Clona vs Original

Avatar utilizator
VapeMe
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 362
Membru din: Mie Iul 03, 2013 7:14 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Clona vs Original

Mesaj de VapeMe »

Clona vs Original
Poate fii in destule cazuri chiar mai buna clona , probabil ca daca am castiga fiecare cate 2000-3000 de euro pe luna (de fapt pe pamant :lol: ) am fi luat doar originalele sau in unele cazuri chiar clonele daca ar functiona mai bine decat originalul , totusi revenind cu picioarele pe pamant pot spune (cu riscul de a ma repeta ) ca le multumesc celor care produc originale ca asa am si eu ocazia de a ma bucura de o clona buna ( nu ma refer la toate ciurucurile ) si le multumesc mai ales celor care cumpara originale pentru ca altfel nu ar mai produce modderi. La modul si stilul de viata pe care il am eu nu spun ca nu imi permit sa cumpar originale dar nu vreau sa dau de exemplu 150 € pe X produs cand pot lua cu 150 € si X Y Z produs si pot fii multumit. Iar in unele cazuri achizitionarea unei clone duce chiar la achizitionarea unui original.
Nu cred ca mai este cazul sa spun ca este parerea mea personala !
Stima ! si La mai mare si cu Clone cat si cu Originale !
:D
Stima Maxima . . .

Imagine
Avatar utilizator
ComanNorbert
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 53
Membru din: Lun Sep 30, 2013 12:36 am
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Clona vs Original

Mesaj de ComanNorbert »

Ceea ce pot eu compara, din arsenal:

Trident by Grand Vapor vs. Trident Clonă Ephro vs. Trident Clonă Fasttech:
Originalul are pin reglabil, la fel clona de pe Fasttech, Trident Ephro nu. Toate dau bine, se setează identic, aroma redată identic.
Preferatul:
este clona Ephro, chiar dacă nu are pin reglabil, vine cu o-ring-uri mai bune, și acceptă mai multe muștiuce din colecția mea. O-ringurile de pe original sunt nasoale, iar alea de pe clona Fasttech destul de oribile.

Nemesis VW by Atmomixani vs. Nemesis Clonă HCigar Brass/VW vs. Nemesis Clonă Fasttech Brass/VW vs. Nemesis Clonă Vapers-One VW (care cică e Hcigar, dar e altceva, am Hcigar de pe VapeRoyalty - vine cu cutia inscripționată Hcigar și nu Nemesis ca și clona de pe Vapers-One și chiar sunt diferite):
Originalul e impecabil!
Urmat imediat de clona Hcigar VapeRoyalty, cu mențiunea că varianta Brass e peste versiunea VW originală (la cădere în sarcină, nu am original Brass, ca să verific comparativ un original și o clonă din același material), și peste versiunea VW clonă de pe același site și producător (VapeRoyalty, respectiv Hcigar). La ambele versiuni, original - clona VapeRoyalty, totul e impecabil, fileții perfecți, pinii superbi, nu joacă, nu agață butonul, deci perfect, cu un mic minus la clona VW în ceea ce privește gravura ștearsă puțin pe buton!
Clona Fasttech VW este puțin sub cele menționate, fileții sunt perfecți, finisajul frumos, pinii nu sunt atât de strânși, un mic minus: recomand să cumpărați pinii-șurub de la original, plus magneți. Mai mult, gravurile sunt puțin mai nereușite, dar nu foarte tare, deci e ok. Dacă nu cumpărați magneți, scoateți arcul mic din buton (aveți grijă să nu pierdeți pinul mic de brass din buton), ungeți cu noalox suprafețele de frecare, și o să funcționeze mult mai bine.
Clona Fasttech Brass este superbă! Foarte aproape de clona brass de pe VapeRoyalty, recomand peste tot să scoateți arcul mic din buton (chiar și la original!), rămâneți doar cu cel mare (dar recomand să cumpărați magneți!).
Clona de pe Vapers-One are gravurile perfecte (șingura clonă VW care are calitatea gravurilor identică aproape cu originalul - clonele brass sunt ambele cu gravuri foarte bune -)! Dar tuburile nu sunt perfect aliniate (nu e rău, dar celelalte clone sunt mai bune), fileții mai agață (destul de supărător chiar!). Air-control-ul se rotește greu, butonul agață. Deci aici este mult de finisat! Pinii sunt foarte ok în schimb!
Preferatul și recomandarea: Clona brass de pe Fasttech! Prețul inegalabil, calitate foarte bună, cădere minimă în sarcină (chiar dă de rupe!). Cel mai bun buton este pe clona brass Hcigar de pe VapeRoyalty, de altfel e o clonă perfectă, dar prețul e peste dublu față de clona brass Fasttech, care, așa cum menționam, este foarte bună.
Originalul e impecabil, dar are căderea în sarcină mai mare decât clonele brass, care mătură pe jos cu orice mod existent (între original vs. clonele VW sunt diferențe minime; originalul dă mai bine ca clona Hcigar VW VapeRoyalty și clona Vapers-One, dar sub clona VW Fasttech)!
Cel mai bun Nemesis din colecție (fiind fan Nemesis), asta dacă nu ținem cont de preț, este clona Hcigar Brass VapeRoyalty (butonul este la fel de bun ca cel al originalului; dar dacă țineți la aspect, nu recomand modele brass)! La cădere în sarcină, cel mai bun e Nemesis Brass Fasttech!
Cel mai bine finisat e originalul, urmat de clonele Hcigar de pe Vape Royalty, apoi clonele Fasttech, ultimul loc, la acest capitol și în general, revine clonei de pe Vapors-One!
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: Clona vs Original

