Cu ET-ul in strainatate !

Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cu ET-ul in strainatate !

Mesaj de Midnight Caller »

Nu bre, nu stiam, mai ales ca poate se ascundea vreun mesh dupa pinul central de + ;)
Mai mult ma interesa lichidul... cum e cu lichidul ?! :mrgreen:
Avatar utilizator
danezu
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 218
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 1:56 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cu ET-ul in strainatate !

Mesaj de danezu »

La Egee, exact, iar lichidul este flavourtec selected tabacco, rezista perfect! Pana acum am spart un evod si ultimul a crapat la mustiuc din cauza caldurii! Doar protankul rezista eroic-:))

Bafta!
Nu mai fumez din 01.03.2012
insider
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 32
Membru din: Mar Iul 02, 2013 8:25 pm

Re: Cu ET-ul in strainatate !

Mesaj de insider »

Prin Albena, sa-i fac in ciuda Mamaiei...
Introducerea fiind facuta, locatia dezvaluita si motivatia asijderea, sa merem mai departe; pe plaja in acele zile erau vreo trei...vaperi, toti Doamne si toti trei romani, si moldoveni muica, neaosi, cu baterii 1100 si clearomizoare precum si cu plamani puternici, voci tremurate dupa chef si accent inconfundabil.
Pai si se ne fasem mai, ca am venit cu opspe kile da vin si dupa doua zile mai avem trei, si mai stam tri zile, cand am venit, pai ieri...da ala nu o baut, ca era cu nevasta si soacra, doar o gustat nitel, cu sifon...pai io cu asta deaisea om dus greul, io acu se sa zic la astia dejaba e ol-inclusiv, ca berea asta n-are vlaga...
Ghinioane, zice el, ca la omu sarac si pisica-i curva, he, he, he :shock: (el i-a zis mata, dar cum n-am diacritice, ca le-am uitat la serviciu, n-am vrut sa creez confuzii si oaresce resentimente).
Ce-i drept, dupa cum zic unii, ma-ta are cratima, da' poti sa te iei dupa ce spune lumea?
Si cam asti vaperi erau prin Albena, romani sadea, cu convingeri puternice si argumente putine, ca n-am avut de lucru si i-am intrebat, ca, e mai bine acum, ca au lasat tigarile alea puturoase? Da' nu le-am lasat ma, zice unul dintre ei, cu accent pe ma, doar asa, pe jumate, ca ne scoatem, ,, ca ce ramane dam pe bere" :D
Si a mai fost o faza faina, cu doi gabori bulgari de-mi dadeau tarcoale si susoteau intre ei, suspectul de serviciu fiind subsemnatul, cu SVD-ul in mana si cu Aga T-ul capac, pana am tras vreo doi aburi sa le risipesc confuzia...sa vezi ce zambete largi si tampe aveau pe fete, o incantare, mai rezolvasera o enigma.
Cam atat pe 2013, mai trec pe la anu' prin zona sa va mai povestesc...anul trecut eram tot in acele locuri, incepator, cu o baterie 650 mah si giantomizor F1, zambeam nostalgic, copil fiind cutreieram...
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Cu ET-ul in strainatate !

Mesaj de HORATUCU »

Am cam ramas in urma cu postarile la acest capitol. Asa ca voi face postari separate pentru fiecare iesire.
Aici in iarna lui 2013 la Praga.Nu ma intrebati de ce nu apare electronica,pentru ca chiar nu stiu. Ma revansez cu acest splendid zid pe care fiecare scrie ce vrea. Am spicuit pentru voi:
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Cu ET-ul in strainatate !

Mesaj de HORATUCU »

Urmeaza vara lui 2014, nu mai zic unde.
Imagine
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Cu ET-ul in strainatate !

Mesaj de HORATUCU »

Si cele mai proaspete din aceasta iarna, Viena si Budapeata
Imagine

Imagine
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Cu ET-ul in strainatate !

