosește, nu lezează financiar producătorul, poate doar moral, deși într-o nota pozitiva, un produs piratat folosit de foarte multi, nu face decât sa-i crească popularitatea.
Știu ca nu prea are legătură una cu alta, ideea este (după părerea mea) ca o persoana nu cumpără un produs original nu pentru ca are o alternativa, ci pentru ca nu poate sa achiziționeze originalul, iar dacă nu ar exista o clona/ copie, tot nu ar avea bani de original.
Acum puteți sa ma înjurați, știu ca nu împărtășim cu toții aceleași principii ori sentimente, dar când tragi linie, cam asta e......unii poarta blue jeans original, alții turcisme sa zicem. Ce ar fi dacă nu ar fi turcismele, am purta toți Levi's ?
Si ca sa nu fiu acuzat ca doar am bătut câmpii, poziția mea vis-a-vis de clone este una pozitiva. Eu zic ca face mai mult bine decât rău, fenomenul ET este mai răspândit și mai accesibil, lucru care face sa se miște lucrurile în domeniul asta, fie ca vorbim doar de consumabile, acumulatori ori "combustibil".
Va salut cu respect, și sper, cum am mai spus-o aici, sa nu lăsați un asa subiect sa creeze antipatii.
Imagine
" Just because you can't dance,
doesn't mean you shouldn't dance"
-Alcohol
Avatar utilizator
moremih
veteran
veteran
Mesaje: 538
Membru din: Dum Sep 22, 2013 12:18 am

Re: Clona vs Original

Mesaj de moremih »

La ce este postst mai sus , spun numai atat :
As putea sa iau originalul .
Dar dupa 3 ani de vapat am ajuns la concluzia urmatoare ; nu dau o caruta de bani doar ca este facut de X moder si are o serie sau logo stantat cand clonele costa mai putin .
Concluzia mea este urmatoarea :
Originalul si Clona face acelasi lucru - scoate abur .
Nu schimb un obicei costisitor cu altul .

Aceste concluzii nu trebuiesc insusite , sunt personale si pot / nu pot fi luate ca un punct de plecare.
Stima


Sent from my Samsung Galaxy Note 3 using Tapatalk 5
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Clona vs Original

Mesaj de cristian »

Stefan77> chestia cu softul piratat intra in alta categorie. Eu il bag la "complet imoral". Deoarece clona o cumpar cu factura, nu o piratez.
Faptul ca multi ar lua originale dar nu au cu ce, iar este eronat. Te asigur a multi care iau originale n-au cu ce dar se expun. De cate ori nu ai citit ca x s-ar baga pe lista la un mod dar aseapta salariul de luna viitoare ca nu are bani?
Nu e o critica, e doar o observatie.
Cineva mi-a zis ca pentru el device-ul este un accesoriu. Deci scump si frumos.
Pentru mine nu. Nici macar nu ma afisez cu et in public, nu am de ce.
Cred ca aici e diferenta de perceptie, in functie de fiecare din noi.
De aceea sunt in acord cu moremih.
Stima!

Trimis de pe al meu S500 folosind Tapatalk
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Clona vs Original

Mesaj de cristian »

Stefan77 scrie: Va salut cu respect, și sper, cum am mai spus-o aici, sa nu lăsați un asa subiect sa creeze antipatii.
Dupa cum vad eu ca se misca lumea pe aici, sunt prea multi neuroni in zona ca sa ajungem sa ne certam din asa putin.

Poti fi convins, cel putin din partea mea, ca nu se va intampla nimic ca sa duca la antipatii atata timp cat nu vine cineva si imi zice ca sunt de la... "scoala ajutatoare" pentru ca avem opinii divergente. E doar un exemplu, coincidentele sunt pur intamplatoare.

Stima! Tuturor!
Scrie răspuns