Mesaj de Mar1o »

Am de cateva zile clona de Nemesis brass, de la Fasttech. Nu am cu ce original sa compar, dar e realizata foarte foarte bine (filete impecabile, buton OK). Inca nu am masurat caderea, dar da bine. Vis-a-vis de material si aspectul sau... tine de gusturi. Mie imi place foarte mult "patina" pe care o prinde dupa 2-3 zile de utilizare. A, plus ca pentru a reda luciul de fanfara (din nou, chestie de gust, eu prefer alama usor oxidata superficial), e nevoie de:
- polish Nigrin pentru metal (20 si ceva de lei pe la raioanele auto din supermarket) - un bob mai mare de mazare
- laveta microfibra
- 5 minute.

Frecat cu simt de respundere, prin rotire in laveta, iese haur curat. Eu am polishat doar butonul, lock-ring-ul si kick ringul, pentru un look mai interesant, two-tone cu alama "patinata".
Revin cu o pozica mai tarziu.
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: Clona vs Original

Mesaj de Mar1o »

... si pentru ca nu mai pot edita:

Imagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Clona vs Original

Mesaj de cristian »

Cred ca aici o sa prezint "chinezariile", ca sa nu poluez topicul ala cu arsenalul (sinistra denumire).
Deci, astea sunt:


Trimis de pe al meu S500 folosind Tapatalk
Fişiere ataşate
uploadfromtaptalk1387660629361.jpg
uploadfromtaptalk1387660629361.jpg (64.47 KiB) Vizualizat de 4389 ori
Avatar utilizator
ComanNorbert
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 53
Membru din: Lun Sep 30, 2013 12:36 am
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Clona vs Original

Mesaj de ComanNorbert »

Credeam că doar la mine clona de Nemesis bate originalul la cădere în sarcină. Dar nu! Și originalul e bătut la curu' gol!
[youtube][/youtube]
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Clona vs Original

Mesaj de AWE »

Eu nu sunt adeptul clonelor din 2 motive:

- este furata munca unor oameni care au conceput si produs modelul initial
- in majoritatea cazurilor nu sunt impecabil realizate, aproape tot timpul e vorba de materiale mai proaste, finisaje care lasa de dorit, tolerante prea mari la executie etc.

DAR, clonele au si avantaje:

- pret mult mai mic, ce se intampla daca dau direct 100-200 de dolari pe original ca sa constat ca nu imi place sau nu sunt multumit?
- sunt disponibile usor, nu trebuie sa astepti luni de zile sa se deschida vreo lista sau sa tocesti tasta F5 doar doar prinzi o bucata dintr-un lot de 50 care se termina in 45 de secunde de la intrarea pe stoc
- unele clone au performante similare sau mai bune decat originalul, exemplu concret, Chi_you clona (aia de la Ehpro cel putin) are contactele argintate iar originalul din alama, caderea in sarcina e mai mare la original.

Discutia nu trebuie impartita in 2 tabere, dimpotriva, cred ca pentru noi toata povestea cu clonele are si efecte pozitive in final, iar cel mai important e ca, originale sau copii, ambele ne tin departe de fumat! :)
Avatar utilizator
Radu_Bogdan
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 67
Membru din: Mie Dec 25, 2013 8:12 pm
Contact:

Re: Clona vs Original

Mesaj de Radu_Bogdan »

furata sau nefurata munca lor ii respect pe moderi dar in momentul de fata clonele sunt la alt nivel si chiar ajung sa bata produsele originale asa ca "the future is made in china like the past"


Sent from my iPhone using Tapatalk
Using Tapatalk
Avatar utilizator
Radu_Bogdan
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 67
Membru din: Mie Dec 25, 2013 8:12 pm
Contact:

Clona vs Original

Mesaj de Radu_Bogdan »

sper sa nu supar pe altii pe aici


Sent from my iPhone using [url=http://tapatalk.com/m?id=1]Tapatalk
Using Tapatalk
Scrie răspuns