Mesaj de HORATUCU »

Anul acesta am decis sa ma duc prin Regat si sa vad cat mai multe posibil. Voi incerca sa fiu cat mai succint cu cele expuse.
In capitala, nu prea gasesti mare lucru:
O roata
Imagine
Un ceas
Imagine
Un ciob
Imagine
Bineinteles ca mai au cateva muzee( majoritatea gratuite!), parcuri, piete, dar nu va mai plictisesc cu ele.
Au si cateva palate, pe care le-am vazut alta data , asa ca acum am trecut in fuga pe langa :
Kensington Palace
Imagine
Windsor Castel
Imagine
Am luat-o hai hui prin tara si am ajuns undeva unde, cred ca intr-o alta viata, mi-ar placea sa fac macar gradinita daca nu si scoala primara.
Imagine
Am oprit si la Leeds unde am vizitat Muzeul Armurilor. Toate armele posibile si imposibile concepute de om, dar pe mine m-a atras in special cea mai frumoasa sabie pe care am vazut-o vreodata:
Imagine
Imagine
Am ajuns si pe la Stratford-upon-Avon . Aici am ramas surprins ca numele lui Shakespeare apare pe toate hotelurile si magazinele,
Imagine
dar pe casa in care s-a nascut nu apare nici macar o placuta comemorativa. Poti trece linistit pe langa ea si habar nu ai .
Imagine
Bineinteles ca exista un muzeu dedicat dar eu zic ca nu se pune.
Revin cu partea II
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Cu ET-ul in strainatate !

Mesaj de HORATUCU »

Am poposit si in York unde am vazut fortificaţiile oraşului vechi inclusiv ruine din perioada romană şi impresionanta catedrală, cea mai mare construcţie gotică de la nord de Alpi. Un oras pe care nu-l voi uita. O bijuterie
Imagine
Imagine
In Manchester cea mai importanta fotografie pe care am facut-o:
Imagine
La Liverpool nu am putut sa trec pe aici si sa nu imortalizez:
Imagine
Si acum sa trecem in Irlanda cu ferry-boat-ul.
Imagine
La Dublin , ce sa vezi ? Un ac mare in centru, baietii nu se complica cu statui complexe.
Imagine
Dar de ce am vrut sa vin aici, acum urmeaza:
Imagine
Imagine
Fara cuvinte......

A urmat cel mai trist oras pe care l-am vizitat vreodata:Belfast. Nu neaparat ca exista acest zid al pacii... cu porti care am inteles ca si acum se mai inchid pentru a separa OAMENI, cu masini de politie care arata ca si tanchetele,
Imagine
Imagine
cat pentru tristetea pe care am simtit-o pe strazi, care se prelinge pe pereti pe geamuri , pe biserici, peste tot.
Era sa uit ca este locul unde a fost construit Titanicul.
Imagine
Imagine
Pentru a trage o gura de aer bun, am fugit la Giant`S Causeway, o faleză unică prin simetria uimitoare a zeci de mii de coloane de bazalt. Superb.
Imagine
Imagine
M-am intors repede cu ferry pe insula si am vizitat Dumfries. De aici musai la Lake District, Parcul Naţional Lake, cine vrea poate face o plimbare cu vaporaşul pe Windermere, cel mai mare lac din Anglia
Imagine
Cam asa arata oraselul:
Imagine
Flori de la primaria Glasgow.
Imagine
Si o vedere de pe George Square
Imagine
Am luat-o spre Nordul scotiei si am vizitat Castelul Stirling, loc de incoronare pentru suveranii Scoţiei.
Imagine
Imagine
Am luat-o mai spre nord da de-l voi vedea pe Nessy. Am dat insa ca toata lumea doar de lac.
Imagine
Aici izvoarele ecluzate.
Imagine
Aici lacul:
Imagine
Ca ultima tinta, am lasat la urma cel mai frumos oras(mi-a cazut probabil mie cu tronc)-Edinburgh. Dupa o vizita la Castel
Imagine
si la Palatul Regal:
Imagine
Unde masa era pusa in asteptarea reginei
Imagine
Gradinile udate
Imagine
Imagine
Si tunse
Imagine
Si foarte bine pazite
Imagine
Am luat-o pe strazi in orasul vechi, ude-s tot felul de ciudati.
Imagine
Imagine
Imagine
Asta-i original
Imagine
Si in orasul nou
Imagine
Si prin parcuri
Imagine
A trebuit sa mai fac cate un popas pentru odihna
Imagine
Aici pe strazi aproape toata lumea are tiagara electronica. Un exemplu:
Imagine
In drum spre aeroport m-am oprit si la Newcastle.
Imagine
Imagine
Victorita troneaza aici si parca vrea sa dea cu bila dupa cei nesupusi ei.
Imagine
In sfarsit acasa, la odihna, frant, in fata prazii de razboi de la scotieni.
Imagine
Si pt. ca nu a tinut tare mult, am pus-o la bataie si pe cea irlandeza:
Imagine
Sper sa nu va fi plictisit prea tare.
End.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Cu ET-ul in strainatate !

Mesaj de cristian »

Exact ce ai facut tu am vrut sa fac si eu anul asta, dar am renuntat din motive care probabil ca nu intereseaza pe nimeni.
Ma bucur pentru tine ca te-ai calatorit prin Albion, si sper sa o fac si eu cat de curand.

Bine ai revenit!

PS Nu te invidiez pentru calatorie, aia o sa o fac oricum. Dar te invidiez pentru butelca aia cu licoare originala.... :think:
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Cu ET-ul in strainatate !

Mesaj de HORATUCU »

Iti doresc din suflet sa o faci cat mai repede.
Pacat ca nu suntem mai aproape, ca erai invitatul meu la degustare.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Cu ET-ul in strainatate !

Mesaj de cristian »

Iti multumesc si considera ca m-ai invitat si eu am refuzat :) din motive evidente.
Apropos, uite de unde voiam sa plec cu sejurul:

Imagine

http://www.englishriviera.co.uk/torquay

Sincer, nu am crezut vreodata ca Anglia are asa ceva, avand in vedere clima, etc. Urma Londra si asa mai departe.
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Cu ET-ul in strainatate !

Mesaj de HORATUCU »

Pai e insula. De jur imprejur, gasesti locuri de vis ca acesta.
Cu clima sunt obisnuiti. Acum 2 ani, in iunie, eu dardaiam cu haina groasa pe mine si supusele reginei umblau lejer in sandale si bluzite( Poate ajuta si alcoolul).
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Cu ET-ul in strainatate !

Mesaj de HORATUCU »

Una scurta. Trei bijuterii de insule.
Venetia
Imagine

Murano
Imagine

Burano
Imagine

Bineinteles, la final o sticluta cu lichid concentrat original (aroma super), la recomandarea unui fin cunoscator de pe forum.
ATENTIE: Se foloseste numai in afara tancului si in cantitati rezonabile.
Imagine
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Cu ET-ul in strainatate !

Mesaj de HORATUCU »

Un prieten a fost in turneu prin China, cam 40 de zile. A fost in capitala si in multe din orasele mari.
A plecat cu intentia sa se doteze cu tot ce au mai bun chinezii in materie de ET.
Ieri ne-am intalnit si surpriza: in toata China nu a vazut nici macar un pufaitor. A vazut magazine mari ca Abibas si Anmani , Naik, dar nu a vazut nici macar un magazinut cu ET-uri. Mai mult, toti se uitau la el ca la minune, habar nu aveau ce-i vibratorul ala din care trage si scoate abur. Noroc ca si-a pus in bagaj suficient lichid, ca-si dadea altfel pumni in cap.
Tigarile la ei incep de la 0.7 lei /pachet (cele gen Carpatii nostrii de odinioara) si si-a spus ca poate asta este una din explicatii.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Scrie răspuns